Jedné podzimní noci vyhoří dům starého Vodičky. Dotyčný není nalezen ani na spáleništi ani v blízkém okolí. Vesnicí je však přesto považován za mrtvého. Případu se ujímá dvojice detektivů z blízkého městečka. Brzy mezi ohořelými zbytky dědova domku naleznou pod podlahou schovanou vkladní knížku, na kterou byly léta pravidelně ukládány vysoké částky. Vodička byl zřejmě vyděrač, se kterým si někdo vyřídil účty. Nějaká stará historie? Kriminalisté se jen obtížně potýkají s neochotou vesnice cokoli sdělit... (oficiálny text distribútora)

papilon395

Po letech jsem si zopakovala tuto televizní detektivku. Má dobrý scénář, prostředí a atmosféru. Oldřich Vlach v hlavní roli je naprosto uvěřitelný. ()

Jehan

Celkem dobrá TV detektivka. Oldřich Vlach nepatří zrovna k mým oblíbencům, ale tady se mi fakt moc líbil. Celé je to takové venkovsky a česky trapné a upatlané, což je zároveň největší deviza tohoto nenápadného snímku. Cítím tam nad tím vším lehký nadhled. Casting vedlejších postav se taky povedl. No tak jo. ()

ostravak30

Nakonec jsem byl docela mile překvapen. Mezi televizními kriminálkami přeci jen jedna, která lehounce vyčnívá z průměru. Když teda pominu problémy se zvukem, které jsou značné a od první chvíle. Dvojice protikladů: stará zkušenost - mládí nabyté odhodláním, ambicemi a znalostmi, funguje dokonale. Tím spíš, když jeden druhého umí setřít vtipným způsobem. Detektivní případ přímo navazuje na první mord staršího kriminalisty v padesátých letech. Staré křivdy a historie jsou u případů, v Česku obzvláště, kořením. A vesnice s prapodivnými a různorodými postavičkami opět nenudí, ba právě naopak. Případ nakonec nedojde svému vyřešení, pachatel není potrestán, ale celkové prostředí, způsob vyšetřování a celý případ zajímavé jsou. I když je tedy škoda, že se nedozvíme pořádně, proč samotný případ nakonec nebyl pořádně prošetřen. Mladík je odbyt tím, že byla padesátá léta a on neví, jak to bylo. ()

Romadoor

Jako syna venkova (výraz Dr. Dlahy pro burana) mě oslovila atmosféra i zřejmá inspirace detektivů postavami Niemanse a Kerkeriana. Dokonce jsem původně myslel, že to bylo naopak, ale potom jsem se podíval, že Purpurové řeky jsou z roku 2000, škoda.... Každopádně postava hraná p. Vlachem mi přišla dokonalá - i to jak zahodil ten igeliťák od salámu na nádraží - trochu mi to připomnělo dokonalý výstup majora Hradce v 30PMZ v dílu Bestie. Už mi jen chybělo, aby si ten policejní začátečník s místní partou zakouřil nějaké zahradní konopí, nebo objevil v rámci vyšetřování nějaké políčko. Jako TV film pro doprovod při nějaké polopracovní činnosti mě to uspokojilo. ()

DanielaE

Z mě dobrý především díky ústřední dvojici. Na venkov k utahanému kriminalistovi před důchodem přichází elév čerstvě po škole pln akademických vědomostí. Není to však borec z Kriminálek LA, NY nebo odkad, ale z české VŠ. Je to namachrovaný frajírek z města, ale takových znám. Na druhou stranu Vlachova postava je naprosto stejně v našich reáliích uvěřitelná. Kdo by nebyl, to by byli právě ti maníci ze všech těch "Kriminálek" (a že oni zhusta nejsou uvěřitelní ani tam, jakkoli ráda na většinu z nich koukám). I reálie jsou věrné, narozdíl od příběhů, které se odhehrávavají v rádoby bohaté společnosti. Hospoda, stavení, statek, utopenci a klobása. Tempo je pomalejší, ale buduje atmosféru, ale pomáhá i k vývoji vztahu mezi ústřední dvojící. Ano, jedna hvězda je za to, že se jedná o kriminálku českou (čimž chci vyjádřit to, že je lepší než drtívá většina ostatních), ale i tak jsem si to užila. ()

blezg

Olda Vlach je geniální jako policajt. Hraběta, Koubek, Bedrna i Skopeček ve svých štěcích potěší, ne li vysloveně pobaví. Jako sonda vztahů lidí z malé vesnice moc dobré. Ale čtyři tentokrát nedám. ()

rigby

Z brakové literatury nemůže vzniknout perfektní kriminální film. A tento scénář vyšší ambice nemá. Vesnická krimi s jednoduchými hrdiny. Hodně to hapruje, je to kostrbaté a poslepované, až se z toho chce plakat. Ale škoda slz. Vypnout televizi a věnovat se raději něčemu jinému. ()