Španělsko koncem 30. let, poslední dny občanské války. Desetiletý Carlos, jehož otec, republikán, byl zabit v boji, je svým poručníkem zanechán v sirotčinci Santa Lucía, depresivní stavbě uprostřed vylidněné krajiny, kam jsou sváženi sirotci po obětech války. Ponuré chodby budovy v sobě skrývají nejen neřestné vztahy dospělých protagonistů - jednonohé ředitelky Carmen, profesora Casarese, mladé učitelky Conchity a agresivního školníka Jacinta -, ale v den svého příjezdu se v nich Carlos setkává i s přízrakem chlapce, který se nepřetržitě snaží navázat s ním kontakt. Z živých pak musí čelit především nejstaršímu ze sirotků, potměšilému a nepřátelskému Jaimemu. Záhy začne mít Carlos podezření, že dětský duch s nejasnými úmysly je duchem bývalého žáka Santiho, který před časem zmizel za záhadných okolností. Santiho duch použije nového obyvatele sirotčince k tomu, aby krutě a nečekaně splatil krvavý dluh svému vrahovi. (oficiálny text distribútora)

GodComplex

El Espinazo del Diablo / The Devil's Backbone, neboli Princ bez kralovstvi, neboli lide vymyslejici preklady do cestiny jsou maly total retardi. Kazdopadne se jedna o vicemene solidni kousek, kteremu kupodivu neuskodila ani originalni spanelstina. Del Toro, ktery se rozjizdel ponekud vlazne Mimicem a Cronosem konecne zacal pomalu nachazet svuj vlastni styl, ktery pozdeji implementoval do jeste lepsiho Faunova Labyrintu. Zacina to slibne, izolovane misto s vsudypritomnym, velmi efektne zpracovanym ghostem a snazi se to tvarit jako horror. Tempo ale polevi, hororovy aspekt je temer eliminovan a nahrazen vzpourou deticek s klacky. Scenar a nakonec tedy i cely projekt pusobi ve vysledku jako nedomyslena beta verze, kterou ale nad prumerem drzi vyse zminene bonusy spolu s vybornou kamerou a slusnou Toro rezii. 6/10 ()

UncleG

Vynikající předskokan Faunova Labyrintu, v mnoha ohledech geniální dílo, které bohužel zapadlo v propadlišti času téměř nepovšimnuto. Po formální stránce vynikající, neotřelé zpracování duchařského tématu, vnáší do žánru "Béčkového Bu-bu-bu" zcela novou hodnotu. Plnou palbu bodů si zaslouží už jen za tu autorskou odvahu... Voba palce nahoru, plantážníci! ()

O.Peta

Zrovna jsem chtěl proniknout do světa filmu s hororovou tématikou. Jenže s tímto žánrem to moc společného, až na trochu duchařiny, nemělo. To by mi tak nevadilo, kdyby se to tolik nevleklo. Až vlastně teprve závěrečná půl hodina měla něco do sebe. 60% ()

Laxik

Del Toro je mistrem vyprávění příběhů, a těch ze Španělska minulého století obzvlášť. Ale jeho posedlost příšerkami mi občas přijde "mírně ujetá", protože tady byl ten utopenej kluk jen tak do počtu. A to ani nemluvím o té druhé oživlé mrtvole. ()

Naslund

Takový film asi Hollywoodské producenty moc nepotěší. K natočení by totiž stačila opravdu malá částka a výsledek je moc dobrý. Zařadil bych ho asi někam na úroveň Znamení, které jsem si při něm vybavil. Říkám malá částka, ale to se musí odečíst trochu nadbytečný nálet z úvodu, který tam je podle mě jen kvůli trailerům. Pak už stačí zaplatit těm čtyřem dospělým hercům, dětem rozdat lízátka a komixy a nakonec to nechat projet animátorem. Musím se ohradit proti tvrzení, že je film uplně to samé, co Faunův labyrint. Podobnost to má asi jako Město bohů a Elitní jednotka. Prostě podobné prostředí ze stejné války a několik opakujících se motivů. A hlavní rozdílem, je, že zatímco Faunův labyrint jsem hltal od první minuty do konce, tak zde jsem se za celou dobu nedokázal na film zakoncentrovat. ()

K.I.N.G.

Jestli od toho někdo čekal typický horor, tak asi nezná del Tora. Já sem čekal perfektní promyšlené drama a to jsem taky dostal, jeho osobitý styl je mně asi hodně blízký. Mimochodem, kde jinde dostanete tak výstižné vysvětlení toho, co je to duch? ()

movieband

Co dodat Del Toro je génius. Film je to skvělý. Krutý, pochmurný a napínavý. Del Toro ukázal, že i na takovém místě v takové době se může objevit spravedlnost.Ten hajzl dostal co si zasloužil. Stejně jako Labyrint má tenhle film co říct. Možná je míň drsnější, ale i tak je to kruté to co se tam děje. 80 % by tomuhle filmu slušelo podle mě víc, ale i tak to hodnocení stačí. ()

topi

Výborný hororový příběh zasazený do doby konce třícátých let ve Španělsku, kde zuří občanská válka. Do toho se prolíná duch mrtvého chlapce, který se zjevuje v sirotčinci, kde se ukrývají děti pod dohledem profesora Casarese a ředitelky sirotčince Carmen. Celkové zpracování je jasný rukopis G. del Tora, který filmu prostě umí dodat tu svoji zvláštní atmosféru. Výborná je i hudba, kterou nahráli pražští filharmonici pod taktovkou Maria Klemense. Herci jsou perfektní a hlavně dětští protagonisté jsou zcela přirození a vůbec ne křečovití. Moc pěknej mysteriózní horor, který staví na skvěle budované atmosféře. Jo a tomu Jacintovi jsem sakra přál, aby se mu to všechno vrátilo, ten hajzl mě vyloženě rozčiloval! ()

Maq

Zdá se mi, že příběh by jen získal, kdyby z něj zmizela ona "duchařská" linie a byl pouze dramatem ze španělské občanské války. Tak či onak, scénář má jen nevýraznou úroveň. Je to hezké a průměrné. ()

italka63

Del Torro je jeden z mála režisérů s tím zvláštním, mystickým viděním. Předložil nám Španělsko ve 30. letech, jeden zapomenutý sirotčinec na rozpálené pláni sluncem, kam přivezou malého Carlose. Uprostřed malého nádvoří, mezi shlukem budov, ční ze země nevybuchlá letecká puma. Je tu kuchařka, její mladá pomocnice, pohledný školník, paní učitelka středního věku s protézou místo nohy a postarší šarmantní lékař. Pomocné místnosti, v jedné z nich nádrž s kalnou vodou. Ubytování v hale, kde se za noci občas mihne stín a rozlehne vzdech. Je tu postel číslo dvanáct, kde kdysi spával kluk jménem Santi. Možná jeho duch naříká....přiznávám, jednou jsem se fakt lekla. Skvělá atmosféra a lidský příběh, neboť je v něm ještě zamotáno zlato. A zlaté cihly dovedou dělat s lidmi věci... ()

Desperado

Del Toro aj v tejto duchárskej dráme nezostáva nič dlžný svojej povesti. Opäť tu líči večný boj dobra so zlom, kde sa zlo skrýva za maskou nevinnosti či naopak. Del Toro na jednej projekcii sám prehlásil, že vo svojich filmoch sa to snaží povedať stručne: buď ste zlosyn alebo anjel. Aj keď som film videl dávno pred Faunovým labyrintom, môžem prehlásiť, že majú mnoho spoločného. Či už audiovizuálnou formou, ale aj práve spomenutou témou boja s dobrom, pohľadom režiséra. Do jeho pohľadu patria neodmysliteľne aj naturalistické chuťovky, to aby sa vykreslila autentickosť filmu. Práve v dráme z vojnového Španielska sa to hodí o to viac. Tak ako pri Mimic, ako aj pri Faunovom labyrinte, aj tu režisér zúžitkoval skúsenosti a hlavne cit pre prácu s detskými predstaviteľmi. Herci sú spoľahliví, kamera detailná a hudba mrazivá. Dokopy sa jedná o výborný atmosferický zážitok, a mať o 20 rokov menej, asi by to so mnou zalomcovalo trvalejšie. 90% ()

YURAyura

4/10 O trochu lepsi nez Faunuv labyrinth ale ne o moc. Zase je tu detsky hrdina na pozadi socialisticko-frankisticka trenice -takovy ten kozokockopes - film pro vsechny a zaroven pro nikoho ()

FilmFan24

Dlouho jsem odkládal půjčení tohoto filmu...Nebyl jsem zklamán. Dramatická stavba příběhu, který se odehrává koncem 30-tých let ve Španělsku sužovaném občanskou válkou v jednoho sirotčinci, kam jsou umisťováni děti padlých. Chlapec Carlos ihned po svém příjezdu spatří ducha...Pomalu budované napětí činí z filmu lahůdkovou podívanou. S hereckých výkonů vedle Fernanda Tielva, představitele Carlose zaujme především charismatický Eduardo Noriega, ztvárňující školníka Jacinta, pod jehož sympatickým zevnějškem dřímá krutost a chtíč po bohatství, ukrytém v trezoru budovy... ()

salalala

Nic moc jsem nečekal, o to víc jsem dostal. Del Toro vůbec nezklamal a zase tu vytvořil syrovou a hutnou atmosféru, která by se dala krájet. Vizuálně to vypadalo naprosto famózně a opět syrově. V té budově bych nechtěl být ani chvilku. Vše podporují beze zbytku velmi dobré herecký výkony a mrazivá hudba. V současné době je to pohlazení po duši diváka milujícho napětí. Nic moc krve, ale atmoška a napětí je naprosto vynikající. I když tu jsou místa, kdy je film hluchý a trošku se táhne, pořád je to hodně dobré. Del Toro je prostě borec, jen tak dál. Další důkaz, že dobrý film na pomezí hororu lze natočit s minimem prostředků. 75% ()

AlistairMir

První polovina filmu mě zrovna 2x nebrala. Jako divák jsem se dozvěděl, že je tam nějaký duch, ale to jen tak na okraj a místo toho jsem pozoroval jak se z kluků co se nesnáší stávají best friends plus zjišťoval perly jako, že doktorovi nestojí a tak chlemtá lák od mrtvol, jeho vyvolená má umělou nohu a nechává se (fáááákt naposledy) obveselit od místního šmejda s velkým Š a asi ještě větším ehm "nástrojem" páč mu vše procházelo až moc dlouho než došla trpělivost...a tak podobně...a pak je tu druhá polovina, kde se del Toro probral z polospánku, uvědomil si, že má točit horor a začne nám houstnout atmosféra, dozvídáme se konečně důležité věci a vše spěje k pochmurnému konci. Nevěřil bych, že se to na ty 4* vyšplhá, ale stalo se. ()

Skip

Film měl docela dobrou atmosféru a pocit napětí se podařilo navodit i bez všelijakých laciných lekaček. Ale zdálo se mi, jako by to celé jen plavalo po povrchu. Ne a ne vtáhnout mě to do děje. Režijně tedy dost povedený film, ale příběh je spíš lehce nadprůměrný. ()

Vědma

Opravdu jsem nečekala, že se tento film v mnoha ohledech vyrovná Faunovu labyrintu. I když zase tak moc bych tyto dva filmy nesrovnávala. Faunův labyrint je mnohem víc pohádkově-poetický. Tady jde mnohem víc o horor skoro až kingovského ražení (děti v nebezpečí, duch, podzemí.) Příběh i atmosféra byly výborné, hudba též ()

radektejkal

Ďábel dospělý, silný, ale je sám, a nás je hodně. Ďábel se však musí nějak prozradit, aby ho bylo možno jedinečně identifikovat. Zlato tímto identifikátorem není, to mají rádi všichni, zvlášť v Mexiku. Problémem je, co všechno chci pro něj udělat, abych jej vlastnil sám: ZLATO V MYSLI (ve filmu snad nejlépe v "Pokladu na Sierra Madre"). Jeho protihráčem je chovanec ústavu, který se stal první obětí zlata a prvním: POMSTA V MYSLI. Na bázi této duality vybudoval Guillermo del Toro boj mezi ZLEM a ZLEM, jehož se nutně účastní i váleční sirotci na té straně, kam osudem patří. ()