Legenda

Dobro nemůže nastat bez přítomnosti zla. Láska se neobejde bez nenávisti. A zrovna tak nevinnost neexistuje bez chtíče a žádostivosti. Vše musí být v rovnováze a o tom vypráví britská pohádka Legenda. Zlý démon se snaží vytvořit nekončící noc. Zná způsob, jak toho dosáhnout musí zničit posledního jednorožce a oženit se s pohádkovou princeznou. Postaví se mu ale mladý a nebojácný muž jménem Jack. Na Jackově straně nestojí jen odvaha a statečnost, ale i elfové a další mystické bytosti, bez jejichž pomoci se při zdolávání zla Jack neobejde (oficiálny text distribútora)

deepend

Film Legenda je ze stejného ranku jako např.Nekonečný příběh nebo Labyrint. Má skvělou výpravu, úžasnou kameru a hlavně nádhernou hudbu od Jerryho Goldsmithe, ale bohužel příběh mi přišel dost slabý. Je to možná tím, že jsem viděl 94 minutovou verzi, director´s cut by mě snad oslovil více. ()

Nautila

Krásná pohádka jak pro děti, tak pro dospělé a možná, že dokonce víc pro ty dospělé. Tu kýčovitost některých scén a neuvěřitelně otravných skřítků totiž v pohodně převálcuje silná a pochopená symbolika, kterou se to ve filmu jen hemží.(Anebo tak taky možná vidím něco, co tam zas není. Ale to nevadí.) Jo, a Tim Curry:) ()

Joges

Škoda účasti toho velkého a trapného démona. Jinak dle mého mínění by Legenda neměla chybu. Docela jsem koukal, jak si tvůrci filmu s tímto fantasy příběhem vyhráli. Kromě červeného démona mě zaujaly téměř všechny postavy, překvapila mne i účast Ridleye Scotta. ()

Dannysek4U

I po letech je to porad kouzelna podivana. A i kdyz Cruisemu nijak moc nefandim, byl to mladenecek jak z marcipanu. Jen me udivilo, ze jsem driv nezaregistroval, jak malo je tenhle film pro deti. ()

emo

Trochu úchylná rozprávková fantasy s chabým dejom, ale Scottove vizuálne poňatie snímku opäť mnohé zachraňuje. ()

FAITH.BABE

Dokonalé masky a kostýmy v příběhu zachycujícím boj dobra a zla ztvárněném s naprostou genialitou. Pastva pro oči tak bohatá, že vás vtáhne přímo do říše fantasie. Obdivuhodné scenérie, ponuré podsvětí se stísněnou atmosférou naplňenou strachem a pachem síry, kterou můžete skoro cítit. Bájní jednorožci, podlí skřeti, marnivá princezna a statečné dítě lesa... Brilantní kombinace všeho pohádkového i temného. ()

otík

Tato obdoba skvělého britského Souboje Titánů je založena na dokonalé vizualizaci než na vyprávění příběhu. Ten je prostinký. Mladý Jack se vydává zachránit před zlým stvořením svou milou a jednorožce. Na pomoc má lesní skřítky. Celá potíž spočívá především v tom, že režisér klade důraz na mnoho proměn přírody - oheň, mlhu, sníh,... a to nám brání v identifikaci se s hrdiny. Jen s nimi procházíme jakousi zemí a jsme svědky jejich dobrodružství. Je to typická americky zprzněná pohádka. ()

bartias

Výpravná fantasy pohádka obstojí i v oku dnešního diváka navyklého na kouzla i čaroděje filmových zpracování Harryho Pottera a Pána prstenů. Příběh je poměrně přímočarý, ale ne hloupý. Legendu ovšem vyzdvihují především masky a její výtvarné zpracování. Rohatý záporák vypadá naprosto neuvěřitelně. Stejně jako mladý a tehdy neznámý Tom Cruise. ()

okkac

Zajímavá pohádka odehrávající se v takovém neurčitém zasněném světě. Ridley si po Blade Runner asi potřeboval od sci-fi odpočinout, tak skočil do opačného žánru fantasy. Poprvé a zatím naposledy. Trochu mi vadí mladý Cruise, ale bohatě to vynahrazuje Tim Curry jako stále nejlepší ďábel, co kdy byl na plátně. Ta maska je perfektní a jeho při jeho zjevení, když jsem film viděl poprvé tak v 6 letech, jsem se málem opravdu posral strachy a jeho podoba mne strašila ještě několik dnů :-) UPDATE 2023: Na Blu-Ray a 65" OLED TV to vypadá nádherně. Pustil jsem si jako první US verzi která má 89 minut a hudbu dělali Tangerine Dream. Je to takové přímočařejší a akčnější s důrazem na vztah Jacka a Lily. Tangerine Dream mám dost rád a hudba, kterou dělali dost narychlo tam sedí a pomáhá vytvářet tu snovou atmosféru. Director's cut vrací zpět hudbu Goldsmithe. Ta je v pohodě, ale není nijak zapomatelná, takže v tomto směru u mne spíše vyhrává Tangerine Dream. Ale jinak vše ostatní je k dobru. Vztah Jacka a Lily je více platonický a hlavně Darkness se ukáže až po půlce filmu výstupem ze zrcadla a má to mnohem větší dopad, než , když ho vidíme hned na začátku v US verzi (nějak nepochopitelně v modré místo červené kůži, se zelenýma očima a nehtama). Těch více než 20 minut navíc jsou přidané záběry skoro v každé scéně. Není tu žádná scéna, která by byla kompletně přidaná. V US verzi je naopak navíc scéna útoku nemrtvých, která je ale dlouhá ani ne půl minuty. 7/10 ()

Nivenx

Pohádka mého dětství, kterou si pamatuji dodnes, jako kdybych jí měl před očima. Skvělý příběh, parádně zahrané, neuvěřitelné masky a můj první film s Tomem Cruisem. Ridley Scott byl vždycky vynikajícím režisérem a zde to opět potvrzuje. U mě i přes několik let pohádka nestratila svoje kouzlo. Akorát, že se jí nebojím, jako když jsem byl malý. 80% ()

SoolenJV

Legendy bývají v podstatě jednoduché, až prosté. Nejinak je tomu i u Ridleyho Scotta. Princezna (z jakého království není podstatné), princ a pán Zla, jednoduchý model o porušení zaběhnutých pořádků a snaze je napravit. Pohádková atmosféra se naprosto přirozeně prolíná s hororem (nedivil bych se, kdyby některé scény způsobily mladším divákům noční můry) a i když je Legenda pohádková a jednoduchá, fantasy je to sakra dospělé. ()

andrii

= nesmrtelný polibek. Nektar, paprsek. Za letu květů, v hájoví perleťových holubic. Les(k) přirozenosti nadpřirozených. Proti havraním markýzám, mrazu, úhoru. Saním nečasu. Marám gotické nicoty. Vetřelci - rohatci. Nelidovi. Vládci z blat. Katovi máje, rajských man, který snesl svou sinou, spalující touhu draculovských výšin, netvora "de Sade,"  na jímavě bájné údolí cukrových vat. ()

Decker

Snovou pohadku vizualniho genia Ridleyho Scotta spousta lidi zatratila pro nedostatek tempa, prilis rozvlekleho pribehu a obrovske nudy. Neco na tom je, ale takoveto filmy potrebuji vylozene naladu na sledovani, protoze jinak z toho nema divak vubec nic a nepravem odsoudi autorovu invenci a originalitu. Ne nadarmo se o Ridley Scottovi rika ze je to filmovy malir. Ano je to veliky umelec a ma ohromne nadani pro uzasne vizualni pojeti. Obcas vsak jeho vizualni dojem kazi ten obsahovy, ale nemyslim si vsak ze u teto prekrasne pohadky je to tak videt pouze jak jsem jiz rekl, tempo teto pohadky neni jako u spousty jinych: honem, honem a jdeme na dalsi. Je to krasne fantasy dobrodruzstvi o klasickem pribehu boji dobra proti zlu s mladickym Tomem Cruisem a puvabnou Miou Sara, ktere vas zavede na ta nejroztodivnejsi mista snovych svetu a nakonec i do sidla tajemneho Pana temnot. Onoho demona neomylne ztvranil Tim Curry, ktery se svym vzezrenim se do teto role jednoznacne hodil. ()

filmmovier

Mě se to líbilo. Tom Cruise je tu v nezvyklé roli, která je jedna z jeho prvních a myslím, že mu sedla. Rozhodně je to jedna z nejkvalitnějších fantasy, která kdy vznikla. Triky jsou dost fajn a vcelku povedené, příběh také. Pěkně ztvárnění tu jsou jednorožci a krajina. Ridley Scott je prostě mistr, to se ví a dokazuje to i tenhle film. Opravdu zážitek, vážně se na to koukněte... ()

Mr.Ripley

Re-watch po letech mne utvrdil v tom, že toto fantasy rozhodně není pro děti a doteď nechápu, jak mne moji drazí rodičové mohli na tohle nechat koukat a v klidu nazývat pohádkou. Nejvíce celému filmu škodí první část, která hodí diváka do centra dění, aniž by jej pořádně obeznámila se světem v němž se nachází. Poněkud matečný střih tomu příliš nepřidává. O to více sem byl překvapenej druhou polovinou, která je natolik temná a atmosféricky hutná, že by ji mohl i LOTR místy závidět. Především sekvence ve vězení mně bude děsit ještě hodně dlouho! (Porcování trpaslíků hladovým trolem!) ()