Sbohem Galaktickému expresu 999

• Japonsko さよなら銀河鉄道999 -アンドロメダ終着駅- (viac)

Konflikt lidí a mechaimpéria dospěl do otevřené války. Na zpustošenou Zemi přijíždí vesmírný vlak, aby dospívajícího hrdinu vzal na novou cestu ke hvězdám. Od událostí předestřených v předchozím snímku Galaktický expres 999 uplynulo několik let. Mladík Tecuró Hošino po svých dobrodružstvích ve vesmíru, která ho přivedla k poznání hodnoty lidského života, zůstal na Zemi. Tam v současnosti zuří válka mezi zbytky lidí a jednotkami mechaimpéria. Tecuró nečekaně dostává vzkaz od Maetel, aby nasedl na galaktický expres 999 a vydal se za ní. Jak ale postupem času poznává, tentokrát ani personál expresu neví, kde vlastně leží cíl této evidentně poslední cesty legendárního vesmírného vlaku. Podobně jako předchozí Tecuróova výprava do vesmíru, také jeho nové dobrodružství ho zavede na rozličné světy, kde jednak musí čelit mnohým nástrahám, ale současně přehodnocuje svůj postoj k válce mezi mechalidmi a jinými obyvateli galaxie. V souladu s hrdinovým dospíváním předkládá vyprávění mnohem zádumčivější a mnohoznačnější pohled na otázky lidské identity a existence. Režie snímku se opět zhostil věhlasný režisér Rintaró. Pod jeho vedením vzniklo jedno z předních děl klasického období japonské animace, které se vyznačovalo symbiózou komerčních prvků a expresivních vyjadřovacích prostředků převzatých z oblasti experimentální kinematografie. Celkový styl snímku v sobě snoubí až pohádkovou naivitu s osudovou tíhou osudů tragických postav a jejich vypjatých existenciálních konfliktů. V tomto ohledu film přesně vystihuje atmosféru osobitých space oper Reidžiho Macumota, jenž je autorem předlohy. (Česká televize)

Arkanoid

Spoilery. Pokračovanie fillmu Ginga tetsudō 999 hrá na vážnejšiu strunu ako jeho predchodca. Funguje je to však len na začiatku, ešte na Zemi, no tu nie sú uveriteľné motivácie postáv, ktoré sa ženú k Expresu len kvôli nejakému, možno falošnému odkazu. Scenár si opäť v neriešiteľných situáciách pomáha náhodami, čo zasa kazí celkový dojem filmu a ponúka viac otázok ako odpovedí (napr. konanie Maetel je nepochopiteľné, akoby sa rozhodovala len podľa nálady a jej cestovanie v čase si môžeme len domyslieť; postava Fausta neobstojí ako postava záporáka, nič morálne zlé, čo spravil, zobrazené nie je, ani sa o tom nehovorí, až na jeho záverečný súboj s Tecuróm, navyše jeho minulosť je vypovedaná len jednou krátkou vetou). Vizuálne pôsobivé anime, ktorého vážnosť funguje len v úvode, dokáže však zahrať aj na humornú strunu, no kazia ho časté náhody, nevypovedané nejasnosti a príliš rozťahaný záver. ()

honajz2

Dost velké zklamání, bohužel. Z inteligentního a příjemného dobrodružného sci-fi anime se stalo to klasické anime, s přehnaným množstvím akčních scén za každou cenu a několika blbými zvraty (MOŽNÝ SPOILER sbohem, synu KONEC MOŽNÉHO SPOILERU). To kouzlo jedničky tam sice v některých scénách je, ale je ho dost málo na to, abych byl aspoň trochu spokojený. Začátek na Zemi je ještě fajn, ale jakmile vyjede Tecuró s Galaktickým expresem 999 znovu do vesmíru, začne maraton úplně nahodilých scén a setkání, které sice na sebe navazují, ale tím, jak je každá jiná, celistvě fakt nepůsobí. Přijde mi, že tady ten svět nemá žádná pravidla a je úplně jedno, co se tady stane - na rozdíl od jedničky, kde to nějak logicky fungovalo. Maetel se chová taky úplně nahodile a její chování jsem po celý film vůbec nechápal. SPOILERY Chvíli je na Tecurově straně, ale netají, kým teď je, pak ho málem nechá na pospas Faustovi a o něco později mu pomůže zničit Velkou Andromedu... A na konci ho nechá odjet a nezůstane s ním, i když mu to slibovala. Chápu, dospěl, ale to to nešlo podat inteligentněji? KONEC SPOILERŮ I těch zajímavých myšlenek je zde míň a když už je, je to pořád o tom samém, co v jedničce ("Já nepotřebuji jíst tolik, jako vy, mě stačí jedna malá pilulka. - Jo, ale tu si nevychutnáš." - ačkoli tahle se mi zrovna líbí). Právě to mi vadí - zmizelo z toho to kouzlo, napětí a dobrodružství z jedničky. Tohle už je jenom o té akci a aby to nevyznělo prázdně, snaží se to mít komplikovaný děj, který se ale sotva vyrovná tomu z jedničky. Nehledě na to, že je to vlastně zbytečné pokračování. Bohužel ani na slabé 3* to nevidím, i když bych je strašně moc chtěl dát, ale tak co se dá dělat, zůstanu u jedničky. Ta je skvělá. Lepší 2* ()

ledzepfan

Pro mě je prostě naprosto magické a kulervoucí s jakou samozřejmostí nám galaktický express servíruje události epickovesmírných rozměrů bez toho aby se něják vnitřně svazoval a shazoval. Tam kde např. Star Wars potřebují na pozadí komplexní filmový vesmír z jehož pravidel se nesmí vybočit, tam Express působí naprosto svobodně a stát se může opravdu cokoliv(v jakémkoliv rozměru, tvaru či čase) bez obav o logiku a pravidla protože na ně se tady nikdy moc nehrálo. Naopak, Express staví spíše na atmosféře, pocitech, fantasii a funguje to tak dobře, že se tam může prohánět vesmírem lokomotiva a pirátský koráb, může to být místy až abstraktní, metafyzické a ve všech důsledcích to může být vlastně lehce nesmyslné, ale správně naladěného diváka to nemůže jakkoliv rozhodit. Pro formu dodávám jen, že kvalitativně se to drží na vysoké úrovni prvního dílu přestože je tam znatelný jistý posun. Oproti jedničce se mírně ubralo na lehké dobrodružné struně a více se brnká na poctivou sci-fi spaceoperu metalhurlantovského charakteru(což já jen vítám). Na druhou stranu - přesto, že je animace preciznější, čistější, dotaženější a i po designové stránce je tam znát velký progres, mám pocit, že se trošku vytratila ta jedničkovská neučesanost, uvolněnost a hravost (ale nejde o nic zásadního-většina diváků ten posun ani nezachytí)....................... Podtrženo sečteno je to hrozně chytlavá parádička která sice neposadí na prdel úplně každého, ale kdo má tyhle vesmírné dobrodrůža rád ten si bude královsky lebedit. ()

honza.g

Tvůrci se sice pokusili zabránit obvyklému problému "dvojek" - když si nepamatujete detaily prvního filmu, dost myšlenek vám unikne - ale jednak se to úplně nepodařilo a když, tak za cenu zploštění myšlenkového rozměru. Film je bláznivější než první díl a přitom méně překvapivý. Komu se líbil Galaktický expres 999 (1979) , stejně neodolá, kdo vyloženě nemusí japonské animáky (nebo animáky vůbec), tak ať tohle radši vynechá, a pro ostatní je to jako obvykle: dá se to vidět, ale když se k tomu nedostanete, nemusí vás to mrzet. ()

Madsbender

Obsahuje spoilery. Adieu Galaxy Express 999 (čo je názov zo všetkých zrejme najkrajší a môjmu francúzštine naklonenom uchu najľúbeznejší) má oproti jednotke jeden veľký rozdiel. Už od prvej minúty, kedy sme vhodený priamo na pochmúrne bojisko na zničenej planéte, ktorá kedysi niesla meno Zem je jasné, že tentoraz už ide o čosi, čo sa môže honosiť nálepkou "veľkofilm". Tempo nedáva ani na chvíľu vydýchnuť, reťazí akčné prestrelky, quick-time eventy a ďalším rozpracovávaním mýtu o chlapcovi, ktorý sa dostáva do novej kapitoly, nadobúda apokalyptických rozmerov. Druhý Galaktický expres však hodnotím plným počtom len o fúz po zvážení jeho kvalít. Vychádza tu totiž na povrch nedopovedanosť a tentoraz už je zhustenosť a skratkovitosť v istých momentoch cítiť; zároveň sa do deja vkráda pátos, našťastie v znesiteľnej miere. Plný počet napokon predsa udeľujem najmä z dôvodu veľmi nečakaného a pôsobivého rozvinutia role femme fatale Maetel ako nástupkyne svojej matky do jedného z ťažiskových leitmotívov a tiež Star Wars jemne evokujúceho (a teda aspoň pre mňa predvídateľného), avšak zaujímavo podaného rodinného komplexu, kde otcom hrdinu je jedna z najmocnejších záporných postáv. Príbeh si podobne ako jednotka pomáha lacnými scenáristickými barličkami a ešte šialenejším a nekompromisnejším (tj. aj brutálnejším a krvavejším) tempom sa blíži do finále. I keď sa mu, tak ako prvému filmu, medzi moje najobľúbenejšie celovečerné anime dostať nepodarí, stále patrí medzi širšiu špičku produkcie japonského animačného bloku. 90% UPDATE: Po čase musím uznať, že napriek hlbším intenciám mu predsa len ten príklon k pátosu a agresívnejšia tlačenka zo seriálu do filmovej formy značne uberá na pôsobivosti. 80% ()

• Herní designér Fumito Ueda uvedl Galaxy Express 999 jako inspiraci pro svou videohru „Ico“ (2001), která byla ovlivněna vztahem mangy zahrnující ženu, která je strážkyní mladého hrdiny při dobrodružstvích po galaxii. (Emo-haunter)