Vrchní, prchni!

• angličtina Waiter, Scarper! (viac)
všetky plagáty

Scenár:

Zdeněk Svěrák

Kamera:

Ivan Šlapeta

Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Eliška Balzerová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zdeněk Svěrák, Dáda Patrasová, Jiří Kodet, Karel Augusta, Bedřich Prokoš (viac)

Kníhkupec Dalibor Vrána má rád ženy a ženy majú radi jeho, preto väčšinu jeho príjmu zhltnú alimenty. Využije skutočnosť, že v reštauráciách si ho ľudia často pletú s čašníkom a rozhodne sa vylepšiť si svoju finančnú situáciu originálnym spôsobom. Stáva sa nedostihnuteľným fantómom pražských a čoskoro i mimopražských reštaurácií a postrachom pomalých čašníkov... (STV)

remotrumpet

"Na co vy tady čekáte? - Na pohlavní choroby. - Nemáme, nevedeme. - A prosím vás, nevíte kde bych je sehnal?" - "V čem to hrajete? - Takhle v saku." - "Jsem králik." -  'Klakson troubí..." - "Goldene Prag... wirklich goldich!" - "No vidíš, tak zas buděm sedět spolu." ()

vinducha

Film nabitý hláškami až po střechu . Namátkou : "To je hrůza 500 korun za 1 pivo" , nebo "A jak se do toho vlastně leze? Jako za kulomet pani , přikrčit a mírně zaklonit" . Prostě tam se perlami nešetřilo, A asi je lepší , že si p. Smoljak prosadil pana Abrháma , než pana Nárožného , kterého chtěl pan Svěrák . 85 minut čiré zábavy a ústřední song od pana Uhlíře pomyslnou třešničkou na dortu. ()

Nataniel73

"Já nevím jak to tady máte vymyšlený, ale tá pani skutečně platila!..."Platím za tú paní."..."Vy jste strašně hodnej člověk. To když budu výprávět doma tak mi neuvěří. " Jedna z najlepších scénok vo filme (Milada Ježková top herečka v roli ponáhľajúcej sa starenky), v ktorej sa falošný vrchný asi jediný krát zachoval ako chlap. Inak život tohto sukničkára sprevádzal jeden trapas za druhým (scénka s hraním v kaviarni za prítomnosti kamaráta Ludvu z Moravy asi úplne najtrefnejšia a skvele zahraná). "Nejezdi s tím na Moravu jinak dostaneš židlou do hlavy!" Celá komédia prakticky pozostáva zo sledu absurdných situácií ("Vypadá jako Vrána, ale je to Králik."..." Z vás bude mít vaši pani taky radost."), v ktorých exceluje Josef Abrhám a myslím, že to bude názor viacerých divákov, že práve tento film je jeho životná rola. Priam učebnicové scénky zo života a spôsob ako sa (ne)vysporiadať s nedostatkom peňazí robia z filmu nadčasový a pre niektorých divákov aj kultový snímok. Trochu pomalšie tempo s postupným naberaním na sile je typické pre režiséra a scenáristu Zdeňka Svěráka, ktorý aj verne zahral zvedavého suseda. "Že se vám do toho pletu, ale ty stěrače a ostřikovače to nemusíte hlásit, to přece vidí." Na záver musím samozrejme vyzdvihnúť aj skvelú country skladbu Severní vítr, ktorá do filmu dokonale zapadá. Za mňa jeden z TOP 100 filmov a 85% ()

Kivis

Povedená komedie z dílny mé oblíbené dvojice Smoljak-Svěrák, kterou jsem viděl celou snad jen kdysi v dětském věku a od té doby se k ní nějak ne a ne dostat, na rozdíl od Vesničky, Samoty, Jáchyma nebo Marečka, které jsem za tu dobu viděl nesčetněkrát. Je to pro mě v tvorbě Smoljaka a Svěráka taková Popelka a tak tomu asi zůstane i poté, co jsem se na Vrchního po těch mnoha letech konečně zase podíval. Je to fajn, bavil jsem se, ale hlavní ani vedlejší postavy zkrátka nepřirostou k srdci ani zdaleka tak jako ty v komediích zmíněných výše. ()

Hombre8

Vrchní prchni, Kulový blesk, Jára Cimrman ležící spící a Nejistá sezóna a Marečku podejte mi pero, patří podle mne mezi nejlepší české komedie vůbec. Není co dodávat. ()

Holly_Molly

Takovej kousek chyběl a mohlo mu to vyjít...dobrá zábava se speciálně přidanou hodnotou pro každýho Karlovaráka a každýho se slabostí pro Patrasovou v nejlepších letech (ta scéna ve sprše! OuEmDží!) ()

coulismoulis

Sice to cele navzdory ironickemu komentari dohromady jako film nijak zvlast nedrzi, spousta momentu je hooodne cringe (vsechny pokusy o erotiku, napriklad, nekdy se mi zda, ze S+S zamrzli myslenim nekde na stredni), ale polivcicka proste byla, no. ()

EddyT3

Řekl bych, že je to můj nejvíc koukaný film společně s dalšími filmy pana Smoljaka a Svěráka. Tohle je bez debat jeden z pokladů naší kinematografie. Na tenhle film se bude koukat i za 300 let. Josef Abrhám je perfektní. Scénář dokonalý. Pokaždé, když na to koukám, tak se snažim objevit něco nového. Například geniálního vtipu, kdy pan Pařízek má zelenou soupravu, paní Pařízková oranžovou a malej Pařízek má zeleno-oranžovou, tak tohle jsem asi rozhodně jako malej neviděl a nedošlo mi to. Prostě je to mistrovské dílo, které vidím určitě každý měsíc. ()

Spapanek

Vrchní, prchni je pro mne jednou z nejlepších českých komedií. Miluji laskavý a chytrý humor Z. Svěráka, hudbu pana Uhlíře a obsazení je také naprosto skvělé. Nemá smysl cokoliv rozebírat.. Je to prostě nádherný film a kdykoliv můžu, rád se na něj podívám. ()

Benjamin

Veľmi príjemná, zábavná komédia a takisto výborné herecké výkony Svěráka a Abraháma. Scény ako stírače stírají a pod. svoje čaro nikdy nestratia. ()

Infernor

Spolu s Marečku, podejte mi pero a Kulovým bleskem se pro mě jedná o vrcholně nejvtipnější momenty v české kinematografii možná i vůbec... Závěr sice kazí přehnaná honička Karlovými Vary, avšak ani toto nemůže zkazit vysoce vtipnou komedii, jakým tento snímek bezpochyby je.. Apropo, víte že roli falešného vrchního měl původně hrát Petr Nárožný, ale Abrhám mu jí vyfouknul? Dnes si říkám, že asi naštěstí, ale alternativně by to mohlo být i tak zajímavé.. ()

Ywec

Každý jsme nějaký, a Dalibor Vrána by se měl jmenovat spíše Straka, ale alespoň pozvedá poměry v socialistickém pohostinství. Smoljakova Komedie obsahuje spoustu zlidovělých hlášek a také pomohla role Zdeňka Svěráka coby spořádaného Pražáka. Filmy ve kterých "hrajou" Abrhám a Šafránková manžele jsou všechny vynikající. ()

klaus

BYl jsem tu a příjdu zas, beru dýška Fantomas. Tak Podle tohoto citátu se řídil i Josef Abrahám jako knihkupec který okrádal hostince po celé Republice ()

marocco

"Stěrače stírají, odstřikovače stříkají, klakson troubí..." Zdeněk Svěrák napísal výborný scenár, Ladislav Smoljak to výborne zrežíroval a Josef Abrhám to skvele zahral. Pre mňa rozhodne jedna z najlepších českých komédií. ()

smilicek

Tenhle film zbožňuji. Jak si vydělat na nové plechové auto? Buď číšníkem ;-) Hrozně se mi líbí scéna, kdy chce znovu obrat zákazníky, ale je odveden do kuchyně a přijmut jako nový číšník a málem prozrazen. No a v téhle restauraci musí opravdu makat, takže dostane poctivé peníze za poctivou práci :-) Vrchní, prchni - máš tu u mě: ***** ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám

17.05.2022

Zemřela Libuše Šafránková

Zemřela Libuše Šafránková

09.06.2021

Z Prahy přichází velmi smutná zpráva. Svět českého filmu dnes opustila filmová, televizní a divadelní herečka Libuše Šafránková. Před pouhými dvěma dny přitom oslavila své 68. narozeniny. O úmrtí… (viac)

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

České lázně ve filmu

České lázně ve filmu