Stačí letmé a nechtěné setkání s bývalým spolužákem Zavitzem a z úspěšného washingtonského právníka Roberta Deana (Will Smith) se stává "nepřítel státu" číslo jedna. Rozsudek nad ním vynesl vysoký úředník všemocné National Security Agency Reynolds (Jon Voight), který nechal v zájmu demokracie zavraždit kongresmana. Mírumilovný Dean nechápe, proč je z něj najednou štvanec s hordou skvěle vycvičených agentů v patách. K jeho polapení je zmobilizována i nejmodernější technika včetně supercitlivých špionážních satelitů. Proč? Reynolds se domnívá, že Zavitz stačil krátce před svou násilnou smrtí předat mladému právníkovi videokazetu se záznamem vraždy kongresmana. Dean si může na první pohled vybrat - buďto se dříve či později promění v mrtvolu bez totožnosti, nebo rychle vydá zabijákům z NSA to, po čem pasou. Naneštěstí Dean vůbec netuší, že kazeta skončila v jeho tašce s nákupními dárky. Nečekanou pomoc v poslední chvíli získá od bývalého agenta Brilla (Gene Hackman), který se s National Security Agency nerozešel v dobrém. Jaké jsou šance dvou mužů v boji s nejmocnější tajnou organizací na světě? (oficiálny text distribútora)

Forty-

Parádny napínavý thriller kde dej odsýpa brutálnym tempom a človek sa vôbec nestihne nudiť. Zostarlo to prekvapivo dobre, je to síce plné 90kového bullshitu (“enhance”na “rotate” funkcie kamery, vybuchujúce autá, superakčné scény) ale ono ten hi-tech vlastne príjemne (trochu až komicky) tvorí nejaký autentický podpis doby. ()

Dexx

Ukázkový hi-tech thriller jak má být. Chytne a nepustí až po samotný, řekněme trochu překvapivý, leč dobře vymyšlený závěr. ()

aik

Velmi nápaditý thriller se strhující atmosférou, vynikajícími hereckými výkony a především s dokonalou žánrovou réžií Tonyho Scotta. ()

Mocoft

Výborně skloubený akčňák s high-tech prostředím. Ale je příliš mělký - film na jedno podívání. Chybí myšlenka, která Vás uchvátí a bohužel zakončení je smutně průhledné. I tak je film v akčních filmech spíše vyjímka a určitě nadpůměrně inteligentní (což zase nedá tak moc práci). Takže komu se líbí alespoň trochu akční filmy - musí to vidět, kdo dává přednost high-tech tématu, nabídnu spíše "Nebezpečný kód" - film.php?1516. Dávám za pět*, ale do filmotéky si ho nekoupím. ()

Alojs

4 a půl. Ve své době pořádný akční sprint! Smith coby ustrašený kravaťák, Hackman jakožto druhý Connery a la Mason a do toho proklatá vláda, která se s tím jednoduše "ne*ere". Snímek, který dosáhl tempa, aniž by si pyrotechnici mákli a vyluftovali půlku města. Chytré a vkusně zakončené skvělou přestřelkou. ()

Taffey

Lebowski tady psal, že film nezaostává za Uprchlíkem. Ehm, to jsou úplně jiné filmy, tedy aspoň pro mou maličkost. Uprchlík je přesvědčivější, normálnější uvěřitelnější. Ne, že bych mu dal 5 hvězdiček, to ne, ale způsob vyhledávání Smitha v Nepříteli státu mi přišlo opravdu teatrální. Je to sice dobrý sriler, ale přitažený za vlasy. ()

godspeed

jako ano jistě, ale film mohl být o kapku kratší. některé pasáže byly opravdu vatové. nejslabší v tomto filmu jsou pro mne dialogy. forma filmu je parádní a obsah za ní ani moc neklopýtá. a že will smith docela můžu, tak v téhle roli mi jeho herectví docela nudilo. kolem dokola = slabší **** ()

Albyx

"Lepší" 4*. Videl jsem to znovu po 10-ti letech a je to stale velmi dobre koukatelne. Prednosti filmu jsou: Hi-tech, dva hlavní představitelé (vlastne tri - i s Jonem Voightem jako hlavnim zaporakem) a atmosfera... ()

haffen

U mna najlepsi politicky thriller aky bol natoceny. Napatie a akcia do poslednej sekundy. Vsimnite si, ze ked sa nieco podari, tak vlastne nie je o com pisat. U mna 90% vo svojom zanri. ()

playboy_05

i dnes (po 13 letech) neuvěřitelně nadčasový hi-tech thriller. Skvěle našlapaný děj, jen s málo hluchými místy. Při té geniální přestřelce na konci se mi ještě dlouho tajil dech ()

.killer.

Jsem zvědav, jestli se podaří Tonymu natočit ještě něco lepšího, než je právě tento film. Jestli se dokáže ještě více překonat. Nadupaný scénář posazený na celkem jednoduché dějové lince má po celou stopáž esa v rukávu a nenudí mě ani po třetím shlédnutí. Dokonalost. ()

Ogrb

Nářez, kterej je moderní, chytlavej, parádně odehranej a navíc tak akorát chytrej a komplikovanej, aby se v něm vyznal i normální člověk. Asi nejlepší film od Tonyho Scotta. 9/10 ()

RedRose

Hackmana jsem nikdy moc nemusel, ale v kombinaci se skvelym Smithem a jeste v tak prudkem filmu me presvedcil! Film vynikajici, pretechnizovany tak akorat, presto zadne sci-fi a ani na chvili jsem se nenudil! I 13 let po jeho vzniku si ho rad kdykoliv pustim! ()

Izz

Paranoidní thriller přesně v Tonyho stylu.Tedy efektní,hodně hi-tech,s cool herci v hlavních rolích a značně hyperaktivním stylem vyprávění,který se ovšem zrovna sem báječně hodí.Je pravda,že druhá polovina maličko ztrácí grády,zvláště v přímém kontrastu s v podstatě dokonalou první částí,ovšem i tak jde o žánrovou špičku a film s vysokou opakovací hodnotou.Není sice zas tak chytrý,ale má vražedné tempo,takže napoprvé pochytá všechny souvislosti jen málokdo. ()

Freshoun

Viděl sem tento film minimálně 10x a když sem ho viděl poprvé opravdu jsem se zapomínal nadechovat.Will Smith ve skvělé roli,skvělá hudba. 100% ()

Rothbard

Jestliže jsem u Bourneova Ultimáta napsal, že se jedná o nejlepší akční film prvních let 21. století, tak v tomto případě jde bezesporu o nejlepší akční film 90. let 20. století. Brilantní. Vic neni treba dodat. ()

departed

Ve špatnou dobu na špatném místě. Ale právě díky tomu se z toho vyklubal tak napínavý thriller, který mě příběhově pohltil doslova od úplného začátku. Začalo to trochu skřípat ve chvíli, kdy Hackman a Smith opustili Hackmanovo sídlo - zběsilejší střih, repliky se mi zdály býti podávané daleko rychlejším tempem, a celé se to prostě začalo tak nějak moc rychle hrnout ke konci, že to ztratilo to adekvátní tempo, kterým to do té chvíle tak krásně šlapalo. Oceňuji i odlehčený humor v takto vážném, ale výborném filmu. ()

alldo.raine

Tempo. Největší předost tohoto filmu, se skvělou zápletkou a kvalitními herci. Film jede a ani na chvíli se nezastaví, hltáte jednu akci za druhou a na konci jen popadáte dech, jakoby ste také celý film uháněli jako o život. Opravdu skvělá podívaná. Baví mě filmy, kde hraje Jon Voight takovéto role :) ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

R.I.P. Tony Scott (1944 – 2012)

20.08.2012