Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

svist10

Extended cut: Film, který měl znovu vzkřísit sandálovky. Film, který se (skoro) všem líbí, ale málokdo mu dá pět hvězd. Pro mě je to Ridley Scott v největší formě, a živoucí důkaz toho, že stačí dobře obsadit hlavní protihráče. Russel Crowe táhne na svém psím pohledu celý film a Joaquin Phoenix je mu víc než zdatným soupeřem. Je pravda, že Gladiátor je mírně nevyrovnaný. Lze najít několik scén, které se v něm vyjímají jako pěst na oko, ale protiváhou je naopak všechno ostatní. Ať už je to úvodní bitevní peklo, nebo první setkání Commoda a Španěla v koloseu ("Jsem Maximus Decimus Meridius, generál severních armád a velitel legie Felix. Otec zavražděného syna a manžel zavražděné ženy. Své pomsty dosáhnu v tomhle životě, nebo v příštím." Jo, šel mi po zádech mráz, už po několikáté.) První polovina je bezchybná jak režisérsky, tak scénáristicky. Tu druhou táhne nahoru uvědomělá režie. Intriky mi připadají jaksi navíc, ale zato je sympatické že matka nelpí na ideálech tak moc, aby obětovala syna. Prodloužená verze sice lépe prokresluje charaktery, ale i kinosestřih je tentokrát (oproti Království nebeskému) výborný film. I díky povedenému dabingu. ()

iL3gAl

Po historické stránce naprostá hovadina, po té filmové historický skvost. Skvělá hudba, výborné herecké výkony a krásný závěr nenechá jedno oko suché. Zvláštní že tomu tak u mne je i po 10 shlédnutí. 5*! ()

rogerr

Historický velkofilm, který je založen na mnoha skutečných historických postavách a událostech (viz chléb a hry) a které správně zachycuje. Závěr filmu tak trochu nesmyslný, nicméně je to jen film. Rozhodnutí zda má na plný počet nebo ne bylo obtížné, ale nakonec ta pátá * je za soundtrack. ()

michalkop

Sice zajímavá podívaná, ale film mne moc neoslovil. V angličtině naprosto zprasená římská jména (např. Lušs místo Lucius), naprosto zprasené latinské citáty překladem do AJ. Na celé výpravě v prostředí Říma je cítit neumětelství grafiků, co to dělali - nevypadá to přirozeně. Herecké výkony a logika mnohdy pokulhávají. Děj odpovídá typickému hollywoodskému filmu. 50%. Na víc to prostě u mě nemá. ()

Antal89

Velmi dobře povedený hollywoodský snímek, který atakoval do hvězdných výšin herce Russella Crowa, který v něm představuje extrémního tvrďáka, ale i velmi citlivého a chápavého člověka zároveň. Kostýmy, kamera, střih i jednotlivé propracované akční scény jak z bojiště v Gálii, tak i z gladiátorské arény nenechávají diváka v klidu až do zcela napjatého konce. Jediným minusem, které bych režisérovi Riddey Scottovi vyčetl je to, že si občas přizpůsobuje římské reálie a historii vlastní fantazii. Například císaře Marcus Aurelius by nejspíš byl tím posledním, kdo by si přál obnovit republiku a navíc některé počáteční scény doslova kopírují film Zánik římské říše, který je někdy ze sedmdesátých let. skutečný Commodus navíc nezemřel v gladiátorské aréně (i když jako císař si v ní občas rád zabojoval), ale naopak jej zničili jeho odpůrci úplně jinou cestou, jak tomu bývalo v neklidné době konce principátu zvykem. Oproti filmovému Commodovi ten skutečný navíc žil spořádáný život a po tyranii křesťanů ze strany svého otce - vůči této rostoucí náboženské komunitě projevil soucit (zjevně to bylo vlivem jeho manželky, která byla sama křesťankou). ()

roboroz

Niekedy síce trochu vadí, že film má všetky znaky klasického hollywoodskeho velkofilmu, ale Ridley Scott to opäť poriadne "rozbablil." Vizuálne perfektné dielo, s dostatkom akcie a dramatičnosti. Russela Crowea nemám práve moc v obľube, no v tomto filme mi vôbec neprekáža. Škoda len, že scénar nebol práve najlepší - plytký príbeh musel potom režisér zachraňovať inými prostriedkami. Prvá časť filmu je perfektná, potom film trochu stráca dych, no záver je opäť veľmi dobrý. Škoda, že sa nenakrúca podobných filmov viacej. ()

muliku

Další z pecek od Ridleyho Scotta. Gladiátor má velice silný příběh, jehož vyvrcholení mě pokaždé dožene k slzám. Svou roli také sehrál velice povedený soundtrack od génia soundracků Hanse Zimmera v podání Lisy Gerrard. ()

Johnlaw

Hodně povedený film z období římské říše. Pro mě rozhodně plné hodnocení. Oba hlavní protagonisté tu zahrály skvěle, jak Russel Crowe tak skvělí Joaquin Phoenix. Jiného herce na roli Commoda bych si ani nedovedl představit. ()

komando20

Film je úžasne natočeny a pri jeho zhliadnuti mate ozaj zažitok, Par detailov v scenary sa len predsa líši od skutočnosti to že Marcus Aurelius je vykresleny ako mudry a dobry cisar je pravda aj to, že jeho syn Commodus patril medzi najhorších rímskych cisarov všetkých čias je pravda. Ale to zabitie Commodusa generalom Maximom na konci je výmysel. Na Commodusa bolo spáchaných ozaj vela atentátov, ale vždy vedel o všetkých a dal popraviť všetkých čo niečo mali s tim spoločne. Commodus bol stále neznesiteľnejší, a potupoval svoju hodnosť stále nedôstojnejším chovaním, dokonca sa chcel presťahovať do gladiátorských kasární. Zaumienil si, že tam jednej noci prespí a na druhý deň pôjde bojovať do arény. Od tohto potupujúceho zámeru ho všetci odhovárali, aj jeho milenka Martia a komorník Eclectus. Commodus ich však nepočúval, naopak nahneval sa na nich a spísal okamžite zoznam ľudí, ktorých v noci zahubí, pričom prví boli na zozname Martia a Eclectus. Martia však zoznam videla, lebo sa s ním hral malý chlapec, ktorý býval v paláci. Martia mu zoznam zobrala a zhrozila sa z jeho obsahu. Spoločne s Eclectom potom Commodovi do jeho obľúbeného nápoja dali jed, ale cisár mal iba hnačku, takže sa mu nič nestalo. Sprisahanci nakoniec prehovorili k činu istého silného sluhu, ktorý Commoda zaškrtil. Potom Martia a Eclectus mŕtve telo obalili plachtami a potajomky ho odniesli z paláca. Vládu odovzdali múdremu Pertinaxovi, jedinému Marcovmu priateľovi ktorého Commodus nestihol zabiť. Commodus mal 31 rokov. ()

raadec

Když si všechno sedne, tak jak má, tak je z toho jeden z nej filmů všech dob. Miluju tu hudbu.. SE nemá takový spád, jako "obyčejná" verze, zato je tam víc dialogů a konspirací. ()

nezavisle

Tento snímok nemôžem nazvať inak než výnimočný. Vynikajúce spracovanie po každej stránke pritiahne a vtiahne diváka do dejín Ríma z obdobia gladiátorstva. Hudba osadená v silných emočných scénach niekoľkokrát vyvolá zimomriavky a celkový dojem hrá na strunky pocitov. Nevtiahne ho však len do obrazu a zvuku.... To za čo dávam päť hviezd je akoby filmová odpoveď na otázku chlapov: "Kto je to vlastne MUŽ? A čo presne znamená toto slovo?" .... ()

Pythonator

Mám ten film rád a uznávám, že patří mezi klenoty světové kinematografie, ale přece mi jen do pěti hvězdiček něco málo chybí. Vždycky se na Gladiátora rád podívám, ale pokaždé mám stejný pocit, že něco není v pořádku. Film je nejspíš zbytečně dlouhý a příběh docela slabý, místy jsou v něm až nudné momenty. Dle mého názoru je Království nebeské mnohem lepším filmem, ale to už bude asi nějaký můj defekt. Hans Zimmer udělal pro Gladiátora jeden ze svých nejlepších soundtracků. ()

reccal

Bezchybný charakter hlavního hrdiny, nezbytné vyvraždění rodiny, cesta za pomstou, její vykonání a následná hrdinská smrt. Ukázkový popcornový velkofilm, který má dramaticko-patetický náboj a úžasnou Zimmerovu hudbu. Všechno dohromady krásně funguje jako celek, který má pěkně rozjeté i vedlejší příběhy, které zůstanou bohužel nevyvinuté. 85 - 90%, pátá hvězda za ono velké finále. ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)