V lese nedaleko Drahovic je objevena mrtvola mladé ženy. Na místo přijíždí zkušení kriminalisté, rozbíhá se obvyklý kolotoč namáhavého vyšetřování. Podezřelých je mnoho a slepých cest ještě více. V okamžiku, kdy se zdá, že pátrání definitivně uvízne na mrtvém bodě, je objevena další mrtvá dívka. Kriminalisté se odhodlávají k riskantnímu kroku, který je však jedinou šancí objevit vraha unikajícího spravedlnosti... (oficiálny text distribútora)

lakart

Skvělá detektivka, kde se neřeší nic navíc kromě případu. Tady si myslím, že by neuškodilo se více zaměřit na postavy a trochu prohloubit jejich motivy. Samotný případ majora Kalaše je bez jakýchkoliv poznámek a výtek, jeho charisma srší v každém záběru. Hudba a kamera dotvářejí velmi hutnou atmosféru. Povedený film po všech stránkách. 90% ()

Inozuka

Přestože jsem viděl již několikrát a přestože od první minuty si pamatuji, kdo je vrah, nikdo neodolám a dám si tenhle film s chutí znovu. Ta atmosféra !!! Ti herci !!! Ta hudba !!! Vrah skrývá tvář je zkrátka geniální a bezchybný ... Těším se, jak si to vychutnám zase příště. ()

junxi91

No, nebylo to úplně špatné, ale čekal jsem to lepší. Především mě zklamalo to, že mrtvoly zde byly pouze čtyři, nikoliv sedm, jako tomu bylo v případě sériového vraha Vaška Mrázků. Děj začíná tím, že v lese nedaleko jistých Drnovic je nalezena mrtvá žena jménem Marcela Brychtová. Její smrt přijedou vyšetřovat soudruzi kriminalisté major Kalaš v podání skvělého Hrušínského a jeho kolega nadporučík Varga v podání fešáckého Radka Brzobohatého, se kterými spolupracuje místní poručík Louda. Jedná se ovšem o zdejší druhý případ vraždy – předtím byla v lese nalezena jiná mrtvá ženská, jistá Menšíková. Obě byly zabity úderem kamenem zezadu do hlavy. A tak se tu rozjíždí kolečko pochůzek, otázek a celkového vyšetřování, které vede do mnoha slepých uliček. U jedné byl prokázán sexuální motiv (Menšíková), u druhé zase ne. Prvním podezřelým je manžel Brichtové, který je ale zrovna na vojně a nebyl půl roku doma. Ten přizná, že se nacházel v okolí místa činu v době vraždy. A také věděl den před vraždou o tom, že mu byla ta mrcha nevěrná. Všechno se točí kolem místního zpustlého zámku, ze kterého se stal klasický komoušský státní statek. V okolí se v inkriminovanou dobu pohybovali další lidé, většinou pracující na onom státním statku – doktor Wintr, hajný Bureš - nálezce mrtvoly, domovník Jiří Král s manželkou a krásnou šestnáctiletou nemluvnou dcerou Radkou, jeho bratr správce statku a v neposlední řadě také retardovaný pasák koní Michal s dalekohledem. Jo, a ještě je tu jeden statný chlapík jménem Kyncl, který byl milencem Brichtové a má nádherné tělo a jak poznamenal Kalaš, „mohl mít každou ženskou, na kterou si ukázal, na rozdíl od nás“, na což mu však oponuje fešák Varga, „ať mluví za sebe“. Tahle hláška mě asi nejvíce pobavila, stejně jako ta s poznávací značkou auta, kterou Kalaš zapomněl. Také je zde atraktivní kamarádka od Brychtové jménem Táňa Válková, která s manželem vlastní chatu, do které dříve Brychtová ráda chodila. Pak jsou tu také ty kradené samorosty, na které si stěžoval hajný, a jejich nález u Válkové. Ta také půjčovala svou chatu fešákovi Kynclovi, který zde nechodil jen s Brichtovou, ale také s Válkovou. Další její kamarádkou byla účetní ze statku Kramářová. Ta se neukáže na statku, jelikož má dovolenou, ze které se však ani nevrátí. Brzy je nalezena v seně její kabelka a její mrtvola je nacpaná v jedné budce. Konečně si Kalaš myslí, že našel vraha – cvoka Michala. V jeho místě na přespání na jsou nalezeny ukradené peníze od Brychtové, on je však nalezen mrtev pod žebříkem. Vypadá to jako hotová věc – byl vrahem a když měl být odhalen, tak se zabil. A také se Kalaš dozvídá o tom, že Radka byla dříve napadena mužem, který ji udeřil kamenem zezadu do hlavy, o čemž se její tatínek Jiří Král dříve nezmínil. Kalaš a Varga se poradí s psychiatrem ohledně Radky a rozhodnou se, že provedou rekonstrukci jejího napadení, což však může být pro Radku dost nepříjemné, ale povede to k odhalení vraha. Jako dalo se to, ale chvílemi mě to moc nebavilo. Oceňuji však mrazivou atmosféru, ponurou hudbu a realistické záběry na ty mrtvé zakrvácené ženské a k tomu tu přírodu okolo…A také jsem se v těch jménech dost ztrácel, naštěstí jsem si je zpětně dohledal na internetech a dal jsem dohromady zhruba nějakou kostru děje. () (menej) (viac)

Rodin

Mně prostě ty Schulhoffovy detektivní pokusy nechávají chladným, stejně, jako celá atmosféra, která z filmu čiší na sto honů. ()

Tiiso

Detektivka Petra Schulhoffa dozajista patří k těm, které o několik hlav převyšují své sousedy. Příběh spočívá ve stíhání vraha, který přímo pod rukama vyšetřujícího kriminalisty, páchá své činy a kličkami neustále uniká spravedlnosti. Dá se říci, nic nového pod sluncem, ale ne v tomto případě. Námět je totiž velmi silný. Jak svou podstatou příběhu, tak i zasazením v reáliích a v neposlední řadě charakterem jak vraha, tak i policisty. Scénář velmi dobrým způsobem plynne. Děj hned od počátku padne do temnější pozice vyprávění. Drahovice, ves v které se zločiny odehrávají, nepůsobí dobrým dojmem. Černobílý obraz umocňuje celkovou stísněnost prostoru. Postavy a postavičky jsou všechny záhadné, v jádru tajemné a zkažené. Jakkákoliv stopa, kterou dvojice vyšetřovatelů zachytí, vede do slepé uličky, a každá odpověď vzbuzuje jen další otázky. Přesně tak jak to má býti v každém dobrém snímku, tohoto žánru. širokoúhlá kamera je na velmi dobré úrovni. Stejně tak se chová i doprovodná hudba. Vše korunuje vynikající herecký výkon Rudolfa Hrušínského. Tedy vypadá, jako kdyby ani nehrál. Jen tak chodí ve svém baloňáku, sem a tam, občas prohodí nějakou větu.....Ale to je jen zdání. Role majora Kalaše herci sedí, je uvěřitelný a jako vždy velmi profesionální. Někdo možná dokáže vraha prokouknout a uhodnout během filmu, mě a mé manželce se to nepodařilo. Oba dva jsme hádali někoho jiného a nesprávného. Já jednoho, manželka druhého. A oba jsme byli vedle. Dovoluji si zde říci, že i po tolika létech, tento snímek nezklame a s časem dobře zraje. ()

Marfab

Miluji tyto filmy a zvlášť Rudolfa Hrušinského v roli mjr. Kalaše. S tváří chladnou v jakékoliv situaci a odhodláním pevným dokáže vyřešit vše ()

joelly01

Zase ted porad jedu po Rudolfovi Hrusinskem. Bud Petr Cepek nebo Rudolf Hrusinsky. A nic jineho nyni nechci a neuznavam. Opet paradni detektivecka o vrahovi mladych zen. Spravne ponure, dobove.. Tisniva atmosfera, vsechno tak nejak skarede, opryskane a me to pritom tak strasne pritahuje! ()

Knor

Další temná krimi v čele se zkušeným a nekompromisním majorem Kalašem. Petr Schulhoff zkrátka moc dobře věděl jak má drsná krimi vypadat. ()

Godhaj

,,Je vždycky lepší usvědčit živýho vraha“ Druhé pokračování s majorem Kalašem už je o level výše než první film. Především je příběh čisté krimi bez jakéhokoliv ideologického balastu, což ho činí zcela nadčasovým. Atmosféra je také ještě hutnější. Stísněné a nepřátelské prostředí odříznuté vesnice naplněné postavami, které jen mlčením přiznávají narušené vztahy mezi s sebou navzájem, mě zcela pohltilo. Táhlé a nepříjemné tóny podkreslující onen depresivní závoj pak můj pocit jen umocnily. Vyšetřování je tentokrát nesmírně náročné a já každé zadrhnutí prožíval spolu s tradičně vynikajícím duem Hrušínský – Brzobohatý. Ostatní postavy jsou ale zahrané do puntíku přesně a je zcela jedno, jak dlouho se na scéně vyskytnou. Pochválit musím také bezchybný zvuk, postavy jdou výborně slyšet, a tak často jen šeptají. Je to jeden z nejlepších českých krimi filmů s napínavým příběhem až do samotného konce. ()

G04T

Buď si musíte typnout a nebo počkat do konce, protože vraha s největší pravděpodobností neodhalíte. A to odhalení, to bylo přímo vynikající. České krimi inspirované českým sériovým vrahem Václavem Mrázkem, které má výborný zvuk,hudbu nahánějící husí kůži, skvělý výkony herců (viz. Rudolf Hrušínský a Radoslav Brzobohatý) a nejlepší kamera co jsem kdy viděl od Jiřího Vojty a vynikající casting. ()

Rattlehead

Asi to není nejlepší Kalašovka, ale přesto se jedná o špičku naší tvorby v žánru krimi. Správně ponurá atmosféra a slušné napětí, kdo je vrahem. Kdybych měl vybrat pět nejlepších českých krimi filmů, většinu by tvořila díla Petra Schulhoffa. ()

Anianna

Schulhoff měl ohromný cit na vystižení dobové atmosféry. Jeho černobílé detektivky patří k tomu nejlepšímu v české krimi. ()

Dinsberg

Pro pochopení celého filmu doporučuji přečíst si něco o Václavu Mrázkovi. Podle něj je vystavěna dějová linie. Pátrání po něm trvalo šest let a v regionu, kde "působil", se začala prosazovat domobrana. Rudolf Hrušínský jako major Kalaš nepotřebuje mnoho vyjadřovacích prostředků. Takových detektivek by se mělo natáčet víc. Takových, kde cítíte mrazivou atmosféru, strach lidí z bestie, která stojí vedle vás a vy o tom ani nevíte. ()

iz67

Česká krimi je protimluv. Nedaří se nám vytvořit napětí, moment překvapení. Tak i tady vše působí nevěrohodně a samoúčelně, navíc pocukrované, iracionalitami z bolševické minulosti. Asi si toho českého handicapu byl Schulhoff vědom, takže tlačí na pilu pochmurnosti kde se dá, což trapný pocit ještě násobí. Takže rádoby pochmurné je vše, včetně naprosto obyčejných momentů: major nastupuje z 603-ky - pochmurná hudba, obhlídka místa činu - pochmurná hudba, banální diskuse kriminalistů - pochmurná hudba. Jediným plusem filmu je zaznamenání exteriérů komunistického Československa, rozpadajícího se před očima. ()

lolaloka

Geniální vzhledem k tomu, že se vše odehrává v zapadákově v okruhu 5 km. Tudíž je všem jasné, že vrah je někdo z místních, příliš možností tu není- malá víska, pár lidí.... Přesto scénáristé dokázali v takovém prostředí vyvodit úžasný příběh, plný stísňující atmosféry, která se stupňuje a vrcholí rekonstrukcí přepadení Radky u křížku. Tenkrát holt scénáristé uměli. Co se hereckých výkonů týče, pěji ódy. Bravurnímu Hrušínskému výborně sekunduje Brzobohatý a ostatní nepříliš známé tváře to herecky zvládly na jedničku (od babičky Michala po samotnou Radku), navíc tím, že nebyli tito herci notoricky známí, dodali filmu skvělý nádech skutečnosti. ()

Jehan

Poctivá detektivka dřevního typu. Pokaždé si říkám, jaká je škoda, že se dnes žádné takové "kalašovky" už netočí. ()