Svěrákův příběh (na scénáři se podílel s Martinem Dostálem) je takřka průzračný a vychází z velmi obehraných premis. Jedná se o českou road movie, aneb jak praví popisek: Svobodný film o dvou chlapcích, jedné dívce, zeleném kabrioletu a horkých letních hrách. Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek) si na začátku zakoupí zmíněný automobil, trochu svérázným způsobem ho upraví a rozjedou se vstříc volání dálek a dobrodružství. Cestou přiberou trochu vyplašenou a trochu provokující dívku Annu (Anna Geislerová), kterou zpovzdálí sleduje její žárlivý přítel v černém opelu. A pak už jen jedou, užívají si bezstarostné pohody, aniž by tušili, že v souladu s pravidly žánru bude mít jejich uvolněná jízda dost dramatický konec. (oficiálny text distribútora)

Daevos

Film meho mladi. Kuwa, to byly doby. Kamaradi byli jeste kamaradi, clovek byl plny elanu, snu a alkoholu. Geislerova jeste neukazovala v kazdem druhem zaberu kozy a Pastrnak nebyl otekly jak neopatrny vcelar. Herecke vykony jsou jak ze zvlastni skoly, ale kouzlo ma ten film neskutecne. "To jezdi na benzin?" "No, to zalezi, na co to naucite..." "To byli hodni kluci...byli z Prahy...a to nevadi..." ()

anicca

Jízda má daleko od komédie. Je to dráma. Dej sa tak trochu podobá kultovému románu "Kto chytá v žite", odohráva sa v krátkom časovom úseku a v podstate je "bez deja". Film končí tragicky ale vzhľadom k životnému štýlu hlavnej hrdinky pochopiteľne. Aňa Geislerová je veľmi dobrá herečka ()

GrooteLulu

Jízda je 90ka a pokaždé mě baví. Letní bezstarostnost. Škoda, že Anna nedala, ani na naléhání, takže jsme nikdo tu její, neuviděli. ()

FromBLHell

V retrospektivě jeden z našich nejlepších filmů devadesátých let. Od nápadu, přes výběr herců, až po scénář, kameru, režii, hudbu i střih.. ()

mart93

Vlastně nevím kolk tomu chci dát.. v něčem mi to přijde česky slabý. Asi ten příběh Aňi, že je taková záhadná až nereálně i s tím jejím anonymním divným přítelem. Asi jsem od toho čekal americkou roadmovie. Tam roadmovie patří jak prdel na hrnec. Asi jsem kritičtější i proto že před týdnem jsem viděl Thelmu a Louisu, která je etalonem road movií. ()

mikroslar

Někdy se to tak stane, že se zjeví zázrak a přitom vypadá úplně obyčejně. Pamatuji se, jakým zázrakem pro mne byla v roce 1994 Svěrákova Jízda a je pro mne překvapující (i když ne zas až tolik), že pro mne zůstala zázrakem i po 30 letech. Prosté, jednoduché, plné atmosféry pozdního léta, kterou si z těch let pamatuji, plné zárodků možných příběhů z nichž většina se nestane a plné radosti z vyprávění a hraní si. Zrovna ta hravost a čirá radost je to, čím Jízda z rámce a tradice České kinematografie vybočuje, ale nejen tím je jedinečná. ()

Jareth

Tenhle film je pastva pro duši. Je to strašně krásný film, který vás naprosto natěší na léto. Vtipy jsou vtipné, hudba od skupiny Buty, je skvělé doplňující, Brabcova kamera skvělá. Herci jsou také super, hlavně Geislerová ()

Mao221

"Lopatku máme..." Přiznávám...tenhle film je pro mě kultovní a nedokážu být úplně objektivní. Jsem malinko sentimentální, s nostalgií vzpomínám na 90ky a sám občas vyrážím autem jen tak nazdařbůh do Jižních Čech. Připočtěte si k tomu parádní soundtrack, pohodovou prázdninovou atmosféru a výsledkem je film, který mne prostě pohladí po duši, kdykoliv ho vidím. Za mne 99%, ta srážka je za Renče;) ()

Schuebelbach

Stárnu, stává se ze mě nostalgická plačka, kouknu na Jízdu... a najednou to tam mám zase všechno, celý devadesátky. A ještě je to natočený přesně tam, kde jsem celý mládí žil. Nostalgie, nostalgie, vzpomínky, mládí, holky, euforie z revoluce, euforie ze svobody...    To je jedna věc. Druhá věc je ta (Jízdu jsem viděl mnohokrát, ale tento týden asi tak poprvé po dvaceti letech), že jsem tu Jízdu po těch dvaceti letech uviděl a našel jsem tam věci, které jsem tam doposud nenacházel: feminismus třeba! Jak silná žena ta Aňa tam vlastně je. Jak si s nima hraje. Ale i to, jak krutě je za to potrestána... V Jízdě je toho mnohem víc, než jsem si vlastně myslel. ()

AhojTuHanka

Začíná jaro a teplé dny, proto mě přemohla potřeba zhlédnout nějaký pohodový letní film. Nemohla jsem si vybrat lépe. Umělecky zpracovaný autentický snímek, který se ale dotýká hranic absurdity. Takové filmy miluji. Místy roztřesená kamera dodává divákovy blízkost a člověk se jen kochá a přemýšlí, že by se do některých situací k protagonistům velmi rád připojil. ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)