Reklama

Reklama

Keď nováčik Taylor dorazí do pekla vietnamskej vojny, veľmi rýchlo zistí, že príslušníci jeho čaty nebojujú len proti príslušníkom Vietkongu, ale aj medzi sebou. Na jednej strane stojí nekompromisný a brutálny seržant Barnes, na druhej seržant Elias, ktorý sa napriek podmienkam, ktoré ho obklopujú, snaží uchovať si aspoň zvyšky ľudskosti. Taylorovi sa viac pozdáva Elias, spory však už čoskoro začnú nadobúdať nebezpečnú intenzitu... Oliver Stone vo svojom filme, ktorý bolo ocenený štyrmi Oscarmi, zúročil vlastné skúsenosti z vojny vo Vietname, v ktorej sám bojoval. (STV)

(viac)

Videá (2)

Trailer

Recenzie (1 021)

TeeAge 

všetky recenzie používateľa

|| Scenár: Oliver Stone | Hudba: Georges Delerue | Produkcia: Arnold Kopelson | Distribúcia: Orion Pictures | Štúdio: Hemdale Film | Rozpočet: 6 miliónov $ | Tržby: 138,530,565 $ || Ďalší geniálny režisér, ktorý sa snaží byť aj geniálnym scenáristom. A to je škoda. Pretože jediný faktor, ktorý delí Platoona od titulu najlepšieho filmu o vietnamskej vojne, je scenáristická rozpracovanosť. Nemyslím tým, že je jeho scenár zlý, (je silne nadpriemerný) ale mohol byť omnoho prepracovanejší čo sa týka psychológie postáv a vonkajších vplyvov na duševné zdravie vojakov - nie je totiž dostatočne zdôraznené, prečo sa vojaci začali premieňať na chladnokrvné vraždiace stroje. Možno sa Stone bál politických dopadov, ale to sa mi zdá absurdné, takže skôr tam bude neschopnosť integrácie viacvrstvého motivačného podtextu a problematiky modifikovaných potravín vojakov... Ale: Herecká garda je tak neskutočne silná, že mi boli nejaké hlbšie súvislosti celkom ukradnuté. Najväčší priestor dostali Dafoe a Sheen, a aj tomu odpovedá ich herecká excelácia. Brutálnych 88% | HD, HU DTS | ()

Gilmour93 

všetky recenzie používateľa

„Rejoice O young man in thy youth..“ Od první minuty je zřetelné, že Stone přesně ví, o čem točí. S občanskou válkou v četě vzrůstá počet nepřátel a tváři v tvář tomu každodennímu šílenství je nutno učinit rozhodnutí, na čí stranu se postavit. Adagio for strings od Samuela Barbera vás chytne za srdce, stejně jako osud otcovského seržanta Eliase a vy se v tom válečném světě nenávratně pokřivených lidských hodnot a temných niter vyplouvajících na povrch musíte chtě nechtě ztotožnit s nápisem na Taylorově přilbě (when I die bury me upside down so the world can kiss my ass). ()

Reklama

choze 

všetky recenzie používateľa

Na poli vietnamských válečných klasik u mě ČETA poráží LOVCE JELENů i OLOVĚNOU VESTU tím, že je nejdiváčtější. Nenabízí až takový art, stále je ale syrová a nepříjemná. Škoda zajímavého, ale více nerozvinutého konfliktu Eliase a Barnese, ve kterém Chris uvízne. A je trochu úsměvné, když Chris píše své babičce, že každý den bojuje o svou příčetnost a že už nerozeznává mezi dobrem a zlem. Tohle prostě své babičce (ani matce) nenapíšete, že jo. Ale to je detail. Dobří herci. ()

novoten 

všetky recenzie používateľa

Nejlepší válečný film z Vietnamu, který zanechává ultrahluboký dopad. Stoneův nápad vytvořit drama jednotlivce na pozadí konfliktu fanatického velitele a chlapa s dobrým srdcem je prostý a zároveň geniální. Díky atmosféře a strhující režii jsem se Taylorem stal já a na konci jsem se ptal, jestli bych spoušť zmáčknul. ()

MM_Ramone 

všetky recenzie používateľa

Jedna z mnohých reakcií americkej kinematografie na vojnu vo Vietname. Je to o niečo lepšie ako Kubrickova "Olovená vesta“ a len o máličko slabšie ako Coppolova "Apocalypsa“. Oliver Stone odviedol pri natáčaní "Čaty“ výbornú režisérsku prácu. Tak isto je skvelá aj kamera. No je tam jeden prvok, ktorý to viditeľne kazí a kvôli ktorému nemôžem dať plné hodnotenie. Charlie Sheen nezvládol hlavnú úlohu v tak náročnom snímku. Tento holywoodsky zlatý chlapec, ktorý celé roky žije zo slávy svojho otca, je súci tak akurát do preplateného, priblblého sitcomu (Dva a pol chlapa), prípadne natrhnutej, bezduchej paródie (Horúce strely, Scary Movie). "Čata“ bola nad jeho sily. **** ()

Galéria (81)

Zaujímavosti (80)

  • Jde o jeden ze tří filmů o válce ve Vietnamu, vydaných během 9 měsíců v období mezi lety 1986-87. Těmi ostatními jsou Olověná vesta (1987) a Hamburger Hill (1987). (Beer Ceps)
  • Ve scéně, kde poručík Wolfe (Mark Moses) přijde k mužům, kteří hrají karty, si jeden voják prohlíží časopis Playboy z březnu 1971. Film se ale odehrává v roce 1967. (Gordy34)
  • Odkaz na tehdejší reálnou přítelkyni Johnnyho Deppa (Lerner), Sherilyn Fenn, můžeme vidět také na jeho kytaře ve scéně, kdy kouří marihuanu – vyryté iniciály S.F. (džanik)

Reklama

Reklama