Barbaři

Nemecko, (2020–2022), 9 h 28 min (Minutáž: 42–55 min)

Gaetano Aronica, Jeanne Goursaud, Jeremy Miliker, Laurence Rupp, David Schütter, Bernhard Schütz, Eva Verena Müller, Sergej Onopko, Florian Schmidtke (viac)

Osudy tří postav se propojují v bitvě v Teutoburském lese, kde germánští válečníci v roce 9. n. l. zastavili rozpínání Římské říše. (Netflix)

kenkaku

1. řada: **** Série je jedna velká lekce historie. Takže pokud chcete vědět jak finální bitva “devátého devátý roku devět” (historie má smysl pro pořádek :) dopadla hned, máte možnost. To ale není vše. Historicky sedí i postavy. Minimálně ty 3 zmiňované v popisu výše :). Varus, Arminius (ten má dokonce na i pamatník) a samozřejmě Thusnelda. A nutno přiznat, historie se seriál drží celkem dost. Díky tomu třeba “svině roku” (a celého seriálu) prudí a hýbe dějem celou sérii. A místo toho, aby ho vykuchali po prvním průseru zůstane až do konce (protože další historická postava). Snad díky tomu je na 6 epizod tempo dost vlažné a děj nepřekvapuje nečekanými zvraty. O drama se tedy starají jen vedlejší postavy a celkem stupidní scény (připravit se před bitvou dobrovolně o prostorové vidění může jen debil). Po stránce zpracování je to dokonalé. Mluví se dvěma jazyky (tak jak to má být a dává smysl) a ani jeden z nich není angličtina. Atmosférou vše sedí na maximum. Evidentně to stálo hodně peněz a práce. Na puritánství se tu nehraje. Série nakonec zcela logicky “končí jen aby mohla pokračovat” (viz Wikipedie). 2. řada: *** Pokračujeme po roce a podle očekávání přichází na scénu Marbod (první obyvatel českého území, kterého známe jménem :)), Flavus (Arminiův bratr) a Germanicus (abychom měli i tady na závěr řady nějakou tu solidní bitvu). Tedy historické postavy směřující k historickým událostem. Bohužel seriál objevil povinné tabulky, takže mezi Germány propašovali osobu na místní oblast nezvykle opálenou (a mluvící německy). Prý z Kartárga (města, které Římani srovnali se zemí před 150ti lety!?) …nevypadala na 160, aby si ten nájezd pamatovala, plus z pár postav udělaly pro sichr homogaye. Ne netrpím nějakou fóbií, ale tohle je už trapnost. Také dost pustil otěže fantazii (historie se drží jen v základech), př. ty kraviny s Arminiho potomstvem (ve skutečnosti se narodil 6 let po událostech minulé série v Římském zajetí), na která se lepí další “dramata”). Tím se zdánlivě více děje než v minulé řadě (série zobrazuje výcuc událostí za nějakých šesti let). Prostě děj se zahustil a ještě si vymýšlí zvraty (asi aby zbylo ještě na další řady). A to je za mě škoda. Nicméně koho historie nebere, bude spokojen stejně jako minule. A stejně jako minule se “končí jen aby mohl pokračovat” (čeká nás ještě válka s Marcomany). 3. řada: TBD. ()

Chmur

Barbaři jsou průměrný seriál, který se celkem věrně opírá o známé historické události. Tedy jak je popsali římští historici. Pro mě byl největší problém s tím, že jsem si divoké Germány představoval úplně jinak. Většina vypadala jakoby přišli z bavorské hospůdky, kde se do začátku natáčení cpali würste und bier. Sám hlavní hrdina je obsazený celkem dobře, ale mnozí vypadají fakt změkčilé. To už jsou lépe obsazení představitelé Římanů. Scénář není úplně skvělý a moc mu nepomáhají ani slabší výkony některých herců. Navíc je v něm dost logických děr. Hudba i výprava jsou ucházející, i když vesnice Cherusků vypadá velmi lacině. Celý seriál čpí průměrností, ale na Němce dobrý a celkem zábavný. ()

Wotan

Leštěný prdy - asi tak by se ten seriál dal popsat. Z historie si to bere opravdu jen ten základní mustr tj. v germánii byli římané a přišli o tři legie. Jinak čistá fantazie. Závěrečná bitva nic moc. Kromě počátečního přepadu pochodujících kolon docela slabota. To se radši znovu podívám na Centuriona. Žádné utrpení, beznadějný boj a postupné zničení legionářů po třech dnech vyčerpávajícího boje. Za chvilku je po všem. Co se jim ale podařilo a co se mi hodně líbilo byla latina a němčina. ()

Jane18CZ

Slabé 4*, čekala jsem větší nářez. A nesnáším, když otravené postavy přežijí úplně všechno až do konce :D jistého barbara bych vykuchala snad už v prvním díle. Takový typ postav mi přijde naprosto laciný, jako kdyby tvůrci nevěděli jak udělat dobrý příbeh bez nějakých patolízalů. ()

Krabak

Vše směřovalo k velkému finále... k bitvě v Teutoburském lese, kde zanikly 3 římské legie do jediného muže. Myslím si, že ta bitva by si zasloužila mnohem lepší finále, zpracování a realizaci, než do které to došlo. Je vidět, že na to nebyl Hollywoodský rozpočet. Nejspíš nezbylo ani pár tisíc dolarů pro historika, který by ten poslední díl nějakým způsobem pozdvihl. Je to dost velká škoda. Tedy hlavně pro lidi, kteří si zjistí co to vlastně ta bitva v Teutoburském lese byla. HISTORICKÉ SPOILERY Spojení většiny barbarských kmenů, kteří převýšili svým počtem ony legie, k tomu bitvy probíhaly několik dní a jen v lesích. Tady se právě projevila ona, u germánů nevídaná, disciplína, kdy se nenechali vytáhnout Římany na louky a naopak čekali na to, až oni proti nim vstoupí do lesa, kde se nedala použít Římská taktika. Takže...žádná šachovnice z ohně... Poslední díl byl naopak pro mě zklamáním. EDIT: Druhá serie nedokoukaná. Skončil jsem u třetího dílu. Bukvi, cernosi, rodinne problemy... presne novodobi Netflix. 3 dily odpadu a pro me nulova motivace v tomto pokračovat. Hodnoceni tedy je jen dle prvni serie--->85% ()

York

Podle námětu bych čekal, že se mě seriál bude hrozně líbit, ale oproti podobným (Vikingové, Britannia, Last Kingdom) byl tenhle docela slabý. Nějak mě to celých 6 dílů neuchvátilo... Nejlepší na celém seriálu byla "studená" Němka, ze které se nakonec vyklubala spíš francouzska. Jo a poslední bitva, na kterou člověk celou dobu čeká, taky nic moc. ()

orgia

Radeji si zahrat Total War, nez koukat na tuhle generickou klisoidni slataninu. Dalsi potencialne skvele tema scenaristicky pohrbene. ()

mira007

Bitva v Teutoburském lese v 9. roce byla největší porážka římských vojsk ( paradoxně v době Říma na vrcholu ) , kdy tři legie padly do léčky v Germánii a 20.000 vojáků a jejich rodin bylo zmasakrováno, poté co se přesouvali pralesem tak úzkým koridorem , že se jejich řada roztáhla do délky 20km a oni nemohli uplatnit v své bojové formace. Tento seriál o této události má krom tématu několik pozitiv: pěkné kostýmy, pěkné rekvizity, krásné dobové příbytky a třetí hvězdu dávám za autentickou latinu v ústech Římanů ( .. to jsem ještě neviděl ). Jenže problém je, že to nakonec i tak působí lacině, protože ta výprava o pár lidech, vesnice o pár domcích a zkomprimování tématu na optiku milostného trojuhelníku to nebylo ono. Tohle by si opravdu zasloužilo brutální velkofilm ( přesně jako úvodní scéna z Gladiátora Ridleyho Scotta, která mi do hlavy nabušila co jsou Barbaři zač v jedné minutě ). Jo, kdyby to točil Scott tak jen tu bitvu dá do tří dílů, ale tady to doslova odbyli ve chvilce posledního dílu. Hanba! A to nemluvím o fascinujícím osudu římského velitele Arminia původem Germána, kterého jako děcko unesli do Říma a udělali z něj dokonalého Římana, ale on pak zavedl vojska do pasti. ()

Gulde

Německá produkce mě poslední léta docela mile překvapuje. Němcům vždycky šlo více statečně umírat ve válkách, než cokoliv natáčet. Ale jak vidno, krom toho nespočtu naprosto odpadních seriálů, filmů a pohádek, které ani těm českým skvostům jako Slunečná, Ordinace v Růžové zahradě apod. nesahají snad ani po kotníky, se tu a tam vylíhne nějaká povedená záležitost, a tohle je jedna z nich. Barbaři pojednávají o oné smutné kapitole římského historie, která předznamenala konec snah Říma dobýt oblast Germánie a ve své podstatě znamenala konec rozpínavosti římského impéria. A nás zároveň pomalu poslala na několik století zpátky na stromy. Toliko k historii. Tahle minisérie mě srala v mnoha ohledech, které v mnoha případech pramenily asi z nepříliš nabubřelého rozpočtu. Tak například to, že kmen Cherusků tu v zásadě představovala vesnice o asi šesti přístřešcích. Pak to byly takové ty typické, naprosto nesmyslné přešlapy režisérů a konzultantů - třeba to, že Germáni byli prostě prasata žijící v lesích, a tedy jejich upravené zevnějšky působí nanejvíce komicky a nereálně. Nemluvě o představitelce Thusneldy (Jeanne Goursaud), protože jak známo, každá Germánka žijící kolem roku 9 našeho letopočtu, strávila denně 3 hodiny v maskérně, kde jí na držku nandavali makeupový ksicht. Stejně tak většina těch rádoby epických momentů na mně působila spíše směšně, než jakkoliv vážně. A některé scény, jako například ono ukradení římského orla v první epizodě - to bylo asi stejně tak uvěřitelně zpracované, jako to, že Helena Vondráčková nikdy nenavštívila kliniku plastické chirurgie. Co mne ale naštvalo asi nejvíce, bylo to trapně černobílé vidění. Ačkoliv byly u Germánů vidět různé neduhy a proradnosti, obecně tu byli Germáni vyobrazeni jako ti hodní. Jen v posledním díle bylo vcelku naznačeno, co za dobytek to vlastně bylo. Naproti tomu ale Římani jsou v rámci celé minisérie vyobrazeni jako neskutečně arogantní, zpupní záporáci bez kouska citu a jakéhokoliv ducha. Neříkám, že velká míra arogance tam nebyla, to samozřejmě ano, ale ocaď pocaď. Nikdy to neprospívá, když je to vidění světa takhle zjednodušené. Na druhou stranu mne seriál překvapil hned v několika ohledech. Za prvé, a to je asi nejpůsobivější věc, že Římané tu skutečně mluví latinou, a samozřejmě Germáni si ponechali svou němčinu. Neskutečně to přidává na atmosféře a uvěřitelnosti celé minisérie. A navíc tak dobře kontrastuje krása latiny a ošklivost němčiny (už jsem dospěl ke stejnému názoru, jako měl na němčinu sám německý velikán Fridrich II. Veliký). Další skvělý tah byl podle mého Laurence Rupp v roli samotného Arminia - jeho uhrančivý obličej v kombinaci s římským brněním prostě sedne jak prdel na hrnec. Poslední epizoda této minisérie byla dost zdařeným zakončením celého příběhu, ve kterém byla navíc alespoň ve zjednodušené podobě vyobrazena některá fakta (například deštivé počasí, které Římanům ztížilo obranu). Sečteno podtrženo - Barbaři jsou dobrým seriálovým počinem, který rozhodně neurazí a mně osobně docela mile překvapil. () (menej) (viac)

Martinius

barbari sa vydarili. a to z dvoch zasadnych dovodov. po prve: az na zopar tolerovatelnych nepresnosti, ktore mali cisto dramaticky ucel, sa pomerne verne drzali historickych realii. kostymy i vyobrazenia sedeli takmer dokonale. rimania vyzerali ako rimania. vo svojej zbroji i v civile. pri svojej štandardizovanej zbroji, ktora vedela byt zaroven nadherne individualna. tu sa barbari zavratne lisia od ostatnych doterajsich historickych serialov. dokonca na par drobnosti boli aj germani zobrazeni vieryhodne a autenticky. to iste plati pre udalosti. najvacsim odklonom bol fiktivny a mierne alibizovany vztah ariminia s varom, vztah, ktory v realite neexistoval. arminiove motivy boli v tomto pripade rovnako uslachtile ci neuslachtile ako motivy rimanov. a tiez bitka prebiehala uplne inak. legionari odolavali cele tri dni a boli likvidovani po izolovanych skupinach roztiahnutych na desiatky kilometrov. po druhe: az na obcasne momenty (zaver posledneho dielu) serial nesklzaval do zbytocneho patosu a nadmerneho heroizovania celogermanskeho odporu. bitka v teotoborskom lese je povazovana za jednu z najzasadnejsich v dejinach ludstva - aspon mnohi by ju tak radi videli. tento mytus sirili nemci od cias svojho zjednotenia, ked im vyrazne a ucelovo pomahal. pre rimanov tato bitka vsak neznamenala nic, nanajvys povestne oholenie brady, nie utatu ruku, ako by povedal velky vezir mehmet sokullu. rimania boli zvyknuti na mnohonasobne zdrvujucejsie debakle a potupy - ci uz carrhae, arausio (kde zahynulo cez 80.000 legionarov) a uz vobec nehovoriac o druhej punskej vojne a hannibalovej invazii. bitka v teutoburskom lese bola oproti tomu len velky prd v malej latrine. nehovoriac o tom, aka bola tradicna rimska odveta - neuprosna a zdrvujuca. vysledkom tejto bitky realne bolo, ze rimsky vojvodca germanicus v nasledujucich rokoch vytrieskal z arminia aj mliecne zuby, plno kmenov prestalo existovat a germanske uzemie az po rieku labe ostalo spustosene a de facto vyludnene. vitazi sa z vitazstva dlho netesili a ziaden z nich sa nedozil vyssieho veku. paradoxne vdaka tomuto pacifikovaniu germanov ziskala rimska risa stabilnu hranicu a mier s germanmi na dalsich 150 rokov az do marcomanskych vojen. ()

petikacka

Trvalo mi hodně dlouho než jsem Barbary konečně dosledovala. Začátek mi přišel hodně nudný a hlavně plytký. Napotřetí jsem to už konečně sjela do konce a byla jsem vlastně mile překvapena. Hlavní postavy jsou buď sympatické nebo na druhé straně ( otec nevěsty) těžce odpornězrádcovské, nicméně je to tak nějak moc přímočaře jednostranné. Pro znalé diváky všech možných historických filmů s touto tematikou to dle mého bude patřit k té slabší větévce ovšem úplně bych tento seroš nezavrhla. Za mě 70% ()

theSaint

Za mě 100x zábavnějsí než provaření Vikingové. A slyšet u Germánů němčinu a Římanů latinu- to je prostě lahoda. Kvůli hlavní představitelce bych Římany napichoval na kůl taky, neboli po barbarsku- mňam kurva. ()

ddf76

Prijemny historicky serial z dob Rimske rise. Sice bitva trvala 3 dny a v kuse porad prselo, takze se neodehrala behem jedno dne jak v serialu. Ale jinak je to v pohode. V celku jsou zachovany historicke body. Potesi, ze Rimane mluvi latinsky a germani nenecky. Trochu zarazilo, ze germani chodi ve vypranych hadrech jak z perwollu. Serie ma otevreny konec. Pokud se neco nactete z wikipedie, tak je jasne, ze tim osudy hlavnich postav nekonci. Uvidime, jestli Netflix klepne 2.sezonu. Taky je plus, ze serie ma 6 dilu po cca 40 minutach, takze to odsypa. Podobny serial Romulus, ktery startoval o par tydnu pozdeji je podle recenzi na imdb horsi nez Barbari. ()

barteca

Dobré zpracování, i přes asi minimalistický rozpočet. Historicky se to drží faktů až na průběh závěrečné bitvy, posekat 20 000 tisíc legionářů určitě neproběhlo za pár hodin, tam si vypomohli efekty. Armina Germáni zapíchli v r. 19, deset let po bitvě a Thusneldu zajali Římané. Hrdinové mají nepěkné konce. ()

Doomcourier

Skvělá atmosféra, historicky věrné, Římané mluvící latinou, Germáni němčinou, zajímavá zápletka, co víc si člověk může od historického akčního dramatu přát? No...... Víc akce. Když se v seriálu akce objevila, tak nebyla zas tak špatná, ale mohlo jí být víc. Konec nabízí další sérii, tak snad přijde. ()

Artard

Je to obyčajný priemer, ale dal som hviezdičku navyše za tému, seriálov z obdobia starovekého Ríma je malo a dúfam, že to Netflix zmení. ()

Eluin

Je sice fajn, že někoho napadlo něco podobného převést na filmové plátno (respektive tv obrazovky), nicméně tím výčet pozitiv asi končí. Přemíra patosu a hnusného kýče zabijí atmosféru. Moc tomu ani nepomáhá dost podivné vylíčení klíčové bitvy (takhle teda fakt ne). ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů