Nasadený vojak Markus sa vracia domov k dospievajúcej dcére Mathilde potom, čo jeho manželka umrela pri tragickej nehode vlaku. Zdá sa, že to bola len nešťastná zhoda náhod, až kým sa neukáže matematický geek Otto s dvomi excentrickými kolegami Lennartom a Emmenthalerom. Aj Otto cestoval v zničenom vlaku. A je presvedčený, že za nehodou musel niekto byť. Ako sa stopy hromadia, Markusovi začína byť jasné, že mohlo ísť o starostlivo naplánovaný atentát, ktorého náhodnou obeťou sa nakoniec stala jeho manželka. Nová komédia Andersa Thomasa Jensena je modernou bájkou o solidarite, náhodnosti vesmíru a… no, o zmysle života. (Film Europe)

Eliott

Celý film je vystavěný okolo myšlenky, že sebemenší akce může ve výsledku vyvolat masivní a zcela absurdní reakci. Pravděpodobně jde o ten nejlepší skandinávský film, který jsem kdy viděl a zároveň o jeden z nejlepších filmů v poslední době. Celým dějem nás pak provede poněkud netradiční skupina hlavních hrdinů v čele s vojákem Maddsem Mikkelsenem, který je z naší party jediný fyzicky zdatný a postará se tak o 90% akčních scén. Zbytek týmu je tvořen z několika nerdů, kteří chtějí pomoci, ale trpí různými psychickými poruchami. Díky jejichž vzájemným interakcím vznikají moc vtipné momenty. Jedná se tedy o velice promyšlené, přirozeně vtipné, akčně naprosto dokonalé a procítěn drama. PS: Toto dílo zařazuji do kategorie svých top filmů za tento rok a doporučil bych američanům, aby si vzali příklad, jak snadno a nenásilně (zcela přirozeně) lze do děje zakomponovat homosexuála a osobu, či dokonce osoby s postižením. ()

3DD!3

Příčina a nasledek. Krvavé drama o pomstě střídá bizarní komedie v nezaměnitelném stylu Anderse Thomase Jensena. Mads Mikkelsen v roli mlčenlivého vojáka, který se vrací z války, aby pohřbil ženu a našel cestu k dceři znovu exceluje. Vyšetřování vlakové katastrofy, které posune snímek k cestě za pomstou je ovšem rukách tří podivných IT primadon. Hláškující nerdi vytváří k mlčenlivému Madsovi zvláštní protipól, který scénář využívá nečekaným způsobem. Výborné akční scény patří k žánrové špičce a nečekaně příjemný konec z Rytířů spravedlnosti dělá klasický Vánoční film. ()

JitkaCardova

„Musíš pochopit, že to chvíli trvá, než to začne dávat smysl. Chce to čas.“ – to platí naprosto o všem, co za něco stojí, a tak i o tomhle filmu. *** Co je náhoda nebo nehoda uvnitř společenského systému absurdně protkaného strukturálním násilím a plného více či méně zjevně poškozených obětí, v němž násilí už relativně samovolně plodí další násilí, a co je důsledek vědomého či dokonce záměrného jednání, za něž někdo nese odpovědnost – a odkud to v kauzálních řetězcích začít odlišovat? A nedává větší smysl začít se na to dívat ještě úplně jinak, než řešit, kdo za co může, a hájit si práva na vlastní alergie a nevstřícnosti? *** Film, takřka rozfrázovaný sledem elektrošoků, které divákovi chystá formou i obsahem, důvtipně rozebírá zárodečné podhoubí veškerého ubližování a poškozování, přičemž si formálně naprosto bravurně buduje obrovský nadhled nad příběhem už tím, jak se nenechá žánrově polapit, aniž by při tom divočení zároveň ztrácel kontakt se současnou realitou, a obsahově pak s tímtéž nadhledem divákovi nabídne – aniž by to působilo trapně edukativně, banálně nebo kýčovitě – i hojivý lék a katarzi. A to zažít je veliká radost, protože možnost prožití nefalšované katarze je dnes zvlášť u snímků reflektujících neutěšený stav lidské společnosti až příliš vzácná. *** (Světozor a pak znovu na B12 s Lí, O., R.. a J.) ()

Kaka

Hybrid, která má skoro všechno. To by nebylo až tak neobvyklé, ale krajně nestandartní je fakt, jak mrštně a sofistikovaně dokážou tvůrci kombinovat jednotlivé aspekty filmu dohromady a jaký celek z toho dokázali vytvořit. Trochu chlapské drama plné podivínů, trochu John Wick, občas jen černá komedie s typicky severským, humpoláckým humorem a chrochtavými herci. ()

Spiker01

Mads Mikkelsen je velký popularizátor své domácí tvorby a nutno říct, že k nám dováží samé pecky. Rytíři spravedlnosti mají trošku atypický příběh než by možná kdekdo čekal, o to víc však překvapí a dojme na těch správných místech a co víc, v určitých momentech i uspokojí akční fandy.  Anders Thomas Jensen sepsal skutečně uvěřitelný příběh jedné zdecimované rodiny a zvládl jej protkat chytrými dialogy, které nenudí a vy budete chtít více...80% ()

castor

Ukradli jí kolo, její matka ráno nemohla nastartovat a otec telefonující ze zahraniční mise nemá dobré zprávy. A ještě je tu ten milý chlapík, který matku osudově pustil v přeplněném vlaku sednout. Buch a vlakové neštěstí navždy změní životy několika lidí. Nehoda? Náhoda? Asociální matematik Nikolaj Lie Kaas vidí statistickou abnormalitu. Tahle tragédie musí mít očividného viníka. Jeho teorii se nicméně policie vysměje, výbušný voják s tváří Madse Mikkelsena naopak na nepatrné vodítko a hlavně na pomstu slyší. „Tým“ ještě doplní další dvojice looserů-vědátorů, kteří si zahrají mimo jiné na psychology, ale hlavně zjistí, že není snadné někoho zabít. A vlastně pro všechny bude tahle mise zajímavou skupinovou terapií. Výsledek je kouzelný. Ostatně Anderse Thomase Jensena známe jako tvůrce jízlivých fláků Blikající světla nebo O kuřatech a lidech – v obou se setkal s (jeho i mými) oblíbenci Mikkelsenem a Kaasem – a rovněž scénáristu tíživých dramat režisérky Susanne Bier. I tentokrát se pohybuje v cynické rovině a s opravdu černým humorem. Přesto je to celkově moc příjemné, snad až laskavé, a pochopitelně i řádně ujeté. Ovšem výsledek nikdy nesklouzne k nějaké frašce. Žádný z žánrů tady není na úkor dalšího. Těchhle několik ztracených charakterů a diagnóz prostě musí bavit. Dánové vládnou. ()

*CARNIFEX*

Inteligentná, no zároveň prihlúpla, scenáristická delikatesa. Po dlhej dobe film, ktorý ma dejovo zožul ako Lewinska Clintonovho vtáka. Žiadne prekvapenie, že to Jensen opäť raz dokázal, lebo ten snáď nič nerobí na kolene. Po filme “Vidíš měsíc Danieli” ďalšia výborná záležitosť, pričom v tomto prípade nijak nevadila ani akčná, za vlasy pritiahnutá vložka .. ()

Wacoslav1

Jo přesně tenhle druh humoru můžu a dnešní hyper korektní doba ho kurewsky potřebuje! Jenom škoda občasných hluchých míst a přehnaný délky. Úplný nadšení se tak nekoná, ale už z principu tam tu těsnou čtyřku mrdnu.70% ()

Xmilden

Čekal jsem jednoduchou cestu za pomstou a nakonec na mě vybaflo spíše rodinné drama. Mads Mikkelsen tentokráte hraje trošku jinou postavu, jak je ostatně u něho v dánských produkcích zvykem. Nejlepší dánský film všech dob to tentokráte není, ale velmi dobrý zcela určitě. 75% ()

DJ_bart

[VIDĚNO 18.3.] "Lennarte, chceš mě před spaním ošukat, aby se ti dobře spalo?" "Ne, děkuji. Zítra nás čeká dlouhý den. Potřebuju být v kondici." ______ Černá komedie 'Rytíři spravedlnosti' naprosto adekvátně zapadá do kategorie 3D - tzn. Delikátní Dánská Dramedie. Nejnovější hitovka Anderse Thomase Jensena je totiž famózní tragikomickou akční žánrovkou plnou fascinujících karikaturních postaviček, která na půdorysu skandinávského komediálního dramatu brilantně experimentuje s prvky nonkonformního kriminálního thrilleru, který si se lstivou gescí hraje s diváckým očekáváním, neopomene zahrnout leitmotiv rodinných etud, neštítí se explicitního vyobrazení násilí a brutality, razantně klade důraz na signifikantní severskou atmosféru, a excelentně paroduje akční žánrová klišé. A všeobecně i z hlediska stylizace jsou Rytíři spravedlnosti neskutečně vycizelovaný a poctivý filmový řemeslo, u něhož budou cinefilové instantně fapovat. A ačkoliv je snímek pojat jako svérázná metafora o významu náhody, druhé šance, a celkově fenoménu motýlích křídel, luxusnější evropskou delikatesu nejen na poli akčního filmu letos bezkonkurenčně neuvidíte.... Kéž by tak zábavných a konceptuálně originálních akčních tragikomedií vznikalo víc - páč finální westernová přestřelka byla tak ženiální, že naprosto s přehledem strčí do kapsy jakýkoliv americký vysokorozpočtový biják. Doufám v pokračování, protože týhle cynický sebrance dánských antihrdinů v čele s cholerikem Madsem bych klidně věnoval celou trilogii. Dáni umí, Mads Mikkelsen je gigachad. Nehorázná pecka toto. ______ "Nechápu to! Kdy přesně budeme potřebovat skládat zbraně?" "Můžou na tom záviset naše životy, Lennarte. Víš jak se tomu říká, že?" "Říká se tomu 'Naser si Emmentalere'! Kdyby jste mi řekli, že si budem něco skládat, zajel bych si místo toho radši pro nábytek do IKEI!" ()

Big Bear

Hvězd jak na americké vlajce, 84% tady na ČSFD... To bude pecka napadlo mně.  K tomu Mikkelsen, kterého mám jako herce ve velké oblibě. Náhody holt neexistují naznačuje film. Obsah vypadal zajímavě a začátek byl velmi slibný. Jenže... Pak nastoupí cosi jako severský humor. Za sebe bych řekl, že je ještě o level ,,vtipnější'' než ten německý, asi že je Dánsko dál. A že německý humor je k popukání to je notoricky známé ! Mám rád komenty DaVIDa82, často se s ním v lecčems shoduji, ale dnes tedy udělám vyjímku. Žánrů je tu tolik, že jde o naprosto nesourodý mišmaš. Jakýsi dánský filmařský eintopf. V jednu chvilku člověk sleduje jak ,,humorně" uvažují tři šílenci jejichž míru inteligence prostý smrtelník nechápe, po chvilce sleduje čistokrevnou akci kdy Mikkelsen se sapíkem takticky auto od auta chladnokrevně čistí ulici od ozbrojenců aby to sklouzlo k slzičkám, to když drsnej zabiják z Afghánu rozláme koupelnovou skříňku Rättviken i s umyvadlem Twällen a baterií  Hamskär... Právě ta šílená nevyváženost filmu dle mého názoru děsně uškodila. Ano, mohl bych křepčit jak je to geniálně splácené ze všeho, z žánrů chyběly už snad jen horor a muzikál i když na ten ke konci také málem došlo. Nechat to jen na místy fungujících emocích a místy až strašidelnému Mikelsenovi mohlo to být dobré. Ti 3 cvoci jakoby byli z jiného filmu co se do tohoto nějak záhadně připletli.  Nehrát v tom Mikkelsen tak nevím zda bych to vůbec dokoukal. Jen se modlím aby jako Madsen nezačal hrát úplně ve všem... Dávám za 3 biometricky shodné rysy obličeje a neskrývám zklamání! * * * ()

Beckett51

Od první (cca) do poslední vteřiny naprosto famózní. Fantastický herecký výkony, geniální scénář (s tunou vrstev, brilantních postav a dialogů) a skvělá nenápadná hudba. A Mads ve vánočním svetru se skoro vyrovná Cageovi v trenkách s tygřím tričkem, takže co víc si přát? ()

Aky

V podstatě je to  hříčka o tom, jak moc v životě funguje, anebo nefunguje náhoda. Dotud pěkné a zajímavé. Co mi drhlo, byla spousta mrtvol, které k tomu bylo nutné použít. Navíc v evropském prostředí, kde veřejný zájem o vraždy bližních a i policie hrají docela podstatnou roli. Od té se zde bez vysvětlení abstrahuje. ()

Cappuccino

Dramédia s prvkami slušnej akcie na čele s charizmatickým Madsom Mikkelsenom a podivuhodnou partiou vedcov, medzi ktorými perfektne pracuje chémia. Bavil som sa dobre, ale emotívne rozhovory medzi hrdinami ma, pravdupovediac, príliš nechytili za srdce. Okrem toho by ma viac potešil menej predvídateľný záver, ktorý nemusel nutne obsahovať malé morálne ponaučenie. ()

HAL

Hodně velká pecka. Dánové se překonávají, Rytíři jsou jeden z nejlepších filmů co u nich kdy vznikl. Podle traileru jsem čekal spíš jednoduchou černou komedii ala Boj sněžného pluhu s mafií (nebo Cold Pursuit s Neesonem) - a té hromady veselých absurdit s bizarními charaktery jsem se tu mezi efektním zabíjením hromady gangsterů opravdu dočkal - ale zároveň s tím tu hodně seriozně rozebírají zpracovávání životních traumat a vyrovnání se s nimi, smíření se s tragickou realitou života po ztrátě... a dohromady to překvapivě dokonale funguje. Právě skrze pošahanost ostatních charakterů a jejich počínání se noří do hloubky na první pohled ledově chladného badass Mikkelsena, aby se sám před sebou dokázal odhalit jako nejzlomenější postava ze všech. Hodně působivé. 9/10 ()

liskam

Pecka.! Perfektní scénář a casting. A hlavně žádná vykrádačka.!! Mikkelsen ukázal stejně kvalitní výkon jako v "Adamových jablkách" a ostatní "šílenci" se nenechali zahanbit. Opravdu nevím, jestli je to (díky režii) tou perfektně zachycenou Dánskou atmosférou, a nebo to prostě ti herci umí tak podat, aniž by je někdo instruoval. Ať už je to tak a nebo tak, profesionální přístup všech a dokonalé herecké výkony mi nedovolují dát méně než 5*. Za mě perfektních 92% ()

Vavča

Válečný veterán Markus přijde o ženu, vrací se proto z Afghánistánu, aby se postaral o dceru, se kterou si ale zjevně nerozumí. Na jeho prahu se objeví matematický statistik Otto, který ho přesvědčuje, že smrt jeho ženy nemohly být z pohledu statistiky náhoda. Zvlášť, když se poblíž vyskytoval bratr hlavy gangu rytíři spravedlnosti, proti kterému měl svědčit člověk, co při nehodě zahynul. Markus se rozhodne, podívat se tomu blíže na zoubek, Otto a jeho dva excentričtí hackerští přátelé jsou mu k ruce. Uvidíte černou komedii, psychologické, rodinné drama v jednom a ještě k tomu s akčními prvky. Partička podivných charakterů k sobě přilne a výléčí si své rány na duši i bez psychiatrů. možná kolo na Vánoce bude, možná ne... ()

Snorlax

Jensen geniálně rozpracovává souvztažnost namnoze bizarních scén, jejichž protagonisty jsou lidé porouchaní na duchu i na těle. Extrémně se mi zamlouval Broův rozpolcený hacker, byla to jeho zřejmě nejlepší role. Dánská kinematografie se nenápadně vyšplhala mezi světovou špičku a zdá se, že se jí tam zalíbilo a jen tak nehodlá opustit pozice. ()

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

Chris Rock bude režírovat remake dánského Chlastu

30.01.2024

Lamentovat nad tím, že vznikají anglicky mluvené remaky světových filmových hitů, by už nemělo příliš smysl. Občas z toho může alespoň vzejít fajn snímek, který podnítí zájem o danou látku, případně… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

Rytíři spravedlnosti se dočkají remaku

16.11.2021

Studio Lionsgate si objednalo remake další evropské pecky – tentokrát velebeného dánského snímku Rytíři spravedlnosti. V původním filmu režiséra Anderse Thomase Jensena (O kuřatech a lidech, Adamova… (viac)