V české filmové komedii z roku 1988 se můžete přesvědčit o tom, že vojna sice nebyla kojná, ale jinak to byla náramná legrace. Svobodník Kouba sloužící u výsadkářů má slabost na ženy. Jeho nadřízený ho nemá rád. V době vojenského cvičení na cestě do kasáren však Kouba ukáže opravdový charakter, když zachrání život malému chlapci, usvědčí zloděje a najde si partnerku na celý život sestru velitele. (oficiálny text distribútora)

Cudlimil

Nemůžu se zbavit pocitu, že všichni herci v téhle agitce, si z toho všeho dělají jednu velkou srandu. Viz "Tahá z policajtů cigarety. A voni? Slibujou mu celou dvacítku, když sleze." Nebo jak svobodník Dostál odcizí příslušníkům VB služební vůz a Skopečkovi u toho cukají koutky. Cítím tam jasně předzvěst listopadu 89, ale chce to trochu číst mezi řádky. ()

Hrnek

Často hrané v televíziách.. Ako agitaka na vojnu, to muselo aj fungovať. Ale skutočnosť bola iná. Zábavné to bolo, čo viac od toho chcieť. Film mal spád a aj hlášky sa vydarili. Hudba nadpriemerná. ()

DarthArt

Stupidní film Copak je to za vojáka mi vždycky připomíná jeden školní výlet, kterej jsem zažil jako učitel na jedný soukromý škole. Poměry tam byly odpovídající soukromý škole, studenti solidní "výkvět", inteligence nula, chování nula, zájmy nula. A když se jelo na exkurzi pronajatým autobusem, pustil tam řidič na zkrácení cesty film Copak je to za vojáka. Což vybičovalo nejprimitivnějšího z onoho "výkvětu", aby na celej autobus opakovaně řval: "Copak je to za čůráka". Tím dosáhl svého intelektuálního vrcholu, nad který se pak už nikdy nedostal, stejně jako je to v tomhle filmu. Fádní historky ze života šťastnýho socialistickýho vojcla, sice úplně debilní, ale zato pěkně koukatelný, když mu v tý době konkurenci dělaly akorát záznamy ze sjezdů ÚV nebo východoněmecký estrády. Potud to chápu. Ale jak takovou normalizační pitomost může dneska někdo (skoro každý!) hodnotit tak vysoko, to mi vážně není jasný! ()

vasosak

Nehodnotím hvězdami, protože jsem to pořádně neviděl. Nebyl jsem totiž schopnej ani ochotnej dát tomu víc než půl hodinky, během které jsem se proklikal až nakonec. Působilo to na mě hodně amatérsky - herecky (včetně Rodena a Langmajera) i režijně. Celkovému skóre 75 % vůbec nerozumím, snad nějaký sentiment nebo co. Kvalita určitě ne. ()

Miso1985

Pre mňa suverénne najlepšia česká komédia.A veru že ich naši bratia nenatočili málo.Sledovať konfrontácie Rodena s Langmajerom je pastva pre oči.Navyše je tam kopec ďalších vtipných situácii aj s ostatnými hercami.Celé je to tak pohodovo a zábavne natočené že sa pod 5* ísť nedá.Akurát ozaj škoda toho záveru.Aj mne prišiel trochu dosť zrýchlený.Inak nie je čo vytknúť. ()

Fatbear

Skvělá "agitka" z vojenského prostředí je pro nás držitele modrých knížek balzámem na duši. Skvělý je zejména Kouba v podání Jiřího Langmareja v roli nenapravitelného "dívkaře" na kterého se pomalu, ale jistě také vaří voda , kterého úspěšně stíhá výborný Roden. ()

MirecRKK

film bol natoceny este pred mojim vznikom ale v dobe ked moj oco nastupil na vojnu, je to u nas doma velka klasika nieco ako popelka na vianoce, akurat tym ze ho nevysielaju kazdy rok ma pre mna vacsiu cenu vzdy ked ho vidim rovnako pobavi a nikdy neomrzi ba priam cim som starsi tym ma to viac bavi ()

Jirkacek

Snímek Copak je to za vojáka jsem měl tu čest vidět poprvé v kině v rámci povinné školní docházky. Tenkrát v sále jsem neřešil fakt, že byl natočen roku 1987 jako jakési náborové video naší lidové armády, pouze jsem se posadil a spokojeně sledoval příběh svobodníka Kouby, jehož skvěle zahrál Jiří Langmajer. Byla to první filmová role, v níž jsem ho viděl, stejně jako u jeho nadřízeného a velitele Karla Rodena. Hned od začátku nás tvůrci spolu s rotou vojáků vrhli do velkého dobrodružství a nejlepší fáze snímku. Hodně mě bavilo sledovat snahu vojáků vysazených pár desítek kilometrů od kasáren dostat se do určité zpět a získat tak opušťák, neboli oficiální povolení dostat se domů legální cestou. Každý voják se vydal svou cestou, zvolil jinou taktiku, dopravní prostředek či způsob návratu a většinou při tom vznikla legrační situace, které jsem se ze srdce zasmál. Vojákům v jejich úsilí stálo několik protivníků - jiní vojáci, policie alias VB a také požárníci. Ti všichni se je snažili chytit a tak nakonec prošel jen jeden z nich. Samozřejmě že jím byl Kouba, milovník žen, který se zamiloval do sestry Karla Rodena a tímto směrem se pak vyvíjel další děj filmu. Ten mne už tak moc nebavil a to ani v kině, ani o mnoho let později, když jsem se na film díval podruhé a potřetí. Naštěstí on honička zabrala velkou část snímku a tak jsem celkově byl hodně spokojen. Kromě akcí v něm nechyběl vtip i určité poučení o poctivosti, která lidem tak často chybí. Nejvíce mne pobavilo hlášení podnikového rozhlasu z něhož se ozvalo při nahánění vojáků : Který ze zaměstnanců uvidí v objektu muže ve vojenském oblečení, nechť to nahlásí ve vrátnici, neboť je podezření, že dotyčný je voják. Té legrace je ale ve filmu víc a i to je důvod, proč se na něj doporučuji podívat i po letech. Snímek Copak je to za vojáka...si proto u mne vysloužil čtyři vojenské hvězdy ****. ()

Vaelor

Už od dětství mám ten film rád. Samozřejmě nevím, jaké to bylo na vojně, jen tuším, že takhle to tam nevypadalo, ale vpravdě, je mi to úplně jedno. Nejvíc jsem miloval část filmu s bojovou hrou. Po nějaké době se na film zase rád podívám, až poběží v televizi, což je v podstatě pořád. ()

v.pohode

Klasika! Když koukám na záběry z buzeráku a baráků v Janovicích nad Úhlavou a z VVP Klenová kde jsme v přijímači bigošili, musím típnout slzu. Jinak je to neskutečná agitka na lidově demokratického vojáka. Pro nás co jsme ještě vojákovali a navíc v Janovicích nad Úhlavou, to je v podstatě povinný film. Jinak Langoš šel údajně na vojnu až dva roky po tomhle filmu. Jestli je to pravda, tak tam musel dostat slušně na bendžo 😎 ()

Alagaesie

„Slepice – směr les. Kšá!“ „Z vás a vola, soudruhu kapitáne? To přece ani nejde!“ A už to jelo. Dost mi vadila ta všudypřítomná hudba. Fuj – sinice. „Táhněte volové!“ Strašák dobrej. Popis neseděl. Pár chytrejch tahů od vojáků. Šimáček pobavil. Tak to bylo o chlup. Zákaz je zákaz ale Kouba je liška. Jatka dobrý. Úprk po střeše nadějnej – škoda. Hudba při scénách se zdrhajícími branci byla často rušivá, ovšem pro větší dynamiku, budiž. Voják na síti výbornej. Kraus pobavil. „Sou to cvoci, lháři a bordeláři.“ „Soudruhu kapitáne, svobodník Kouba!“ „Jestli seš čistej, to voni ti daj snbáci něco na sebe.“ „No a když ne tak taky…“ Šlapetka nejvíc! „Tak vy jste byl včera v kině. A dávali něco s Travoltou..." Zpovídání kapitánem v kanclu skvělý. Kouba si o sobě moc nemyslel. Vážně skočili? Pstruzi – ty tak nepištěj. Pěkně kluci v terénu. „Šlapetka – se s nim rozděl vo konzervu.“ „Tak von mi kousne do prstů a já se s nim mám dělit vo konzervu, jó?“ Chudák kotník. Kouba, že mě to překvapovalo. „Ženský vás ničí a vy se musíte psychicky sebrat!" Na koupáku masakr. Vlasta! Tůma, tys to dotáh. Klasika. ()