Nadaný žiak

• Česko Nadaný žák (viac)

Šestnáctiletý středoškolák Todd Bowden (Brad Renfro) odhalí v osamělém starém sousedovi nacistického válečného zločince Kurta Dussandera (Ian McKellen). Bývalý velitel koncentračních táborů se již mnoho let skrývá pod falešnou identitou v mírumilovném americkém městečku. Todd však své závažné odhalení neohlásí. Je jakýmsi zvráceným způsobem fascinován holocaustem a vydíráním přinutí Dussandera, aby mu detailně vyprávěl o mučení a plynových komorách. Mezi nadaným mladíkem a starcem s otřesnou minulostí pomalu vzniká zvláštní pouto, jehož důsledky budou strašlivé... (oficiálny text distribútora)

Doomerator

Brilantní snímek o pokroucené mysli jednoho středoškoláka. Knihu jsem sice nečetl, ale rozhodně to napravím, protože jestli je (jak jsem slyšel) lepší než film, mám se na co těšit. Sir Ian McKellen v roli nacistické zrůdy předvádí bravurní výkon a menší role Jana Třísky potěší. ()

vander19

Nemal som čo pozerať a pri listovaní v disku mi práve Nadaný žiak padol do oka. Vôbec som netušil, že to režíruje Singer, ani to že tento príbeh napísal Stephen King. Tak jasné, že pred začiatkom som čekol CSFD, aby som mal aspoň šajn, čo vlastne ma čaká. Vtedy som spozornel, nadšenie u mňa začalo narastať a ja som videl v tomto filme mrazivú až priam dychberúcu vášeň. Nevedel som však ako tvorcovia zakomponujú samotný príbeh, čakal som niečo v tom zmysle, že starec bude vyprávať hrozné príbehy z koncentrákov a v prestrihoch sa odohrá jeho životný príbeh. Lenže až tak do podrobna sa film v tomto nebabre. Samozrejme téma nacizmuz je vo filme cítiť, ale nie je nosná. Skôr by som povedal, že film je založený na vzťahu mladík vs. byvalí nacistický gestapák. Nacistu Kurta Dussandera skvelo stvárnil legendárny Magneto Ian McKellen. A v roli dychtivého chalana sa predstaví Brad Renfro. Práve on bol pre mňa veľkou neznámou a vôbec som netušil čo môžem od neho čakať. Chvalabohu ich práca na plátne je výborná, hlavne niektoré pasáže, kde sa vyslovene prejavujú ich práve osobnosti sú perfektne herecky zahrané. Z vervou akou pochodoval starý pán po kuchyni alebo zúrivosť vyslovene šlahajúca z očí Todda Bowdena sa nedajú naučiť, to je proste talent. Koniec je už Kingovsky mrazivý, posledná polhodka vytlačila všetky moje pochybnosti o tomto filme a vôbec som sa nerozpakoval mu udeliť 4*. Keby si film udržal tak nastavené tempo ako v závere tak je to jasných 5*. Ale má aj dosť slabších chvíl. Príjemným spestrením pre mňa bola prítomnosť D. Schwimmera, ktorý vo filme nahodil fúzi, ako v niektorých retro častiach Priateľov. ()

ondrula

Naprosto skvělý filmový zpracování Kingovy knihy. Trošku mě sraly jímavé Toddovy problémy ve škole, jeho nerudná letora a přitroublí rodiče, nicméně více než bohatě mi to vynahradil herecký výkon Iana McKellena, který hraje starýho esesáka tak bravurně, že skoro ani není znát, že je buzna. Zasmál jsem se Janu Třískovi v roli lovce nacistů a jeho pečlivý angličtině a pobavil mě i David Schwimmer coby ouchyl, takže se pro mě film zvrhával skoro v komedii. Závěr je úplně odlišnej od toho, jak končí knížka a je to celkem škoda. ()

Paldiny

Film, po ktorom je mi ľúto jednej veci, že s nástupom milénia Singer zapredal talent neškodným komiksovkám a popritom mu to v dramatickej polohe tak slušalo. V Nadanom žiakovi dokázal prakticky bez kladných postáv vykúzliť napínavú, miestami až mrazivú atmosféru akú posilňuje nepríjemné pozadie s hákmi na kríži. Príbeh žiaka čo dokázal vystopovať a svojim nadšením vydierať bývalého veliteľa SS núti k zamysleniu. Karty sa rozdávajú postupne, aby v jeden moment viedol mladík, v druhom zas starší pán a v parádne vygradovanom finále zvíťazil ten najsilnejší. Film dokazuje, že uniforma sedí po celý život a grázel zostáva grázlom nech mu na vysvedčení svieti akákoľvek známka. ()

Ještěřák

Je to sice přitažený za vlasy a stane se tam na pětníku trochu moc náhod, film se nicméně opírá o velmi kvalitní herecké výkny - drakonicky hajlující Ian McKellen nazi-gandalf-the-grey coby nepřevychovatelný staronacista, nebožtík Brad Renfro v roli frackovitého chytrého citově plochého puberťáka, a v neposlední řadě David Schwimmer v další krásné roli nerespektovaného asiteplého mamlasa, které mu tak jdou :-) Když se k tomu přidá schopnej režisér a chytrá a pravděpodobně skvělá Kingova předloha, je z toho dobrá podívaná. ()

janesX

No tak tu som sa s mojími obľúbenými užívateľmi, ako sú napr. tron, Cervenak či Zeck, teda vôbec nestretol. Tento film mi už pred pár rokmi celkom nesadol, no a na druhý pokus dopadol ešte horšie. V čase, keď boli v telke dva - tri kanály, som prečítal zopár kníh aj od Kinga. Moja predstavivosť v jeho knihách priam ožívala (tak boli majstrovsky napísané). Z filmových adaptácií som bol potom vždy mierne sklamaný. Myslím že tu by to platilo x-násobne. ()

Lefty86

Tohle me nějak neuchvatilo. Na konci jak vymotal Todd Rose Gellera bylo zajímavý. V tom duchu kdyby se nesl celý film bylo by to zajímavější. Námět je zajímavý a kolik toho musí mít King v hlavě je obdivuhodné, nevím jaká je knížka, ale film je slabý. Po včerejším nočním shlédnutí Misery jsem dnes po fašounech zklamaný. ()

sona123

Četla jsem knížku a v tomto případě je to škoda. Nevadí, že si tvůrci pozměnili děj, ale zároveň se jim po cestě podařilo poztrácet to podstatné - atmosféru, vývoj obou postav a obecně i celé to téma! Potěšil Jan Tříska, toho jsem tu nečekala. ()

AIMÉE

Do děje jsem byla vtažena prakticky na samém začátku, kdy Todd (B. Renfro) hypnoticky zíral na tabuly, ze které učitel mazal "indicie" týkající se koncentračních táborů. V podstatě téměř všechny Toddovi pohledy byly jakousi stínohrou celého filmu až mi chvílemi naháněl husí kůži (a kolikrát ani nemusel nic říkat). Zajímavě zde vyniknul a ukázal, že by mohl být nejen nadaným žákem, ale i hercem (R.I.P.). Part Iana McKellena (asi) bez chybičky, herec je zkrátka charisma samo o sobě a filmu dal svým způsobem tu potřebnou šťávu, a jeho stařík, ve kterém se probouzí démonická povaha (ta scénka s kočkou nebo fanatické pochodování na místě uprostřed místnosti byly pro mě hodně uvěřitelným zážitkem). I obsazení Jana Třísky nebylo od věci, ukázal se jako kvalitní herec. Tu pátou * sráží snad jen David "Ross" Schwimmer - když vstupuje na scénu, aniž bych si vzpomněla, že tam vlastně hraje, přijde mi to urč. způsobem komické (vážně jsem se neubránila smíchu)... Nějak mi tam neseděl (možná moje chyba, protože u mě zůstane na věky Rossem z Přátel tečka). Ačkoli jeho úchylný vzhled na konci hraje svou roli, takže kdoví jak by to vypadalo, kdyby do jeho role obsadili někoho jiného... ()

smetyl

Epický thriller v něm si zahrál jednu ze svých prvotin můj oblíbenec Brad Renfro, který se později neváhal uchlastat. Mladý středoškoák si neváhal vybíjet svoje úchylné touhy a prahnutí po vědomostech na sousedovi v němž svými detektivními schopnostmi rozpoznal bývalého člena SS. Běhal mi u toho hrozivě mráz po zádech. U scény kdy Dussander dostane od svého "nadaného žáka" nacistickou uniformu a nebo scéna kdy zabíjí kočku v plynové troubě měla svoji atmosféru, kterou byl diktován celý film. Film nám ukazuje pravou podstatu zla, která se může skrývat i v hloubi duše normálního kluka. Celé je to hlavně o ovládání a povyšování se nad druhým (taková alegorie na třetí říši na menším prostoru). Neuvěřitelně mrazivý výkon ústřední dvojice mě vtáhl do filmu snad ještě více než kniha od génia Stephena Kinga. Smekám před sirem Ianem McKellenem, že se zhostil tak odporné role a dokázal ji zahrát tak, že mi i při vzpomínce na jeho soustředěný výraz s nenávistně vyhlížejícíma očkama dokáže rozběhnout mráz po zádech! http://www.youtube.com/watch?v=h1xzDT8b_Tk ()

aLPaC

Jako velký fanoušek Stephena Kinga mě vždy mile potěší, když nějaký tvůrce zpracuje jeho knihu tak, aby se za to nemusel stydět. A Bryan Singer se za Nadaného žáka opravdu stydět nemusí, což se vzhledem k jeho kvalitám ani nedalo předpokládat. McKellen a Renfro (škoda ho) předvádí vynikající výkony. Zejména ze závěrečného rozhovoru mezi Renfrem a Schwimmerem mi běhal mráz po zádech. ()

Mikino00

Film brnkající na silné a vděčné téma s několika velmi nepřesvědčivými zvraty, např. poznání v nemocnici, přeměna chlapce atd. McKellen hraje přesvědčivě, ale celé to je až moc neuvěřitelné. ()

Santino7

Ako som písal už mnohokrát, Kingovu tvorbu zmapovanú nemám v podstate vôbec (čím nechcem v žiadnom prípade spochybňovať jeho kvalitu, proste nemám toľko času), no po zhliadnutí tohto snímku by som v dohľadnej dobe rád spravil výnimku, keďže by mala ísť, ako tu tak čítam, ešte viac do hĺbky než filmové spracovanie. No a to je samo o sebe podľa mňa viac než dobré, a to aj napriek mierne rozpačitému úvodu, ktorý ma až natoľko nezaujal. Potom sa to však slušne rozbehne a hlavne samotný záver je skutočne na jedničku. Nebyť neho, možno by som šiel ešte o stupeň nižšie, lenže ono to malo niečo do seba. Chýbalo mi iba trošku viac emócií, keď už teda šlo o takú silnú tému, akou je toto. Psychológia postáv je ale zvládnutá skvelo, obzvlášť scéna so skúšaním uniformy ma priam dostala. 4/5 ()

Oralfabet

Asi to mohlo být klidně delší, některé pasáže působí trochu uspěchaně a já si při nich nemohl pomoct a musel jsem myslet na dokonalou předlohu... Ale jinak s tímto zpracováním nemám sebemenší problém, ba právě naopak. Singer odvedl skvělou práci a nikoho lepšího, než McKellena snad ani do role Dussandera obsadit nemohl. Brad Renfro, kterého z ničeho jiného vůbec neznám je taky dost dobrý a malého zvrhlého parchanta hraje věrohodně, i když je pravda, že Todd tady byl oproti předloze ještě docela svatoušek. 9/10 ()

hacho

Novela S. Kinga nema chybu, a film ji sqele sekunduje. Snad nikdy jsem necetla neco, kde mi jsou obe hlavni postavy odporne a clovek se tak nema ke komu primknout/koho si na tu chvili oblibit. No fuj, to musite videt :o) ()

WinstonS

Usual Suspects nebyli náhoda, Brian Singer opravdu umí. Jeho psychologické drama o zvláštním ambivalentním vztahu bývalého nacisty a středoškolského studenta, je výtečné jak ve svých komorních pasážích, tak v emočně vypjatých scénách. Oba hlavní protagonisté podávají neuvěřitelně věrohodný herecký výkon, přesto mou pozornost upoutal spíše živočišně zvrhlý a amorální Ian McKellen (ano, to je ten pán, který hraje Gandalfa v LOTR). Za jeho maskou vetchého starce ze sousedství dřímá bestiální tvář lidské zrůdy. McKellen ovládá obě polohy tak mistrně, až občas člověka zamrazí. ()

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder

Režisér Bryan Singer se chystá vrátit úder