Město strachu: New York versus mafie

• USA Fear City: New York vs The Mafia
USA, 2020, 2 h 36 min (Minutáž: 44–63 min)

Pět mafiánských rodin vládlo v 70. a 80. letech New Yorku krvavou rukou, dokud se skupina federálních agentů nerozhodla pokusit se o nemožné: dostat je za mříže. (Netflix)

dan4815

Nemohu se zbavit dojmu, že dokument nejde příliš do mafiánské hloubky, ale řeší hlavně kluky od FBI. Prvotní pasáže, o snahách dostat odposlechy na různá místa, jsou velmi zajímavé. Později jsem však měl pocit, že prezentované odposlechy nenabízejí nic nového - docela často se opakoval motiv nějaké mafiánské motivace, že k nim si nikdo nesmí nic dovolit. To vše zabalené do sprostých slov a do nepříliš rozmanitého jazyka. Lze říci, že do jisté míry se dokument snaží nakouknout pod mafiánskou pokličku, nicméně jsem očekával i nějaké detailnější rozebrání jejich životů. Dle mého názoru dokument působil docela zmateně, místy velmi urychleně a místy přišel zase s "vatovými" pasážemi. Co musím ocenit, to je kamera, interiéry a i zvolené postavy dokumentu. ()

Hpatrik

Zajímavé téma, kratší stopáž vyvažuje ne tak výživné vyprávění "mluvících hlav". Rozhodně další velmi dobrá krimisérie od Netflixu. ()

kukkik

Takový průměrný netflixový dokument. Nic, co by si člověk pamatoval druhý třetí den poté, ale během sledování.. nenudí? Nenacházím správné slovo, zkrátka oddechovka ale nic víc. 3/5 ()

rublik05

Velká škoda, že tvůrci jen víceméně prezentují již známé informace za komentářů tehdejších účastníků, zejména z řad policejního sboru. Druhou stranu reprezentuje jen pár druhořadých kriminálníků, kteří však nepřináší nic moc zajímavého. Diváka tak potěší především spousta dobových záběrů a nějaká ta snaha o dramatizaci. Chválím i za střízlivou stopáž, tři epizody jsou vzhledem k danému tématu tak akorát. Dost mi však vadilo časté opakování záběrů, především pak ze zveřejněných odposlechů, z kterých nešlo nic poznat, protože jsou patrně vytržené z kontextu a divák si je tím pádem nemá šanci dát nějak do souvislostí. I tak jsem se však dozvěděl kvantum zajímavých informací, takže za mě palec nahoru a Netflix si může připsat další povedenou dokumentární minisérii. 7/10. ()

celticek

Škoda nevyužitého potenciálu. 3 hodiny o tom, že FBI utáhla smyčku kolem 5 bossů NY rodin díky odposlechům zabudovaných do telefonu, televize a auta. Přitom tak skvělý materiál. ()

bohhous22

Pátou nedám za to , že při takovým množství jmen a informací nacpaných do stopáže celovečeráku výsledek vyzní bohužel trochu nepřehledně !!!Jinak poutavý výpovědi tehdejších agentů, právníků ale i pěšáků jednotlivých rodin, excelentní kamera a vynikající hudba!!! ()

Bajo.

Mám rád filmy o mafii nebo mafiánech dokonce i hry spojené s mafií, viďte pane Vávro. Tento dokument však postrádá nějakou vazbu k hlavnímu hrdinovi, nějaký pouto k postavě z řad mafiánské hierarchie, jako třeba: M. Corleone, Thomas Angello nebo Jimmy Conway. Vím je to dokument a forma jeho vyprávění a servírování příběhu 5ti mafiánských rodin z New Yorku je dosti nezáživná nudná, hodně zmatená, i když na druhou stranu REÁLNÁ. Pár světlých míst, kdy jsem měl uši nastražené a hltal každé slovo z pořízených nahrávek, při montážích různých štěnic a odposlechů, nebo pohled na rozstřílené gagnstery povalujíci se na ulici jsem. Ale jinak seriál hodnotím jako průměrný (Samozřejmě co by to bylo za seriál o New Yorské mafii bez Donalda Trumpa :) ()

DonBraso

O tom jak všichni u policie byly jen dobří a trvalo dlouho dobu objasnění "Komise" v NY. Netflix díky bohu umí ty dokumenty vážně točit. Je tu pár fotek, občas nějaký skvělý sestřih z minulosti do hrané současnosti. Jen prostě těch nahrávek je tolik, který se neustále opakují, až si říkám, že nakonec těch štěnic nemohlo být tolik:) Jako sumář o betonářském kšeftu jsem si mile rád vyslechl. Byznys jedna báseň. Pak klasická mozaika kmotrů a velkých kápů. Dobrý aspoň, že i z druhé strany tu máte nějaký nadhled. Jen škoda,že by divák určitě rád zjistil o tom jak to v takové "rodince" chodí více peprných informací a ne jen ty co měla FBI. Svým způsobem je to hodně velká konverzačka o výpovědí členů a výposleších.Je to i málo, ale vcelku slušně zabaleno. 75% ()

Saxos

Spojení opomíjeného zákona tz. RICO s technikou ve formě různých štěnic. Zápory: nic moc jsme se za necelé tři hodiny nedozvěděli. Vlastně jen, že se dá dát odposlouchávací zařízení do telefonu, auta, na lampu....Jiná doba. Ten, kdo nemá povědomí, jak si mafiáni od 70. do konce 80. let v NY užívali, tak se bude v dokumentu motat, jak plácnutej komár. Závěr: doporučuji tomu, kdo dal několikrát celého filmového Kmotra a má přečtenou nějakou knihu, třeba už trochu starší /1984/ Až do posledního kmotra od Stanislava Červinky. ()

Tomas_PO

Pomerne krátky, 3-dielny seriál od Netlixu, čo pri tiež pomerne krátkej stopáži 45-60 minút v záplave nekonečných seriálov stále poteší. Ide o zdokumentovanie o honu na New Yorské mafiánske rodiny a to najmä z pohľadu prostredia vyšetrovateľov. Dozvieme sa pomerne veľa detailov o tom, ako sa polícii najprv nič nedarilo, cez prvé úspešné kroky odpočúvania, až po finalizáciu celého procesu. Pred kamery sa podarilo dostať aj zopár mafiózov, ktorý už z väzenia vyšli a teraz rozprávajú svoj príbeh. A bossovia-Godfatheri, no klasickí sympoši... Človek akokeby videl celú Scorseseho suitu ala De Niro, Al Pacino, či Joe Pesci. Človek akokeby videl celú Scorseseho suitu ala De Niro, Al Pacino, či Joe Pesci. ()

frasier

Trošku chaotickejšie než je človek zvyknutý od netflixu. Veľmi zaujímavá téma ktorej by prospelo trochu lepšie chronologické usporiadanie a možno viac častí, kvitujem originálne nahrávky zo sledovačiek, fotky, rozhovory s Alite-om alebo Franzese-m. ()