Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu...Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

Circumscriptor

Poznáte taký ten pocit, ktorý na vás doľahne vždy, keď chcete objektívne okomentovať snímok, ktorý bol od hlavy po päty prešpikovaný neskutečne brilantne-originálnymi vymoženosťami a atmosférou, ktorá by sa dala považovať za vyšší astrálny prvok? Ak nie, tak si pozrite Čatu. Oliver Stone má na všeobecnú ekonomicko-politickú scénu veľmi chabý názor a je bezpochýb ostentomorfoidný socialista, ale v kinematografickej sfére je naozaj nadaný, rovnako ako ľavičiar Seth MacFarlane. Keď sa rozhodnem porovnávať Čatu s nejakým iným filmom o vojne vo Vietname, tak ako prvý mi príde na rozum Kubrickov skvost Full Metal Jacket. Bol to jednoznačne skvelý film, ale oproti Čate podľa mňa výrzane zaostáva, nakoľko je to len a len Čata, ktorá pojala Vietnamskú vojnu z o niečo temnejšieho konca, dej pôsobí autenticky a atmosféra v nej je priam nadpozemská a dokáže diváka vtiahnuť do deje a novodiť mu pocit, ako by sa skutočne nachádzal vo filmovom prostredí. Niektoré scény (viď prepadnutie vietnamskej dediny a týranie jej obyvateľov) boli naozaj odporné a tak to má byť. To jest dejová stránka. Čo sa týka tej vizuálnej, tak podľa mňa Čata asi tiež napreduje, keďže tu bolo použité omnoho reálnejšie množstvo umelej krvi, čo sa týka streľných zranení. Musím ale povedať, že jediné, čo by som filmu na triky vzhľadom na dobu vytkol, je trošku odfláknutá posledná bojová scéna, kde niektoré výbuchy pripomínali ohňostroje na Nový rok, ale inak si dali pomerne dosť záležať. Tento film zaobstaral Charliemu Sheenovi a Willemovi Dafoeovi životné role a ostatných hercov ani netreba hodnotiť, na to mal pán Stone nos odjakživa. Boli to ale ich najlepšie role a žiadne pozoruhodnejšie sa im však nenaskytli. Neviem, čo by som viac k Čate povedal - nie je film ako film a vždy keď si spomeniem na toto nádherné dielo, tak sa mi v hlave odohrajú prvotné tóny piesne Adagio for Strings. ()

Maynard.

Pokud se o nějakým filmu dá říct, že je to vostrej kulťák, tak právě tenhle. Zároveň jeden z nej filmů o Vietnamský válce. Pohled do rozpolcené čety na dva tábory. Ten jeden tábor alkáčů, který zabíjej domorodce a znásilňujou. A ten druhej partička vyhulenců, kteří sou uplně v klidu, akorát teda zabíjej rákosníky v uniformách. Já bych určo byl ve třetí skupině, která jen bafá tamní konopíčko a na marodce se zotavuje z vlastoručně prostřelenýho malíčku na noze :o). Je fajn, že aspoň jednou někdo amíky plácnul přes prsty, páč tahle válka byla fakt zbytečná... Moc často se jim nestalo, že by je někdo dokázal porazit a hle malej rákosník v džungli to sved.:o) ()

klúčik

Film som videl v originálnom jazyku, ale aj s českým dabingom. Keď som ho videl prvý krát, bol to veľký zážitok. Záverečná scéna ma veľmi rozrušila ( snívala sa mi celú noc). Na tento film sa nedá zabudnúť !!!! Dávam 100% Mne sa viac páčil s titulkami. ()

Bobek15

V tomto filme nejde o to, čo sa v ňom deje, ale ako sa to deje! Oliver Stone sa na tomto filme "vybúril" a ja som mu to cele "zožral" aj s navyjákom! Dovolil si to, čo málokto (alebo nikto) pred nim a ani dlho po ňom. Zobrazil tak chúlostivú tému akou je pre Američanov vojna vo Vietname tak pravdivo, tak verne a tak drsne. Američania akoby sa báli toho, ako to vlastne v skutočnosti vo vojne vyzeralo a aké svinstvá sa tam narobili. A Oliver Stone ten pátos a ten patriotizmus využívaný ostatnými režisérmi v ich snímkach dokonle narušil. Vzťahy medzi vojakmi v tábore, podvody, ubližovanie, vraždy, zaobchádzanie s mŕtvolami ako so stavebným materiálom, správanie sa k zajatcom v prepadnutých dedinách, cynizmus (odpálenie si cigarety od fakle, s ktorou podpaľuje dedinu) či dialógy (napr. "Kopali sme druhých do zadku tak dlho, že je asi čas, aby niekto nakopal nám!" či :Namiesto toho, aby sme bojovali s nepriateľom, bojujeme medzi sebou.") tomu dokonale nasvedčujú. Treba však pochváliť aj skvelé bojové scény, ktoré bolo natočiť v tmavom pralese, kde je všetko (aj vojaci) zelené, veľmi ťažké. Takisto však nezaostávajú ani výborné herecké výkony bastarda Toma Berengera či nováčika naprávajúceho morálku Charlieho Sheena. Oliver Stone v Čate urobil s americkou armádou niečo podobné, čo robí Michael Moore s Bushom vo Fahrenheitovi... ()

uzzi

Vietnam zabalený i s manuálem a kulkou pro vlastní čelo. Rozhodně skvělý film, ale oproti Apokalypse, se kterou ho musím srovnávat, se jedná o více akce a méně myšlení. Četu vidím jako film těch co byli posláni do mlýnku na maso a Apokalypsu zase těch co je tam poslali. Vše funguje skvěle a bezmoc, nechuť, nenávist a další emoce si chodí jedna po druhé k Vašim očím a za ně. Realismus je hlavní slovo, které filmem prostupuje, tím druhým je zmar. Vykreslení emocí a podivně tísnivé atmosféry, spolu se slušnou akcí, podává asi ten nejstravitelnější film z Vietnamu. Přesto si myslím, že Kurbrick a rozhodně pak Coppola jsou o patro výše. 80% ()

velkyvezir

Jeden z nejlepších protiválečných filmů. V tématice vietnamské války bezkonkurenčně nejlepší snímek, v němž Oliver Stone zúročil své vlastní zážitky. Podle mého názoru teprve tento film ukázal, jak to ve Vietnamu skutečně probíhalo. Své velké filmové role se výtečně zhostil tehdy mladý Charlie Sheen, jemuž sekundují Dafoe a Berenger. Pro mne jedna z nezapomenutelných scén je vpadnutí americké jednotky do vesnice, především pak scéna s jednonohým Vietnamcem. První z filmů, který zahájil očistu vietnamských veteránů před veřejností, zvláště závěrečná pasáž-monolog Sheena odlétajícícho ve vrtulníku jasně říká, že ve Vietnamu neměli USA co dělat a především že obětmi byli vždy řadoví vojáci, ať už stáli na jakékoliv straně. ()

MARTIN*I

Velmi dobrý a realistický film, který zachycuje nemilosrdnost a krutost Vietnamu a zároveň i některých vojáků, kteří zde působili, náznaky, jak moc velký dopad měla na lidskou osobnost, na to, že se s nimi válka potáhne pořád... To všechno tam je a je to velice dobře a subjektivně natočené, navíc skvělý herecký výkon. Charlie Sheen tu nosí snad uplně stejný hadry jako v parodii Žhavé výstřely :-) ale určitě dobrý!! Vřele doporučuji. ()

Raevan

Jakkoliv mi Oliver Stone nepřirostl k srdci ani mysli, nezbývá mi než uznat nebetyčně nesporné kvality tohoto filmu, který zase nabízí jiný, a o to typičtější, pohled na Vietnamský konflikt.. Dlouho se mi nestalo, že bych se tolik vžil do utrpením běsnící kůže vojákovy, jako v tomto filmu.. Potil jsem se a kolikrát jsem se málem neoháněl po komárovcích na krku a po krku nejblíže sedícího, poteniconálního sympatizanta Barnesova.. ()

Tjaden

Vietnamská válka bez příkras a tak jak jsem si ji vždy představoval. Je poznat, že Oliver Stone si Vietnamem opravdu prošel. Scéna ve vesnici je skutečně sugestivní a ukazuje, že i z klaďasů (včetně Sheena) se ve válce na okamžik můžou stát zvířata. Herci byly všichni skvělí a Berenger s Dafoem si Oskary zaslouží. Celé dílo doprovází překrásná a dojemná hudba... Film nemůžu srovnávat s Olověnou vestou či Apokalypsou, protože každý snímek se na válku dívá z trochu jiného pohledu. Četu jsem shlédl asi po páté a určitě ne naposled. ()

bari68

Severní Vietnam je krutý ... Krvavé jatka a vietnamské peklo nám dokonale naservíroval Coppola svojou Apokalypsou .Oliver Stone a jeho Čata tiež neostala pozadu.Tu ale nešlo ani toľko o vojnu medzi Vietcongem ale ako vojnu medzi sebou. ()

iXtr3m3

Súboj Titanov alias Čata vs. Apocalypsa. Kto vyhrá? Nikto, tento boj je vyrovnaný, každý snímok exceluje v tom svojom najlepšom. Čata je chladná, chladnejšia ako kameň, Charlie Sheen hrá svoju druhú životnú úlohu spolu s úlohou vo Wall Street. Tom Berenger vs. "démonický" Willem Dafoe, začínajúce hviezdy Johny Depp a Forest Whitaker. Jednoducho balada pre oči náročného diváka, samozrejme ak sa sledovanie tých zverstiev dá nazvať baladou. ()

Han22

Nejlepší válečný film všech dob. Žádní vojáčci a generálové šoupající anonymní jednotky jako u mnoha starších, žádné hrdinství pár lidí bojujících za správnou věc, ale parta mladejch kluků, co se snaží přežít každodenní peklo a co to s nimi udělá. To vše zachyceno s neuvěřitelnou syrovostí, krutostí a opravdovostí. Takhle si představuji Vietnam a i když od té doby bylo natočeno spousta dalších nákladnější, špinavějších, věrnějších a možná i lepších filmů (ale to pochybuju), pro mě zůstane představa Vietnamu Četa (spolu s následným Narozen 4. Července, které by teoreticky mohlo být i pokračováním). ()

KoRner

Hlavným problémom vidím v tom, že jedinú myšlienku filmu sa Stone pokúšal natiahnuť na 2 hodiny, aj keď som už vedel ako sa to asi skončí. Ináč som sa nezžil so žiadou postavou vo filme. Takúto pálčivú tému vojny sa dalo nakrútiť aj osobitnejšie. Ale Stone iný už nebude - hodiť divákovi problém do xichtu a už sa nestarať čo s to s ním urobí. ()

Rudinsky

Najlepší vojnový film všetkých čias. Perfektné v každom ohľade, mrazivá atmosferická protivojnová agitácia, ktorá u mňa nemá nič spoločné s predĺženou, nudnou ukecanou Apokalypsou, ktorá skôr evokuje taliansku filmografiu 80tych rokov. TOTO je film z epicentra, podaný s perfektnou oduševnenosťou režiséra, ktorý tie hrôzy prežil na vlastnej koži. Osobná výpoveď, geniálny herci, skvelé dialógy a hlavne A-T-M-O-S-F-É-R-A! ()

Mistickzz

Asi najlepší film Olivera Stonea. Detailne zachytil surovosť a realitu vo vietnamskej vojne, vzťahy medzi vojakmi. Film disponuje silnými hereckými výkonmi na čele s Dafoem a Sheenom. Len škoda, že mladý Johnny Depp nedostal viac priestoru. 86% ()

matolas

Kubrickov pohľad je omnoho lepší, zaujímavejší a hlbší. Čata je plná klišé, rádoby múdrostí, nudných postáv a nudnej akcie. Bohužiaľ, toto ma nezaujalo a čoraz viac sa presviedčam, že Oliver Stone nebude moja šálka kávy. ()