Bůh opustil nebesa. Píše se rok 1985, v Bílém domě vládne Reagan a smrt swinguje v rytmu AIDS. Ve společnosti vládne pokrytectví, strach z odlišnosti a zahanbení, výčitky za minulé prohřešky, drogy a především sex.
Muž miluje muže. Mají se ke své sexuální orientaci přiznat, nebo je lépe ji skrývat, jako je tomu v případě právníků Roye Cohna a jeho kolegy Joa Pitta? Roy to dělá z obavy o svou kariéru, Joe proto, že se za ni stydí. Je dokonce ženatý s Harper. Ta se poté, co jí manžel odhalí pravdu, dostává na absolutní dno a začne být závislá na valiu. Léky, coby jediný utěšující prostředek, se stanou nejlepším společníkem i Roye, který má AIDS (okolí ovšem tvrdí, že má rakovinu jater). Umírá i Prior Walter, který se nakazil, když byl nevěrný svému milenci Louisovi. Louis jej proto opouští a setkává se s Joem.
Šestidílná minésrie HBO Andělé v Americe je považována za výjimečnou televizní událost - komorní a zároveň epickou podívanou, jež reflektuje dobovou politiku a morálku na příběhu šesti postav, jejichž osudy se vzájemně prolínají v bouřlivém prostředí New Yorku konce 80. let. Na hranici mezi komedií a tragédií, lásky a zrady, života a smrti sledují diváci jejich cestu krajinou zoufalství i naděje, která byla tak určující pro Ameriku konce 20. století.
„Je v tom vše, co si dovedete představit: láska, smrt, opuštění, zodpovědnost, pokrytectví. Ale díky představivosti Tonyho Kushnera také spousta smíchu a fantazie,“ vysvětluje představitel jedné z postav Jeffrey Wright.
Dramatické poselství příběhu, vynikající režie a účast slavných hereckých hvězd zaručily úspěch seriálu i při uvedení v Evropě, která je otevřena nejen otázkám politickým, společenským a náboženským, ale také problematice spjaté s homosexualitou a šířením nemoci AIDS.
Jedinečné na seriálu kromě jeho námětu a zpracování je i to, že někteří z herců ztělesňují (stejně jako tomu bylo na divadelní scéně) více postav. Zvláště obdivovatelé Emmy Thompson a Meryl Streep si těchto skvělých hereček užijí dosyta. Emma hraje postavy tři, Meryl čtyři: „Byla to opravdu velká legrace a bylo zábavné hrát více postav. Měla jsem původně hrát tři, ale nakonec mi Mike řekl, jestli nechci hrát čtyři. A já: ‘Jo, nemůže jich být pět?‘.“  Další postavy stejně brilantně ztvárnili Mary-Louise Parkerová, Jeffrey Wright, Justin Kirk, Ben Shenkman, Patrick Wilson, James Cromwell, Michael Gambon a Simon Callow. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa castor k tomuto seriálu (7)

Anjeli v Amerike (2003)

„Nesnáším tuhle zemi. Je to jen snůška velkých myšlenek a příběhů, umírajících lidí a lidí jako jsi ty. Pojď se mnou do nemocnice a ukážu ti Ameriku. Smrtelně nemocnou, šílenou a krutou.“ Postavy melou a melou. Jsou hysterické, teatrální, frustrované. Hned zpočátku je patrné, že buď na tuhle (nepřímočarou) hru přistoupíme, nebo budeme dalších 300 minut trpět. Respektive to mnohem dřív vzdáme. Těžko budeme zároveň hledat postavu, ke které bychom měli blízko. Amerika je jiná, Amerika je svá. AIDS, homosexualita, víra, rasismus, korupce, politika, samota, vztahy. V Bílém domě sedí Ronald Reagan, za oceánem dokulhávají jevy jako adorace drog nebo promiskuity, mnozí se bojí být odlišnými (homosexualita), jiným je zřejmě jedno úplně všechno (uřvaný a skvělý právník Al Pacino). Nejen u dvou hlavních vztahových krizí – dva homosexuálové a manželský pár – je patrné vrzání divadelních prken. A divák se obtížně prokousává vším tím teologizováním, narážkami, dialogovým smrštím. A hlavně všechny ty halucinační stavy postav mírně drhnou, respektive vyžadují hodně divácké velkorysosti. Tvůrci jsou jízliví a škodolibí a vyloženě to chtějí svým ovečkám pořádně nandat. Ve výsledku seriál, který má několik skvostných detailů, ale jako celek úplně nefunguje. Exhibující herecké osazenstvo (kromě Pacina mě asi nejvíc bavili Justin Kirk a Mary-Louise Parker) naopak velmi slušné. ()

Milénium se blíží: Špatná zpráva (2003) (E01)

Postavy melou a melou. Jsou hysterické, teatrální, frustrované. Hned zpočátku je patrné, že buď na tuhle (nepřímočarou) hru přistoupíme, nebo budeme dalších 300 minut trpět. Respektive to mnohem dřív vzdáme a vypneme. A těžko budeme zároveň hledat postavu, ke které bychom měli blízko. Amerika je jiná, Amerika je svá. V Bílém domě sedí Ronald Reagan, za oceánem dokulhávají jevy jako adorace drog nebo promiskuity, mnozí se bojí být odlišnými (homosexualita), jiným je zřejmě jedno úplně všechno (uřvaný a skvělý zkorumpovaný právník Al Pacino). Extravagantní první díl minisérie legendárního Mika Nicholse představil důležité hráče, zatím nicméně chybí Meryl Streep i Emma Thompson. Ovšem i těch se dočkáme: hned několikrát. ()

Milénium se blíží: In vitro (2003) (E02)

AIDS, homosexualita, víra, rasismus, korupce, samota, vztahy. Ďábelský Al Pacino se (blížící) smrti nebojí. Prior, který onemocněl AIDS, leží v nemocnici, což jeho partner Louis není schopen unést. Ani u manželského páru to zdaleka není růžové. Harper prášky brala už předtím, než potratila. Neměla snadné dětství. V bytě vidí příšery. A navíc manžel přijde s „nečekaným“ přiznáním. Právě závěrečné prolínání dvou setkání/návratů (Joe a Louis) je moc fajn. Platí to, co jsem psal minule: Andělé se nesledují právě snadno. Vrzání divadelních prken je patrné. Navíc docela okatě dávají tvůrci najevo, že tahle látka je intelektuálská, a tudíž jen pro někoho. ()

Milénium se blíží: Posel (2003) (E03)

Amerika druhé poloviny 80. let plná protichůdných názorů. Kdo se nenaladil na stejnou vlnu hned zpočátku, už tenhle komentář těžko čte, protože rychle vycouval. Postavy se postupně propojují, stejně tak témata. Halucinogenní pasáže vystřídají kulometné dialogy v kavárně nejen na rasistické téma. Přeludy u nemocného Priora dál pokračují, zoufalý právník nepřijede pro matku na letiště, zatímco jeho manželka (která zobe přece jen dva prášky denně) si užívá sněhu. Tvůrci dál tepou své postavy, někdy jsou jízliví a škodolibí a vyloženě to chtějí svým ovečkám pořádně nandat. Mimochodem moc fajn Newmanova hudba. ()

Perestrojka: Ani hnout! (2003) (E04)

Plasma orgasmata. Kdo se nenaladil na stejnou vlnu hned zpočátku, už tenhle komentář těžko čte, protože rychle vycouval. Různá náboženství, homosexuálové, hysterické ženské, nemocní na AIDS, politici. Mnozí ukřičení, frustrovaní, zoufalí. A divák se dál obtížně prokousává vším tím teologizováním, narážkami, dialogovým smrštím. A hlavně všechny ty halucinační stavy postav mírně drhnou, respektive vyžadují hodně divácké velkorysosti. V tomto díle děj trochu přešlapoval na místě. Joe se vyznává poprvé ze svých citů a cítí, že tak je to správně. Přesto Louis chce ještě jednou vidět Priora. Al Pacino, který jel ve všemožných korupcích, dostává coby zástupce privilegované smetánky lék, který před ním aplikovali jen 30 lidem, přitom ho potřebují statisíce. ()

Perestrojka: Míň než nic (2003) (E05)

„Nesnáším tuhle zemi. Je to jen snůška velkých myšlenek a příběhů, umírajících lidí a lidí jako jsi ty. Pojď se mnou do nemocnice a ukážu ti Ameriku. Smrtelně nemocnou, šílenou a krutou.“ Linie postav se postupně propojují. Pacinův výstup v nemocnici je skvostný. „Bývalí“ milenci Prior a Louis se potkávají v parku, zatímco Prior vytýká svému ex, že v New Yorku jsou tisíce gayů s AIDS, o které se stará jejich přítel a prožívají to celé společně. Louis se zároveň dozvídá, pro koho právník Joe pracuje – pro symbol všeho zla. Harper se zdá staví na vlastní nohy („Syn jí zavolal, že je homosexuál, a co udělala? Prodala dům. A mně říká, že jsem blázen.“). Vrzání divadelních prken je patrné. Platí to, co jsem psal dříve: Andělé se rozhodně nesledují snadno. ()

Perestrojka: Jsem v nebi (2003) (E06)

Amerika druhé poloviny 80. let plná protichůdných názorů. Dvě hlavní vztahové krize – dva homosexuálové a manželský pár – míří do finále. Tvůrci dál tepou své postavy, někdy jsou vyloženě jízliví a škodolibí a chtějí to svým ovečkám pořádně nandat. Tahle Amerika je zlá a krutá, naplněná velkých (i prázdných) myšlenek. A plná odmítání nemalých potíží, které jsou víc než viditelné. Seriál, který má několik skvostných detailů, ale jako celek nefunguje. Exhibující herecké osazenstvo (kromě Pacina mě asi nejvíc bavili Justin Kirk a Mary-Louise Parker) naopak velmi slušné. ()

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)