O princeznej Jasnenke a lietajúcom ševcovi

• Československo O princezně Jasněnce a létajícím ševci
všetky plagáty
TV spot

Jedného rána nevyjde slnko, ale kráľovi (Lubor Tokoš) sa nechce vstávať a zaoberať sa problémom odloženého svitania. Vzápätí sa na hrad dostaví Slnečná pani (Venuše Humheyová) so sťažnosťou na čarodejnicu z Čiernych lesov, ktorá zabila a upiekla zlatého kohúta, ktorý ju budieval. Kráľ stále váha, ale po dlhom zvažovaní sa rozhodne v prospech Slnečnej pani. Kohút ožije, slnko vyjde, ale rozhnevaná čarodejnica (Helena Růžičková), ktorá navštívila zámok aj so svojou nepriateľskou dcérou Černavou (Yvetta Blanarovičová), predpovedá kráľovi, že princezná Jasněnka sa vydá za obyčajného šustra. Dievčine to vôbec neprekáža, ale pánovi kráľovi áno. Aby zabránil naplneniu klatby, dá ju zavrieť do vysokej zámockej veže. Čarodejnice v lese stretnú dvoch hádajúcich sa chasníkov. Tí sa nevedia dohodnúť, kto z nich je vo svojom obore lepší. Čarodejnice im ochotne pomôžu vyriešiť spor. Poskytnú im potrebné informácie a lehotu troch dní, v priebehu ktorých má každý z nich vyrobiť to najlepšie, čo dokáže. Zatiaľ čo kováčsky tovariš Ondra (Josef Vaidiš) vyrobí železnú sliepku, ktorá behá ako živá a znáša zlaté vajcia, šuster Jíra (Jan Potměšil) si zhotoví z jemnej kože lietajúce krídla. Keď sa dozvie o princeznej uväznenej vo veži, letí za ňou, aby ju videl na vlastné oči. Obaja sa do seba okamžite zamilujú a keď ich ďalšej noci pristihne kráľ, podarí sa im v poslednej chvíli odletieť na Jírových krídlach. Zúrivá Černava začne Jasněnke závidieť jej šťastie, a tak ju jej matka - čarodejnica unesie a uväzní vo svojom temnom hrade.  Mladého šustra Jíru čaka ešte posledná úloha - vymaniť princeznú z moci zlej čarodejnice a jej dcéry. (TV JOJ)

Suchinnen

Krásná pohádka (podle krásné předlohy) u které je mi záhadou jediná věc a sice jak ji mohl natočit někdo, kdo o pár let později začal do světa vypouštět ty nejstrašlivější fekálie o kterých se dá vůbec na tomto webu dočíst? Jednalo se zřejmě o stav jakéhosi osvícení, protože po formální stránce této pohádce téměř není co vytknout a patří mezi to nejlepší co je nám každý rok v prosinci předhazováno. ()

Emzet

Tohle nemohl točit Troška! Z filmu nekouká jalovost na sto honů, herci hrají (alespoň tedy v mezích žánru) a člověk se dokonce i baví! A oči jsem neprotáčel snad ani jednou! Co se to jen děje? ()

bolan

Zdeněk Troška je snad největší prznitel českého humoru a filmu vůbec, ale nějakým záhadným způsobem se mu tohle asi vymklo z rukou a vznikla jedna z posledních hezkých českých pohádek na Vánoce. ()

Vesecký

Je to kouzelná pohádka s krásnou Míšou Kuklovou a roztomilými čarodějnicemi Růžičkovou a Blanarovičovou. Vždycky jsem ji měl rád. Do pěti hvězdiček něco chybí, především cesta Jíry za Sluneční paní poněkud vybočuje z prostředí českých hradů Pernštejna a Frýdštejna. ()

waits

Že tuhle pohádku točil kdysi dávno Troška mě napadlo poprvé u chechtajících se čarodějnic, ale pak jsem často váhal. Pitvoření dua Růžičková/Blanarovičová je tak akorát, aby bylo zábavným doplnkem, zacházení s princeznou, mladou a hezkou Kuklovou, je poměrně drsné, triky míněny vážně, bez pomrkávání k divákovi, že jde jen o pohádku. Tu mírnou temnotu, udržení kontrastu drsnosti a humoru, to už pak Troška, pokud vím, už nikdy nezkusil. Největším kladem je Jan Potměšil, s úsměvem raného Warena Beatyho a naprosto přirozeným projevem. Za sebe kvituji výběr hradu Frýdštejn, kam často vyrážíme v rámci obcházení Malé Skály. ()

in nomine

Moc dobře udělané, před revolucí se dělaly moc dobré filmové pohádky. Po převratu to stálo a stojí až na výjimky za prd.... Těší mě skvělí herci jako O. Ševčík, Tokoš, Růžičková a taky Čejka... :-) ()

Grafito

Nemůžu si pomoct.. v kontextu Troškovy tvorby patrně nepřekonatelný vrchol.. nicméně nesnáším Kuklovou.. nesnáším Potměšila.. (který byl neuvěřitelně afektovanej dávno předtím než ke svý smůle usedl na vozík), takže romantická pohádka stavící na zmíněný dvojce, mě za srdce teda fakt chytnout nemůže.. a už tady byly zřetelný náznaky děsivých věcí příštích, které měli lidi včas varovat.. Lucie Bílá jako embryo budoucího čerta Blanarovičové z Princezny ze mlejna.. ()

TomasKotlant

Tato pohádka má sice své charisma, ale přijde mi realizačně odfláknutá. Přepálené záběry (ač možná úmyslně), podivně šílené pohyby kamery, občas nelogické velikosti záběrů. Spousta nevysvětlených věcí ve scénáři, přičemž několik patřilo do hlavní dějové linie. Minimálně polovina zvratů je hodně nucená a to kazí pohádkovou atmosféru. Některé části jsou moc uspěchané a některé tak rozvleklé, až to nudí. *** Ve zkratce: Křídla. Věž. Střevíček. Čarodějnice. Sluneční paní. Střevíček.... ()

ellegrey

Jako malá jsem se této pohádky poměrně dost bála a ani teď, o několik let později, z ní nemám zrovna nejpříjemnější pocity - děj, prostředí, nápad... Zkrátka jsem nikdy této další "uřvané" Troškově pohádce nepřišla na chuť. ()

Eragon93

Tahle pohádka od Trošky se mi líbí, bohužel je jediná....a že jich už pár natočil. Narozdíl od ostatních jeho pohádek jí nechybí takové to české pohádkové kouzlo. ()

Yarwen

Jedna z nejkrásnějších česko(slovenských - byť film se natáčel v Česku) pohádek. Nádherná Míchaela Kuklová, Jan Potměšil - pro ženské asi kus chlapa, tenkrát ještě chodil po vlastních - a výborné výkony Heleny Růžičkové a Yvetty Blanarovičové. Na DVD najdete docela zajímavé rozhovory s režisérem, Honzou a paní Helenou. Pro mě výjimečných - a zasloužených - pět hvězd. Jiní tohle hodnocení sekají ke snímkům, které se "docela líbily", já je dávám zřídkakdy, právě pro takovéto kousky. ()

Bozvav

Tuto pohádku já nemám ráda a to už od dětství. Jako dítě jsem z ní měla noční můry a ani mým dětem se nijak zvláště nelíbila. Nevím proč, možná my nesedl Potměšil, možná Kuklová. Fakt nevím, ale prostě se mi nelíbí. Za mne subjektivní dvě hvězdy. ()

zdeny99

Podle mě je Jasněnka druhou nejlepší Troškovou pohádkou, hned po PRINCEZNĚ ZE MLEJNA. Oba mají něco společného, a to že obyčejný kluk, typický český Honza získá princeznu, v tomto případě skutečnou princeznu. Potměšil toho Jíru hrál fakt přesvědčivě a jeho křídla byla majsterštyk. Jen ta Kuklová byla v tomto filmu ještě taková moc mlaďoučká. Pohádka je to skutečně se vším všudy. Jíra přiletí, řekne dvě věty a už se líbá s princeznou. Tak to je fakt pohádka. A ještě na takovém krásném hradě jako je Bouzov. Proti němu kontrastuje jedna z nejznámějších zřícenin, hrad Frýdštejn. Čarodějnice byly také excelentní, možná nejlepší čarodějnice ze všech pohádek. Takhle prostě mají vypadat - plesnivé, špinavé, odporné, zapáchající. Mě se to prostě líbilo. [21819. hodnocení, 396. komentář, 69%] ()