Starožitník Kohout není zlý člověk. Má však ideál: Být doma neomezeným pánem. Nevidí proto přání své ženy, ani to, že dcera Helena si našla ženicha, že druhá dcera se zamilovala, a že syn je vášnivý plavec. Chtěl by řídit jejich život podle svých staromódních představ. Zdenčin nápadník inženýr Bečvář však léčkou pronikne do Kohoutovy přízně (prý chce o jeho výchovných metodách napsat knihu). Starožitník mu dokonce sám nabídne Zdenčinu ruku. Do děje navíc vstupuje Kohoutův bratr, lesník, který přijíždí do Prahy na návštěvu. Shodou okolností si oba bratři vymění role a tak rodina považuje otce za milého strýčka a stěžuje si mu na jeho chování. (oficiálny text distribútora)

Sekel

Genialni nadcasovy film, postaveny na hereckem umeni Jaroslava Marvana a na jeho vyborne napsane postave rodineho tyrana, kteremu je nastaveno zrdcadlo. Nestarnouci dilo. ()

MorraEddie

Nemám rád staré české filmy a když mi někdo řekne,že je to klasika,tak se mi z toho ježí vlasy na hlavě,přesto všechno má v sobě poslední mohykán něco co mě upoutalo a neskutečně pobavilo. Marvana mám jako herce rád a možná i proto mi tento film přišel na rozdíl od jiných dobových filmů zábavný. ()

Kozlowski8

Situační komedie, založená na omylech a nenadálých překvapeních. Skvělý Jaroslav Marvan v roli starožitníka Kohouta, který je přísnou hlavou rodiny, ovládající všechny kolem sebe pevnou rukou, vše se řídí jeho názory, vše podléhá jeho rozhodnutí. Ostatní herci mne ale již tolik neoslovili. 70%. ()

Desmi

Diktatura v podání Marvana mě bavila první půl hodinku. Poté mi ta kadence důležitosti už nepřipadala vtipná, ale otravná. ()

PTuranyi

Ľahká komédia so zámenou postáv a skvelým Marvanom v dvojúlohe dvojičiek Bořivoja a Jaroslava Kohouta. Charaktery postáv dávajú príležitosť na množstvo vtipných situácií. Salvy smiechu však nečakajte, zato kopec príjemných pousmiatí. 70% ()

Vital

Marvan v této roli vážně exceluje,jeho dvojče je perfektní,a jeho kázeň v rodině je v skutku perfektní! Dokonale jsem se bavil,celých 94 minut ()

skok01

Výborné československé dílo. Nevyrovná se sice už tolik jiným znamenitým prvorepublikovým černobílým klasickým filmům s našimi hereckými velikány, ale i tak se jedná o dílo klasické „svobodné" československé filmové tvorby. Film s výborným námětem, scénářem, režií a hudbou. Ale nade vše zde samozřejmě naprosto vynikajícím způsobem vyniká ve své dvojroli pan Jaroslav Marvan. Musím říct, že v této dvojroli podal pan Marvan excelentní výkon, neboť jde o role téměř naprosto odlišné. Jeho dvojrole byla zahrána s naprostou grácií a šarmem jemu vlastním. Je to už sice dílo téměř ve stínu nastupujícího totalitního režimu, ale i tak jde o výkon skvělý a o báječný klasický film s nosnou a poučnou myšlenkou, která se táhne všemi původními klasickými černobílými filmy (filmy pro pamětníky). ()

the_weaver

Výborná komédia o tom, ako napohľad drzý zať získal nielen dcéru, ale i priazeň despotického svokra a pomohol k jeho obratu.↵  Na rozdiel od väčšiny komédií z rovnakého obdobia ide o inteligentne zábavný kúsok, takže sa pobaví aj náročnejší divák, ktorý nie je rovesníkom účinkujúcich. Zásluhu na tom má jednak námet, ktorý bol výborne sfilmovaný - všetko do seba logicky zapadá a naväzuje - a druhak herecký koncert Jaroslava Marvana v dvojroli dvoch povahovo odlišných bratov. ()

RoyBatty444

Veľmi vtipná a dobre zahraná komédia z čias minulých. Títo sebazvaný zástancovia poriadku a duktatori Marvanovi idú. Samozrejme na konci je vždy happy end ale cesta k nemu je kľukatá. ()