Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Myrreczech

Konečně někdo ukázal válku takovou jaká je - bezcitná a krutá. Konečně se někdo nebál a neudělal z Američanů polobohy s dobrými úmysly a cílem zachránit svět. Konečně jsme viděli Americké "hrdiny" jak zabíjejí pro radost a chladnokrevně masakrují celé vesnice. Žádná cenzura, žádné servítky. Prostě krev, shit a fuck na každém kroku. Herecky fenomenální (hlavně Dafoe mě úplně uhranul). Skvělá kamera a režie a výborný soundtrack. Přesně takhle to má vypadat. ()

mandlova

Kultovní válečný akčňák, poprvé viděno díky bratránkovi v cca 14? letech - noční můry a nikdy ani kapka touhy jet kamkoliv do džungle. ()

Autogram

Kult tohto filmu mi nič nehovoril ani vtedy ani dnes. Že sa z vojaka stane vo vojne poväčšine magor je jasné a zvlášť v takej vojne ako vo Vietname. V tomto filme sa objaví pár zaujímavých scén, ale väčšinu času ma núti zaspať nekonečnými zbytočnými kecami. Zapamätanie si zaslúži snáď len celá scéna z vietnamskej dediny a trvalo prítomné zvukové ruchy pralesa. ()

Killda

Proč je tenhle film tak dokonalý? Protože režisér Oliver Stone není žádný zatracený patriot, ba naopak. Film tedy nevypráví příběh neporazitelných a heroických amíků, ale reálně poukazuje na hrůzy války, kterými si museli vojáci projít. Nepřítelem nebyli jen Vietnamci ale i vlastní lidi. Jedinou vadou na kráse se mi zdá obsazení hlavní role prkeným Sheenem, jinak ale dokonalý válečný film, který se ohlíží po obou bojujících stranách a i třetí straně - civilistech. ()

drackula

Silný zážitok, ktorému nie je čo vytknúť. Nezmyselnosť vojny v plnej sile, zo všetkou špinou a šialenstvom ktoré k tomu patrí. 100% ()

Jaro.Krafcik

Čata nieje zlý film. Takto nejako to asi vyzeralo vo Vietname. Režisér to vystihol. No škoda že druhá polovica je už nudná a nezaujímavá. Čakal som hlavne od Charlieho Sheena viac. Pobavil ma fajčením a zaspaním vo filme, ale to nestačí aby film vytiahol vyššie. Škoda, pre mňa priemerný vojenský film, pre niekoho skvost. 3* ()

J.Lajner

Režisér Oliver Stone ve filmu Četa kašle na patriotismus a klasické hrdinské archetypy. Členy čety nevykresluje jako neohrožené prince na bílém koni, nýbrž jako bandu obyčejných zmatených lidí, bojujících nejen na válečném poli, ale převážně se svými vlastními démony. Snímek zprostředkovává jedinečnou perspektivu války obecně a té vietnamské obzvlášť, především proto, že Stone sám ve Vietnamu sloužil a filmové médium používá jako prostředek k vyjádření vlastních zkušeností mladého vojína. Ve filmu je tím mladíkem postava Chrise Taylora (Charlie Sheen). Učiněná nevinnost a naivita nacházející se mezi dvěma mlýnskými kameny. Těmi jsou seržant Elias (Willem Dafoe) a seržant Barnes (Tom Berenger). Ten první si snaží zachovat jisté morální hodnoty, humanitu a skrze občasné drogové povyražení zmírňuje surovou tvář reality, překypující smrtí a bezohledným násilím. Naproti tomu Barnes už překročil Rubikon. Válka z něj učinila chladné, vypočítavé monstrum a zohyzdila jeho tělo i duši.  Svým pozdějším chováním si navíc vysloužil cejch jedné z největších sviní filmového plátna. Jak Chris postupuje cestou lemovanou bezútěšnými kulisami zmaru a válečného běsu, mění se střídavě i jeho náklonnost k oběma seržantům, kteří navíc svým vzájemným názorovým rozporem vtloukají klín doprostřed čety. Psychologický rozpad uvnitř jednotky, kdy jedna polovina mužů stojí za Eliasem a druhá za Barnesem, eskaluje během přepadení malé vesnice plné civilního obyvatelstva.  Chuť po pomstě za padlého bratra a nával agrese si vybírá svou daň na nevinných obětech, přičemž psychopatický Barnes je oním okem tornáda, hybnou silou, skrze níž vojáci ventilují svůj nahromadění hněv. Oliver Stone se nebojí střílet do vlastních řad, předkládá nám nekašírovanou realitu a část historie obnažené na kost.  Je to obraz úpadku lidskosti, dokonalá ukázka vzteku a neomezené moci v rukou frustrovaných lidí, jimž válka otupila zdravý úsudek a smazala hranice morálních zásad. Více. ()

Pipes

Nejlepší válečný film, který jsem kdy viděl. Film působí velice realistický dojmem. Herecké výkony se mi zdály bezchybné a režie jak by smet. Je to také dost emocionální zážitek. ()

Nepi

Pohled na Vietnamskou válku očima režisérského mága Olivera Stonea.Američtí vojáci musí bojovat proti žlutému nepříteli,ale v jejich četě zuří i osobní boje...Realisticky natočené drama z prostředí války nám ukáže,co všechno válka udělá s lidmi a jak je dokáže změnit.V hlavní roli tohoto skvělého snímku se objeví Charlie Sheen... ()

BloodMax

Oliver Stone vytvořil brilantní dílo, které nabízí neuvěřitelně realistické peklo Vietnamu, ve kterém se prolínají život, přátelství a smrt každou vteřinou. Každý okamžik je plný napětí a k tomu ta skvostná hudba, která dodává ději ten správný impuls. Skvělé herecké obsazení a báječný scénář. Četa si získala můj RESPEKT!!!!! 100 % ()

Almásy

sklamanie. olivera stona ako rezisera obdivujem, koniec koncou, vela jeho snimkov ma popredne priecky v mojom top 100 a na Wall Street nedam dopustit. jeho filmove sa vyrovnanie s Vietnamskou vojnou mi vsak prislo citovo totalne prazdne, taky nepodareny pokus dat Remarquovo Na zapade nic nove medzi Vietkongov. urcite, silne momenty tu su a cely film je vynikajuco natoceny, no u mna skratka na 3. cakal som vacsiu bombu. ()

Aqualung

Tak jako každá válka, kterou jeden národ přináší národu druhému na bodácích cosi byť jakkoliv ušlechtilé, tak i tato vede ke schizofrenii onoho donátora.Vždy je tu establishment, který nutí národ přinášet nejvyšší oběti, vždy je tu opozice.Film je dobrou výpovědí o tom, co dokáže taková válka provést se společností agresora, nebo s jedincem v uniformě. Je zde boj proti hledanému nepříteli, a také boj o duši, duši vojáka-nováčka, který se po absolvování hrůzných situací mění v otrlého bojovníka. Daří se dobře popsat prožitky nováčka, který je hozen do bojových situací se kterými se musí porovnat. Dílem díky rostoucím zkušenostem, dílem díky štěstí. Děsivá brutalita amerických vojáků při obsazování a kontrole vesnice poté, co našli svého druha snad umučeného k smrti je nejspíše reálným popisem toho, co se skutečně dělo. A nejen v My-lai. Snad jen přitažené za vlasy mi přišlo, aby Elias přežil tři zásahy z M-16..., nevím, nevím. A postava Barnese ztělesňuje snad ďábla, ale jen toho ďábla, který byl vyroben válkou. Co ale lidské vlastnosti,rozum a dispozice??? No nic. Film je výborný, ale kvalit Coppolovy Apokalypsy nedosahuje.Před časem se nechal slyšet Mc Namara, takto ministr obrany USA v 60. letech, že bylo chybou posílat mladé americké kluky do války.Jednomu se chce nad takovými proklamacemi blít, jinému zase plakat.Kde je Vietnam dnes, a co si nesou USA z téhle prohrané války do dnešních dnů?A také kdoví, jak by šly dějiny Indočíny, kdyby tato válka nebyla? PS: jako bývalého profesionála mne zaujala přítomnost lékaře prakticky v první linii, tedy s vysazenou, či vyslanou jednotkou, která se pak v džungli utká v vit-kongem.Klobouk dolů před takovým zdravotnickým zabezpečením....A. T. poručík zdravotnické služby ve výslužbě. ()

ImNotThere

Dlouho jsem nevěděla, že Platoon dostal čtyři Oscary, mimo jiné za režii! Sama si to teda velkoryse omluvím tím, že jsem se narodila pár let po natočení tohoto snímku, takže řádnému docenění kvalit se mu z mé strany dostalo až na začátku puberty, kdy jsem měla možnost vidět ho na tátově staré VHS, kterou jsem 'omylem' našla zahrabanou na chalupě. Tehdy byl můj pocit z něj čistě subjektivní, věděla jsem kdo a proč to natočil, ale neměla jsem potřebu vyhledávat bližší informace. Nicméně zacelila jsem mezery v mých vědomostech a musím prohlásit, že ocenění shledávám více než zaslouženým. Válečné filmy mám velmi ráda, ale Četa ve mně zanechala abnormálně silný dojem, což přisuzuji hlavně věku, ve kterém jsem ji měla možnost vidět. Scéna, kdy umírá Willem Dafoe alias Elias je pro mě od té doby jedním z nejsilnějších filmových zážitků (kam se hrabe vylodění v Normandii!!!). Snímek z logických důvodů svádí k neustálému porovnávání s Apocalypse Now, ale tomu bych ráda z větší části vyhnula (Martinovi a Charliemu dám pokoj), proto jenom řeknu, že Apocalypse Now považuji za trošičku povedenější, autentičtější pohled na vietnamská jatka, navíc mu nahrává nepřekonatelná hudba a ozvučení. Přes to má ale Četa své nezapomenutelné, pro mě nostalgičtější kouzlo a navíc obsahuje neméně propracované charaktery hlavních postav. Stone podmínil působivost filmu vlastními zkušenostmi a nabídl nám syrový, nepřikrášlený pohled na krutou realitu. Záleží jen a jen na nás, co si z toho odneseme. ()

Amputace

Rozhodně ne nejlepší film o Vietnamu, to je hloupost. Apokalypsa je mnohem dál co se obrazové stylizace týče, Lovec jelenů zase z diváka dostává emoce, o kterých si může nechat Četa jen zdát - na druhou stranu se mi to líbilo více než Full Metal Jacket. ()

Jello Biafra

Krvavý výlet do pekla vietnamskej vojny rozprávaný z pohľadu zelenáča v podaní Charlieho Sheena. Oliver Stone neberie na diváka žiadne ohľady a ukazuje vojnu ako brutálne a nezmyselné jatky. Kvalitné hviezdne obsadenie, smutná hudba a drsné proti-vojnové posolstvo. To je Platoon. ()

Wbcko

Vietnamské peklo v celé své příšernosti bez jakýchkoli příkras či černobílých brýlí se zlými vietnamci a američany-spasiteli. Vůbec se nedivím, že některým vojákům z toho všeho hráblo, já bych se zbláznil během několika minut. ()

milancecil

Vietnam podle Olivera Stonea, 365 dní přežití, to je ta meta pro odvedence na začátku jeho povinného turnusu, nic víc si nikdo z vojáků nehlídá tak, jako právě počet přežitých dní a pak už jen sbohem a nikdy více se nevracet, na válce není nic krásného, na co by se normální člověk s chuťí díval, na zabíjení není nikdy nic ušlechtilého, nic hodného obdivu, nic heroického, jen má prostě někdo více štěstí a smrti úspěšně i přes mnohá zranění uniká, třeba je obratnější nebo jen v boji bezohlednější, ale není volby, být "dobrý" nebo "zlý" voják, je-li osobní prioritou to vše nějak přežít, je jen na benevoleci velících, jak až nechají v jednotlivcích mokvající zlo uvolnit, kde zastaví bezuzdné ničení a vraždění, kam až nechají poklesnout zbývající lidskost sobě podřízených zabijáků, zda nechají zabít každého nebo jen někoho a koho tedy pro tentokrát ušetřit, to je jediné morální dilema ve válce, není jiné volby, zabij nebo budeš dnes čí zítra zabit sám, tak temný je obraz džungle vztahů v džungli skutečné a pomyslní vítězové jsou ti, co to běsnění přežijí a nevrací se domů v černém plastikové pytli nebo ani tak ne, jen končí jako číslo v armádních seznamech s poznámkou nezvěstný. ()