Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

Bogrant

Utečenec v napínavejšom slova zmysle. Scottov typický akčný thriller, s jeho obľúbenými, ultra-rýchlymi kamerovými maniérmi, výdatnou akciou a prekvapivo rozohraným dejom a hlavne záverom. A samozrejme s výborným Smithom. ()

Bragi66

Takový herecký koncert to zase není. Gene Hackman vypadá i hraje dost dobře, Will Smith se tady projevuje méně klouzkovatě než jindy, ale při scénkách se ženami se mu to pořád řádně smeká. Jeho žena (půvabná jako doktorka Zira) zase moc roztomile přehrává. Pokud pomineme raketový přerod z advokáta do bondohrdiny, tak jako na řemeslně provedený akční film se na to dá dívat s uspokojením. ()

Janoss98

Určitě zajímavý film o sledování. Není to určitě nejskvělejší film, ale rozhodně jsem se u něj zase nenudil. Takže si tu s klidem odložím 75% ()

MartinNewman

Hi-tech špionážní thriller od mistra akce Tonyho Scotta, z kterého zase já nejsem úplně tak v prdeli jako spousta kolegů, kteří film vynáší do nebes. Nápad dobrý, ale scénář má spoustu trhlin a hlavní postava jedná mnohdy nelogicky a chová se jak debil a ne právník co má mít inteligenci a předvídavost. Akce je pro mě nemastná - neslaná, prostě mi to nesedlo. Dávám za tři, ani dobrou ani špatnou. ()

Sa.sa

Super film, který připadal v roce natočení 1998 jako Sci-fi či vymyšlený , bohužel je to více než realita v dnešní době kdy Velký bratr tvrdě a nekompromisně "bdí" nad námi... :)))) NJN holt je to tak, když člověk chce mít beypečí tak musí zaplatit soukromím ... Jsou to jednoduché počty, které se né každému líbí... ; ()

Little_Sawy

Hodně zajímavý film, kde se to týče špionáže, FBI, a Boba (W.Smitha), kterého sledují protože mu jeden týpek z jednoho případu strčil do kapsy "hru" s disketu na které byli nahrané ne jen kachničnky ale také i něco jiného, a to něco jiného chtějí všichni. Musím říct že hodně zajímavej Thriller se zajímavou zápletkou a mnohem zajímavějším rozuzlením. Dnes je už technika mnohem dál, a na mnohem větší úrovni než dnes, no zbohem. I když špiclovat někoho koho mám už dlhouho v zubech, by nebylo špatný. ()

Updated_Cake

Dobrý film s dobrým konceptem a i provedením, ale ten konec... ah, moc mě to nenadchlo, ten konec byl takový nedotažený a podle mě až moc laciný? Trochu to ten film zkazilo. ()

andrwa

Veľmi kvalitný thriller, nepustí vás ani na okamih. Ale nech mi nikto nehovori, že obraz kamery (2D) si môžem takmer ľubovolne natočiť. to by som pozeral pod sukne :). ()

Aleššek

Tak tohle je pro mě jasná volba pěti hvězd. Skvělé herecké výkony, supr honičky a také skvělá hudba, to vše v tomto nabouchaném thrilleru s Willem Smithem v hlavní roli. Nemohu si pomoci, ale pro mě je tento film jeden z nejlepších filmů co jsem kdy viděl ( viděl jsem ho asi pětkrát a akční scény si pouštim na DVD když utírám prach v obýváku). A taky už doma nechodim nahatej, co když mě někdo sleduje… ()

Foglis

Vyníkající action-thriller, produkce Bruckheimer, režie Scott a v hlavní roli Will Smith, ideální kombinace pro nadupanou podívanou. ()

vlkcz

Ale skoro pět. Will Smith mi úplně nesednul, ale jinak skoro dokonalý. Výborný Hackman, i když moc prostoru nedostal. Dobrý střih. Film měl údajně problémy s NSA, kupodivu ne proto, že by jí vykresloval v nelichotivém světle, ale proto, aby neprozradil, jaká zařízení používá. Teprve, když se přesvědčili, že ve filmu budou ukázané jenom hračky, které jsou už deset let překonané, svolili s natáčením. ()

CrashHP

Výborný režisér Tony Scott a vtedy vychádzajúca hviezda Will Smith v akčnom trháku, ktorý musíte jednoducho vidieť. Rozbeh to má parádny a neuberá z plynu, až kým sa nedostane do konca. Jeden z najlepších akčných thrillerov tej doby a dovolím si tvrdiť, že aj dnes ho prekoná máloktorý. ()

Johny2005

Když tento snímek vyšel, byl jsem v takovém řekl bych dospívajícím období. Všechny ty technické serepetičky, odposlechy, to všechno mě tenkrát hrozně bralo, takže jsem byl v sedmém nebi. Hltal jsem vše a navíc to mělo výborný spád a herecké zastoupení. Od té doby uplynul nějaký čas a já film viděl již několikrát. Teď jsem si ho pustil znovu (konec roku 2011) a pořád mám stejný náhled a pocit, jako poprvé, jen to vše beru s větším nadhledem. Zaměřuji se i na jiné věci, které film nabízí a musím přiznat, že mám pořád stejný pocit jako kdysi. Nepřítel státu je prostě film s velkým F a Tony Scott ho zrežíroval bravurně. Po tolika shlédnutích jsem sice našel pár chybiček, ale to jsou spíše prkotiny, proto mi neubírají z celkového úhlu pohledu. Kdo tento film ještě neviděl, asi Vás moc nebude, tomu ho vřele doporučuji. Pro mě jeden z nejlepších akčních thrillerů všech dob. 90% ()

buchvalec

Velmi zajímavý a chytrý film! Šikovně vymyšlená zápletka. Film, ve kterém si připadáte jak na horské dráze. Střídají se zde velice emotivně silné okamžiky. Vše dosahuje vrcholu v bodě, kdy se sympatickému právníkovi hroutí celý život. Naštěstí se na scéně objevuje excelentní Gene Hackman a od té chvíle to jde s vychytralým Joinem Voightem z kopce. Ve filmu nejsou žádné extra přestřelky ( s vyjímkou té na konci) , ani žádný superhrdina, a přesto je to velice sympatický film. Vyzdvihnul bych skvělé herecké výkony, zvuk, kameru...jediné, co se mi nelíbí jsou ty chlupaté nožky agenta Bryla na konci...když se válí na pláži :)...ale to se dá přežít :)... ()

dinoaa1

skvelý akčny politický hi-tech thriler,výborné obsadenie,famózny Smith a Hackman,film je nadupaný od začiatku az po koniec.v mojej top 20-ke to miesto určite mať bude 90% ()

Papaczek

Špička ve své třídě. Tempo filmu, dostatek akce, herecké obsazení. Všechno do sebe skvěle zapadá. Děj má myšlenku od začátku až do konce. Určitě jeden z nejlepších thrillerů vůbec. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012