Galaktický expres 999

• Japonsko Ginga tetsudō 999 (viac)

Jaký osud čeká na opačné straně vesmíru chlapce posedlého pomstou? Japonský autor komiksů a animovaných seriálů Reidži Macumoto patří mezi hlavní osobnosti na poli mangy (japonské komiksy). Macumoto se specializoval především na žánr space opery, který rozpracovával v osobitých světech mísících spvky sci-fi s naivním romantismem a ikonografií klasických dobrodružných příběhů. V jeho ikonických mnohadílných sériích jako Vesmírná bitevní loď Jamato, Kapitán Harlock či Galaktický expres 999 tak vesmírem křižují moderní piráti na speciálně upravených lodích vypadajících jako plachetnice či lidi napříč planetami převáží na první pohled obyčejný vlak tažený parní lokomotivou. Nezaměnitelný byl také Macumotův kresebný styl, jemuž dominovaly ztepilé vysoké postavy hrdinek opředených tajemstvím i tragických hrdinů, po jejichž boku se naopak pro odlehčení objevovaly karikaturně kreslené podsadité figurky jejich společníků. Macumotovy komiksy a podle nich vzniklé televizní seriály i filmy se během osmdesátých let dostaly také na obrazovky západních televizí a získaly svému tvůrci širokou mezinárodní popularitu. Ostatně slavné hudební duo Daft Punk vzdalo Macumotovi hold, když ho oslovilo na vytvoření animovaných videoklipů ke svému albu Discovery. Celovečerní film Galaktický expres 999 kondenzuje příběh Macumotova stejnojmenného epického komiksu, jenž vycházel v letech 1977 až 1987, i podle něj vzniklého stotřináctidílného televizního seriálu. Vyprávění pojednává o dvanáctiletém chlapci Tecuróovi, který se chce vypravit na planetu Andromeda. Tam totiž může zdarma získat mechatělo a s jeho pomocí může vykonat pomstu na krutém mechanickém hraběti Stroji, který zabil jeho matku. Jediný způsob, jak se na Andromedu dostat, představuje galaktický express 999. Díky záhadné krásce Maetel, která se nápadně podobá Tecuróově matce, se chlapci podaří získat jízdenku. Vydává se tak na dlouhou pouť přerušovanou rozličnými dobrodružstvími na jednotlivých planetách a měsících, kde expres na své cestě staví. Během nich Tecuró postupně poznává různé lidi i mechalidi a prostřednictvím jejich osudů přehodnocuje své odhodlání vzdát se lidské podstaty kvůli vykonání pomsty. Film režíroval uznávaný veterán japonské animace Rointaró a představuje typickou ukázku japonské animované produkce z přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Tvůrci, právě v čele s Rintaróem, tehdy vyvažovali nákladnost animace tím, že v řadě sekvencí užívali různé experimentální výrazové prvky, které svou expresivností zpravidla mají větší efekt na diváka než detailně propracovaná animace. (Česká televize)

Saur.us

Vizuálně krásný, nápady protkaný ale i na Japonsko mě příjde tento vesmírný western příliš sentimentálně omáčkovitý a citově vyhrocený. Až mě to ke konci vážně lezlo na nervy. ()

inutihar

Příběh chlapce Tecura, který chce pomstít smrt své matky. Proto se v doprovodu tajemné cizinky Métel vydává zvláštním kosmickým vlakem na planetu Andromeda, kde chce získat nesmrtelné umělé tělo, které by mu umožnilo pomstu dokončit. Během cesty však díky vlivu Métel zjišťuje, že pomsta není správnou volbou a umělé tělo zabije jeho lidskou podstatu. Režisér Rintaro patří mezi legendy žánru, neboť se anime věnuje od jeho počátku v 60. letech a i jeho moderní tvorba je stále originální. Film v roce 1980 získal cenu Japonské filmovém akademie za nejnavštěvovanější film. ()

L'Alpagueur

Toto anime vyniká neopakovatelnou snovou atmosférou, pro děti je tu dobrodružný, částečně pohádkový příběh, pro dospělé diváky filozofický podtext, který zdůrazňuje téma odlidštění ve zmechanizovaném světě (aktuální i dnes) i velmi decentní erotika (Maetel ve sprše). Kromě animace je třeba ocenit i hudbu Nozomiho Aokiho. ()

loki5

44 let staré anime a dvě hodiny narosto nezaměnitelné atmosféry. Nepočítal jsem, že opět uvidím Harlocka a Arcadii. Má to svoje zvláštní kouzlo které se těžko popisuje a je zajímvé, že to vlastně vůbec nezestárlo. 85% ()

karlee

Nejvíc potěšila hudba, ta místy jak by vypadla z nějakého francouzského filmu ze 70.let, říkal jsem si při sledování, až na ty dvě japonsky zpívané odrhovačky, ty jsou so much eightees, Takže docela mě po shlédnutí docela překvapil rok vzniku. Taky se mi líbila vizuálně působivá scéna zničení planety ke konci. Jinak ale občas nudilo, hlavně ze začátku. ()

Ewík

43.LFŠUH-4.8.2017: Naprostý vizuální skvost, epické pohlazení po duši a dechberoucí komplexita...asi bych jen kopírovala vzletná spojení ostatních hodnotičů...doopravdy je to nádhera!!! ()

Max Q.

Těžko hodnotit. Animovaná forma mi u tohoto příběhu nesedla, což ovšem neznamená, že je to v pořádku a chyba je na mojí straně. ()

RoyBatty444

Space opera ako to nazvala ČT presne to sme dostali. Silný príbeh, silné charaktery, opulentne stvárnené a nechýbajú ani poslania a životná filozofia. ()

honza.g

Pro fanoušky japonských animáků povinné, pro nevyhraněné animo-fandy (od Simpsonů po Pat&Mat) velmi doporučuji pro rozšíření obzorů. Dětem do 8 let bych to radši nepouštěl. Přísnou logiku v ději hledat nesmíte, ale jinak film nemá chybu, nikde nic netrčí, romantika i napětí je vyvážené, pár nosných myšlenek a ponaučení se také najde. Řemeslo, včetně hudby dokonalé. A fakt je, že nápady a zápletky ukazují na širší potenciál - někdo tu zmiňoval seriál? ()