Stíny v mlze

Česko, (2022–2024), 28 h (Minutáž: 63–78 min)

Réžia:

Radim Špaček

Scenár:

Zdeněk Zapletal

Petra Špalková, Jiří Vyorálek, Jaroslav Plesl, Regina Rázlová, Anděla Tichá, Tomáš Mrvík, Miroslav Hanuš, Petr Panzenberger, David Viktora, Ondřej Brett (viac)

Dvanáctidílná krimi série odehrávající se v Ostravě a okolí představí kriminalistku Magdu Malou a jejího nového parťáka Martina Černého. Společně vyšetřují kriminální případy z nevšedních míst, silné příběhové linky budou zároveň sledovat osobní životy vyšetřovatelů. Magda musí skloubit časově i psychicky náročnou práci policistky se starostí o rodinu a malou dceru. Martin přišel do Ostravy, aby neztratil kontakt se svým dospívajícím synem, který se do nového bydliště přestěhoval se svou matkou, Martinovou dnes už bývalou ženou. Počáteční drobná rivalita mezi Magdou a Martinem pozvolna přeroste ve vzájemné sympatie a respekt. Oba ale netuší, že Magdu už nějakou dobu sleduje nedávno propuštěný vězeň Hrbek, který realizuje důmyslný plán, aby se jí pomstil za své dřívější dopadení (Česká televize)

Disease

Někde mezi 3-4*. Koncepce je hodně dobrá, ale provedení už ne tolik. Zejména v cca prvních třech dílech to moc nefunguje a dialogy jsou takové šroubované. Petra Špalková sice hraje výborně, ale mnohdy působí jako taková teta. Nejlepší je Regina Rázlová. ()

Garch

Poslední díl zcela shrnuje klady i nedostatky celého seriálu. Dobrý námět, kdy jednotlivé krimi příběhy jsou propojeny temnou linkou prezentovanou postavou výborného Miroslava Hanuše. Dalším plusem je herectví Petry Špalkové a její filmové dcery, Bohužel, Ostatní jsou povětšinou toporní. Dialogy šustí papírem. ()

mira007

Duo Malá Černý jako ostravská Bodie a Doyle sice v provedení podprůměr až průměr, protože jako detektívka s nějakými zločiny to oscilovalo od nudy, trapna, přes nechtěnou zábavu až vrchol temného thrilleru v české tv tvorbě.  Na Špalkovou jsem si zvykl, ale je mi jasný, že na spoustu lidí působí nějakým iritujícím způsobem bez ohledu na vrcholné herecké výkony. Herecky zvítězili v pořadí Tichá, Hanuš a Rázlová. Linky ze soukromí slabota a mladí chlapci naprosto zbyteční. Na druhou stranu, kdyby se z každého dílu vzali ty Hanušovi pětiminutovky alá Mlčení jehňátek a vyšperkoval se poslední díl mohl to být nejlepší počit ČT za posledních dvacet let. Kdyby ... ()

M1k9

Sympatický vyšetřovatelský tým vyjíždí objasnit většinou poměrně tuctové případy. Mnohem zajímavější je odvetný plán v podání českého Anthony Hopkinse protkaný celou sérií. Tohle mělo potenciál. Tvůrci měli dobré nápady, respektive určitě se nechali inspirovat zahraniční tvorbou, ale jejich realizace byla místy bez velkého efektu. Např. nakoupení oblečení. Na tohle je potřeba nabrat cit a k některým scénám přidat větší gradaci. Scénám chybělo napětí, ale jak jsem zmínil zase to dohnal dobrou chemií mezi herci. Hodnocení je asi trochu nadsazené, ale na českou tvorbu se mi to zdá jako nadprůměr.  S01: 6.5/10  6.5/10 ()

chrispe

Stíny v mlze rozhodně nepatří k něm povedenějším krimi sériím, ale z nějakého důvodu jsem u všech dvanácti dílů vydržela, takže úplný propadák to za mě taky není. Případy byly většinou nic moc, osobní životy vyšetřovatelů taky mnoho nového nepřinesly. Na hlavní dvojku jsem si musela zvykat - na Malou v podání Petry Špalkové o dost déle. Jasně, měla postavu, ke které si asi obecně většina diváků hledá cestu poněkud hůř. Četla jsem i rozhovor na aktualne.cz, kde vysvětlovala, jak to s Malou zamýšlela a proč je taková, jaká je. Chápu, beru. Ale já v první polovině viděla prostě jen takový mrtvý oči a to, že je vyšetřovatelka jsem jí spíš nevěřila, než věřila (ale dost možná je to dáno i stereotypními představami). Linka s panem Hanušem ze začátku znepokojovala, pak nudila, v posledním díle gradovala... ale k tomu jsem se vyjádřila u posledního dílu. Četla jsem tu (hlavně ze začátku) nějaké komentáře, že postava babičky je stereotypní a zbytečná  - to já si naopak Karolínu v podání Reginy Rázlové strašně užila. Je to paní herečka, skvěle se na ni kouká. Prostředí Ostravy mi přišlo spíš nevyužité (a vážně by na to nikdo nekoukal, kdyby hlavní postavy hráli Ostraváci?). Sumasumárum... po opravdu slabé první polovině jsem si k těm postavám přece jen našla cestu a jestli bude další řada, podívám se. ()

Inozuka

Ke konci jsem se nějak adaptoval, ale po prvních dvou dílech jsem si říkal, že tohle se fakt nepovedlo a to i přes skvělé obsazení - Vyorálka, Hanuše a Plesla mám fakt rád. Linka Hanušova mstitele nadbytečná a nedotažená, chemie v policejním týmu mizerná a dialogy vesměs dost prkenné. Jediné, co mě fakt dostalo byla hláška "Toho Neužila nemám rád," Police Truck od DK při závěrečných titulcích jednoho dílu a chytře udělaná úvodní znělka. A i přesto, že jsem si zvykl na klišovitost a polovičatost tohoto seriálu, nějak nedokážu pochopit, proč ho ČT natočila. ()

Sammy.Boy

Řekl bych, že ČT umí točit určitě i lepší krimiseriály. Jako nenáročná podívaná na pondělní večery ideál, ale jinak se to vyjma finálního dílu a excelentního Miroslava Hanuše celkem halí ve stínech průměrnosti a nezachraňuje to ani výkon Jirky Vyorálka, který mě osobně v celé sérii velmi mile překvapil. ()

Oonika

Z prvních dílů jsem byla trochu rozpačitá, ale pak mě začal seriál fakt bavit. Hodně dobré herecké výkony, Mirek Hanuš je absolutně top, jeho role mi nedala pár nocí spát. A hodně mě bavilo začlenění ostravských herců :) ()

papilon395

Neodpustím si ještě jednu recenzi po ukončení série. Celou ji táhly skvělé herecké výkony všech hlavních představitelů. Petra Špalková jako milující a trpící matka mě dojímala k slzám. A pak mě zaskočil rychlý závěrečný střih a následující ticho pod titulky poslední epizody. Měla ta symbolika nějaký skrytý význam? Na parťáka Černého mi, prosím, nesahejte. ()

Amonasr

Vcelku povedený a herecky výtečně obsazený  seriál. Petra Špalková je excelentní, ale výborný je i Vyorálek a nesmírně přesvědčivý Hanuš, Regina Rázlová svou příležitost také dokonale využila. Kvalita měla postupně vzrůstající tendenci, nicméně seriál od počátku narazil na mně ne úplně pochopitelnou diváckou nepřízeň. Určité mouchy by se samozřejmě našly, ale celkově to na mě působilo uvěřitelně lidsky a také sympaticky civilně. Možná se to ale právě proto nevešlo do současných zglajchšaltovaných škatulek přepjatě namachrovaných krimi hollywoodského nebo severského střihu. Zkrátka divácký vkus se postupně globalizuje až do unifikovaného nevkusu. Třeba to ale nebude na furt... ()

Hrabovo

Anděla Tichá je nejroztomilejší holčička ve střední Evropě, Regina Rázlová je nádherná stará dáma, no a jinak není co pochválit. Nechápu, proč v seriálech, ať jsou situované kamkoliv v ČR, hrají vždycky pražáci, jako by jinde herci nežili. Zrovna Ostravsko má typickou melodii řeči, na kterou zde ovšem můžeme jen vzpomínat. Doufám, že nebude 2. série! ()

ostravak30

Je zajímavé, že Radim Špaček Pouta, Zlatý podraz, Zázraky života nebo Přešlapy. Co dílo, to jiný žánr a styl. Hodně podobné je to i u scénáristy Zdeňka Zapletala. Stíny v mlze navíc musí pro režiséra být trochu srdeční záležitostí, protože z Ostravy pochází. O to víc je zarážející, jak nás opět tvůrci prezentují. Normálně bych byl rád, že se konečně natáčení kriminálek přesunulo do jiných měst (Ostrava v relativně krátké době už podruhé). Bohužel je naše město prezentováno jako díra, do které se chodí za trest. Petra Špalková se sice alespoň trochu snaží mluvit způsobem, že v Ostravě působí již nějakou dobu, ale nejde jí to. Ovšem Jiřího Vyorálka zachraňuje asi jen to, že je policista, jinak by se svou mluvou moc oblíbený nebyl. A to nehovořím jen o stylu, ale též o tom, co občas z hu.y vypustí. Jeho postava se hrozně diví, a to několikrát, že je zde pár moderních věcí, ale taky se mnohdy nad ledasčím podivuje a ze zvoleného slovníku je jasné, že toto město považuje za vidlákov. To je tak, když do seriálu o Ostravě nacpete pražáky, které obtěžuje se táhnout někam daleko na východ a natáčet zde. Filmaři také nepochopili, že doba jde úplně jiným směrem. Stopáže dílů se zkracují a děj má být svižnější a záživnější. Místo toho sledujeme i více než hodinové epizody, ve kterých ale většinu zaberou soukromé vztahy hrdinů. Zoufalost se ale projevuje v tom, že například dějová linka se synem Martina Černého se vyvíjí natáčením videí a končí menším průšvihem. Takže pro tohle divák sledoval první pokusy mládežníků s natáčením videí? Člověk by si hlavu vykroutil, ale to už se objevuje dějová linka tchyně Magdy Malé, jejíž nemoc ale nemá žádné jasné pokračování a pro zbytek seriálu je tak naprosto nepoužitelná. Otázka tak je, proč nám ji tvůrci vlastně servírují. Stejně málo zajímavá je i nevěra manžela hlavní vyšetřovatelky ve chvíli, kdy i podprůměrně inteligentnímu diváku dojde, že se k ní schyluje prakticky od prvního dílu. Takže žádné překvapení. A když diváka nemáte čím překvapit, tak ho akorát unudíte. Stejně jako nekonečně dlouhou přípravou únosu dcery. Táhne se to jedenáct epizod, že by skoro stálo za to nejnapínavější část seriálu roztáhnout do dvou kratších epizod. Stíny v mlze nejsou úplně špatné, ale některé dialogy působí nelogicky, postavy jsou často toporné a děj se hrozně táhne. ()

mirkath1

Konečně krimi, které vypadá civilně a postavy nejsou strojené , Občas mi v našich filmech totiž připadá, že koukám na herce ,co čtou svoji repliku. I když by mě zajímalo jestli skutečně naši kriminalisté ,,vytěžují " sousedy, nebo řeknou, že je prostě vyslechnout. Nějak se nemohu zbavit dojmu, že tyhle výrazy zní z úst tak trochu divně. Petra Špalková je v roli uvěřitelná a konečně obsadili normální ženu a ne nějakou líbivou modelku. ()

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky