Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

maverick080

Tom Berenger, Willem Dafoe, Charlie Sheen, Johnny Depp, Tony Todd... čo viac si priať? K tomu aj výborný príbeh a celkové spracovanie, výborný scénar, kamera, strih, hudba... za menej ako 100% nemôžem ()

Cerebrum

Jeden z posledncích velkých (proti)válečných filmů, který mi chyběl k "vietnamskému vzdělání" a asi nejlepší, nepřehání to s délkou a prožijeme si víceméně všechno z těch ostatních. Ideální jako takový dilogie father-son s Apocalypse Now. Četa je méně mystická, méně pohádková, krutější a nesmyslnější. ()

patbat

Jde poznat, že Oliver Stone je válečný veterán a čerpá ze svých zážitků. Mladí Charlie Sheen i Willem Dafoe předvedli velmi dobrý výkon. Nejsilnější scény při psaní dopisů babičce ve mě zůstaly doteď, stejně jako úvodní mrazivá skladba. ()

pollstro

Oliver Stone prezentuje svůj vlastní, osobitý a zkušenostmi podložený pohled na válku ve Vietnamu, jako jeden z mála tvůrců a režiséru, kteří ji skutečně prožil na vlastní kůži. Pohled na válku, která působí realisticky, bez špetky nadhledu a zkreslení, čistokrevná a ničím nefalšovaná ukázka válečného pekla, která nám je prezentována nemilosrdně a vcelku brutálním stylem. Po scénaristické stránce slabší, film nevypráví a ani nenabízí žádný příběh, což nedokáže v žádném případě realističnost nahradit, jedná se tak pouze o směs několika událostí a příběhů, které Oliver Stone sám prožil, kterých byl svědkem a snaží se je všechny poskládat dohromady a prezentovat je. Několik jednotlivých scén je opravdu vynikajících a působivých, ale jako celek to nefunguje tak skvěle. Občasná a velká tendence poukazovat na určité věci působí až moc okatě. Stone se snaží zapůsobit na diváka, což má za následek zcela opačný efekt a naopak to působí vcelku levně, přitom kdyby tomu nechal volný průběh a nechával diváka samotného objevovat a všímat si všech těch věcí, nepůsobilo by to tak uměle. Nic to ale nemění na tom, že Stone umí skvěle vyobrazit skutečnou válku, vše působí velmi autenticky, samotní herci si prošli skutečným vojenským výcvikem, aby pocítili válku na vlastní kůži, což se skvěle projevilo na samotných hercích, kteří si skutečně prošli peklem. Prezentace lidí, ze kterých se během války stávají naprosto nemyslící a přímočaré vraždící monstra bez špetky lidskosti, pouhopouhá zvířata a mašiny na zabíjení. Postava Charlieho Sheena je nádhernou ukázkou toho, že ačkoliv na začátku války v sobě máte duši, lidskost a schopnost se chovat jako civilizovaný člověk, stát a bojovat za práva bezbranných lidí a nesouhlasit s bezcitným a nesmyslným vražděním, tak i přes tohle vše z vás válka udělá naprostý opak a to během okamžiku. Paradoxně si Charlie Sheen střihl více méně stejnou postavu, jako jeho otec Martin Sheen v Apocalypse Now a nepochybně se jeho rolí inspiroval. Bohužel dle mého názoru není Charlie Sheen tak přesvědčivý herec, kterému bych dokázal uvěřit jeho postavu a proměnu. Oliver Stone filmem Platoon zahájil svoji vietnamskou válečnou trilogii, kterou v pozdějších letech dovršil filmy Born on the Fourth of July a Heaven & Earth. Jednoznačně se jedná o velmi důležitý a výjimečný film zobrazující válku ve Vietnamu, ale nikdo nikdy nedokáže překonat film Apocalypse Now od F. F. Coppoly, jehož pohled na tuhle válku je natolik odlišný a specifický od všech těch filmů tím, že v něm to zlo a peklo války doslova zažíváme a cítíme. "I think now, looking back, we did not fight the enemy; we fought ourselves. And the enemy was in us. The war is over for me now, but it will always be there, the rest of my days as I'm sure Elias will be, fighting with Barnes for what Rhah called possession of my soul. There are times since, I've felt like the child born of those two fathers. But, be that as it may, those of us who did make it have an obligation to build again, to teach to others what we know, and to try with what's left of our lives to find a goodness and a meaning to this life." () (menej) (viac)

Alex_01

Tvrďáácký film o životě, nikdo se s váma nesere, jsou dobří a špatní a vy jste prostě uprostřed, nic s tím neuděláte a zlo vítězí ()

hrumsrt

Hutné a reálné opojení z války ve Vietnamu. Na jedné straně naprostá zoufalost a strach z toho, odkud na vás může něco vyskočit, ale zároveň páchaná zvěrstva na prostých domorodcích. Největší americký omyl převedený na velké plátno. 75% ()

cimrman2.

Na mě až moc přestřelkový a v lese se odehrávající zpracování válečného Vietnamu! K postavám jsem si nevybudoval větší citové propojení dlouhé přestřelky mi toho moc neříkaly. Pro mě ne mnoho kvalitní válečný film jako plus musím uvézt dobré sledování vlastností různých postav a to jak se pak zachovaly v různých situacích. Moc mě to nechytlo ()

missko

film který hodně surově a drsně a autenticky vyobrazuje počínaní americké armády ve vietnamské válce. Režisér tohohle filmu Oliver stone si přenesl zážitky s vietnamské války do snímku který nazval četa. Tenhle film mě hodně překvapil svou autentickou krutostí a brutalitou kterou se americká armáda dopouštěla na nevinných vietnamských  civilistech znásilňování vraždy zkrátka hnus a to je to co udělalo film četa tak jedinečný. Film pojednává příběh mladého studenta Chrise Taylora kterého bravurně ztvárnil Charlie Sheen. Chris si postupem času začíná uvědomovat že udělal obrovskou chybu že do války šel a že tohle rozhodně nebude procházka růžovým sadem zvlášť když četa ve které mladý Chris slouží je rozdělena  na dva tábory které se navzájem nenávidí. velí ji psychopatický seržant barnes kterého pro své skvělé bojové a velící schopnosti hodně vojáků obdivuje. Jeho konkurentem je seržant Elias který má sice dobráckou povahu ale hodně vojáků v četě mu zase nevěří. Chris se tak musí rozhodnout ke komu se přidat. Tenhle skvělý válečný snímek plný násilí a brutality mě hodně zaujal z důvody jak to doopravdy fungovalo ve vietnamské válce, doslova jsem po zhlédnutí filmu žasl a říkal jsem že ti amíci byl fakt hovada.ve filmu se mi hodně líbily epické válečné scény bitev doprovázené geniálním a dnes již legendárním soundtrackem, zvlášť ta scéna jak Elias klečí na zemí a zvedá ruky k nebi mě hodně dostala. Skvěle natočeny byly také scény jak tam vypalovaly tu vesnice bylo to tak autentické a reálné až mi běhal mráz po zádech, ještě jak tam hrála ta hudba bylo to opravdu mocné. Tenhle snímek si bezpochyby zaslouží plný počet hvězd. příběh obyčejných chlapů ve kterých válka probudila zlo to je prostě četa. ()

Lukasino_T

Tak tohle bylo něco! Drsné, nechutné, špinavé, neidealizované, zkrátka opravdu pořádný protiválečný film a rozhodně nejlepší válečný film odehrávající se ve Vietnamu, jaký jsem zatím viděl. Skvělé herecké výkony ústřední trojice Sheen, Berenger a Dafoe, výborné efekty a strhující scény, které působí velmi realisticky, či spíše naturalisticky. Film je naprosto bravurně zrežírován Oliverem Stonem, který vycházel ze svých vlastních zážitků z války ve Vietnamu a i z tohoto důvodu je to tak dechberoucí podívaná. ()

Salus

Poprvé jsem při sledování Čety pochopil, jak se asi musí cítit člověk v palbě v první linii. Dříve než Ryan to ukázal Stone. ()

TesterX

Pro me nejpusobivejsi valecny snimek a nejlepsi Stonuv film vubec. Syrovou atmosferu strida atmosfera drsna a tu vzapeti brutalni. Nic pro slabe povahy! ()

casyy

...jednoduše brilantní válečný opus, který nebyl dodnes překonán.. i když četnost, syrovost a sugestivnost bojových sekvencí za Vojínem Ryanem trošku pokulhává, je to na druhou stranu dokonale vyváženo zobrazením jednotlivých lidských osudů a duševního pekla, kterým si každý ten z nich, kdo tam byl, musel projít.. ()

nash

Jediná kritika na jinak vynikající válečný film je spojena jen s absencí nějaké silnější "příběhové" zápletky. Paradoxně právě v tom je Stone nejrealističtější, nemusí si pomáhat nějakými pohádkami a ukazuje jen každodenní drsnou realitu pekla války, kterým museli a musí i dnes procházet mladí muži. Stone je mi sympatický i svým jasně protiamerickým pohledem, a doufám že jednou natočí něco o dnešním Iráku a ukáže nám to, co ve zprávách nikdy neuvidíme. Jinak vzkaz pro Civala: jednak nechápu, jak můžeš říct, že Stone dělá z diváků blbce a to, že rozděluje lidi na hodné a zlé snad ani nemůžeš myslet vážně. Podle mě se ve filmu naopak objevilo několik velmi dobře propracovaných a rozporuplných postav. ()

emilkac

jablko nepadá ďaleko od stromu a rodina Sheenových si zahrala v dvoch podobných a vynikajúcich vojnových drámach...Otec Martin svoje prežil v Apokalypse a synček Charlie zase machruje v Čate...V podstate Čatu radím presne tam kde aj Apokalypsu...Je to vynikajúci filmu od vynikajúceho režiséra ktorý to natočil podľa svojich deprimujúcich spomienok...Má to dej a napätie sa dá krájať...Hlavne v scéne keď je Charlie na stráži! Úžasna scéna...Na konci filmu mate pocit akoby by ste vyšli z posilky...Dve hodiny budete napnutý ako struna na bendžu! ()

Sekel

Jeden ze zakladnich valecnych filmu. Stone plne zuzitkoval svoje zkusenosti z Vietnamu a dokazal natocit film, ktery presne popisuje postaveni vojaku, jak ve valce, tak ve spolecnosti. Ceta krasne ukazuje jaci muzi byli do Vietnamu odvadeni. Z jakych rodinnych a socialnich pomeru pochazeli a to jen dokresluje spinavost tehle valky. Zivotni role Toma Berengera jako cetare Barnese. ()

miza

Jeli tohle pravda,že asi jako ano tak díky za tento film. Mě to připadá jako skutečný obraz Ameriky ve válce.Ohromné oslavy úspěchů a pak dlouhá cesta porážek a utrpení.Prostě to tak je. ()