Ešte sa môžeš vrátiť

• Slovensko U-Turn (viac)

Svědomí hazardního hráče Bobbyho Coopera sice není sněhobíle čisté, ale takovou smůlu si přece jen nezasloužil. Za opomenutí dluhu ze hry už přišel o dva prsty a nyní, když si to napříč vyprahlou Arizonou šine do Las Vegas, aby pohledávky vyrovnal, prasknul jeho kabrioletu chladič. Bobby se svým milovaným Fordem Mustang sotva dohrkal do nebližšího městečka jménem Superior. Řetěz absurdních situací poprvé zarachotil ve chvíli, kdy Bobby svěřil svůj vůz krajně podezřelému, leč jedinému automechanikovi ve městě. O pár chvil později se pak seznámil s půvabnou Grace nabitou sexappealem, jako nebe před bouřkou elektřinou. Akceptovat její pozvání k společnému věšení záclon ovšem Bobby neměl. Dívka je totiž ve skutečnosti provdaná žena a její buranský manžel McKenna rozrazil dveře právě ve chvíli, kdy se jeden druhému snažili vycucnout mozek z hlavy. Banální situaci vypointoval skoro podvedený manžel, když dohnal Bobbyho na silnici a nabídl mu 50 000 dolarů za vraždu své krásné manželky. Už ho prý přestala bavit. Bobby je sice gauner, ale není nájemný vrah. Zatím. Během několika hodin totiž přijde o své auto a o všechny peníze, které potřebuje k zaplacení dluhu a záchraně zbývajících prstů. Navíc dostane zajímavý protinávrh. Grace nabídne za vraždu svého manžela daleko vyšší sumu - polovinu toho, co po vraždě najdou v McKennaově trezoru. Jenže Bobby na ženský nikdy neměl štěstí... (oficiálny text distribútora)

marhoul

Když se na plátně objevil B.B.Thornton, celé kino vybuchlo v smích... Hodně svérázná černá komedie, mi to jako drama totiž nepřišlo. ()

Yardak

Co se stane, když člověk má špatný den a narazí na špatné město s několika brilitantními obyvateli. Pro mě osobně asi nejlepší Pennova role :)). Arizona asi zas tak pěkná nebude, co myslíte? :-) ()

jojinecko

Po formálnej aj obsahovej stránke kvalitné a mierne haluzné panoptikum, ktoré sa bohužiaľ v poslednej polhodinke dostáva do mierneho kŕču a klišé. Herecké výkony bravúrne, len Jennifer ako "femme fatale" nie je veľmi presvedčivá:) ()

evulienka3

Miestami mi to prišlo ako paródia na to a potom zasa na niečo iné. Raz hore, raz dole. Začiatok ma bavil a čakala som čo príde, ale mám pocit, že sa to stále točilo v jedenom kruhu a k záveru som sa už tešila, že je koniec. Olivera mám rada, ale toto mi nie úplne sadlo, ale možno som len neodhadla ten správny moment. ()

Natascha

Kdyby se u tohoto filmu nesešla taková zajímavá herecká sebranka (skvělý Sean Penn, Nick Nolte hrající totálního hnusáka, Thornton, kterého jsem poznala jen kvůli titulkům, ujetá dvojička Danes-Phoenix, a jaký div! - ani Jennifer Lopez nebyla marná) asi by to nebylo ono. Stoneova režie je sice dobrá, ale ty neustále prostřihy mě občas celkem rušily. ()

Roman.Ticka

Nebylo to špatné, herce a jejich výkony chválím, Sean byl žhavý jak Arizonská poušť a Jenny hrozně sexy. Ale něco tomu chybělo, hudba mi vyloženě vadila. Vždycky když děj nadějně vygradoval, přišel zkrat a nahodil otočku, jako když gurmán uždibuje nejlepší laskominy, ale postupně ztrácí chuť a čich. I přes zajímavě nasnímanou imaginaci a originální režijní pojetí, mi ze snímku vyšla jen jedna varovná moralizující reklama na "Desatero" a "Facebook", která je stejně neúčinná jako zbytečná. ()

poz3n

U Turn se pohybuje na hraně mezi vizuální genialitou a těžkou psychedeličností. Po stránce ztvárnění prostě není filmu co vytknout. Skvělá hudba a opravdu vypiplaná režie dělají z jinak průměrného thrilleru žánrovku na pokraji noiru a celkové hvězdné obsazení včetně všech vedlejších rolí tvoří nápaditou změť mini příběhů. Opět tleskám Pennovi. 9/10 ()

Pítrs85

S Oliverem Stonem je to vždycky stejný, začátek filmu skvělej, člověka pořádně naladí, ale jak minuty ubíhají, začne se to rejžovi pokaždé celý sypat, až se přistihnete, že někdy před polovinou filmu doufáte, ať už to kurva celý skončí... a ono to nekončí a nekončí a nekončí a nekončí a nekončí... Vlastně kromě výborné Čety jsem jeho filmu nedal nikdy víc jak tři hvězdy. Samozřejmě se tu, stejně jako třeba v The Doors nebo v Takoví normální zabijáci, dočkáme takových těch roztřesených a rozostřených "cool" záběrů, asi takhle vidí Stone svět, když si dá před spaním nějaký ty dobroty... U-Turn mohl být kultovní filmeček, všechny atributy, k tomu stát se jím, by tu byly- skvělý hlavní (ne)hrdina Sean Penn, skvělý Nick Nolte jako cápek, co chce nechat zabít svojí manželku (J-Lo možná umí pěkně vrtět prdelkou, ale herečka je to fakt mizerná), plus skvělé malé městečko v americkém zapadákově plné všenemožných redneků, úchylným Billy Bob Thorntonem (imho nejlepší postava) počínaje a dvojicí Danes-Phoenix konče. Jenže po nějaké době to prostě začne být nůďa a vás přestane zajímat, jestli to ten Penn, kterej tu dostává do držky snad úplně od každýho, přežije nebo nepřežije... Plusový body za soundtrack. ()

becki_tu

Absurdně zábavné krimidrama, kombinující černý humor, Pennův bezchybný herecký výkon a nápaditou Stoneovu režii. Takový den blbec bych opravdu nechtěl zažít. ()

cunesk8

Průměrný film, kdy se v jeden den všechno s.re. Scénař nic moc,ale perfektní kamera a skvěle zachycená Arizona, tomu trošku dává navrh. Nejlépe svou roli zahrál automechanik. :D Kdyby byl film tak o 30min. kratší, tak by to bylo lepší, některé scény byly zbytečné. 55% ()

JASON_X

Brilantní černočerná komedie z arizonského bohem zapomenutého zapadákova, ve kterém nelítostné Slunce tamním křupanům vypaluje mozky z hlav a jedinou nadějí na únik je skok ze skály, nebo uchlastání se. Je jasné, že městský týpek, který nešťastnou náhodou do téhle díry zabloudí, je předurčený k tomu stát se obětí místního všeobecného šílenství... U Turn se mi nejvíc líbí pro svůj nezaměnitelný Stoneův režisérský rukopis, který je patrný už od úvodních titulků. Pak samozřejmě boduje silná herecká sestava, z níž mě nejvíc dostává nerozpoznatelný B. B. Thornton v roli toho nejlepšího vypatlaného vidláka, jakého jsem kdy viděl (výborná je třeba scéna s hodinkami). Kdysi dávno jsem docela žral i seňoritu Lopezovou (i když je na první pohled bezduchá a navíc neumí hrát), ale to jsem ještě netušil, že se jednoho dne nesmazatelně zapíše do mého análu tím, že si nechá pojistit svoji prdel. Tím se mi tahle vylízaná cigoška definitivně zprotivila po celý zbytek svého bídného života... A propos - zaregistrovali jste někdo Liv Tyler? Já bez titulků ne. ()

mm13

Oliver Stone na Natural Born Killers dojazde. Jennifer Lopez vo svojej najlepšej úlohe, pretože tentokrát nevadí, že na nej vidieť že hrá, keďže hrá mrchu, ktorá to na všetkých hrá (a - pozor dôležité! - je tu viac sexi než kedy inokedy bola). Jon Voight, Billy Bob Thornton a Joaquin Phoenix v epizódnych úlohách, ktoré sú ale aj vďaka ich výkonom viac než len epizódne a to až tak, že napríklad slepota starého indiána nepotrebovala príbeh, ten presne taký nejaký tam bol, ešte než prišiel jeho čas. Rovnako, ako mechanik Darrell či chorobne žiarlivý TNT nie sú iba figúrkami, hoci bez príbehov. Rovnako ako sviniar Jake McKenna (skvelý Nick Nolte) nie je iba sviniarom. Vlastne všetci sú tam z mäsa a kostí, výnimkou je snáď len cameo Liv Tyler... ale je to cameo Liv Tyler! Celý U-Turn je skrátka výsledkom kombinácie nepredstieraného herectva, brilantného scenára a plne chápajúcej, uvedomelej réžie. A to sme ešte nedošli k hlavnému "hrdinovi", tomu jeho príbehu a jeho predstaviteľovi. Ale už ani nedôjdeme, došli nám komplimenty. Ten film je skrytý poklad, rád som ho po rokoch videl a rád si ho (pravdepodobne onedlho) pustím znova. Ďalší z tých, pri ktorých je jasné, že všetci zúčastnení žrali sa toho účastniť. ()

Morholt

Připadalo, že si Stone tak trochu hraje na Lynche. Divný městečko, divný lidi, bizarní situace atd., ale zlrátka to nebylo ono, protože toho bylo jednoduše moc. Režisér se tak musel spolehnout na herecké obsazení, které naopak vyšlo na jedničku, přesto se ale neubráním pocitu, že tohle je další promrhaná šance. 60% ()

Shaqualyck

Špinavá, upocená a krásně sestříhaná úchylárna, ve které nechal Oliver Stone zvtrdnout Seana Penna v zapadákově plném prvotřídních magorů, aby ho následně uvrhl do spárů citově přelétavé a rovněž poněkud smrtonosné Pocahontas s tváří a křivkami čokoládové J.Lo... Divné, ujeté, napínavé, zábavné. BTW záběry „obsahu“ ústní dutiny Billyho Boba Thorntona asi nelze brát jinak než jako podprahový inzerát na služby amerických dentistů. ()

Richie666

Věděl bych ještě o mnoha dalších věcech, které se v tom příběhu klidně mohly přihodit. A nebo to tam všechno mohlo být dvakrát. ()

jhrasko

Sean Penn čoby bitý a zbitý pes, nadržaný a zmätený v zopár dňoch, na ktoré nikdy nezabudne. Maestro Stone ho obklopil farebnou hereckou zostavou zobrazujúcou snáď všetky divnosti sveta. Z tohto malého mestečka sa treba čo najrýchlejšie odsťahovať, resp. ideálne, vobec sa k nemu nepriblížiť. "Oddychový" film pána režiséra v skvelých farbách a sexuálne nabušenou atmosférou. ()

Tommassi3

"Teď nevíš, jestli mě chceš zabít nebo vopíchat.." U-Turn jsem viděl dnes už pošesté, ale baví mě pořád stejně parádně jako při první projekci, dodnes se směju při vzpomínce, jak mi nepříliš filmově zasvěcený kolega z práce vyprávěl, že v noci "na čétéčku viděl úžasnej film s divným názvem, kterej si už nepamatuje a asi to bylo od Tarantina.." A tak mi jej vlastně doporučil, protože nakonec jsem zjistil, na co že to vlastně předešlou noc ten Míra koukal..;) Oliver Stone stvořil zas jednou parádní thriller s humorem černým jako duše Bobbyho Coopera, tentokrát podle románové předlohy Johna Ridleyho, který se podílel i na scénáři, s příběhem jednoduchoučkým, ale o to údernějším, byť tedy zejména režisérovou zásluhou.. Všechny ty bizarní postavičky i tvrdá životní absurdita činí snímek nezapomenutelným a jedinečným, byť na mě však zejména díky postavě femme fatale Grace působí příliš chladně.. Stone staví na úžasném hereckém obsazení, jak je jeho zvykem, v čele s famózním Seanem Pennem v roli toho největšího pechfógla, jakého si jen umíte představit, přičemž však ani Nick Nolte jako zvrhlý Jake McKenna či k nepoznání namaskovaný Billy Bob Thorton za ním nijak nezaostávají.. Dvěma Oscary ověnčený Robert Richardson se svojí kamerou tradičně opravdu kouzlí, detailní záběry a jedinečná invence vždy patřily k typickým rysům jeho práce, dokonale navozuje dojem zaprášeného špinavého zapadákova a to horko a bezvýchodnost přímo sálá z každého záběru.. Dokonalost sama !! Stejně jako tentokrát až nezvykle originální Morricone.. ()

Dale

To, čo robí tento film nadpriemerným, sú neskutočne uletené postavy v úžasnom prevedení všetkých zúčastnených hercov. Od Penna, Nolteho či Phoenixa by sa to dalo čakať, ale Claire a Jennifer podávajú svoj najlepší herecký výkon. A Thornton a Voight sú vo svojich úlohách takí skvelí, že ich ani nespoznáte. ()