Highlander

Akčný / Fantasy / Dobrodružný / Mysteriózny / Sci-Fi
Kanada / Francúzsko, (1992–1998), 96 h 58 min (Minutáž: 48–49 min)

Hudba:

Roger Bellon

Adrian Paul, Alexandra Vandernoot, Elizabeth Gracen, Peter Wingfield, Lisa Howard, Christopher Lambert, Ben Pullen, Jan Tříska, Gregory Smith (viac)

Je nesmrtelný. Narodil se před čtyřmi sty lety na Skotské vysočině a není sám. Jsou tu i druzí jako je on - někteří dobří, někteří zlí. Již celá staletí bojuje se silami temnot a jediné útočiště mu poskytuje svatá půda. Nemůže zemřít, pokud ho nepřipraví o hlavu a nevezmou mu jeho sílu. Na konci může zůstat pouze jeden. Je to Duncan MacLeod, Highlander. (oficiálny text distribútora)

Recenzie používateľa majo25 k tomuto seriálu (52)

Obsession (1994) (S03E08)

Síce viac romantická, ale originálna epizóda, v ktorej MacLoad má čo do činenia s chorobnou posadnutosťou, alebo vo všeobecnosti s mentálnou poruchou, ktorá neobchádza ani nesmrteľných. MacLoadova priateľka očakávane robí problémy, keď sa snaží pomôcť niečomu, čomu vôbec nerozumie. Epizóda síce nie je tak akčná, ale na druhej strane zaujímavá, ako tento rébus vyriešiť. ()

Shadows (1994) (S03E09)

Spočiatku sa zápletka javí ako psychohoror, ktorý sa odohráva iba v MacLoadovej mysli a hoci má temnejší nádych, nemá patričnú atmosféru, po rozohraní a odkrytí všetkých kariet ale smeruje k zaujímavému záveru, v ktorom už tajomné sily vystrkujú rožky viac ako len vo sne. Záver je tak o niečom inom, čo je len ku prospechu. Zaujímavá je tiež predstava, ako môže nesmrteľný prežiť upálenie, len škoda, že to nie je detailnejšie skúmané či vysvetlené. ()

Blackmail (1994) (S03E10)

Neprestáva ma prekvapovať, ako tvorcovia seriálu prichádzajú s novými a novými témami, ktoré sú originálne a aj zaujímavé a stále sú v rámci highlanderovského "vesmíru", takmer z neho nevybočujú. Čo sa stane, ak katovačku nesmrteľných natočí nejaký smrteľník a ešte bude preživšieho nesmrteľného vydierať? ()

Vendetta (1995) (S03E11)

Starogangsterská tematika, ktorá ma príliš neoslovila. Dosť sa navyše preberala minulosť namiesto súčasnosti. Do toho ten otravný pseudovtipný chlapík. Celý čas mi však chodilo po rozume, prečo ak MacLoad žil v tej istej krajine (USA), prečo si nezmenil meno? Veď ako mohol fungovať, keď štát potrebuje mať prehľad o svojich občanoch a teda by ľahko zistil, že žije cez 100 i viac rokov, nehovoriac o nejakých známych smrteľných osobách, ako to bolo predostrené aj v tejto epizóde. Postupom epizód sa tieto časové a logické nezrovnalosti vynárajú viac a viac, tvorcovia však vysvetľenia (možno aj naschvál) ignorujú. ()

They Also Serve (1995) (S03E12)

Seriál sa akosi trochu zahľadil sám do seba a prináša nadstavbu hlavnej témy. Veď máme tu aj Strážcov, ktorí majú nielen vlastné životy (nič proti nim), ale aj vlastné diskusné fórum, kde sú nesmrteĺní rozoberaní pomaly ako nejaké športové superhviezdy. Síce to našťastie nesmrdí humorom, tak ďaleko to nezachádza, ale aj tak je to niečo, čo už je za hranicou seriálu, takým zbytočným príveskom, v ktorom nie je potrebné sa detailnejšie vŕtať. Na druhej strane ale prináša viacmenej zaujímavý poznatok vzťahu medzi sledujúcim Strážcom a sledovaným nesmrteľným, aj keď na úkor záverečného súboja so slabším nesmrteľným. A ešte je tu veľmi veľa rekapitulačných sekvencií z predchádzajúcich dielov, možno aj rovná polovica stopáže. ()

Blind Faith (1995) (S03E13)

Obsadenie známeho filmového záporáka Richarda Lyncha je určite fajn. Celý čas som čakal, že dôjde k zvratu, ale nedošlo a MacLead mečom "minul". Napriek tomu fajn epizóda, nei akčná, ale skôr filozoficko-dramatická. ()

Song of the Executioner (1995) (S03E14)

Katova pieseň je začiatok príbehu, ktorý sa tiahne cez 3 epizódy a táto je z nich asi najlepšia. Kalas je kvalitný záporák, aj keď herec v rokoch a mierne pri tele sa do súbojov celkom nehodí. Ale to, ako robí intrigy ľuďom okolo MacLoada, je žúžo. A ja som sa potešil, že Ann týmto konečne skončí. ()

Star-Crossed (1995) (S03E15)

Vcelku zbytočná epizóda, ktorá slúži iba ako taký premosťovák, v ktorom sa viac zoznámime s kamošom Fitzcairnom, aby sme sa s ním definitívne rozlúčili. Zaujímavé, že pri sentimentálnom spomínaní sa objavia zábery s Fitzcairnom iba z tejto epizódy a nie aj z tej prvej, kedy sa dávnejšie objavil. ()

Methos (1995) (S03E16)

Čiastočné zavŕšenie zápletky s obávaným Kalasom a tiež stretnutie s "mytologickým" Methosom - prvým nesmrteľným, ktorý je bližšie, ako si Strážcovia mysleli. ()

Take Back the Night (1995) (S03E17)

Po čase opäť žena-highlanderka. Zaujímavejšie sú ale línie, v ktorých Ritchie príde o jeden zo svojich životov a tiež dramaticko-dojímavý záver s telefonátom. A neatraktívna Ann je späť v hre...ach. ()

Testimony (1995) (S03E18)

Škoda, že vysvetlenie Ann o nesmrteľnosti je také rýchle, viacmenej odbavené, aby sa v prvom rade riešila zápletka epizóda. Tá v závere pekne graduje, výborné súboje v noci i (očakaváný) zvrat s Ritchieho súbojom. ()

Mortal Sins (1995) (S03E19)

Take MacLoad bojoval aj v 2.sv.v...a vraj mal vojen už dosť. Takto si protirečiť. Nacistický záporák je ale fajn a MacLoad sa dokonca stane "otcom". Chválim tiež záverečný súboj - takéto scény zvyknú byť originálne zasadené, ale teraz sa tvorcovia fakt vytiahli a súboj uprostred kostolného nádvoria so sochami okolo bol nadmieru efektný. ()