Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

Shelma

Přirozená autorita, chrabrost, čest a láska k rodné zemi. Kdysi dávno měly tyto vlastnosti jednoduchou a přímočarou podobu, kterou dokázal Ridley Scott přesně vystihnout. Gladiátorovi se nedá nic vytknout a není třeba ani více slov na vyzdvižení jeho kvalit. Pro mě bezkonkurenční historický velkofilm. ()

Seiby1

Děkuju pane Russele Crowe, pane Joaquine Phoenixi a paní Liso Gerrardová.. Vy jste tento film dovedli téměř k dokonalosti.. 90%. ()

JimmyMcNulty

A general who became a slave. A slave who became a gladiator. A gladiator who defied an emperor. Můj Ridleyho nejoblíbenější film. Doporučuji hlavně zhlédnout rozšířenou verzi, hlavně popravčí scéna stojí za to. Crowe i Phoenix zahráli své postavy dokonale, ale nemůžu si pomoct. Za tohle dostal Crowe Oscara a za další rok, Čistou duši, ne? Phoenixovi by Oscar taky slušel. Výprava, kamera, hudba.. to není potřeba ani komentovat. To je skvost. A samotné finále? Top, top finále historie. 90%. ()

El_Koko

Asi takhle nějak má vypadat skvěle zvládnutý velkofilm. Od první masivní scény střetu s Germány až po opulentní finále v Koloseu jsem se několikrát přistihl s pootevřenou pusou (jasně, viděl jsem to poprvé ve třinácti ale mrazení některé scény vyvolávají dodnes). Joaquin Phoenix je podle mě jeden z nejméně doceněných herců své generace, a to naprosto nezaslouženě. Zde předvádí tak strhující výkon, že jeho Commoda od začátku do konce upřímně nenávidíte. Co se týče hlavního hrdiny, ten se pro tuto roli narodil. I když je to Novozélanďan, římským gladiátorem by mohl být z fleku hned. Zbytek sestavy zdatně sekunduje, každopádně celý film je o souboji Commoda s Maximem, který očekávatelně vyvrcholí hořkosladce. Emoce se daří držet po celou dobu vypjaté. Vše podtrhuje jako vždy vynikající hudba Hanse Zimmera. Za mě 95% a srdcovka. ()

TheBlizard

Famózní. A pro mne jeden z nejlepších historických velkofilmů vůbec. Dá se snad dát jiné, než plné hodnocení? Za mne ani v nejmenším! ()

Gorgon

Jeden z mála filmů, u kterých s radostí překousnete i ten neuvěřitelný patos. Je to velkofilm se vším všudy. Skvělý Russell Crow a vše kolem něj. Ridley Scott není jen mistr napětí a dokazuje tu svojí univerzálnost. ()

kareluh

Ano, pár histroických nepřesností se ukryje do fantastického velkofilmu z podání Hollywoodksých studií. Děj mající několik vývojů je krásně podtržen hudbou, která je ve filmu silným emotivním prvkem. Sám hlavní hrdina však většinu filmu touží se navrátit ke své milované ženě a synovi. To i přes to, že na zemi by našel další lásku. Lze dodat, že dobro vítězí a slzna ukápne. ()

Caesarion

Scott dostal film do ligy výjimečných. Jeho vůni naplno cítím až teď. Těžko sem něco takového mohl jako delikvent před 14 lety. Jeho české znění na bluray v poslední verzi je zvukem nepochopitelně dobré. Obraz není příliš čistý ,ale je dostatečně detailní. Naušnice, dřevěný meč, exteriéry a interiéry, kostýmy a obličeje všech herců. Maximálně tomu je u Phoenixe. Technika dává jeho absolutnímu zlu auru kterou sem naprosto fascinován. Hudba odraz svíčky v lesku jeho očích fascinaci ještě více prohlubuje. Crowe je bohužel jen zpocený nastroj na zabijení co chce domů k ženě a synovi není pro mě tedy ten kladný hrdina v pravém slova smyslu a tudíž na sebe jeho postava nemá potřebu poutat největší pozornost. Tak to cítim. I přesto je jeho hraní perfektní stejně jako všech a vyzdvihuje celkovou velkolepost Scottovi vize o kterou jde především. ()

Danny71

protože je filmů s názvem Gladiátor víc, tento můj komentář je k filmu z roku 2000 vytvořený ve spolupráci V. Británie a USA. V hlavní roli R. Crowe. Film jsem shlédla mnohokrát. Příběh z antické doby plný lásky, cti, věrnosti, nenávisti, kamarádství, boje o moc- zkrátka o životě.. umocňuje nádherná hudba. Příběh generála Maxima, vítěze nad Germány, budoucího následníka Marca Aurélia. Ale jsme na začátku děje a namísto poct vítězi čeká Maxima boj o holý život. Zbabělý syn M. Aurelia Commodus otce zabije a Maxima vydá na smrt. Jak vše dopadne a proč se film jmenuje Gladiátor? Určitě si film nenechte ujít - nebudete zklamáni ()

mpet

Na tomto filmu si člověk zapamatuje dvě věci. Tou první je luxusní hudba od nikoho jiného než od Hanse Zimmera. Tou druhou je nádherné zpracování prostředí a celková atmosféra filmu. Děj bych také nezavrhoval, neboť měl spád byl napínavý a plný slušných bitev a akce. Jediné co mi tady vadilo byli některé dialogy, které mě občas přišli velice hloupé a stupidní. Toto prostě sráží hodnotu filmu. Původně jsem hodnotil Gladiátora jako pětihvězdičkový film, ale po posledním zhlédnutí měním své předešlé hodnocení a právě kvůli dialogům srážím jednu hvězdu. ()

martan1

Strhující hollywoodský epos o gladiátorovi, film, který je přesně tím, co jsem od něj očekával, tedy příběhem o válce, hrdinství atd. Navíc je doprovázen skvělou hudbou od známé dvojice Hans Zimmer a Lisa Gerrard... ()

StaryMech

Za nejtěžší hřích "Gladiátora" nepokládám skutečnost, že tvůrcům nestálo za to v titulcích zmínit, že jejich dílo je předělávkou Mannova "Pádu říše římské", ani to, že své repete pojali jako historicky i jinak nezávazný, hrubozrnně sentimentální a krvelačný komiks - víc mi vadí estetika videoklipů, jež celému filmu vládne : psychedelicky zmutované barvy, časosběrné/přerývané/zpomalené záběry, násobení akce znepřehledňujícím kulometným střihem.... Mannova o takřka čtyřicet let starší freska je neméně naivním a zpupným dítětem Hollywoodu, ale soupeření na dvoukolkách v "Pádu" věřím víc než čemukoli v "Gladiátorovi", včetně oné velkolepé startovní bitvy. Namátkou jiný příklad. Srovnám-li kresbu orientálního tržiště u Scotta a v klasickém "Muži, který chtěl být králem" Johna Hustona, vidím znovu podstatný rozdíl mezi Hollywoodem dneška a dob, kdy filmařina ještě nebyla v první řadě kolbištěm počítačových mágů a zběhů od umění, navzájem na sobě cizopasících. ()

migr

Fámosní každým střihem, pro kritiky by se chybky našly, ale pro naší většnu nezapomenutelné a zraje jako nesmrtelné víno. srdcovka 89%. PS:dabing výtečný ()

Orbeek

Tak páté shlédnutí a pořád stejně: Kdyby nerežíroval Ridley Scott (jinými si nasadil laťku taaaak vysoko) a Maxima hrál "druhý" Joaquin Phoenix, který snad v minulém životě Commodem byl, dal bych snímku hvězd 5. Tentokrát měl zaujal nosný hudební motiv tolik podobný tomu z Pirátů v Karibiku; střílím od boku. Snad netvořil taky Zimmer? No jo, heršvec, od 2ky jo?! ()

smajki

Historické velkofilmy vždycky hodně táhnou a když se k tomu přidá výborný režisér, skvělý námět, vynikající podmanivá hudba a Russel Crowe, kterému podobné role vyloženě sedí, je úspěch zaručen. Jde o snímek, kde je skvěle zachycena pomíjivost jakési vydobyté slávy a následný pád na dno lidké existence, která je v konfrontaci s mocnými v drtivé většině případů naprosto bezmocná, ovšem tady naštěstí ne :). Bojové scény jsou precizní a nenapadá mě jiný film z tohoto prostředí (a z blízkého časového období), kdy by mi souboje přišli tak věrohodné. ()

Mountain

Oskar je sice trochu přehnaný, rozhodně si ho však Gladiátor zasloužil víc než třeba Rocky nebo Statečné srdce. Film, díky kterému se znovu zrodil žánr antického velkofilmu. Působivý příběh odvahy, cti a fyzické i duševní síly jednoho člověka, ztvárněného Russelem Crowem. Výborný Joaquin Phoenix v roli císaře Commoda. Skvělé akční scény a dojemná gradace příběhu. To vše činí z tohohle snímku klasiku. ()

Videozuma

bravúrne obrázky, pribehy skoro ako z antických preexistenčných textov, upravené tak, aby do tejto pôsobivej akcie, s podmanivou atmosférou a dobre vystavaným príbehom zapadli ako...dve **, preto ze je to R.S..., taký J.V. by za toto dostal aj 3,5...ale v Californii sa nežije len tak z luftu a túžby po naozajstnom filme...vačšinou. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)