30 strieborných

• Česko 30 stříbrných (viac)

Vitajte v temnom, mystickom a zlom svete, kde nič nie je také, ako sa zdá, a nikomu sa nedá veriť. Exorcista, boxer a bývalý trestanec otec Vergara (Eduard Fernández) je cirkvou vyhnaný do odľahlého španielskeho mestečka, kde má slúžiť ako kňaz. Hoci túži zabudnúť a byť zabudnutý, jeho nepriatelia si ho čoskoro nájdu. Začnú sa diať čudné veci a ambiciózny starosta mestečka Paco (Miguel Ángel Silvestre) sa spolu s miestnou veterinárkou Elenou (Megan Montaner) pokúšajú odhaliť tajomstvá z Vergarovej minulosti. Všetci traja nakoniec spoja svoje sily a ocitnú sa v centre celosvetového sprisahania s cieľom získať späť tridsať strieborných, ktoré boli vyplatené Judášovi Iškariotskému za zradu Ježiša Nazaretského. Mince sú prekliate a majú nadprirodzenú moc... (HBO Max)

J*A*S*M

Přeplácaná a mizerně odvyprávěná fantasmagorie bohužel. Začne to sice poměrně dobře, mysteriózně hororovou epizodou a podivném creepy dítěti, které se narodí krávě (!) v jednom zapadlém historickém španělském městečku, ale v dalších epizodách se postupně začne ukazovat, že Álex de la Iglesia jednoduše nezná míru. Což v seriálovém formátu vadí ještě víc než u filmu, neboť sem toho na ploše osmi epizod stihl narvat opravdu hodně, včetně několika digitálních monster a islamistů v syrském Aleppu. Z hororového žánru se brzo uhne do přepáleného fantasy, které má sice fajnový námět o jakési biblicko vatikánské konspiraci, ale mnohem radši bych jej viděl zpracovaný seriózně a ne takhle odlehčeně / béčkově. Vizuálně ten seriál navíc mnohdy vypadá vyloženě hnusně, s přesvícenýma exteriérama a nevkusným CGI. ()

Malarkey

V knižním světě jsem, počínaje Danem Brownem, měl období, kdy jsem hltal jakoukoliv fikci točící se kolem křesťanství. Jenže tyto fikce můžou fungovat knižně, ale těžce se pak převádí na filmové plátno. Jednu takovou si vyzkoušeli Španělé ve jméno HBO a víceméně se jim to povedlo. Jediný problém je, že celá ta kvalita námětu se točí kolem samotného námětu, a pokud tedy nepřijmete fakt, že je to tady víc fantasy, než jakákoliv realita všedních dnů, nemůžete být spokojeni. Logika tady totiž neexistuje. Všichni tady mají jasně daný smysl existence. Nejvíce mě teda rozčilovala ta španělská Lucka Bílá v podání Macarény Goméz, ale co mi je to platné, když to nejspíš byl i záměr. Sedm dílů se pak těšíte na rozuzlení a to nakonec vlastně ani nepřijde. Škoda. Sice dávám tři hvězdy, ale můžu říct, že tohle rozhodně nebyl promarněný čas. Mám podobné náměty moc rád a je pravda, že málokterý to uhraje i s pointou. ()

Fr

„ZLO JE NEZBYTNÉ, ABY EXISTOVALO DOBRO. ALE KDYŽ JE ZLO NEZBYTNÉ, JE TO, JAKO BY BYLO DOBRÉ. TI, KTEŘÍ KONAJÍ ZLO, POUZE PLNÍ SVOJI ÚLOHU V BOŽÍM PLÁNU…“ /// …a toho večera porodila kráva (zvíře vole) dítě… Hodně zajímavej námět, ale taky hodně debilního chování. V mžiku se napínavý kousky mění v trapárny a to už v prvním díle, takže celkem zvažuju, jestli mám pokračovat… Je tady toho hodně: ďábel, fanatickej dav, ožívaj mrtví, hodně nevysvětlitelnýho – páč ON je všude! A pak…. sci-fi horor! Kurva, no to je horor! Nebo spíš píčovina, která určo stála hafo peněz, který ovšem měli místo monster investovat do scénáře. Normálně se tomu musím smát… a že jde kurva vo život! Asi by to fungovalo jako film. Hororovejch motivů je tady požehnaně – takže je to přeplácaný a vlastně to vůbec nevyznívá hororově..- spíš směšně. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1. Z parchanta se stala příšera. Naštěstí vyskočil(a) oknem. 2.) Myslím, že je Ďábel pitomec. 3.) Všichni farníci kvůli mně trpěj. 4.) Thx za titule „Barbora Knobová“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ * ()

EvilPhoEniX

Můj oblíbený režisér Alex de La Iglesia mě ve výsledku svým novým počinem moc nepotěšil. Po prvním díle jsem byl vyhajpovaný a očekával jsem nálož roku, bohužel se děj ubíral směrem, který mě příliš nezajímal. Nutno uznat, že jsou v seriálu výborné věci ( Úvodní znělka je naprosto fantastická), nábožensky nasáklá atmosféra má taky, co do sebe a když příjde na monstrum, tak se je rozhodně na co koukat, ale fakt, že za seriál ukážou jen 2 je pro mne zklamáním. Nejzajímavější postavou je Kněz, který v úvodních dílech boxuje do pytle, ale víceméně k ničemu, protože od druhé půlky pořád někde cestuje a většinou je neustále zavřený, takže nevyužitý potenciál. Z postav zaujme i role veterinářky Elena, na kterou se dost dobře kouká, ale zbytek postav mi k srdci příliš nepřirostl a jejich osud mi byl poměrně ukradený. Kdyby se děj soustředil na lovení jednotlivých mincí v zajímavých lokacích všude po světě, tak si myslím, že by z 30 Coins byla daleko zajímavější podívaná, takhle tomu od druhé půlky dochází dech a spíš než horor seriál připomíná historické fantasy drama, které bohužel spíš nudí než baví. Zhlédnutí nelituji, ale těch dobrých momentů by se vešlo ani ne do jednoho dílu. Příběh****, Akce>Ne, Humor>Ne, Násilí***, Zábavnost***, Hudba***, Vizuál****, Atmosféra****, Napětí***. 6.5/10. ()

gudaulin odpad!

Dovolím si vypůjčit úvodní slova komentáře uživatele J*A*S*M: "Přeplácaná a mizerně odvyprávěná fantsamagorie"..., protože stručně a výstižně charakterizují, co můžete od seriálu očekávat. Alex de la Iglesia podle svých slov pracoval na seriálu 6 let, na scénář si podle výsledku vyhradil maximálně týden a daleko nejvíce času mu trvalo přesvědčit producenty, aby do takové zhůvěřilosti investovali finance a zázemí studia. Po pravdě mě udivuje, že seriál vznikl pod patronací HBO, která obvykle nasazuje laťku kvality vysoko. Mám rád vyprávění příběhů a užívám si je, jenže Alex je mizerný vypravěč. Nelze přitom tvrdit, že problém se skrývá v samotném námětu, jde spíš o jeho provedení, o Alexův povrchní přístup k látce. Marnotratně hýří nápady, aby jejich potenciál vzápětí v zárodku zmařil. Mysteriózní žánr sází na emoce mnohem víc než na racio, ale to neznamená, že v něm nemají fungovat žádné zákonitosti, že se chování seriálových postav nebude řídit žádnou logikou. Slušnému hodnocení na ČSFD se divím, protože Alexova nestřídmost a nesoudnost posouvá na řadě míst žánr od hororu či fantasy ke grotesce, nicméně proti gustu... Nedbale nasnímanému mišmaši s mizernými efekty a stupidním scénářem nebudu ani v nejmenším vycházet vstříc, od toho jsou tu jiní. Celkový dojem: 10 %. ()

*CARNIFEX*

Prvá epizóda nastavila latku tak nesmierne vysoko, že som mal doslova obavy, ako to celé vypáli, lebo Ja osobne tieto démonsko duchárske projekty doslova zbožňujem. Samozrejme, ono to prišlo, no to snáď ani nemohlo nijak inak dopadnúť, tobôž niekoho prekvapiť. Udržať si 8 hodín také tempo, no najmä atmosféru, to snáď pri takomto druhu “akčnejšie” podanému biblickému príbehu ani nejde. Veľmi sa mi pozdávala samotná myšlienka, tá dávna symbolika prepojená s dnešnou dobou. Judáš zapredal Krista za 30 rímskych mincí, čo už v dnešnej dobe vôbec nie je zapotreby. Dnes sa ľudia “potápajú” za oveľa oveľa menej. Každopádne súhlasím, že s odstupom času sa po pár epizódach z tajomného, mystického hororu, stal viac akčný počin, čo už vyslovene každému rezať nemusí, no Ja tú štvrtú (na hrane) dám aj tak, lebo po celú dobu ma seriál bavil, pričom o žiadnu lacnú záležitosť sa určite nejedná, i keď Ja osobne som dúfal v úplne iný spôsob rozuzlenia. ()

Tom_Lachtan

Je to horror? Určitě. Je to zároveň hrozně přepálená kravina, která koketuje s fantasy a buduje svět, ve kterém nechybí korupce vatikánských elit, kouzelné mince, divní fráteři, digitální monstra a totální španělský zapadákov? Ano. A je to sakra dobře. Tenhle koktejl vlastností mě po celou dobu bavil a to i kvůli tomu, že má perfektně vybudované postavy, které působí hrozně životným dojmem a to i ty postavy, které bych kdekoliv jinde nesnášel - třeba starosta, co je ukázkový hezounek a tak trochu blbeček, jenže zároveň se chová tak logicky a normálně, až jsem ho začal mít rád. Někde trošku selhává herecky představitel kněze Vergary, ale nemyslím si, že by to nezvládl, jen má prostě vous tak bujný, že přes něj jednoduše mimika občas vidět není. Jasně, sem tam je něco příliš klyšovité, nebo  se to dalo pojmout lépe, ale jako celek to na mě funguje výborně. A doufám, že další sezona se posune do takřka katolických akt x, když už byl v první řadě nastaven rámec světa a nebude se znovu opakovat podobný mustr.Mimochodem, něktré díly se právě případům Muldera a Sculyové docela podobají, ačkoliv hlavně námětem, nikoliv atmosférou (i když...). ()

misterz

Miestami zbytočne prekombinované. Najviac ma bavila prvá polovica, posledné série už akoby išli len na zotrvačnosť. Aj keď tu boli drsnejšie scény a bolo tu viac napätia, tak to kvôli zaužívanej rutine zapadlo len do šedivého priemeru. Na prípadnú druhú sériu asi nebudem mať chuť, uvidíme. 65/100 ()

Arsenal83

Ak má seriál vynikajúci začiatok, no koniec na nič, čo je to, ak nie premárnený čas? Nebolo to celé zlé, ale naozaj neuzavretý koniec s miešaninou všetkého možného len nie kvalitného hororu nepridal na dobrom pocite. Pripadalo mi to, ako by po troch dieloch niekto vymenil scenáristu alebo režiséra. Alebo ako by sa celkom stratil scenár a šli už len tak improvizovane. V druhej časti seriál rezignoval na prinesenie niečoho šokujúceho, strašidelného či prekvapujúceho, a tak jediným pozitívom nakoniec ostal výkon Megan Montaner známej z Grand Hotela, a to nielen posteľný. To však thrillerovo-hororovú linku nijak neposilnilo. ()

Chrustyn

Premisa příběhu nebyla úplně špatná a těšil jsem se na atmosférické mysteriozno, říznuté hororem. První díl to i přes hodně podivné momenty sliboval a vzal bych i technicky špatně zpracovaný konec. Bohužel další díly byly čim dál více WTF a po dvou dílech jsem se o příběh i hrdiny přestal zajímat. ()

Marze

Je to trochu beckove,chvilemi nesourode.Najdete zde ducharinu satansky horor,celosvetove spiknuti a mniho hororovych rekvizit. Znepokojujici atmosfera se zlovestnymi naznaky.Vizualne propracovane,ale triky celkem slabe. ()

virus10

První tři díly jsou kvalitní, pointa ohledně boha, svobody, okultismu a božských předmětů je velice zajímavá. Důchodci s řetízkem i zrcadla super nápady. Bohužel u zbývajících dílů se najdou i slabší místa. Odbočky do Sýrie nebo Izraele jsou spíše zbytečné, chápu že se i tam něco stane a zároveň to zdůrazňuje problém celosvětově, ale já bych je tam mít vůbec nemusel. Možná by pak nekleslo tempo seriálu. 3-4*. Škoda. ()

Morholt

Hned v úvodní sekvenci šílenec vystřílí banku a sám provrtán skrz na skrz odkráčí s jedním z 30 stříbrných v kapse a hned nato následuje scéna, ve které se krávě narodí lidské dítě. A k tomu ještě libové úvodní titulky s názornou ukázkou ukřižování. Po prvním díle jsem si mlaskal, protože seriál splňoval přesně to, co jsem od něj čekal. Jenže....... Álex de la Iglesia se zařadil po bok režisérů, kteří se nechtějí spokojit s jednoduchou zápletkou a proto se jí snaží skrýt za řadu odboček a kudrlinek, které mají dodat příběhu na košatosti. A tady toho je fakt hodně, takže kromě klasického boje s pekelnými mocnostmi se divák dočká třeba spiritistické tabulky, říše za zrcadlem, holubičího dronu nebo třeba islamistického vězení či hmyzoidních monster. Nic proti tomu, ale ono to prostě občas nedrželo pohromadě a byla tu řada logických bot, což korunoval závěrečný díl, za který bych Iglesiu nejradši nakopl. Co se naopak povedlo je mystická atmosféra a vůbec celkový nádech křesťanské mytologie, který byl cítit pokaždé, když se na scéně objevil někdo s kolárkem, což bylo prakticky pořád. Výborná je technická stránka věci a najde se tu několik nezapomenutelných ikonických záběrů. Stěžovat se nemůžu ani na gore, které bylo zcela dostatečné. A seděli mi herci a to všichni bez výjimky, přičemž vedle Fernándeze v roli kněze zářila Megan Montaner, na kterou se dívá dobře i když jen čumí do blba. Celkově jsem mírně zklamaný, ale případné druhé řadě dám určitě šanci a budu doufat, že ty mouchy alespoň částečně zmizí. 70% ()

Astaroth12

Španielsko stvorilo niekoľko zaujímavých hororov a tento seriál k nim určite patrí. Prvá polovica serie je parádna i ukážková, potom sa zvoľní tempo a i zaujímavosť odíde asi aj do samotného pekla. Otca Vergara i jeho hereckého predstavitela som žral, len škoda, že scenár už pri konci vobec nezvládal ustáť to tempo. Ale aj tak prvej sérii dávam silne 4*. Naj častou u mna je zrkadlo. ()

agentmiky

Španělé se domluvili s HBO a natočili žánrově velice zajímavý seriál pojednávající o zradě Ježíše Jidášem, kdy ústřední roli hraje 30 stříbrných mincí. Audiovizuálně se jedná o nesmírnou pecku, luxusní kamera doprovázená pesimističtějším filtrem, který vám fakt na rtech úsměv nevykouzlí. A prvních pár dílů jsem si tohle vše užíval plnými doušky, první polovina první série za mě na poctivou osmičku. Jenže jak čas plynul, tak mi přišlo, že autoři začali tak trochu vařit z vody a ten scénáristický koncept se jim začal rozpadat pod rukama. Taková škoda! Postava faráře super, stejně i jako ta veterinářka a starosta. Trochu mě v negativním slova smyslu překvapilo CGI, jako by jim na tento aspekt došel rozpočet a bohužel to na výsledku znát bylo. Mělo to určitě na víc, ale pokud by druhé sérii dali zelenou, tak bych pokračoval. Za mě 6,5/10 P.S. To přerostlé dítě z prvního dílu mě bude pronásledovat v nočních můrách ještě hodně dlouho, takovou creepy věc jsem roky neviděl :D ()

L_O_U_S

Seriál má své horší i lepší momenty, ale celkově jsem spokojen. Z těch horších to určitě budou zbytečné digitální příšery a občasné nevyjasněné přesuny postav (spoiler – jak se sakra dostal Vergara ze Sýrie?). Klady naštěstí převažují – zajímavý příběh a téma, postavy, které jsou sice občas na pěst, ale povětšinou jsou sympatické, dobrá znělka. Při sledování prvního dílu mě zamrzelo, že se z okultního hororu à la Rosemary má děťátko vyklubala rozsekávačka, ale nelituju, že jsem u toho vydržel až do konce. Ty digitální exhibice naštěstí tvoří úplnou menšinu stopáže. Prostředí je taky sympatické, romantická španělská vesnice se stává místem střetu dobra a zla. Čekal jsem sice ukončený děj, ale druhé sérii dám určitě šanci. (1 339.) ()

Trevor

V niektorých momentoch dych berúci seriál svojim nápadom aj spracovaním avšak v tých ďalších zbytočne odvedený dej niekam inam...flashbacky boli spracované dobre, ale chýbalo v nich trochu viac objasniť osud záporných protagonistov a ich postup v kariérnom rebríčku vo Vatikáne, ústredným hrdinom ktorý seriál seriál nad vodou bol kňaz Vergara a 5 z 8 epizód ponúklo aj zaujímavé príbehy. Ak si však spomeniem na skvelé knihy Evanjelium podľa Satana či Apokalypsu podľa Márie tak v týchto románoch sa autorovi oveľa lepšie podarilo držať ucelený príbeh a snahu ovládnuť cirkev za pomocí relikvií či neexistujúcich evanjelií ako tomu bolo v 30 strieborných. Najmä Satanovo evanjelium v podobe knihy viazanej v ľudskej koži by mohlo byť lepším námetom na seriál ako spomínaných 30 strieborných. ()

M.i.k.e

klasický španělský horor se vším všudy.Atmosféra je fajn,postavy až na výjimky spíš nesympatické a velmi často se tu nedějí zrovna hezké věci a jako spíš starosvětský horor/thirller to většinu času celkem funguje.Mínusem je rozhodně to,že Španělé úplně neznají míru a tak se pouští do věcí které neumí,popřípadě na ně viditelně neměli finance.Řeč je primárně o monstrech,která se zde objevují.Jsou sice všehovšudy asi tři,ale jsou tak zoufale nepovedená,že zbytečně shazují jinak celkem povedený zbytek.Ta mytologie okolo třiceti střbrných,o tom,že je hledal už Hitler a třeba Napoleon vlastnil tři a proto se choval jak se choval není vůbec špatná a fungovala by i bez pochybného CGI...70% ()