V roce 1988 japonská vláda shodila atomovou bombu na Tokio poté, co experimenty ESP na dětech selhaly. V roce 2019, 31 let po bombovém útoku na město, se Kaneda, vůdce motorkářského gangu, pokouší zachránit svého přítele Tetsua před tajným vládním projektem. Bojuje s protivládními aktivisty, chamtivými politiky, nezodpovědnými vědci a mocným vojenským vůdcem, dokud se náhle neprojeví Tetsuovy nadpřirozené schopnosti. Na olympiádě v Tokiu probíhá závěrečná bitva, která  odhaluje tajemství experimentu. (POM Anime)

elishia

wow, neverim tomu, ze je to z roku 1988... Uzasne vizualni zpracovani halucinaci, snu, destrukce a nekonecne vesmirne energie me pohltilo. Taky pribeh o tom, ze moc by se nikdy nemela dostat do rukou zahorklych lidi, kteri pod vlivem sve zloby hledaji jenom zkazu... ()

Coliseum

Nakonec mi vůbec nevadí, že sem tohle existencionální oratorium občas nedával ani z boku. Oč víc se ztrácíš, o to víc tě k sobě poutá. Apokalyptickej výpis ještě nikdy nebyl tak kolorizující, roztřesenej a neuspořádaně celistvej. A jestli šlape nějakej soundtrack na paty tomu Carpenterovu z NY úprku, pak je to Yamashirův. ()

Ocelotr

Vynikající japonské anime, které jsem bohužel viděl až teď. Příběh je parádní, akorát si ho člověk v hlavě musí trochu poskládat a tak trochu nechápu, co na něm všem připadá složitého. SPOILER JAK PRASE: Tetsuo se zkrátka stane bohem a na konci už mimo NEO-TOKYO ve svém vlastním vesmíru zahájí velký třesk. Tečka. ()

mrclTV

Nevidel som veľa až tak rozporuplných filmov. Prvá hodina ma takmer odradila od dopozerania, zatiaľ čo druhá hodina ma za vytrvalosť odmenila zaujímavým rozuzlením. Neviem, kde bol problém ale zdalo sa mi, že film je prvú hodinu jedna neprehľadná omáčka. Jedna neočakávaná scéna strieda druhú. (Alebo skôr to správanie sa postav je ako hodenie si mincou, neviem či to bolo trojnásobným prekladom, z japončiny do anglického dabingu a z neho odposluch do slovenčiny, alebo japonska kultúra je jednoducho divná, lebo sa mi zdalo, že postavy vždy reagovali prehnane a nečakane. Keď som si myslel, že je to veselá scéna, tak sa postavy mlátili, keď som si myslel, že ide o vážnu scénu tak sa postavy na sebe smiali. WTF? O tom, že sa 15 ročný fagani na motorkách márujú do krvi alebo rovno navzájom zabíjajú bez nejakých konsekvencií tak to je "some Mad Max shit"). Pekný bonus je ale atraktívne vizuálne spracovanie (v live action filme, ktorý by mal rozpočet ako ročné HDP nejakej rozvojovej krajiny by to možno mohlo byť tiež zaujímavé). Stačí sa teda prebojovať cez nie práve šťastnú prvú polovicu a následne budete odmenení. Avšak film, v ktorom jedna časť ma vôbec nebaví, a druhá zase veľmi (neviem vôbec, ako sa mu to podarilo), odo mňa nemôže dostať viac ako 3*. PS: Hudba na samotnom konci filmu. Ten organ - sila, sila, sila. ()

Blazkowicz

Neskutečná blbost. Animace, kresba, stylizace je dobrá, ale jinak jsem to vůbec nepobíral. Ještě jsem to přepnul z francouzštiny do japonštiny pro lepší zážitek. Asi po patnácti minutách mi ty jejich skřeky lezly na nervy. Japonci jsou blázni.1* ()

instageek_cz

Život je krátký. Nikdy nestihneme přečíst všechny důležité knihy, dohrát všechny skvělé hry, nebo sledovat všechny chválené seriály, které bychom chtěli. Jedna věc se nám ale podařit může – vidět všechny zásadní filmy! A na takovém seznamu by vám určitě nemělo scházet kultovní anime z konce 80. let – Akira. Myslím, že každý, kdo se zajímá o popkulturu, na ten název musel někdy narazit. Nebo na obrázek týpka v červeném a jeho červené uber cool „cyber“ motorky. A možná jste si stejně jako já mysleli, že on je Akira. Nebo že ta jeho motorka je Akira. Ale kdepak, všechno je úplně jinak. Akira je jeden z těch výjimečných filmů, kde nikdy nedokážete odhadnout, co bude dál. Můžete jen s otevřenou pusou, případně se zatnutými zuby, čekat, s jakou dechberoucí scénou se Kacuhiro Ótomo, režisér, scenárista i autor manga předlohy, vytasí. Přál bych si Akiru vidět na obřím plátně v kině. Svého času šlo o nejdražší, nejpropracovanější a nejakčnější anime všech dob a i dnes se jedná o úžasný vizuální zážitek. Navíc mu neschází ani hloubka. Famózně se tu pracuje s hudbou. Ozývá se jen někde, ale když zní, tak je to, jako kdyby k vám promlouvala nějaká vyšší síla. Skladatel Šódži Jamaširo totiž tenhle cyberpunk doprovází s pomocí tradičních indonéských a japonských hudebních nástrojů. Výsledek té neobvyklé kombinace je naprosto unikátní. Jinak ten týpek v červeném se jmenuje Kaneda a většího borce jen tak nepotkáte. Nezapomenutelným se stane i jeho kamarád Tetsuo, který... ale ne, k ději nic nevyzradím!:) A budu věřit, že si Akiru užijete stejně jako já. Hodnocení: 10/10. PS: Existují dva anglické dabingy a já vám určitě doporučuji ten druhý z roku 2001. Porovnával jsem je a přijde mi mnohem lepší. Hlasy skvěle pasují a zdá se mi to i celkově lépe zahrané. Mimochodem, Kanedu zde úžasně namluvil Johnny Yong Bosch. Pamětníci ho budou znát coby druhého „černého“ Strážce vesmíru, který nahradil Zacka. (A v celovečeráku s Ivanem Slizem měl žabí zord, za což nebyl ani trochu rád...:) ). PPS: Mé další recenze nejen na filmy najdete na Instagramu, profil instageek_cz , díky!:) ()

Frix

Anime stare skoly v tom nejlepsim slova smyslu - genialni, do hloubky propracovany pribeh, cyberpunk v japonskem stylu na maximum a predevsim jedna z nejdokonalejsich animaci i v dnesnich dnech. Pokud vam nesednou do noty Miyazakiho prevazne romanticke filmy, nenechte si Akiru ujit. ()

JasonV

Jedno z mála anime, ktoré boli pre mňa pomerne stráviteľné, má to atmosféru a možno to má aj myšlienku (ale 3-tí krát sa mi to fakt pozerať nechce :) ()

Chladek

Otomo se mi zdá jako velmi pokrokový autor. Akirou se pustil odvážně do budoucnosti a jeho vize je vážně zajímavá. Neotokyo, neomoto gangy....film je poněkud....nevím jak to vyjádřit, ale dívat se na to několikrát za sebou se nedá. Každopádně souhlasím s tím, že film je pokrokový, ať už ve využití techniky, i ve zpracování látky. ()

jack_scott

Skvělý snímek plný filozofických otázek a všeho,nač si jen vzpomenete u takovéhleho anime. Nic tomu podle mně nechybí... JEn je to celé takové zvláštní,jakoby neúplné. Konec je bomba,ale o tom, než se k němu divák dostane,se to prohlásit nedá - 90% (za provedení grafiky,které mi prostě tolik nesedne jako jiné formy kreslení...ale to je čistě subjektivní dojem) a ****. ()

SaiHuri

Ty jo, já v podstatě ani nevím o čem to bylo a jak a proč to skončilo tak, jak skončilo. Druhá projekce mě dozajista nemine. Nicméně, co vím je, že Akira má nezaměnitelnou atmosféru, která je bravurně a zcela nenuceně tvořena realističností. Jedna hvězda je určitě za soundtrack, ethno je ve skvělém kontrastu s techno-urbanistickým prostředím. Je možné, že po projekci no.2 a pochopení všech souvislostí, jednu hvězdu navíc ještě přidám. ()

dud

První polovina filmu je dost rozvláčná, člověk ani moc nerozumí, co se děje, ale nemůžete na to přestat koukat, protože jste napnutí jako struna po vysvětlení, co to vlastně ten/ta/to "Akira" je. Zhruba po první hodině ale začne nekončící masakr, který vyvrcholí tak neuvěřitelně monstrózními scénami, až mi z toho šel mráz po zádech. V souvislosti s chystanou hranou a dnes už pravděpodobně i zrušenou adaptací musím říct, že si nedovedu představit, jak by tohle někdo dokázal natočit, aniž by to totálně nezmrvil. ()

reAnimat0r

Po GIST moje druhe oblubene anime sci-fi ako sa patri. I ked su tu male deti, vobec mi to neubralo na filme. Vdaka napinavemu rozuzleniu a myslienke si tento snimok u mna zasluzi zaradenie do jednych z top, co som kedy videl. Tazky zaciatok, no finale bravurne. Povinnost pre fandov zanru. ()

Liger

Na rok 1988 nádherná animace, se spoustou futuristického obsahu, fantastických schopností a epických momentů. Těm kteří ovšem neholdují japonskému stylu, kde se příběh pomaluje dobarvuje, s hromadou vedlejších informací, které stěžují vnímání souvislostí, není rozumné doporučit. Pro druhou stranu tábora se však stane legendou. ()

dudo24

Zaujímavé a divné. Nenudil som sa ale ani nie som nijak uchvátený. Radšej by som bol keby pridali viac príbehu a ubrali z akcie. Bez nejakého poriadneho vysvetlenia som dostal iba rozkúskované informácie ktoré sa na konci nedali úplne spojiť. Aj preto mi prišiel záver trochu irelevantný lebo sa zameriaval na iné oblasti ako väčšina deju. ()

Pán prstenů dostane anime prequel

Pán prstenů dostane anime prequel

11.06.2021

Studia Warner Bros. a New Line Cinema se vrací ke značce Pán prstenů. Oznámili totiž čerstvě anime prequel k trilogii režiséra Petera Jacksona The War of the Rohirrim. Příběh samostatně stojícího… (viac)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (viac)

Taiki Waititi zpátky u Thora

Taiki Waititi zpátky u Thora

17.07.2019

Měl točit hranou Akiru, nakonec to ale vypadá, že od něj nejdřív uvidíme čtvrtého Thora. Režisér Taika Waititi (Thor: Ragnarok) oficiálně oznámil návrat k MCU, spolu s ním se vrací i Chris Hemsworth,… (viac)

Akira má datum premiéry

Akira má datum premiéry

26.05.2019

Po více než deseti letech ve vývoji se studiu Warner Bros. zdá se konečně podaří přivést slavnou japonskou manga Akira na velká plátna. Snímek od režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok) oficiálně… (viac)