Krtko: Špión v Severnej Kórei

(festivalový názov)
  • Česko Krtek - špionem v Severní Koreji (viac)
Nórsko / Dánsko, 2020, 123 min (televízna verzia: 2x64 min)

Ulrik je bývalý kuchař v invalidním důchodu. Má ženu, děti a schopnost splynout s davem. Je věrným přítelem Korejské lidově demokratické republiky. A nebo není? Mads Brügger je úspěšný dokumentarista a autor skandálního snímku Rudá kaple, jímž před 14 lety satirickou formou ukázal Severní Koreu v její absurditě. Tím si vysloužil doživotní zákaz vstupu na její území i pochopitelnou nenávist vládnoucích složek. Ulrich Larsen je nenápadný Dán s aspirací stát se skutečným „Jamesem Bondem“, který se z neznámých důvodů rozhodne demaskovat severokorejský režim skrze nezákonné obchodní aktivity. Původem španělský šlechtic Alejandro Cao de Benós o sobě hrdě prohlašuje, že pochází z dělnické rodiny, což jej přimělo k bezmeznému obdivu a touze propagovat Korejskou lidově demokratickou republiku, její zřízení a aktivity po celém západním světě. Annie Machonova, bývalá pracovnice MI5 zvyklá zpovídat agenty po ukončení jejich tajných misí, zase proslula coby whistleblowerka a nerozešla se s britskou kontrarozvědkou v dobrém. A v neposlední řadě je tu záhadný obchodník „pan James“ disponující značnými finančními prostředky a ochotou nakupovat od KLDR její zbraně a metamfetamin. To jsou aktéři skutečného špionážního příběhu, v němž se hraje s opravdu vysokými kartami. (Česká televize)

JamesSi

Méně humorný téměr-sequel k Red Chapel. Po natočení prvního dokumentu o KLDR je Mads Brugger kontaktován bývalým kuchařem v invalidním důchodu s tím, že by chtěl infiltrovat "Koalici Přátel Korei" - pro severokorejskou "mírovou" skupinu. Mads mu řekne, že jelikož si myslí, že nepůjde o nic speciálního - může ho podpořit, ale nebude mu platit. Avšak nebezpečí a odhalená špinavé praktiky rostou. A nedlouho poté se tzv. Krtek zaplete do nelegálního obchodu se zbraněmi. Zatímco riziko v pořadu ČT Infiltrace je to, že na vás bude křičet nějaká pseudolékařka s krystaly, v dokumentech Bruggera je to SMRT. I když se mi Cold Case stále líbil víc, tenhle styl investigativní žurnalistiky a Madsovo touha po senzacích a odhalení příšerných praktik (jak v Africe, tak v Korei) jsou za mě neuvěřitelně zajímavý. ()

ostravak30

Tak nám KLDR naplno odhalila, jak moc je zoufalá a jak moc na ni dopadají sankce. A protože nejsem odborník na mezinárodní vztahy přiznávám, že mě to docela překvapilo. Měl jsem za to, že si Korea pomáhá právě nelegálním obchodem se vším možným a docela jí to stačí. Nestačí. Mě nejvíc překvapilo, kterak málo stačí k tomu, abyste se vydávali za mocné obchodníky a v jednadvacátém století si vás nikdo důkladně neprověří. Pan James tak cestuje po celém světě a opravdu hodně dlouho předstírá movitého obchodníka. Je až neuvěřitelné, jak důvěřiví a hloupí severokorejští úředníci byli a co všechno se filmařům povedlo. Stejně neuvěřitelné je, že nikdo po celou dobu nebyl odhalen a ani vlastní žena Ulrika nic po dlouhých deset let netušila. Tady se povedlo něco mimořádného a výjimečného, co už se asi jen tak nepovede, neboť si dá severokorejský režim veliký pozor. A určitě položil základ novým mechanismům, aby se něco podobného již nestalo. Závěrem je třeba říct, že je škoda, že se nejspíš nikdy nedozvíme, co se stalo nebo nestalo s jednotlivými aktéry, jelikož takovouto nekompetentnost jistě Severní Korea tvrdě potrestala a kdo ví, kolik z těch, jež se v dokumentu objevily z řad "nepřátel" jsou dosud mezi živými. ()

Autogram

K politike sa vyjadrovať nebudem, ale prišlo mi neuveriteľné, koľko kamier z rôznych uhlov sa nachádza pri každom konšpiračnom stretnutí. A nikto si nič nevšimol a ani detektorom elektroniky jeden podozrievavec neuveril. Prešľapov u rokujúcich je oveľa viac a to všetko u mňa nejako vyvoláva nedôveru. ()

nascendi

Zaujímavý dokument o krajine, v ktorej boli myšlienky socializmu dovedené ad absurdum. Všadeprítomný strach, všetko na prídel alebo na rozkaz, väčšina už po tých rokoch rezignovala na vlastné uvažovanie. Stali sa z nich biologickí roboti, permanentne trpiaci nedostatkom, aby si Kimovci mohli snívať svoje megalomanské sny. A do toho všetkého vstúpia ľudia z inej krajiny, z inej kultúry a dá im nekonečnú námahu vyhnúť sa nepríjemným komplikáciám keď budú málo ostražití. ()

Superpero

Těžko říci zdalipak jde o hoax, prostě nevím. Přišlo mi, že se účinkující dostali dost daleko na to, aby to už bylo opravdu nebezpečné. A z poskytnutého materiálu to vypadá až komicky snadně. Možná nám tvůrci mnoho neukázali, možná jsou Severokorejci opravdu tak zoufalí, že skočí po každém z koho cítí peníze.  Těžko soudit. Důležité je, že mě to opravdu bavilo. Všechny ty schůzky, cesty, chlastáníčko, oťukávání a v neposlední řadě bizarní existence v klubu přátel Severní Koreji. Určitě to stojí za zkouknutí. ()