Guľový blesk

• Československo Kulový blesk (viac)
TV spot

Komédia o jednom veľkom sťahovaní.
Pripraviť, zorganizovať a vykonať výmenu dvanástich bytov je dielo, hodné majstra, ktorý však dr. Radosta nepochybne je. Všetky ťažkosti rieši s ľahkosťou a aby sa grandiózny plán podarilo zrealizovať, pripraví aj malú generálku. Napriek tomu sa však objavia drobné problémy... (STV)

Rozjimatel

"Celá akce proběhne rychle, energicky a naráz, proto jsem ji nazval Kulový blesk."     Geniálne dielo geniálnej autorskej dvojice Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák (skvelý scenár s nápaditou zápletkou i zvratmi), s nádherne namiešanou smutno-veselou náladou. Jeho najväčšia sila spočíva v tom, že všetko v ňom vyviera priamo zo života, najmä čo sa týka množstva skvelo vykreslených (aj vďaka skvelým hereckým výkonom), charakterovo veľmi rozmanitých postáv. Na prvom mieste tu máme úžasnú postavu dokonalého organizátora Dr. Radostu (vynikajúci Rudolf Hrušínský), pragmatického za každých okolností, schopného vynájsť sa v každej situácii   ("No prosím, prosím, já se pokusím, ale velice pochybuji. Taková rýchla spojka, to víte...").   Ďalšou skvelou postavou je Jechová (Milade Ježkovej tá rola dokonale sadla), taká tá klasická nekonečne otravná stará baba   ("Máňa řikala, že dokud se nevystěhuju, že to neni směroplatný.").   Doslova lahôdkami sú postavy stvárnené samotnými scenáristami: Ing. Severín (Ladislav "Einstein" Smoljak), domáci kutil a sakramentsky rýchla spojka a sympatický Dr. Ječný (Zdeněk Svěrák), ktorý doma vlastní veľmi slušnú zbierku kvalitnej pijatiky   ("Ovšem tady tý žlučový kameny, to je vopravdu příjemný pití.").   No a v neposlednom rade si nejde neobľúbiť sympatickú rodinku Knotekovcov - psychológa Knoteka (Josef Abrhám), ktorého trefné monológy film krásne podfarbujú a jeho manželku (výborná Daniela Kolářová). A aby bola tá vzorka reprezentatívnejšia, ako takú perličku ešte spomeniem postavu ich suseda Klaboucha   ("Kolík máš hodin?" "Osm, pane Klabouch." "A už jsi dostal v osm přes držku?"), ktorý reprezentuje pomerne početné rady primitívov. Jediná scéna filmu, ktorá mi je vrcholne nepríjemná, je celá tá chľastacia akcia, ktorá ukazuje v plnej nahote, kam vedie nadmerné pitie. Som si ale vedomý toho, že tá scéna má v tom príbehu neodmysliteľné miesto, keďže je dôležitá pre jeho ďalší vývoj. Veľmi sa mi páči, ako je do filmu zapracované mesto Praha (ako jeho neoddeliteľná súčasť), no a úplne ma nadchla nádherná hudba Zdeňka Lukáša.     "No počkejte, prosím vás. A to si představujete, že já si ho hodím přes rameno a poběžím s nim po ulici?" ()

efko

...alebo naväčšia sťahovacia akcia oných čias. Miestami vtipná komédia podľa mňa príliš často upadá do šedosti minulého režimu. ()

spiritus

Spolupráce dua Smoljak-Svěrák a nasazení těch nejlepších herců tehdejší doby, nemohlo dopadnout jinak, než vytvořením vynikající a nestárnoucí komedie, na kterou se můžu podívat po x krátý a přesto mě nikdy neomrzí. ()

Camus

Tam, kde by se hodilo přihodit ještě nějaký vtípek, přichází na řadu některá z otravných postav. Ale Josef Abrhám je úžasný a život otrávený vedlejšími postavami mu vůbec nezávidím. Ale co by člověk neudělal, když se rodina dusí. ()

Jorge-Z

Dobrý den. Nezlobte se, že vás zase obtěžuju, ale já jsem si vzpomněla, že jsem se vás nezeptala jestli máte sklep. Máte sklep? No jistě! A mohla bych ho vidět? ()

Zhigi

Výborná komedie s humorem, který je mi hodně blízký. Některé scény jsou možná zbytečně moc dlouhé, ale na kvalitě to nic neubírá. Zasloužených 5* - je to jedna z mých nejoblíbenějších československých komedií. ()

gocatgo

To nejlepší ze Smoljaka a Svěráka, co věta to perla. Moje nejoblíbenější česká komedie, která nebude překonána. Že ti neni hanba Knotku... ()

Ollie235

Tohle šlo naprosto mimo mě. Na to, že se jedná o komedii jsem se takřka vůbec nesmál a napoprvé dokonce po polovině usnul. Z přesvědčení jsem se později dokoukal, a přestože je druhá polovina (a hlavně konec) o něco lepší, nepřesvědčila mě k vyššímu hodnocení. Zkrátka jsem myslel, že z tak zajímavého nápadu půjde vytřískat daleko více, ale přestože se příjemní herci snaží zážitek zpříjemnit zůstanu u pouhých 2*. ()

laepus

Klasika nad klasiky. Když na závěr při poslední balkónové scéně začne hrát motiv z Mozarta, vždy je mi příjemně po krásné strávené hodině a půl. Zkrátka Cimrmani v plné síle. ()

jasse

Příběh o stěhování propracovaný do nejmenších detailů, stejně jako ta Radostova dvanáctisměna. Vynikající herecké výkony všech, výborně zvolená hudba. Opět, dala bych tomu deset hvězdiček, kdyby to šlo. Skvělý souhlasný komentář:Radek99 ()

ArthasKarfa

Tento film má krásný námět, úžasnou hudbu a atmosféru všedního života, která i přes léta změn v Praze, stále láká k poznávání míst, kde se natáčelo. "Pěknej byt, nebude se mi odtud chtít, až budu starej". ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám