Matka Johana od Anjelov

• Česko Matka Johana od Andělů (viac)

Matka predstavená je posadnutá diablom, pokúša kňazov na nečisté skutky. Do odľahlého ženského kláštora prichádza nový exorcista, no aj jeho vieru čaká ťažká skúška. Historická dráma Jerzyho Kawalerowicza zo 17. storočia je venovaná neustále aktuálnej téme náboženskému fanatizmu, poverčivosti a ľudskej slabosti. (4 živly)

LeoH

Bergmanovsky asketický předchůdce Vymítače ďábla bez Bergmanových filosofických hloubek (pokud si je tam někdo našel, tím líp pro něj) i Friedkinovy naléhavosti. Asi je za mě hlavně škoda, jak brzy se bez zřetelných důvodů kamsi vytratí počáteční nejednoznačnost v otázce posedlosti / autosugesce / škodolibé komedie (laciný útok na církevní dogmata bych za tím hned neviděl, daleko spíš zajímavou úvahu o povaze mystična); takovéto herecké výkony, čistá kameramanská práce i relativně dlouhá stopáž by si zasloužily nést obsažnější sdělení. ()

lucascus

Skvěle zpracovaný film s uchvacující Winnickou v hlavní roli ďáblem posedlé jeptišky, která však nemá touhu ani motivaci se změnit. Její zlé působení působí negativně i na ostatní jeptišky, jakož i zde přítomné kněze. Pokud zabrousíme do českých luhů a hájů, nalezne podobné filmy s podobnou tématikou či atmosférou - např. Údolí včel, Farářův konec a především pak Noc nevěsty s Brejchovou v hlavní roli, která se asi nejvíce podobá tomuto dílku. Režisér Kawalerowicz zde místy navodil nepropustnou děsivou atmosféru, ke které přidá své i hudba a výkony herců. Samotné prostředí kláštera už má punc tajemnosti, kdy se k tomu přídá ještě mistrně zpracovaný scénář, výsledek je pozoruhodný. Lucyna Winnicka zase byla schopna se během pár sekund změnit z poslušné jeptišky na šokojící stvoření. Po Vlaku se jedná o její druhou životní roli. ()

vitekpe

Vizualne vytribena cernobila podivana, dostatecne divna a dostatecne "davnoveka". Minimum hudebniho doprovodu. Tam, kde dejove konci Russelluv skvely The Devils, zacina tenhle film... ()

sestrad

Oficiální text distributora je tak trochu zavádějící. Ten přicházející nový kněz tam má mnohem větší roli, stejně jako pokušení, kterému prostě neunikne nikdo a každý se s ním musí nějak utkat, od žen, které se před ním zavřely do kláštera (a dostihlo je tam v plné síle!) až po poslední sluhy - každý si volí, k čemu se přikloní, čím se nechá spoutat. A jaké poukazování na náboženský fanatismus? Proč ne na pokušitelnost a na to, že si jdeme vždycky za tím, co máme rádi, i když je to doslova hra o život? Přesto bych dala tak tři a půl, hrozně mi nesedla představitelka matky Joanny, já ty namalované dámy, co se pokouší napodobit jeptišky a koketně se přitom pohupují v bocích, s rukama pod škapulířem, moc nemusím. jak ukazuje třeba Thérèse (1986) od A. Cavaliera, jde to prostě zahrát i líp (a nemyslím jen na světice). ()

Eruntano

Uf, tak tomuto filmu jsem na kloub nepřišel. Je příliš strohý, chladný a bezcitný, než abych do něj pronikl a pochopil jeho myšlenky. Vzdálené mi byly samotné postavy, hlavně vyjukaný kněz, který mě svýma neustále vykulenými očima docela otravoval. Lucyna Winnicka jako Johana byla ovšem dechberoucí - hlavně díky ní aspoň chvílemi zajiskřila tíživá atmosféra příběhu. Konec konců je tu dost působivých scén (jeptišky v kostele, rozhovor s rabínem...) - jejich smysl mi ale přišel příliš zastřený. Zdejší interpretace jsou dobré, ale ve filmu jsem nic takového nebyl s to číst. ()

el.zapikano

Stredoveke Polsko. Fararko prichadza do zenskeho klastora, kde mnisky posadol diabol. Snazi sa im pomoct, ale sam padne do osidiel Belzezuba. Velmi dobra polska historicka drama s prvkami mystiky. Videne v originalnom zneni bez titulkov :-) "Uspokój się" ()

horovska

Vizuálně velmi zajímavý film, postavený obrazově na kontrastech dobra a zla, černé a bílé na mne bohužel nepůsobil, jak jsem od něj očekávala. Kněz je vyslán do kláštera, aby pomohl osvobodit skupinu jeptišek od zlých démonů. Po celou dobu jsem nebyla schopna posoudit, zda bylo jejich posednutí satanem myšleno vážně, nebo pouze obrazně. Já jim jejich tance nevěřila, působily směšně a teatrálně. Chápala jsem to tak, že jen využily situace k uvolnění potlačené sexuality. Stejně tak kněz, těžce odolávající pudovým nájezdům matky Johany se ze sebe pokouší sebemrskáním vypudit démona touhy. Byla si tedy matka představená a její zástup jeptišek vědom situace, nebo to měl být horor o napadení satanem? Proti mým očekáváním se tento můj rozpor už do konce filmu nevyřešil. ()

neo93

Velmi netradiční, o to více podmanivý film, který natočil polský režisér Jerzy Kawalerowicz. Film se opírá o příběh z Francie, ve kterém byly jeptišky údajně posedlé ďáblem, což zaznamenala matka přestavená. Také v tomto vyprávění sledujeme v klášteře, někde na sever Polska, jak v sestře Joanně, přebývá satan. Do tohoto nevlídného prostředí přijíždí nový kněz Jósef, který se posléze snaží vypudit všechny přítomné ďábly, což rozhodně nebude pro něj snadný úkol. Film velice zajímavým způsobem pracuje s tímto tématem vymítání ďábla. Vyznačuje se ponurou a sugestivní atmosférou, ke které přispívá absence nějaké hudby. Staví také na vztahu posedlé Joanny k mladému knězi, která ho svádí. Nejlepším prvkem jsou však některé davové scény, kdy vidíme, jak se kněží snaží vypudit zlé duchy, ovšem ti si dělají, co chtějí. Zvláštní, ale velmi dobrý snímek, který se vymyká běžnému filmu. ()

mac000

Mysteriózní drama ano, ale horor ani náhodou. Zdalipak film viděl Ken Russell než začal natáčet své Ďábly ( The Devils,1971) ? ()

Sunwheel

Príbeh, ktorý odsýpa podľa mňa až príliš rýchlo. Koniec vyznie ako odseknutá ruka. Každopádne výkon Lucyny Winnickej vyčnieva nad ostatných a celé to ťahá vyššie. Zobrazenie kláštora ako bezútešného miesta v "púšti", kde nič nie je prispieva k atmosfére. Viem si predstaviť postupné odkrývanie príbehu a trošku epickejšie finále. ()

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009

31.05.2009

„Psycho Film Praha“ je filmová přehlídka zaměřená na projekce filmů s tématy z oblasti psychiatrie, psychologie a sexuologie. 5. – 7. června 2009 se uskuteční už třetí ročník přehlídky, jehož zvolené… (viac)