Príbeh divadla, ktoré má síce úspech u publika, ale musí čeliť aj ťažkostiam zo strany nadriadených orgánov a sťahovaniu do nových priestorov periférneho kultúrneho domu. Veľký priestor dostávajú ukážky z repertoáru Divadla Járy Cimrmana ako Němý Bobeš, Akt, Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Dobytí Severního pólu, Cimrman v říši hudby, či Vizionář. (RTVS)

zdeny99

Cimrmani tentokrát netočili nic vymyšleného s fiktivním Cimrmanem, nýbrž natočili film z vlastního života o tom, jak to chodilo za komunismu v divadle. Jaké peripetie měli s komisemi, které schvalovali a zamítaly nejen divadelní hry. Co za tím vším stálo, čeho se komise vyptávali a podobně. A to ještě je to tady jen tak jednoduše podané, aby to bylo líbivé a nevyznělo to jako dokument. Nejvíc mě zaskočila komise stejně jako Smoljaka se Svěrákem, když jim říkali, že místo toho humoru tam mají dát víc parodie na současnou politiku. Myslím si, že tohle by komunismům mnohem víc vadilo než to, že jejich hry nachází základ v rakouském mocnářství. Bohužel toho cimrmanovského humoru tu je přesto málo a na můj vkus je to jen takový průměrný film, který je doplněn ukázkami těch nejlepších scének divadla Járy Cimrmana (viz jak ze starého chlapa se stala Zlatovláska nebo jak obr brečel, tedy chcal po Svěrákovi a spol.). [21135. hodnocení, 422. komentář, 86%, 130. nejlepší film] ()

lsd

Originální divadlo to holt mělo za minulého režimu hodně těžké...A bohužel Nejistá sezona nemluví pouze o divadle Járy Cimrmana, ale o tom, jak bylo celkově těžké prosadit v té době divadlo, které mělo vlastní smýšlení a nevěnovalo se jen aktuálnímu dění a politice(což se cenzorův v případě Cimrmanů nepodařilo utnout). V něčem mi to připomnělo i Pražákum je hej a to hlavně díky těm mystifikačním údajům(stalo se jim to vážně nebo je to jen mystifikace?) a zajímavé byly taky změny jmen herců. Některé praktiky cenzorů za totalitního režimu byly opravdu hodně zvrhlé, a o tom vás dostatečně přesvědčí tento skvěle natočený dokument či absurdní film. ()

hazaba

Kdo miluje Cimrmany, ten musí i u tohoto filmu chrochtat blahem. Ano, přiznávám, je to zajímavá studie, jak to se schvalováním her v 80. letech minulého století bylo, ale obecně odvázaná z filmu jsem nebyla. ()

Rockerman

Jako zapřísáhlý cimrmanolog nemůžu tento film hodnotit jinak než plným počtem hvězd!!! Přitom si všimněme, že právě v tomto filmu nepadne mistrovo jméno ani jednou, přátelé!!! ()

Olík

Pro milovníky Divadla Járy Cimrmana povinnost, pro milovníky hořké satiry povinnost, pro milovníky nostalgie povinnost, pro milovníky pohledů za oponu povinnost, pro milovníky laskavého humoru povinnost.........pro milovníky československé kinematografie povinnost. Fiktivněpravdivá herckoneherecky hraněžitá tragikomická dokumentofilmová reklama na jedno skrytěukázané pražské divadlo......ano, takhle to u nás opravdu vypadalo. ()

fr3ak

Takový jedno velký nasrat na minulej režim. Nejvíc mě ale fascinuje, jak se něco takovýho mohlo realizovat už v roce 87 a ještě dostat do kin. ()

Rathalos

No musim sa uz vopred ospravedlnit,ale mne to az take smiesne nepripadalo,malo to vtipne chvile,ale v ramci komedii to bolo slabsie,Ladislava Smoljaka a Zdenka Sveraka zboznujem,ale uz som s nimi zazil lepsie filmy...:-) ()

Folky

Je fajn se podívat do zákulisí výroby her v období komunismu, ale jinak to nemá moc co nabídnout. Kromě jedné dobré hlášky (Zlatý prciny), jsem si z toho nejvíc odnesl, že Smrtku v Poslovi z Liptákova musí hrát Smolijak, a to je na Cimrmany dost málo. Nechám čtyři, ale jsou slabé. ()

Lyžař

Nedokoukal jsem. Originalni hry jsou fajn, ale tady je videt dle meho mutant mezi hrami a dokumentem. No, nojono. Mozna to jeste nekdy zkusim. A mozna ne. ()

Denny

Když chce někdo dělat humor a bavit lidi, tak je to fuška. Je to prostě hořká komedie o vážných věcech ...Ale to už je přece historie, to přece byla 80.léta minulého století, ne? ()

JimiH

"Zlatý prciny..." Skvěle natočený a nekompromisní film o tom, jak těžké bylo mít v dobách socialismu divado se vším co k tomu patří. Pátá hvězdička je především za to, že mám rád cimrmany ;-) ()

Jeand´Boa

Celkem hořká pravda o tom, jak ono to vlastně za těch "zlatých časů" (po kterých si dnes ještě někdo zasteskne) chodilo, že?... nic není vymyšlené ... divadlo Járy Cimrmana má vzhledem k svému humoru as bohaté zkušenosti, o nichž by mohlo vyprávět ... a je dobře, že vypráví ... ()

Kaučuk03

Být humor dua Svěrák-Smoljak mým nejoblíbenějším, je to jasně za pět. Příjemná komedie, která ale hodně nabízí, co k zamyšlení, takže to vlastně asi komedie není. Plno krásných vět a mouder a bohužel i neblahý důkaz stupidity tehdejšího režimu. Je třeba, aby lidé koukali na takovéhle snímky, aby se uvědomovali, v čem žili a nevolali po návratu starých dob. A klobouk dolů, před pány, že přes veškeré úskalí a útrapy fungují dodnes. ()

Stíba

Krásné a hrozné zároveň. Tenhle snímek má duši, ukazuje čím vším si Cimrmanovci museli projít, a že to nebylo vůbec lehké. Až jsem si místy říkal, jestli jim to vůbec stálo za to. A já jsem rád, že stálo. ()

Letní filmová škola se blíží

Letní filmová škola se blíží

19.07.2019

Letní filmová škola Uherské Hradiště, která se letos koná v termínu 26. července až 4. srpna, představí v sekci Ikona méně známou tvorbu i nejzásadnější snímky rakouského režiséra, držitele dvou… (viac)