Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Master19

Závěr má trošku náběh sklouzávat do klišé, ale nemůžu to Stoneovi udělat a dávám plný zásobník. Jednak za profláknutí Charlieho Sheena (jak by bez něj vypadaly Žhavé výstřely?), ale hlavně za pohled na Vietnamskou válku bez růžových brýlí. Četa je uvěřitelný film a jasně potvrzuje, že nejen za globální následky (krom všeho např. z Laosu udělali nejbombardovanější neutrální území historie lidstva...), ale i za to osobní barbarství si prostě zasloužili prohrát. Bohužel se nepoučili, ale to sem nepatří. Ještě si neodpustím jeden citát: "Výmluva je jako díra do prdele, každý ji má..." ()

Tomatáš

Ohavnost, zrůdnost, nesmyslnost válek...Tyto a podobné přívlastky se už mnohé filmy pokusily vykreslit svou atmosférou či příběhem...Tento snímek Olivera Stonea ja jedním z těch, kterým se to povedlo...Je mi opravdu líto padlých vojáků, kteří umírali či prožívali "peklo na zemi" na druhé straně zeměkoule jenom proto, že si jejich přiblblá vlast hraje na policajta celého světa...Z válečné atmosféry mi je ještě teď úzko a nepomohla ani nádherná hudba Samuela Barbera.. ()

Tomesh

Tuhletu válečnou rozjebávačku mám možná radši než Apokalypsu nebo Olověnou vestu.. Amíci dostávají od kukaček brutálně po držce a zároveň trpí rozkladem z vlastních řad. Především Dafoe je neskutečnej, Rambo hadr. Btw: to, že se tam dvakrát mihne Depp, ještě neznamená, že je film určen ženám.. ()

KimmyJ

Asi opravdu nejlepší film o tom, jaké je to být pěšákem ve Vietnamu. Bojové scény působily opravdu autenticky a v kůži vojáků bych být opravdu nechtěl. Ale. Ulízlí fešáci v hlavních rolích (snad až na seržanta Barnese, který byl spíš jako Arnold) se do rolí vojáků fakt nehodili. To, že Taylor přežil napalmový nálet jenom se zčernalou kůží, se mi taky nezdá. Možná bych dal i 5*, ale nemyslím si, že film má na to být v první stovce. Jinak ještě jeden postřeh. Když se z rádia ozval výkřik "Goood morning Vietnam!", vyvolalo to asi nejen na mé tváři úsměv. Potěší, že film Good morning Vietnam byl natočen až o rok později. ()

swe

Stone už od úvodních sekund diváka drtí brutální válečnou realitou bez příkras a v tomto duchu film pokračuje až do velkého finále. Vojáci nejsou nadšení patrioti, ale znavené lidské trosky hledající únik v alkoholu a drogách a jsme svědky toho, že válka nezuří jen ve vlhké vietnamské džungli, ale i mezi samotnými členy Čety, mezi těmi, ze kterých nelidské podmínky udělaly všehoschopné bestie a těmi, kterým zbyl alespoň kousek zdravé mysli, schopné postavit se páchanému bezpráví. Kdybych před Četou neviděl Apocalypse Now, asi bych ji udělil pět hvězd, takhle musím jen konstatovat, že Stone není Coppola, jehož režie je rozhodně působivější. Ještě jednu výtku bych měl k (občas) poněkud podivným dialogům, které mezi sebou hlavní postavy vedou, ale možná to byla jen vina českého dabingu. Troufám si říct, že z filmů o válce ve Vietnamu, je Platoon nejautentičtější a Oliveru Stoneovi věřím, že v zeleném pekle opravdu byl. 85% ()

Brain-D

Naprosto realistický válečný film o válce ve vietnamu. Tenhle snímek mě staví do místka, kdy se nemůžu rozhodnout. Jestli je tohle lepší válečný snímek než "Full Metal Jacket". ()

sheldonka.

Upřímný film o válce ve Vietnamu, plný scén, na které nikdy nezapomenu. Nejdřív jsem se trochu bála, jestli dokáže Charlie Sheen zahrát vážnou roli. A on to dokázal! Byl opravdu skvělý. Taky jsem změnila názor na mnou předtím moc neoblíbeného Willema Dafoeho, protože tady byl naprosto úžasný a proto mě hodně mrzelo, že jeho role skončila vcelku brzy. Bohužel pořád musím srovnávat s Apokalypsou a ta se mi líbila ještě o trochu víc. ()

VanTom

Kurva, to tedy byla síla! Nepříjemně intenzivní protiválečná klasika už možná tolik nešokuje (protože trikové výbuchy-ohňostroje či krvavé pahýly přece jen zastaraly), ale po "hipísácké" rozjezdové půlhodince se vypálením vesnice rozpoutá peklo schvacují duši, svědomí i zdravý rozum. "Nebojovali jsme s nepřítelem, bojovali jsme sami se sebou a nepřítel byl uvnitř v nás." ()

Castrator

Ze čtyř "velkých" filmů od režisérské smetánky (těmi filmy myslím Oběti války, Apokalypsu, Olověnou věstu) o válce ve Vietnamu je pro mě Četa jednoznačně nejlepší. Kromě hulící scény, která ve filmu asi musí být (zvolní tempo, ukáže, že bez fetu by to nešlo, seznámi s postavami), je film od začátku do konce o vietnamském peklu. Nebo ráji, podle toho, jaký má divák vztah ke znásilnění, rozsračkovatění lebky pažbou pušky a k dalším chuťovkám. Nedivím se, že Stoneovi na stará kolena sračkovatí myslivna, mně by z té vietnamské taškařice taky jeblo. Perfektní filmové dílo. ()

Spock

Dlouho jsem přemýšlel, co mě na tomhle filmu tak přitahuje. Samozřejmě to je skvělá kamera aj. obvyklé důvody, ale především to je vyobrazení mentality jednotlivých hrdinů a jejich chování, které s ní souvisí. Dafoe zosobňuje člověka, prožívajícího svůj život naplno. Někomu se může zdát jeho postava příliš idealizovaná, ale já v ní vidím hlavně poselství o odvaze, zůstat sám sebou a zachovat si důstojnost i v těch nejtěžších podmínkách. Pro mě ztvárňuje nejvýraznější postavu filmu, naníž se nabalují další osoby. Ztvárnění jeho smrti je jednou z nejlepších pasáží filmu, jak po stránce řemeslné, tak z hlediska naplnění jeho role ve filmu. ()

ABCD Marta

Nevím, jestli je Četa nejlepší moušn pikčr o válce ve Vietnamu, poněvadž jsem Apokalypsu, Lovce jelenů a ani Olověnou vestu zatím neviděl, ale co mohu bez jakýchkoli výčitek svědomí říci je fakt, že ona Četa mě usadila na prdel, když svým reálným pohledem na konflikt ve mně probudila nejen zlost, beznaděj, smutek, úzkost a občasnou radost, ale i nespočet otázek - vpádem Američanů do Vietnamu počínaje (bylo to vůbec správné?) a otřesným a nejspíš i pravdivým chováním Amíků vůči místním obyvatelům konče. ()

ganz

Můj nejoblíbenější film s témetikou války ve vietnamu. Žádná americká propaganda, film není založený pouze na přestřelkách (a nudné čekání na ně), ale na výborně rozvedeném konfliktu dvou skupin uvnitř jedné čety a vnímání války očima Zelenáče Taylora. Dokonalý film, ke kterému jako bonus dostaneme nezapomenutelnou scénu s umírajícím Eliasem při které mi málem ukápla slza. ()

svobik

Četa je vlastně jeden velký paradox, poněvadž je řemeslně naprosto bezchybná a herecky patří rozhodně do první ligy. Na druhou stranu kolem vás ale po emoční stránce profrčí velkým obloukem, především kvůli své lehce čitelné povrchnosti. Už kvůli závěrečnému masakru se ale tentokrát smiluju a zaokrouhlím tu sedmdesátku nahoru. ()

Gallagher

Ano, tak to asi ve Vietnamu vypadalo. Syrovost záběrů, prostředí a postav dodává snímku kouzelně pekelnou atmosféru, ale stejně si myslím, že o Vietnamu jsou lepší filmy. ()

V.Silver

Než začal Charlie Sheen mluvit o tygří krvi, natočil spolu s hollywoodskou hereckou selankou tenhle úžasnej film o mladým klukovi, kterej se díky svým ideálům ocitne tisíce mil od domova. v zemi, kterou nemůže a možná ani nechce pochopit. Je vetřelcem nejen pro domorodce, ale nakonec i pro část vlastních spolubojovníků - a přesto přežije. U tohohle filmu se vždycky musím zamyslet nad tím, proč Američani točí tak skvělé filmy o Vietnamu a tak málo dobrých filmů o druhé světové... Zajímavé komentáře: kleopatra, Lima, Gemini. ()

Kosmik 1

Poprvé jsem dal čtyři hvězdy, po opětovném shlédnutí však musím dát plný počet. V poslední době jsem toho dost přečetl o válce ve Vietnamu a tenhle film mi přiblížil, jak to tam mohlo asi vypadat a vlastně přesně tak, jak je to ve filmu, jsem si to představoval. Film neukazuje jen samotnou válku a boj s nepřítelem, taky se zabývá vztahy uvnitř čety, kdy je polovina ochotna zabít naprosto cokoliv co jim přijde do cesty jako zabijáci (klidně i vlastní) a polovina těch, kteří jsou proti zabíjení žen a dětí a zachovávají si lidskost. Taky ukazuje věci, se kterými jste museli v pralesích počítat, pijavice, komáři, neustálý děšť, bahno, prosekávání se a další obtíže. Skvělé herecké obsazení, Charliemu Sheenovi sedla role zelenáče dokonale, Willemu Dafoeovi zase role seržanta Eliase. No prostě parádní podívaná. ()