Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Film získal Oscara a kostýmy. Mladý írsky shakespearovský herec vo svojom režisérskom debute aktualizoval známu hru - príbeh mladého anglického kráľa, ktorý sa na radu arcibiskupa z Canterbury rozhodne vymáhať svoje dedičské právo na francúzsku korunu (vládne tam vtedy starý kráľ Karol VI.) a o všetkom sa rozhoduje v boji pri Azincourte. Henrichom V. tu zmietajú pochybnosti ešte pri dobývaní cudzích území a trpí pocitom osamelosti, aj keď už je víťazom a preberá francúzsky trón. Popri trochu zdľhavých dialógových scénach zaujmú dynamické a realistické bojové výjavy. Predovšetkým však upúta Kenneth Branagh - herec v "zopsychologizovanej" úlohe Henricha V., ktorého hrá s racionálnou odhodlanosťou a výbušnou citovosťou. Kuriozitou je, že Branagh sa tu predstavuje ako scenárista, debutujúci režisér a hlavný predstaviteľ- teda navlas rovnako ako Laurence Olivier, ktorý hru v r.1944 s veľkým úspechom sfilmoval ako prvý, ibaže s dôrazom na divadelnosť predlohy a ponímajúc bojové scény ako veľké maliarske plátna. (RTVS)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (83)

curunir 

všetky recenzie používateľa

Veľmi pozoruhodná je Branaghova adaptácia Shakespearovej hry. Branagh dobre vedel ako uchopiť túto úlohu, navyše okrem režiséra urobil zo seba aj hlavnú postavu a treba podotknúť, že naozaj nesklamal. Okrem toho povolal aj celú plejádu výborných a nemenej známych anglických hercov ako charizmatický Brian Blessed, Ian Holm, Judi Dench alebo vtedy len 15-ročný Christian Bale. Taktiež za vydarené sa dajú pokladať aj vstupy Dereka Jacobiho, ako rozprávača príbehu. Zvlášť treba oceniť aj skvelú hudbu Patricka Doyla, taktiež aj zaujímavé vizuálne spracovanie, ktoré síce nie je tak výpravné, čo je aj na jednej strane škoda, na druhej strane sa to dá pre celkové divadelnejšie poňatie pochopiť. Film ale často trpí aj ťažšie stráviteľnými pasážami ktoré nedosahujú kvality grandiózneho začiatku alebo niektorých ďalších scén ako je aj napr. záverečná bitka a strhujúci odchod z bojiska za burácania božskej skladby ,,Non nobis Domine". Za nijak vydarených nemôžem považovať zhruba posledných 10 minút, keď Henrich vyznáva lásku Kataríne (hentak by som babu určite nebalil), ktoré trochu kazia celkový efekt. Cez toto všetko sa však dá povedať, že Henrich V. je pomerne vydarene spracovaný o čom svedčí aj množstvo ocenení a Shakespearovi by sa to určite tiež páčilo. ()

salahadin 

všetky recenzie používateľa

Taky to určitě znáte, někdo si objedná podle něj chutný jídlo a vy z něj chytnete průjem. Někdo vidí krásný obraz a vy přemýšlíte, že měla uklízečka dostat padáka, protože neuklidila bordel. Někdo vidí krásnou ženu a vy civíte na etážová kamna s širokým podstavcem. Někdo se rozplývá nad výlohou a vy vidíte jen cetky, co jste včera vyhazovali do kontyše. A někdo zase zažívá filmogasmus a vy jen přemýšlíte, jestli ochotníci z Horní dolní Lhoty ztvárnili Willíka líp nebo ještě líp. ()

Reklama

fabecc1222 

všetky recenzie používateľa

Extrémní Branaghův zápal pro věc, a nadšení, které z jeho hereckého projevu sálá, je hlavním tahounem tohoto filmu. Okořeněné ještě Doyleovou hudbou, a myslím, že i samotný Shakespeare by byl nad míru spokojen. Jeden silný monolog střídá druhý, a pochopitelně, "Band of brothers" je nezapomenutelné: https://www.youtube.com/watch?v=680NlRI3v2I , a stejně tak Non Nobis and Te Deum: https://www.youtube.com/watch?v=hPXXuEel0fU ()

D28 

všetky recenzie používateľa

Neviem, či sa mi páči viac Kenneth-režisér alebo Kenneth-herec ,už v tomto filme však dokázal, že by mohol byť trebárs aj anglickým panovníkom.S hlavnou postavou má spoločné nie len sugestívny prejav,všestrannosť a nadšenie, ale i zmysel pre humor a cit.Naviac cit pre Shakespeara, pre reálne vykreslenie doby i postáv,pre výber hercov a hudby.Plný počet nedám len preto, lebo verím, že pred rokmi vysoko postavenú latku ešte dokáže posunúť. Veľmi sa na to teším. ()

Marigold 

všetky recenzie používateľa

Nejlepší Branaghova adaptace Shakespeara, na to bych skoro vsadil hlavu! Příběh prince Jindry, který se stal králem a zavrhl minulost ve jménu Anglie je monumentální, působivý, plný shakespearovských pochyb o královském údělu, plný čirých emocí. A ovšem precizní a vynálezavé režie, jakožto i strhujícího Branaghova ztvárnění mladého krále, který přesvědčí Evropu o svých schopnostech. Scéna králova projevu před zdánlivě prohranou bitvou s Dauphinem je natolik jedinečná, že jí světová kinematografie jen těžko překoná – v jejím stínu jsou i král Theodén či William Wallace pouze patetickými žvanily. Takhle už to asi nikdy nikdo nenapíše... Branagh byl pro Shakespeara zrozen a Jindřich to jen a jen dokazuje... ()

Galéria (19)

Zaujímavosti (9)

  • Celý film byl natočen chronologicky podle děje. (StarsFan)
  • První voják, který po bitvě začne zpívat "Non nobis Domine", je skladatel soundtracku Patrick Doyle. (StarsFan)

Súvisiace novinky

Zemřel herec Robbie Coltrane

Zemřel herec Robbie Coltrane

15.10.2022

Smutná zpráva nejen pro fanoušky Harryho Pottera. Ve věku 72 let zemřel skotský herec Robbie Coltrane známý především jako Hagrid z kouzelnické ságy. Coltrane se narodil jako Anthony Robert McMillan… (viac)

Michael Mann svolává anglické lučištníky

Michael Mann svolává anglické lučištníky

04.05.2013

Potřebuje totiž posily pro jednu z nejslavnějších středověkých bitev. Film s jednoznačným názvem Agincourt bude adaptací stejnojmenného románu Bernarda Cornwella, v současnosti snad nejproslulejšího… (viac)

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

Michael Mann – mafiáni nebo lučištníci?

27.10.2010

Mann už zanedlouho rozběhne na HBO osobně režírovaným pilotem seriál z dostihového prostředí Luck (v hlavní roli Dustin Hoffman), ale mezitím se rozhoduje o dalším „velkém“ filmu. V podstatě jsou ve… (viac)

Reklama

Reklama