V české filmové komedii z roku 1988 se můžete přesvědčit o tom, že vojna sice nebyla kojná, ale jinak to byla náramná legrace. Svobodník Kouba sloužící u výsadkářů má slabost na ženy. Jeho nadřízený ho nemá rád. V době vojenského cvičení na cestě do kasáren však Kouba ukáže opravdový charakter, když zachrání život malému chlapci, usvědčí zloděje a najde si partnerku na celý život sestru velitele. (oficiálny text distribútora)

Gamekeeper77

První hodinka je naprosto skvělá. Honička za KVOPem má fakt grády a celou dobu nepolevujíci tempo. Po splnění mise to jde bohužel se stejně klesající úměrou už jen z kopce, takže chvíli před koncem jakoby si režisér se střihačem řekli, že plánovaná stopáž už je vyčerpaná a "rychle, rychle, do těch pěti minut musíme narvat hádku, usmíření, žárlivou scénu, soulož, smíření se s realitou a veselku k tomu". Film by si tedy zasloužil 10 minut navíc, ale i tak díky povětšinou skvělé zábavě a nostalgickému, socialisticky gumovému prostředí...85%. ()

Jehan

Jářku, v době vzniku tohoto epického veledíla jsem shodou okolností sloužil u 9. průzkumného praporu ve Vimperku a tématika snímku mi tudíž byla intimně známa. Filmové taškařice měly překvapivě jakýsi základ v realitě; ba dokonce i v nablblé ČSLA byli totiž průzkumáci cosi jako elita a občas se mezi lampasáky vyskytl někdo, kdo nebyl vyslovený dement nebo zmetek. Takže jo, je to socialistická agitka, ale tak už to dneska nikdo nemusí vnímat a když na to má náladu... ()

ostravak30

Jedna z mála československých komedií, která dokazuje, že přece jen se i v osmdesátých letech natočily dobré filmy, leč pomálu. Opět musím zdůraznit, že to není komedie u které se budete buchat od počátku do konce. Ale podle mě své kouzlo má. Dokonce podezřívám tvůrce, že se několik let před vznikem Tankového praporu a Černých baronů pokusili parodovat socialistickou armádu. Pokud to tak skutečně bylo, pak to udělali náramně. Jiří Langmajer zde na sebe docela otevřeně prozrazuje, že je to ve své podstatě komediální herec. Karel Roden také. Mám ho v tomto filmu rád nejen pro jeho uvolněné komediální herectví, ale také proto, že po revoluci byl využíván hlavně jako dramatický herec. A pak tu máme opět Petra Hapku. To je samotná kapitola filmu. Nedávno jsem hodnotil Pátek není svátek, kde dělal hudbu. Stačí se podívat na jeho skladatelskou filmografii. Neplatí to sice u všech děl, ale pod většinou, pod kterou se podepsal, je jeho umění patrné a na vždy zamapatovatelné. Mnohdy se mu podařilo stvořit legendární melodie, které se navždy zapsaly do paměti a tento film není pro mě výjimkou. Jakmile slyším zmínku o Copak je to za vojáka, naskočí mi jeho hudba. Jednou z dalších kladných vlastností filmu je autentičnost. Kromě zásahů vojenské techniky prakticky v přímém přenosu vidíme reálný výcvik přesně tak, jak se skutečně odehrával. Film se točil prakticky v záběru osmdesátých let, ale natočit přesto v socialistickém Československu humorný pohled na armádu je docela umění. ()

PAVLIS

V podstatě propagandistické video Československé armády aneb kluci pojďte k nám. Čeká vás tu dobrodružství, kamarádi a obdiv žen. Pokud ale člověk přistoupí na pravidla hry a ignoruje, že realita byla asi jiná, čekají na něho dvě třetiny vyplněné docela akční a zábavnou vojenskou bojovou hrou. Škoda, že tu není i nějaký silnější příběh a zbytek filmu nestojí za řeč. ()

MyrnaAlec odpad!

Pamatuji si , jak nás socialistická tvorba oblažovala těmito snímky "pro mládež". Největší vodvaz bylo nějaký to prso a chlastání. Tady dodnes nevím, zda náhodou tvůrci podprahově nemysleli toto veledílo ironicky a ve stylu Pythonů, páč je to natolik nekoukatelný (oslava armády, tanky se řídí směr Kursk), řídící důstojníci trapný až k parodii (výkon slizouna Jandáka a co tam dělal Roden?) a vše korunuje nablblý Langmajer, který je nevím proč vylíčen jako kundolap. ()

DJ Kritik

Ani náhodou to nemá nič spoločné s realitou. A na čo aj. Ani náhodou tam nie je žiadne posolstvo. A na čo aj. Ale doteraz cca 35 rokov po natočení si to veľa ľudí pozrie znovu a znovu a znovu. Je tam totiž sranda. Taká tá jednoduchá, bez tajných odkazov ale nadčasová. A každý im fandí ()

Stejšn

Jako film to není vůbec špatně natočené, děj je dynamický, kamera vynalézavá a i jako komedie je to zábavné. Možná se mohla občas změnit hudba a ne pořád dokola točit jeden motiv. Mě navíc potěšila záplava vejtřasek. ()

Z0MBi

Verbířskej film, určený pro nábor a propagandu základního vojenského výcviku, který měl za úkol ukázat brancům, že je to všechno jen jedna velká sranda, a že všichni jsme jen lidi, a že i gumy mají své osobní starosti. Ano, ale vše není jen pozlátko. Pamatuju si tenhle film jako malej a pamatuju si, že jsem ho fakt žral. A nezastírám, že se na něj podívám rád i dnes. Ale už jim to tak nežeru. ()

smrtubohem

Zajímavej film, kterej není snadný zhodnotit. Vojenský prostředí fajn, i úplný laik zde nabere nějaké vědomosti, děj je místy trochu těžkopádný, teda spší trochu hodně, no ale skousnu to. Líbí se mi ta akce s návratem do kasáren, trampoty mlíčňáků a gum, které se nachají chytit okamžitě, a vojín Kouba nakonec všechny vypeče. Gajerová není atraktivní žena, Roden v jediné roli, kde mi nevadil. Musím přiznat, že hudba je furt dokola, ale naštěstí nezačne vadit. Ps. hrozně nemám rád Langmajera, ale tady jsem kupodivu schopen civilní jméno hlavního hrdiny zapomenout. ()

MartyMcFly89

Langmajera mám rád. V Proč ? I Zdivočelé zemi. A zde rovnou hlavní roli, no ... socialismus nám pomalu končí, ale vypadá to pořád stejně hrozně. Ale vlastně dobře, protože o to nejde. Jsou tu vojáci a pro ty mám tak trochu slabost. Chytací hra se mi na tom líbí asi nejvíce, člověk si představuje sám sebe, co by asi v takové situaci dělal. A komické eskapády cest lásky (to je ale divná formulace), proč ne. ()

Toumyk

První část filmu - tedy ta honěná vojáku s policajtama nemá chybu, ale po skončení této akce stojí zbytek filmu fakt za houby... ()

elgreco odpad!

Neomlouvám se nikomu, kdo dal víc jak 3 hvězdičky a komu tady do monitoru řeknu: „OK, vaše věc... Chápu, že jste to viděli v deseti letech, kdy jste si hráli na vojáky... Já si na ně taky hrál – do devíti, ale tenhle propagandistický blábol netočila Leni Raifenstahlová, dokonce ani Otakar Vávra, ale normalizační no-name. Ten film je kvalitní jako veškerá oficiální, respektive propagandistická produkce té doby. Pravá soudružská sranda. Být takhle „nostalgický“ není cool, ale zabedněný. Když už chcete být nostalgičtí (což v tomhle případě nechápu) dejte si ty tři body, ale proboha čtyři a pět – to nemají být procenta do sta?! Nebudu se rozčilovat a jdu se podívat na partu brusiče Karhana. ()

g.laudeo

SNB, LM, ČSLA, Sa vz. 58, SA vz. 61, UAZ, GAZ, MIL Mi - 17, červené barety. Pokud u Vás tyhle šifry nevzbudí aspoň přiblblý úsměv, spíš to s tímhle dílkem nezkoušejte. Jako romantický film mizerné, na dialogy a herecké výkony se taky moc spoléhat nedá. Soundtrack otřesný. Ovšem Roden i Jandák dobře poťouchlí, Langmajer svěží. Svižný komunistický akčňák s tématikou mně velmi blízkou, u kterého se i párkrát zasměju. ()

route60

Bylo by super kdyby byla vojna taková legrace ale i tak ten film je slušná zábava a pohoda bez tehdejší ideologie, režisér film natočil na svou dobu Copak je to za vojáka dost apoliticky, výborní Jiří Langmajer a Karel Roden se skvělou hudbou Petra Hapky. ()

Jarlaxle

Co natom, že je to kravina. A od půlky je to úplně o ničem. Každopádně za tu bojovou hru, za Rodena a za Klatovy po hvězdičce :-) ()