Príbeh rímskeho generála Maximusa (Russel Crowe) začína v zime v roku 180, keď sa na čele rímskych légií postará o konečné víťazstvo nad germánskymi kmeňmi. Po bitke sa objaví starý a chorý cisár Marcus Aurelius (Richard Harris) so svojimi deťmi, slabošským synom Commodusom (Joaquin Phoenix) a dcérou Lucillou (Connie Nielsenová), ktorá bola kedysi Maximusovou milenkou. Večnými bojmi unavený cisár požiada Maximusa, aby sa po jeho smrti stal protektorom Ríma. Generál to však odmietne. Jediné, po čom túži, je pokojný život na vidieku po boku manželky a syna. Keď sa Commodus dozvie, že ho otec nehodlá menovať svojim nástupcom, zákerne ho zabije a zmocní sa vlády. Maximus sa novému vladárovi odmietne podrobiť a je zatknutý. Zo zajatia sa mu síce podarí uniknúť, ale svoj dom nájde vypálený a oboch ľudí, ktorých tak miloval, zavraždených. Vyčerpaný žiaľom a zranením omdlie a preberie sa v zajatí otrokárskej karavany. Ako otrok je predaný kočovnej gladiátorskej skupine patriacej bývalému gladiátorovi Proximovi (Oliver Reed). (TV Markíza)

Najt

Jeden z nejlepších filmů novodobé historie. Russell to prostě zabil, neskutečný výkon a charakter Maximuse. Příběh podtrhují skvělé kulisy a ohromující hudba. I po 20 letech Vás Gladiátor ohromí, takže si nedokážu představit na tom být před 20 lety v kině, to musela být neskutečná paráda. Tenhle snímek patří k tomu nej, co se na přelomu tisíciletí natočilo a proto se to právem zařadilo mezi klasiku, která prostě nestárne. Plné hodnocení tudíž bezpodmínečně a právem. ()

Aragorn

Ridleymu historické filmy opravdu jdou. Russel Crowe hraje Maxima opravdu dobře. Na filmu se mi nejvíce líbí hudba Hanse Zimmera, která je opravdu skvělá a k filmu se hodí. Bitevní scéna na začátku filmu je úžasná a považuji ji za jednu z nejlepších scén z filmu. ()

ŠpetaMarek

Právem se drží v top50 již 20 let. Je to přesně ten film, který nikdo nemá v top 10, ale když si ho pustí, tak přemýšlí, že by měl. Zraje to jak víno. ()

Maniik88

Včera som si ho pozrel po rokoch znovu, director cut s dobrým 5.1 zvukom. Je to proste epické dielo. Bacha, nie je to historický film a sú v ňom historicky nezmysly. No ide o akčný, dobrodružný veľkofilm zasadený do Rímskeho obdobia. Postava Maxima je proste top Alfa postava, s ktorou sa chce v kútiku duše každý chlap stotožniť. Russell tu bol super, v najlepšej forme, Ridley Scott tiež, no nad všetkými stojí výkon Phoenixa. Ten chalan má obrovský talent a vie zahrať neskutočne rôznych psychopatov. Do toho skvelé súboje a masky, ozvučenie a hudba. Och tá hudba, tá to robí výnimočným. Pre mňa najlepší historický veľkofilm po Statočnom srdci. No a záverečná pesnička a scény tak emočne nabité a tak zaklincujú celý film, že to sa len tak nevidí. To chcem aby mi raz zahrali na pohrebe. ()

RAFT

Režisér Scott natočil spolu s hercem Russel Crowe ,ten nejlepší Historický film milénia.Russel ve své nejlepší roli ,kterou za celou svoji kariéru natočil ,to už snad v ničem lepším možná už nebude.Prostě dali spolu to nejlepší filmové dílo ,které musím alespon jednou za rok vidět.Vše natočené kvalitně na ten rok at už tu máme nádhernou hudbu,výpravu,děj a vše co ve filmu má být .Hlavní plus ve filmu je dokonalý casting kvalitní herecké obsazení.Russela ve filmu šla citít touha po pomstě a že,se mu to nakonec povedlo .Z Římského generále se stal otrokem a z otraka ,gladiátorem.Zavraždili jste mi syna a zavraždili moji ženu. Ale já se pomstím ,ted nebo v příštím životě .Sice film už má přes 20let ale,to zdaleka nevadí že ,je pro mě jedním z nejlepším filmem .A patří do moji top 10 nejlepších filmů .Crowe si zde oscara zasloužil právem.Za mě 100% ()

Ex_Machina

„ My idúci na smrť ťa zdravíme“. Ten pocit keď ponoríš svoje chodidlá do piesku kolosea a do pórov sa ti zaryje rev 50 tisícov ľudských hrdiel volajúcich tvoje meno. Volám sa Maximus Meridius Decimus a musím vziať už len jeden život. Ako gladiátor som vybojoval už mnoho bitiek. Tvár pod maskou mám sústredenú a telo pripravené k boju. Očakávam koho pošlú na mňa tentokrát. Býval som najlepší generál rímskej ríše a blízky priateľ skutočného cisára Marka Aurélia, ktorého zavraždili. Zabili moju ženu, syna a pokúsili sa zabiť aj mňa. Podarilo sa mi prežiť, no stal zo mňa otrok, pre ktorého môže byť každý deň posledný. Svoj príbeh vám rozpoviem v jednom z najnákladnejších historických eposov, ktorý začnem veľkolepou bitkou proti divokým germánom na ďalekom zasneženeom severe. V tej dobe som ešte nebol gladiátor, ale veliteľ najsilnejšej armády na svete. Potom veci nabrali neočakávaný spád a dnes stojím v strede rímskeho kolosea a čakám na svoj posledný boj na život a na smrť. Po jeho vybojovaní budem opäť voľný. ()

honeja

Ultimátní zážitek! Filmu nechybí vůbec nic. Pompézní výprava, emoce, akce, dějové zvraty, herecký koncert Joaquina Phoenixe, Zimmerova hudba, .... Všichni s Maximem soucitíme, jsme tam s ním a spolu prožíváme jeho strastiplný příběh. Viděl jsem několikrát a pokaždé jsem byl nadšený.  Ridley Scott v nejlepší formě! Legendární film, který nově nadefinoval žánr historického velkofilmu. ()

Ewík

Tohle by měla být pohádka pro chlapce a opravdové chlapy. Maximus je prostě chodící integrita. (znovu zkouknuto 16.07.2023) "What we do alive echoes into eternity." ()

maeb

Gladiátor je takřka dokonalá vizuální podívaná. Chybí mu jen jedna jediná, zato ovšem velmi podstatná věc - pořádný scénář. A film s hloupým a nezajímavým dějem si nezaslouží více než ***. Velká škoda. ()

Amy

Musím říct, že mě ten film dost zklamal. Zápletka se dala předvídat dopředu, herecké výkony nic moc a i když tam jsou úžasné trikové scény, moc toho nezachrání. Film působí neosobně, studeně a vykalkulovaně. ()

MrMir

Z celého filmu mi zůstala v hlavě jediná scéna - odhalení identitiy Maxima v aréně před Commodem. Nicméně, i ta stačí na to, abych tomu dal 4 hvězdy. ()

vaclaw

Nemůžu si pomoct, pouze konvenční velkofilm, v čemž se utvrzuji víc a víc s každým shlédnutím. Jediným, čím pro mě tento film vystupuje z průměrné hollywoodské produkce je výkon Phoenixe, jinak sice film, na který se dobře kouká, ale nic víc nenabídne. ()

snake

Monumentální výprava, úžasná kamera, neuvěřitelně ztvárněný Řím, úžasná obrazotvornost režiséra. Tak bych shrnul práci filmařskou. Na druhou stranu mám trochu rozporuplné pocity. Nehledím na řeči o historických nepřesnostech, jak bych také mohl když je Gladiátor naprostá historická fikce, s čímž se asi řada obecensta a kritiků nikdy nesmíří. Je to prostě tak a vůbec mi to nevadí. Prostě ne všechny historické filmy musí být přesné. A uprostřed vší té krásy se rozvíjí smutný příběh o jednom tragickém císaři a o jednom zdrceném generálovi. David Franzoni nezvládl scénář úplně na jedničku, ale rozhodně ho nebudu považovat za nevydařený. Jeho chyby naprosto překryli herci s, akademií značně přehlédnutým, Joaquinem Phoenixem v čele. Jeho ztvárnění šíleně tragického císaře Commoda je dokonalé. Ani nevím jestli ho nenávidět nebo litovat. Je naprostá pravda, že Maximus je jednoznačně kladná postava, ale dobře prostě to tak je. Tak to ale u historických filmů bývá. Russell Crowe je dobrý herec a postavě víc již dát nemohl. Ale dal jí potřebné charisma což je dosti zásadní. Prostě po stránce filmařské a herecké je to doopravdy hodně vydařený film. Jenže tu je jeden problém. Je to ale jenom pocit. Já osobně mám pocit, že film je myšlenkově dosti chudý. A tak navozuje trochu pocit jakési zbytečnosti. Jistě, to překryjí ale již ostatní zmiňované aspekty. Pro mě je Gladiátor jedním z nejvydařenějších historických filmů. ()

unrocker

Kdo neviděl neuvěří kdo neprožil NEPOCHOPÍ !!! Tohle je absolutní filmová BOMBA, celý film je oslavou hereckého výkonu Russela Crowea , který tady opravdu excelentně předvádí co dokáže... A režisér Ridley Scott ten je od shlédnutí tohoto filmu u mě na žebříčku těch režisérů od kterých si film s velkou radostí vždycky zhlédnu!!! ()

HM

Můj bratr, jehož studium na VŠ je spjato se starověkým Římem, chodí do kina se svými spolužáky na podobné filmy a dobře se baví historickými bláboly. Ale dobrá, nikdo přece neříká, že film byl natočen podle skutečné události. I když některé věty doslova trhají uši, ("My name is Maximus Decimus Meridius, ..., father to the murdered son, husband to the murdered wife and I will have my vengeance in this life or the next." - ale fuj, to je strašný patos,) přesto si dílo zaslouží vyšší hodnocení: především za dechberoucí bojové scény podbarvené geniální hudbou Hanse Zimmera (dodnes jsem neodpustila Akademii, že nezískal Oskara), za herecký výkon Joaquina Phoenixe (další vroubek - tak Russell ano a Joaquin ne? Nemělo to být takhle náhodou obráceně?) a za všeliké triky. Vskutku, hezky se na film kouká, spousta polonahých vypracovaných mužských těl, dokonce jsem si po několika letech pořídila i DVD za nekřesťanský peníz, ale hlubší myšlenku, malinkatou drobnost, nad kterou bych mohla ještě pár dní přemýšlet, jsem v tom opravdu nenašla. ()

Arccos

Pro mě jednoznačně zklamání. Vizuálně působivé, akční scény super, ale to je asi tak všechno. Možná za to Russell Crowe nemůže, ale spiíš než jako historický Říman celou dobu hrál jako do starověku vklíněný Rambo. Z historického hlediska pochopitelně totální nesmysly, ale to by ke kritice filmu patrit nemělo. Ovšem závěr filmu (přibližně od nezdařeného útěku) je vyloženě trapný - nerealistická zpatlanina smíchaná s ubohým patetickým dramatem. Závěrečnému shromáždění gladiátorů už jenom stačilo sborově zazpívat nějaký pro ten moment složený muzikálový hit. Musel jsem se smát ()

RobbieM@N

Film, k němuž mám velice zvláštní vztah, první mnou "vážně" viděný film na monitoru a jediný film, který mám na DVD, Ridley Scott natočil opus, kterému těch pár roků přidalo na kráse, všechny složky jsou perfektní, avšak to co povyšuje tento film ještě výše je Russell Crowe, jeho charizma dává zapomenout na jistý obsah popcornu a pumpuje adrenalin do našich žil, nic víc k tomu není třeba dodat, jedině vidět. ()

L3G1ON4R

Gladiátor je jeden z mých nejvíce oblíbených filmů, vystižení historie s kvalitními herci za doprovodu režie Ridleyho Scotta v dob největší slávy Marca Aurelia (161 - 180), to se prostě nedá odmítnout nevidět. Po přečtení knihy jsem musel opakovaně shlédnout film ještě několikrát, už jen z důvodu pátrání a zajímání se o dobu římskou z historického hlediska. Pokud pominu pár odchylek a přemrštěností je pro mě tento film jasná jednička a vždycky bude! ()

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

Denzel Washington přejde Alpy jako Hannibal

14.11.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Další posily pro druhého Gladiátora

Další posily pro druhého Gladiátora

03.05.2023

Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner) letos na podzim divákům naservíruje velkolepý historický pohled na legendárního francouzského vojevůdce Napoleona Bonaparteho, to pravé ořechové ale zřejmě… (viac)