Španělsko koncem 30. let, poslední dny občanské války. Desetiletý Carlos, jehož otec, republikán, byl zabit v boji, je svým poručníkem zanechán v sirotčinci Santa Lucía, depresivní stavbě uprostřed vylidněné krajiny, kam jsou sváženi sirotci po obětech války. Ponuré chodby budovy v sobě skrývají nejen neřestné vztahy dospělých protagonistů - jednonohé ředitelky Carmen, profesora Casarese, mladé učitelky Conchity a agresivního školníka Jacinta -, ale v den svého příjezdu se v nich Carlos setkává i s přízrakem chlapce, který se nepřetržitě snaží navázat s ním kontakt. Z živých pak musí čelit především nejstaršímu ze sirotků, potměšilému a nepřátelskému Jaimemu. Záhy začne mít Carlos podezření, že dětský duch s nejasnými úmysly je duchem bývalého žáka Santiho, který před časem zmizel za záhadných okolností. Santiho duch použije nového obyvatele sirotčince k tomu, aby krutě a nečekaně splatil krvavý dluh svému vrahovi. (oficiálny text distribútora)

Laurent

Na tento snímek se asi musíme dívat jako na dětský film a přimhouřit proto oči nad některými dějovými a reálnostními nesmysly. Po režijní, resp. vizuální stránce je to velice pěkné. ()

fmash

Opět jeden horor z občanské války, kde si divák může vybrat, co je strašidelnější — jestli přízraky, nebo lidé. Vlastně je to hezky udělaný film, ale del Torovi se opět nepodařilo vtáhnout mě natolik, abych se cítil zainteresovaně. ()

berusche

Prostředí je zdařilé, výkony jsou zdařilé, postavy jsou famózní. Duch je v této podobě sice poněkud strohý a na běžné divácké poměry nehrůzostrašný, ale on vás vlastně strašit a lekat nemá. Film je totiž spíše drama o krutosti a touze po něčem, co vám nepatří, stejně tak jako o dobrých vlastnostech, které postavy mají. Takže, já se ptám, proč tam to duchovno vůbec bylo? Bez něj by to nebylo o nic chudší a mně tam vlastně přebývalo. A takových dějových prvků, které mi přebývaly, bych našla více. Stejně jako chybky, kterých se tvůrci dopustili (proč v jednom záběru dítě ztratí kabátek od pyžama a v druhém ho má?) ... Hodnocení je odvislé od toho, že děj byl každopádně zajímavý a snímek je natočen velice koukatelně. ()

easaque

4* tak tu mám zase jednou srovnávací komentář. Teď jde o 2 filmy stejného režiséra, které mají hodně podobného - v hlavní roli je dítě, příběh se odehrává ve válečném stavu, takže je všudypřítomná drsná atmosféra a autoři si dávají záležet na vysoké vizuální stránce. Přesto ve výsledku působí oba jinak. El espinazo del diablo (raději použiju originální název, když má v češtině víc variant ;) je spíš duchařský a Faunův labyrint má zase rysy pohádky. Žádný z nich bych ale dětem nedoporučil, toho násilí je tam opravdu hodně, jak je zvykem u španělských snímků. Oba však stojí za shlédnutí a vlastně ani nevím, který se mi líbil víc. Takže oba si zaslouží konečné 4 hvězdy. [ PŘÍBĚH: 2 /// SMYSL: 1 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 3 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

honajz2

Je to slušně natočené, má to sympatické postavy, zajímavý příběh a místy i solidní atmosféru. Kladů to skutečně nemá málo a jsem rád, že jsem konečně od Del Tora viděl něco, o čem můžu říct, že se mi to líbilo. Jenom to zároveň nebyl až takový zážitek, abych z něj byl kdovíjak nadšený a potřeboval si ho někdy zopakovat. Nebyl to ale naštěstí průměr, to o tomhle filmu rozhodně nemůžu říct, protože průměrný horor si představuji úplně jinak, ačkoli se to pár klišé scénám nevyhnulo. A hlavně to bylo drama, ale ani na to to za mě není průměr. Spíš to byla taková příjemná jednohubka, po které konečně sesbírám odvahu na Faunův labyrint, který mám už tak dlouho v plánu a který jsem neustále odkládal... Lepší 3* ()

Martin741

Guillermo del Toro je reziser, ktory kludne zvladne comix /Hellboy...../ alebo aj mysteriozny horor ako tento film. Slusna atmosfera, kvalitni herci a zrucna a skusena reziserska ruka Del Tora zaistuju filmu 77 % ()

shyster

Guillermo del Toro natočil jistě lepší filmy, ale i tak je příjemné sledovat s jakou lehkostí rozehrává další temný příběh. ()

cariada

Tohle je spíš víc drama než horor, který tam zachraňuje jen duch mrtvého chlapce co se zjevuje a žádá pomstu. Film se odehrává v sirotčinci pro chlapce, kde se dostává další kluk Carlos, kterého nejstarší kluk šikanuje, ale po sléze se z kamarádí. Carlos se dostane do sklepa a zahlédne ducha kluka. Je tu ještě chlápek co tam pomáhá , ale je poměrně hrubý. Nakonec se ukáže , že má něco se smrtí kluka společného. Asi nejzajímavější je závěrečná bitva dětí s tím chlápkem. Příběh má celkem solidní atmosféru, ale nejvíc se mě líbí krásná kamera, která zabírá každý detail a slunou přírodu. ()

Nautila

Devil's Backbone je vlastně předchůdce Faunova labyrintu, v tomhle filmu je spousta motivů, které režisér později vypiloval k dokonalosti a použil v Labyrintu (příběh dítěte ve válečných kulisách, cílevědomý záporák, co jde přes mrtvoly, i ty dětské apod.) Bohužel, tomuhle předchůdci chybí pořádná atmosféra. Něco by tam bylo, čekající bomba uprostřed sirotčince, jednonohá ředitelka, mrtvý kluk v nádrži atd. ale chybí tomu něco pořádného, hmatatelného. Je to dobré, je to velmi dobré, ale je to jen rozjezd režiséra, který to plně rozbalil později. ()

bourec

Nenatočit to Del Toro,tak o to ani neškrtnu.Hlavní žánr tohodle filmu je drama,a to tak z 90%,zbytek je mysterie.Horor,tak s tim tenhle film nemá nic společnýho.50%. ()

Nach

Klasické dílo Guillerma del Torra. Nečistokrevný horor, který vás strhne svou stupňující se atmosférou, která vás nepustí do samotného závěru. Skrz dětské oči budete sledovat spletitý příběh, kde se protíná duchařina s válečným dramatem. Místama lze dokonce film porovnávat s o něco lepším Faunovo labyrintem, který zase spíše než k hororu spadá do sféry fantasy. Pro milovníky tohoto tvůrce povinnost. Pro ty ostatní příjemně strávený večer nad strašidelným filmem. ()

cubajz

vyjímečný horor natočený s typicky del Torovským citem pro vizuální hrátky. Ačkoliv se film odehrává v dětském domově (tudíž dospěláků se moc neobjeví), dočkal jsem se nečekaně nekompromisních násilných scén - kromě nich jsou dalšími výraznými plusy mrazivá atmosféra (prostupující zejména první polovinu filmu), výborně udělané zjevení a patřičně bezcitný slizoun. Jo a skoro bych zapomněl na jednonohou ředitelku a nevybuchlou bombu na dvoře - zkrátka úžasné drama, které by výborně působilo i bez nadpřirozena. ()

Wladi.mir

Pan del Toro je opravdu skvělý režisér, jeho filmy mají především výbornou atmosféru. A zde je pohled na sirotčinec v době občanské války ve Španělsku, kde vládne na dvoře nevybuchlá bomba. ()

C0r0ner

Del Torovy začátky jsou pro mě celkem zklamáním, ač jsou jeho filmy neobvyklé a zajímavé. Princ bez království mě i přes nevšední scénář, parádní prostředí a jednu brutální lekačku moc nebavil. Často jsem se přistihl, že koukám po hodinách, což je pro jakýkoli film nedobrá vizitka. Nebylo to špatně natočené, ale moc mi to nesedlo. 60% ()

Pajky3

Na závěr hororového pátku třináctého jsme chtěli ochutnat něco z mexické kuchyně. Film jako takový je velice povedený, bohužel však to není horor. Ano duch má něco do sebe, hlavně originálně pojátá krev. Hlavní záporák je velkym tahounem a příběh velice překvapí. Moc zajímavý konec ()

emo

Ďalší z klonov Šiesteho zmyslu, ale tentokrát skutočne vydarený! Na horror to možno až príliš zdržanlivé, ale má to fakt pár scary moments. Najväčšou devízou film je krásne vzbudovaná amosféra a akýsi pocit neistoty, ktorý nám del Toro naservíroval. No čo už, Guillermo umí! ()

forsythia

Nůžky visící na stojanu. Cinkot zlata. Dým dohasínající cigarety. Kapesník s dírou uprostřed. "Někdy se mi zdá, že duchové jsme my." ()