Moje učitelka chobotnice

• Južná Afrika My Octopus Teacher

Při natáčení pod mořskou hladinou naváže filmař nečekané přátelství s chobotnicí, která mu poodhalí tajemný svět chaluhového lesa u břehů jižní Afriky. (Netflix)

AnanAss

První třetinu jsem si při sledování říkal, že podmořské záběry jsou sice nádherné, ale toť vše. No a posléze se přistihnu, že mi denní harmonogram té osmichapadlové potvory není úplně putna a těším se na její další průzkum mezi korály a podmořskou havětí. Závěrem můžu také podotknout, že budoucí filmaři se můžou snažit sebevíc, ale napínavější souboj žraloka s chobotnicí už nejspíše nenatočí. ()

Demonic189

V prvom rade - chobotnice mi vždy pripadali ako nesmierne zaujímavé tvory, ktoré stojí za to preskúmať hlbšie, ich biotop a spôsob života. Craig Foster sa tak o to pokúsil a obetoval celý rok života svojej novej chápadlovej kamarátke, ktorá počas tohto obdobia prežíva slasti i strasti, radosti i boj o holý život, čo prináša nejedno fantastické zistenie. A vy to hltáte a prežívate všetko s našimi hlavnými protagonistami, zisťujete aký je život vlastne neskutočne krátky. Viac neprezradím, iba to, že som na konci reval ako malý chlapec... ()

retrogirl2

Tak jsem si říkala, 85 minut budu koukat na podmořský dokument o chobotnici? Proč takové hodnocení? A sakra... Jak tu píší ostatní - nikdy by mě nenapadlo, že mě dojme smrt chobotnice, kterou mají lidi běžně na talíři 😑 A co si budeme povídat - není to zrovna roztomilý tvor k poňuchňání. Přitom je tak nádherná a úchvatná! (To pomazlení mu závidím vlastně) ()

Kurt_Teplice

Dokument to je vizuálně pěkný, nicméně vědecky dost mělký. O životě chobotnice se nedozvíme skoro nic zásadního, naopak si ale užijeme spoustu emo-momentů, při kterých sledujeme, jak jeden pán s krizí středního věku místo s vlastním dospívajícím synem raději tráví rok dennodenním šmírováním chobotnice na dně moře (kam syna tedy občas vezme). Notně mi dokument připomněl knihu "Mají chobotnice duši?" od Sy Montgomery (https://www.databazeknih.cz/knihy/maji-chobotnice-dusi-423707). ()

Clark_Kent

Absolutně odzbrojující dokument o velmi silném poutu chobotnice a jednoho filmaře. Doporučuji všem milovníkům zvířat, všem empatickým bytostem. Je nutné přírodu i zvířata uchovat pro další generace. #animalsareirreplaceable ()

Yahey

Dokument o chobotnici, co je chytrá skoro jako člověk. Umí si jen tak hrát s rybičkami, mazlit se s člověkem, s nímž vytváří osobní pouto. Loví strategicky jako generál, který plánuje útok na Pearl Harbor. Dokáže přečůrat žraloka: vyrobí si se škeblí v pár vteřinách brnění jako by byla tank nebo pochoduje se štítem jako římský legionář. Nebo skočí jako Paul Atreides na červa, zde chobotnice na žraloka, a jezdí mu na hřbetě a on ji zmateně hledá. Chobotnice je statečná jako samuraj a hravá a kreativní jako celý Google. Chobotnice je v podstatě člověk, stejně jako všichni ostatní tvorové jsou člověk, jen člověk si myslí, že on sám samojediný je člověk. Její život je velké dobrodružství, stejně velké a posvátné jako exploze hvězdokupy nebo expanze mléčné dráhy trvající miliardy let. Mléčná dráha je koneckonců vlastně taky takové chapadýlko. ()

pushover

Ze začátku mě trochu iritoval motiv hlavního protagonisty, ale klobouk dolů, strávit skoro rok, den co den, potápěním bez přístroje a navázat při tom takhle blízký vztah s chobotničkou, to je obdivuhodný. Navíc hlavonožec coby duchovní učitel se jen tak nevidí. ()

Lolos

Za mě osobně zbytečná ždímačka. A proč? Vždyť ty záběry byly samy o sobě tak dechberoucí a jedinečné, přece nebylo vůbec potřeba masírovat diváka těmi mega deep monology. ()

CaladanChmur

Už jsem chtěl jít dělat něco jiného, ale prostě to nešlo. A i když to není žádný akční béčko, tak se  od toho nelze jen tak odtrhnout. Je to jako dotyk jiného světa. A i ty záběry samotné jsou fascinující. 90% ()

george82

Je a ž neuvěřitelné, jak jsou chobotnice inteligentní. Obrovsky poutavé a neskutečně citlivé. Vztah člověka a jiného mořského druhu natočený úchvatnou formou. ()

Felisr

Neuvěřitelně nádherně nasnímaný podmořský polo-dokument aneb jak zkusit osminohého terapeuta místo dvounohého. Klobouk dolů před panem Fosterem, on snad vydrží pod hladinou 10 minut na jeden nádech??? Nebýt mírně zoofilního vyznění několika úseků ("neoprén nepoužívám, chci všechno cítit na těle" ..."to byl náš poslední fyzický kontakt") dala bych klidně plný počet. ()

Hank

Nejlepší dokument o přátelství člověk a chobotnice, který jsem viděl. Zatím si nejsem jist, zda si dám chobotničky na večeři, ale přinejmenším budu na chobotnici, která si osedlala žraloka, hodně myslet. ()

MyrnaAlec

Dojemné i poučné, opět to dokazuje, že o zvířatech toho víme pořád málo. Chobotnice splní svoji misi a umře, kdežto člověk tu bude strašit až do doby, než všechno zničí. ()

Mkartaylas56

Ohromná, pohlcující pouť odehrávající se pod hladinou oceánu, vyprávějící na první pohled možná lehce bizarní příběh člověka, co se po určité životní krizi sblíží s chobotnicí, je každým coulem vypiplanou záležitostí a to jak po technické stránce, tak hlavně po té emoční. Už jen skrze samotnou chobotnici a její zachycenou část života jsem se mohl stát svědkem neuvěřitelných a dechberoucích momentů, avšak dokument rozhodně není jenom o tom. Zabírá se vlastním sebeuvědoměním na světě (vystihuje to poslední myšlenka filmu: "My na světě nejsme jen návštěvníci, my jsme jeho součástí"), neskutečnou rozmanitostí a bohatostí podmořského života, který je potřeba za každou cenu chránit a mnohými dalšími podněty, které se na tuto tématiku vážou. Všechno je to navíc odprezentováno za doprovodu perfektně vybraného soundtracku a obecně výborných kamerových záběru, z nichž spoustu obstaral sám Craig Foster a je kolikrát až k neuvěření, jak se mu to povedlo. No a navíc nyní, po udílení cen Akademie, jsem o to šťastnější, že byl po zásluze zlatou soškou oceněn právě dokument My octopus teacher, za který musím Craigovy i celému tvůrčímu týmu v čele s Netflixem dát velký palec nahoru. 90% ()

oasismanik

"...a v tom som sa musel ísť nadýchnuť". Tak ako kámo bože... :) Podmorský svet je fascinujúce, takmer nepreskúmané miesto. Profesionálny tím napríklad okolo takého Attenborougha by z takéhoto námetu zrejme vyťažili o dosť viac, ale v tomto poloprofesionálnom štýle je svojím spôsobom tá krása a čaro. Craig sa javí ako skromný sympaťák a na tento veľmi pofidérny vzťah chobotnice a človeka sa pozerá dobre. O dokumente sa ani až tak nedá baviť, ale v podstate veľmi pekná rozprávočka. ()

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

Ceny BAFTA ovládla Země nomádů

11.04.2021

Dnes večer proběhlo v londýnském Royal Albert Hall udílení prestižních filmových cen Britské akademie (BAFTA) za uplynulý rok. V počtu nejvíce nominací (7) vedly shodně snímky Země nomádů a britské… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů