Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

3mates33

Veľmi strhujúce ,vojenské drama, o krutostiach (vietnamskej) vojny, nielen čo sa týka bojov znepriatelených strán, ale aj bojov vo vlastných radách a hlavne vo vlastnej hlave... ()

Shitonit

Klasika. Nádherný veledílo o měření Americkejch koulí uprostřed Vietnamskejch bambusovejch klacků. Film jasně ukazuje, že některý amíci maj koule tak veliký, že jsou větší než amík který je nosí ve svým bagu. A některý amíci, který maj jen mrňavý kuličky, se schovávaj za ty mrtvý amíky s těma velkejma koulema. Naštěstí dokonalá americká armáda, dá vojákům s mrňavejma kulkama, možnost, vracet se zpět, mezi Vietnamský klacky, v domění, že pohybem americkejch kuliček mezi žlutýma kládama, se z kulek stanou koule, schopné odstřelu. Jsem šťastný ze skutečnosti, že Americká vláda je rozhodnuta v rámci dnešní operace Americké odhodlání, umístit svý veliký koule i do naší zemičky plný pidikulek, neboť tím snad jednoho dne i já, i vy, i naše ženy, a snad celý svět, budeme brzy nosit pořádný, Americký koule. Film o koulích, a neústupné vytrvalosti. Film miluju. A úplně nejvíc miluju scénu, ve který Stone, kterej má asi taky velký koule, ukazuje jak amíci s velkejma koulema, maj daleko víc životů než ostatní. Jako když Elias běží, s rukama mávajíce na pozdrav svým americkým kamarádům, kteří již mají své koule v bezpečí helikopotvor, běží, běží a dík svým megakoulím mu nevadí nebezpečí, necítí bolest jenž by jistě zmítala útroby každého obyčeného venkovana, běží a srdnatě dává na odiv svou herkulovskou statečnost, pln víry v rychlé zotavení, běží protkán výstřely, proděravěn desítkami, ze žlutých nástrojů smrti Vietkongu vystřelenýma koulema , běží nepočítaje litry krve které z něho jak horská bystřina bystře vytéká, běží a pak, plazíce se, stále neztrácí víru ve svou, Americkou spravedlivou válku o nadvládu nad celým vesmírem, ho jeho velké koule strhnou k zemi, a seržant Elias, spokojeně zavírá své nádherné oči a usíná navěky. ... Barns je sráč kterej by potřeboval pořádně nakopat koule. No a Taylor ? Nádherná role. V tomto filmu se z malého Čárlího s malinkatejma kulkama zrodil velkej Šín, kterej má tak velký, žhavý koule, který nám dokonale ukazuje... ale to už je jiný příběh.. ()

AshT

Společně s Full Metal Jacket nejlepší filmy o Vietnamské válce. Charlie Sheen jako naivní mladík, který poznává hrůzy války a zjišťuje, že největší nepřátelé nejsou vietnamští vojáci, ale někteří američtí spolubojovníci.Vynikající režie, výborný Charlie Sheen a výborný Tom Berenger. ()

Oudee33

Svým realistickým prostředím a myšlenkovými pochody nejen hlavního hrdiny se film dostává nad průměr, asi se přes něj sám Stone pěkně realizoval a stanovil svůj postoj ke zvěrstvům odehrávajícím se nejen ve Vietnamu. Některé scény byli dost hrubé a rozhodně jsem "rád", že si tak můžu přičichnout k tomu, kam až se může člověk pod vahou zvrácených postojů dostat... Taky super vidět s odstupem času přehlídku mladých a nadějných hollywoodských herců. I přes tyto klady nemůžu opomenout styl, jakým je to natočený. Střih a kamera jsou natolik punkovými, že se dají přirovnat k opojným hašišovým dýchánkům, kdy člověk moc nepřemýšlí a tím i film ztrácí body do plusu. Škoda... 60% ()

Bezda22

Co vlastně říct o takovým filmu. Tyhle filmy tě buď baví a nebo nebaví. Kritika není na místě. Buď tě to vezme nebo nevezme. Mě to vzalo, ale tak nějak neúplně. Je to silnej film, ale nějak mě nechal chladným. 70% ()

papadoce

Platoon, je jeden z najlegendárnejších filmov ospevovaný generáciami. Nedá sa mu uprieť myšlienka, na možnosti doby technické prevedenie, dokonca ani slušné herectvo, hoci pri Charliem hovoriť o hraní je hodne náročné. Oli Kameň proste videl Vietnam takto, aký zrejme aj naozaj bol. Napísal si sám aj scenár, Robo mu to nakameroval, Georges Delerue tomu dal neopakovateľnú famóznu ústrednú melódiu a herci dali charakteri svojim postavám. Ruku hore, kto nepovažoval za najdôležitejšiu postavu Eliasa v podaní Willíka Defoa. A Berengerov zjazvený Bárns bol symbolom prvotriedneho padoucha tej doby. Pád Eliasa je jednou z najsmutnejších a najlegendárnejších scén z vojnových filmov a vôbec filmov ako takých (dnes dávam do denníčka). Veď kto si nepamätá prelet vrtulníka nad zdvihnutými rukami padajúceho vojaka, ha? Alebo také vypálenie dediny, resp. to čo tomu predchádzalo, tá scéna normálne diváka až fyzicky bolí. Smutné. No nie len Taylor, Elias, či Barnes vytvorili film. Prakticky za pár desiatok minút dokázal Stone za pomoci mladých v tej dobe ešte neznámych hercov, vytvarovať veľké množstvo vedľajších postáv, ku ktorým si divák vedel razom vytvoriť vzťah alebo aspoň názor na nich. Na Čate sa mi páči, že Oli vykreslil amerických hrdinov ako ľudí so všetkými ich vadami. Nebál sa povedať, že aj medzi nimi bolo nemálo kreténov, čo si násilie doslova užívali a nestránili sa ani vojnových zločinov na civilistoch, ženách, či dokonca deťoch. Teraz trochu mimo filmu, keď človek vidí v akej džungli si chlapci skotačili, tak sa pýta sám seba, načo sa tam vlastne j***li? Popravde netuším ani okrajovo o čom vojna vo Vietname bola a prečo Nixon obetoval chudobných amerických mladíkov (tušíte aké poklady majú šikmáči v tých pralesoch???). Vojna je p*****na. Nerobme to. Čata je výborná. Pozerajme, hviezdičkujme, poučme sa. Parádna záležitosť. ()

Ex_Machina

"Keď sa teraz pozriem späť, my sme nebojovali proti sebe, my sme bojovali sami so sebou." S odstupom času po ďalšom pozretí musím skonštatovať, že sa jedná o "surovou podívanou", kde v zbytočnom konflikte pre kúsok džungle niekde vo vietnamskej prdeli zomrie až príliš veľa mužov. A keď už je všetko stratené, tak napalm to samozrejme dokáže vyriešiť. Film ťahajú Berenger a Dafoe, mladý toporný Scheen tam príliš nezapadol. Záverom by som rád podotkol, že smrť Wiliama Dafoa je určite jedna z najsilnejších scén vo vojnovej kinematografii. ()

Amonasr

Vynikající a nesmírně potřebný film, který ukazuje zrůdnost americké agrese ve Vietnamu, přitom zároveň citlivě vnímá rozdílné motivace samotných vojáků, kteří válku nezavinili, ale sami byli její obětí. Pokud měl být film mementem i pro americké mocenské elity, minul se bohužel v tomto směru zcela účinkem - Američané vedou od té doby nepřetržitě stále nové agresivní války, mají na svědomí statisíce nevinných obětí v nejrůznějších koutech světa a cynicky to s nimi vůbec nic nedělá. Vojenskoprůmyslový komplex a finanční elity s každým novým konfliktem a nově vytvořeným ohniskem světové nestability jen sčítají bobtnajícì zisky, o nic jiného jim totiž ani nejde. ()

Meescha

Ze vsech filmu o valce ve Vietnamu je tento nejslabsi, netusim, proc jej lide tak precenuji, vzdyt Lovec jelenu i Olovena vesta jsou stokrat lepsi... ()

Hoonza

Jednoznačně nejlepší a nejrealističtější film o vietnamské válce. Víceméně všechno důležité už tu bylo napsáno, jen bych dodal, že jestli se chystáte na film dívat, určitě se vyhněte českému dabingu, který je katastrofální (celý film nadabovalo tuším jen 8 lidí) ()

pepino

Kvalitní a občas velice kruté ztvárnění jedné z nejkrvavějších válek v dějinách USA. Charlie Sheen ve své nejlepší roli. A hlavně Berenger s Dafoem jako dva nesmiřitelní velitelé. A taky moc super hudba. ()

Pavel_Pan

Sugestivní podívaná bez zbytečné porce patriotismu. Mohla by i s někým pohnout. Mohl bych si to i myslet být nenapravitelný a né občasný idealista. Se mnou se hýbalo. :) ()

Dzun

Kdo tam nebyl, těžko pochopí... Přesto jsem to Oliveru Stonovi uvěřil...válka by asi poznamenala každýho z nás...Dá se v ní vůbec chovat humánně? Willem Dafoe je prostě skvělej____"First time?":) ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 3 : Režie, Film, Herec vedl. role - Tom Berenger. nominace : Scénář ........ Bafta 2 : Režie, Střih. Nominace : Kamera. ()

pride

Úprimný a realistický pohľad do sveta vietnamskej vojny. Film v ktorom vojaci z jednej čaty vôbec nedržia spolu ako by mali, každý má až príliš veľa nepriateľov a je len otázkou okolností ktorého rukou zomrie. Skutočne nečakajte žiadne prifarbovanie okolnosí, tu sa vraždia aj vlastní vojaci medzi sebou z dôvodu, že nedokážu potlačiť svoje vlastné ego. Výkony hercov sú fakt skvelé, hlavne Charlie ma milo prekvapil, prvý film kde som ho videl skutočne "hrať". Aj keď efekty prislúchajú rokom kedy tento film vznikol, naštastie to o nich vôbec nieje, je to o náhľade do psychiky ľudí ktorý sa každý deň boja o svoj život a niekde v kútiku duše aj dúfajú, že tento deň bude ich posledný aby sa z toho "pekla" konečne dostali. PS: Mojej Veronike posielam obrovskú pusu!!! ()