O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

• Československo O princezně Jasněnce a létajícím ševci
všetky plagáty
TV spot

Jedného rána nevyjde slnko, ale kráľovi (Lubor Tokoš) sa nechce vstávať a zaoberať sa problémom odloženého svitania. Vzápätí sa na hrad dostaví Slnečná pani (Venuše Humheyová) so sťažnosťou na čarodejnicu z Čiernych lesov, ktorá zabila a upiekla zlatého kohúta, ktorý ju budieval. Kráľ stále váha, ale po dlhom zvažovaní sa rozhodne v prospech Slnečnej pani. Kohút ožije, slnko vyjde, ale rozhnevaná čarodejnica (Helena Růžičková), ktorá navštívila zámok aj so svojou nepriateľskou dcérou Černavou (Yvetta Blanarovičová), predpovedá kráľovi, že princezná Jasněnka sa vydá za obyčajného šustra. Dievčine to vôbec neprekáža, ale pánovi kráľovi áno. Aby zabránil naplneniu klatby, dá ju zavrieť do vysokej zámockej veže. Čarodejnice v lese stretnú dvoch hádajúcich sa chasníkov. Tí sa nevedia dohodnúť, kto z nich je vo svojom obore lepší. Čarodejnice im ochotne pomôžu vyriešiť spor. Poskytnú im potrebné informácie a lehotu troch dní, v priebehu ktorých má každý z nich vyrobiť to najlepšie, čo dokáže. Zatiaľ čo kováčsky tovariš Ondra (Josef Vaidiš) vyrobí železnú sliepku, ktorá behá ako živá a znáša zlaté vajcia, šuster Jíra (Jan Potměšil) si zhotoví z jemnej kože lietajúce krídla. Keď sa dozvie o princeznej uväznenej vo veži, letí za ňou, aby ju videl na vlastné oči. Obaja sa do seba okamžite zamilujú a keď ich ďalšej noci pristihne kráľ, podarí sa im v poslednej chvíli odletieť na Jírových krídlach. Zúrivá Černava začne Jasněnke závidieť jej šťastie, a tak ju jej matka - čarodejnica unesie a uväzní vo svojom temnom hrade.  Mladého šustra Jíru čaka ešte posledná úloha - vymaniť princeznú z moci zlej čarodejnice a jej dcéry. (TV JOJ)

Deschain

jedna z mojich obľúbených detských rozprávok, pozerala som ju vždy keď šla v TV...bola dosť drsná, temná a tajomná a rozhodne aj originálna... ()

SOLOM.

Po opravdu dlouhé době jsem se zase vrátil k „pohádkám“, kterých jsem v dětství viděl nespočítaně, leč poslední roky jsem se jim záměrně vyhýbal. Byla to však škoda, protože valná většina hlavně těch našich starých pohádek – jsou opravdu klenoty a tento film řadím k těm nejlepším, co režisér Troška natočil. Takhle má vypadat slušná pohádka s dobrým příběhem i slušnou atmosférou. Růžičková byla excelentní, Kuklová pohledná a nechyběli ani náznaky napětí (které ocení hlavně mladší publikum). ()

Ištván87

Možná tomu časem jednu hvězdičku přidám, ale jistý si nejsem. Já totiž moc nemusím pohádky, kde jsou kromě dvou hlavních postav jen samé záporné charaktery. Jinak je ovšem fajn sledovat, že pan režisér Troška dřív dokázal zahrát i na temnější struny. Měl by se to asi zase naučit. ()

Richie666

Troška výjimečně natočil něco, na co se lze dívat. A dokonce je to i docela pěkná pohádka... Nu což, i tak neuvěřitelné věci se dějí..! ()

corpsy

Síce len priemer, ale s dobrou atmosférou a rozhodne lepším režijným prevedením ako Troškové moderné rozprávkové ´´opusy´´. ()

NinonL

Tohle jsou první (nechutní) "čertíci" Zdeňka Trošky, v podání Ivety Blanarovičové. Při sledování pohádky mi z nich běhal mráz po zádech už před těmi 26 lety. Škoda paní Růžičkové, že svůj talent pohřbila v takovém kýči a škváru. ()

Praxis

Debilní pohádka s uřičenou Blanarovičovou, a zpizděnou Kuklovou, která je mi absolutně nesympatická. Jediný, kdo si záporáckou roli vážně užívá, je Růžičková. Krom několika zajímavých filmových vychytávek, obstojných triků a temné atmosféře, je toto hodně nesympatická pohádka s nesympatickým hereckým ansámblem. 55% ()

kobejn

Stejný jako seno...kdysi to byla pěkná pohádka, ale dnes bych to už viděl asi dost jinak....takže za ten dojem z dřívějška... ()