King Richard je životopisná dráma, natočená podľa skutočného príbehu, ktorý inšpiruje celý svet. Príbeh Richarda Williamsa (Will Smith), trénera a otca svetovo preslávených tenistiek Venus a Sereny, ktorý má geniálny plán ako dostať svoje dcéry z ulíc Comptonu v Kalifornii na svetovú tenisovú scénu. Hlboko dojemný príbeh ukazuje silu rodiny, vytrvalosť a nezlomnú vieru ako prostriedok k dosiahnutiu nemožného. (Continental film)

Pete

Krále Richarda jsem se mírně obával, ale zbytečně. Přestože ho režíroval málo zkušený, mladý filmař, tenhle snímek šlape jak sandály. Je tam pochopitelně i ten tenis, scénář se však soustředí hlavně na trochu despotického otce rodiny, nesnesitelného burana, kterého velmi pěkně ztvárnil Will Smith v jedné ze svých nejlepších rolí. Na druhou stranu, mít takového otce, asi už jsem taky vyhrál Wimbledon - byl by nic bez talentu svých dcer, ony by však zase jistě nebyly tak úspěšné bez cílevědomé píle svých rodičů, kteří v ně měli od začátku opravdu nezdolnou víru. Je to óda na rodinu Williamsových, vyhýbá se jakékoliv kontroverzi, ale je příjemné si občas pustit film, kde se všem všechno daří, a navíc divák už dopředu ví, že bude happyend. ()

oasismanik

O tenis sa až tak nezaujímam, ale predpokladám, že išlo o dosť zidealizovaný príbeh dvoch sestier, ktoré samozrejme pozná každý, kto aspoň raz zapol televízor niekedy okolo roku 2003. Aj keď ako už názov napovedá, je to primárne o ich otcovi, postavičke, ktorá je často dosť "na facku" :) Skoro 2 a pol hodiny je ale fakt moc, tie tenisové časti som pretáčal. ()

Grondal

Zaujímavá sonda do života človeka, ktorý svojim deťom nalinkuje úspech. Prím tu hrá naozaj postava otca sestier Williamsových, ktorý je načrtnutý z viacerých uhlov a v zásade film sa nebojí poukazovať ani jeho nejasné motivácie (robil to pre dcéry, alebo pre seba?). Toto jednoznačne kvitujem, pretože vďaka prístupu film má výpovednú hodnotu aj ľudí, ktorý sa nezaujímajú o ženský tenis. Problémom však je, že napriek povedanému mám pocit, že stále kĺžeme po povrchu. O problémoch profesionálneho športu do ktorého sú hádzané ešte deti, sa tu iba rozpráva a teda to netne do živého, deti sa tu nevyjadrujú k rozhodnutiam svojho otca a teda nevieme, či s nimi súhlasia/nesúhlasia a v 95% sledujeme iba ako sú vysmiate a nadšené, čo je v reále dosť nepredstaviteľné, keďže aj film ukazuje, že v rodine (resp. v manželstve) to dosť škrípalo. Toto všetko dokopy dáva pocit, že film poodhaľuje zákulisie vzniku tenisových legiend, ale kostlivci zostávajú bezpečne zavretí v skriniach a to aj napriek dĺžke filmu a zdanlivej hĺbke. Odpoveď na otázku, či bol Richard Williams génius, ktorý videl talent svojich detí, alebo iba blázon, ktorému vyšla stávka na jednu kartu, musí každý hľadať u seba. ()

sniperjozef

Za mě takové Štěstí na dosah (2006) se "skutečným" příběhem. Proč se "skutečným" v uvozovkách? Nevím jak moc je tam, nebo není, přidáno, aby byl film divácky zajímavý. Každopádně Will Smith hraje fantasticky, film je velmi dobře natočený, příběh vás vtáhne a pustí až u závěrečných titulků. Krásný sportovní film, za mě jeden z nejlepších v novodobé kinematografii. ()

koty2201

Nepovedal by som, že práve takýto film, ako je King Richard, dostane Oscara. Pretože netvrdím, že ide o slabý počin. Práve naopak. Ale Oscara? Neviem. Mne to až tak úžasné a výnimočné neprišlo. Ja veľmi veľký športový divák nie som a tenis obzvlášť nejak nesledujem. Teda nie že by som sem tam nezachytil niečo v spravodajstve, ale inak sa o to nezaujímam. Aj ústredné duo sestier Williamsových poznám len z konca ich kariéry.  Každopádne, počul som, že ich otec v skutočnosti až takýto prísny nebol. Respektíve, že je to trochu viac zdramatizované. Príbeh zrejme až na autentickosť nemôžem hodnotiť, lebo to je život a nie výmysel scenáristu. A autentickosť zhodnotiť nedokážem, pretože kariéry týchto tenistiek som nesledoval, ako som už písal. Z môjho pohľadu až na diktatúru ich otca môžem povedať, že je to taká tá klasická športová dráma. Čo je netradičné je, že film sa skôr sústredí práve na ich otca ako na ne (logicky, keď sa film volá po ňom). A skôr je tu ukázaný začiatok profi kariéry staršej Venus a samotná Serena tam ani veľmi nefiguruje. Čo ma mrzí, lebo mohli ísť ešte trochu ďalej. Stvárnenie Richarda Williamsa Willom Smithom si zaslúži svoje uznanie a vidno, že takéto úlohy mu idú dobre. Na druhej strane mu Aunjanue Ellis-Taylor ako jeho manželka, skvelo oponovala a dohovárala. Jon Bernthal poteší vždy, aj keď on vyniká skôr v tých záporných úlohách. Takže áno, v prípade tejto trojice to veľmi dobre fungovalo a aj ich vzájomná chémia. Technicky som spokojný a hlavne preto, že tenis je vďačný šport pre zaujímavé pohľady kamier. Čiže sa na film pekne pozeralo. Musím pochváliť aj masky a rekvizity, lebo naozaj boli takmer verné skutočnosti a dali si na detailoch záležať. Hudobne to bol štandard, ale na solídnej úrovni. Emócie prekreslila hudba dobre.  Takže ja môžem tento kus tenisovej histórie športovým fanúšikom a konkrétne nadšencom tenisu určite doporučiť. Ide o vydarenú drámu na ktorú sa oplatí nájsť si čas. ()

Blazis34

Skvělý film o projektu geniálního stratéga Richarda. Je vždy velkou otázkou, do jaké míry děti drilovat a kolik jim dát času pro ně. Samozřejmě dnešní sport je obrovsky konkurenční a do vrcholového se dostanou jen ti největší talenti či největší dříči. Proto je zapotřebí trénovat stále více a více, avšak někdy na úkor volného času dětí. Je ale velká otázka, co je pro ně lepší. Děj byl velice poutavý, neustále se vyvíjel a nejvíce se mi líbily závěrečné skutečné záběry. Filmu dávám 80%, čtyři hvězdy. ()

blondboss

Will Smith opäť ukázal, aký pán herec to je. Zobral to celé na seba a geniálnym spôsobom stvárnil postavu sebestredného a egomaniackého otca, ktorý bol ale v konečnom dôsledku milujúcim, cieľavedomým a zdravo sebavedomým. Príbeh Venus a Sereny je sám o sebe inšpirujúci a Greenovi sa podľa mňa verne podarilo zobraziť pohnútky, ašpirácie a celkový postoj oboch tenistiek či už voči otcovi alebo sebe samotným. Ak tento snímok získa Oskara, nebudem vôbec prekvapený. Mňa to bavilo a dokonca som si oprášil záznam z pamätného zápasu z roku 1994. Určite odporúčam. 75 % ()

Karlos8

Skvělá podívaná. Je strašně hezké vidět v dnešní době, jak se někdo snaží vychovávat své děti. Upřímnost, pokora a respekt k rodičům. Sportovní úspěch zde řadím až na druhou kolej, čímž nechci říct, že by byl méně významný, nicméně to, co dělal král Richard pro svá děvčata, tak by mělo být promítáno každému rodiči v minimálně měsíčním intervalu. Skvěle inspirováno, skvěle natočeno a skvěle také zahráno. ()

muti

Cesta na vrchol je dlhá a plná prekážok, jednou z nich môže byť samotný tréner a aj ego. Ináč je film vlastne Rocky na kurte. Človek nemusí hneď všetko vyhrať, stačí keď zavari šampiónovi. ()

AndrewNewman

Willa Smitha považujem za jednu z najväčších osobnosti filmového priemyslu. Orientuje sa v podstate v každom žánri a čím je starší, tým sa z neho vďaka skúsenostiam stáva ešte lepší herec. V jeho prípade sa rozhodne nedá hovoriť o tom, že by si toho Oscara nezaslúžil a jeho škandál s fackou neriešim, pretože ma do toho nič nie je. Každopádne Kráľ Richard si sebavedomo kráčal svojou cestou, lenže tá bola pridlhá. Vo filme toho nie je až toľko a stačilo by to vtesnať do tých dvoch hodín. Tak by to bola úderná športová dráma o dvoch skutočne výnimočných športovkyniach. A možno ma to nechytilo tak veľmi, ako napríklad nedávna Sandlerovka, pretože tenis nie je nič pre mňa a sestry Williamsové som na kurte videl asi tak raz. ()

uhlerado

Žánru športu sa poteším, no nie vždy je to na jednotku. Will ako zrelý herec zahral výborne a pred pozeraním som nevedel, o čom to bude, dve tenisové hviezdy, ktoré možno nikto nikdy neprekona. Soundtrack funky ()

tomino28

Mám rád filmy založené na skutečných postavách a skutečných událostech a zároveň jsem i fanoušek filmů sportovních. Mohlo by se tedy zdát, že Král Richard: Zrození šampiónek bude jasná trefa do černého. Ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že tvůrci se drží zavedených postupů a jedou až moc na jistotu. Celé je to dlouhé a chybí mi nějaké emoce, všechno působí až příliš strojeně a plánovaně. Pořád se jedná o povedený snímek, ale takový, který si užije svých pár minut slávy v kinech, chvíli se o něm bude mluvit, ale málokdo se k němu bude v budoucnu vracet. ()

KolarikKing

Výborný životopisný kousek nejen o Venus a Sereně Williamsových, ale hlavně o jejich otci. Tenisový fanoušci to asi ocení více než já, ale netvrdím, že mě to nebavilo. Naopak i přes délku 145 minut mě to stále drželo. Všichni herci jsou výborní. Můj oblíbenec Jon Bernthal jako trenér tenisu super. Ovšem celý film táhne Will Smith, který si asi půjde pro Oscara. Za mě King Richard patří do TOP10 letošního roku. 8/10 ()

VideoTuti

Pěkný sportovní tenisový film s dobrou volbou herců, jeho jediným negativem je podtext ukřivděnosti černochů, kteří ve všem vidí rasismus např. narážka Willa Smitha na Kukluksklan při rozhovoru se sponzory, ukázka brutality policie při zásahu proti černochovi atd. ()

rigby

Natočen je film moc pěkně. Ale proč má tak dlouhou stopáž a pomalé tempo? Chvílemi se divák hodně nudí, protože závěr je jasný, ale stále se nic neděje a neposouvá se to kupředu. Ano, rád jsem se podíval, ale jednou stačilo. Více se mi líbil Borg a McEnroe (když už mám zůstat u tenisu). ()

universal

Film ubíhá po té lepší životní stránce /telenovela hadr/ a třeba rozvod pana Richarda, tam vůbec neuvidíme. Ano, dostat se z ghetta až na vrchol, není cesta růžovou zahradou a egocentrik Richard se tak ukazuje, jako dokonalý stratég a vymývač dětských hlav. Palec nahoru, co dokázal, ovšem jestli jsou holky šťastné, to se z filmu nedozvíme. 7/10 Dobré vidět. ()

Will Smith se po roce vrátí před kameru

Will Smith se po roce vrátí před kameru

12.03.2023

Je to rok od posledních Oscarů, které nevstoupily do historie tím, jaký snímek vyhrál nejlepší film (pokud si na to vůbec někdo vzpomene), ale tím, jak herec Will Smith vystoupil na pódium, aby… (viac)

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

Remake Vrány našel hlavní hvězdu

03.04.2022

Po několika nezdařených pokusech oživit novou verzi Vrány, včetně jednoho s Jasonem Momoou (Aquaman, Hra o trůny) v hlavní roli, se sdružení nezávislých producentů Hassell Free Productions, The… (viac)

Will Smith vydal omluvu

Will Smith vydal omluvu

30.03.2022

Je úterý, takže touhle dobou už nejspíš zpráva o facce, kterou dal Will Smith během oscarového večera komikovi Chrisi Rockovi za nepovedený vtip na adresu jeho manželky Jady Pinkett Smith, dorazila i… (viac)

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

Duna a V rytmu srdce slaví oscarové vítězství

28.03.2022

Dnes v noci proběhl 94. ročník předávání Oscarů, tedy cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS), a i letos se psala oscarová historie. Celý ceremoniál se odehrál v hollywoodském Dolby… (viac)