Dej sa odohráva v rokoch 1899 - 1945 a sleduje osudy postáv na pozadí premien mesta Gdaňsk, ktorého genius loci sa stáva ďalším protagonistom. Rozprávačom je Oskar Matzerath, ktorý sa z nedôvery a odporu voči falošnému, krutému a pokryteckému svetu dospelých rozhodne pri svojich tretích narodeninách pádom do pivnice zastaviť svoj rast. Predstieraná detinskosť mu zachováva odstup, nezávislosť a slobodu; jej príznakom sa stáva červenobiely plechový bubienok, na ktorý v proteste vytrvale bubnuje. (ASFK)

Felix22

Četl jsem knihu a přišla mi velmi dobrá. Na film jsem se podíval, abych to mohl porovnat a musím říct, že se docela povedl. Nicméně velkou část vynechali (taky že kniha má přes 600 stránek) a všechny scény se střídaly v neuvěřitelně rychlém běhu, a řada věcí nebyla moc vysvětlena. Sexuální aspekty filmu řešit nebudu (ano, je to v mnoha ohledech kontroverzní a za hranou) a to je v knize naznačováno a je na čtenářově představivosti, to je zde explicitně znázorněný. Zatím to je na 4 s dost odřenýma ušima, ale třeba až to uvidím příště a nebudu mít tak čestvé dojmy z knihy, tak to bude lepší. ()

Fender

Snímek je určitě velmi autentický a zároveň se snaží mnohdy vykreslit lidské konání jako ad absurdum, také se snaží navodit podivnou, až lehce nechutnou atmosférou a tím se divákům dostat až pod kůži. Nechutné scény mě ani moc nevykolejily, je sice pravda, že bych asi při tom nerad jedl, ale trauma z toho opravdu nemám. Nejvíce mě ale štval hlavní hrdina Oskar, jelikož to byl rozmazlený spratek, který si neuvěřitelně otravným způsobem vše co chtěl, vypištěl. Celkově mi jeho postava přišla neuvěřitelně nesympaticky a nějak mě nebavilo sledovat jeho příběh, který mi ani zas tak zajímavý nepřišel. Je mi jasné, že i jeho postava měla být vyobrazena také absurdně a vůbec zde nemělo jít o nějaký srdceryvný příběh malého kluka, ale celou dobu jsem měl chuť mu ten jeho buben rozkopat. Film je to jiný a není chybou se na něj podívat, ale ta forma s obsahem mi neseděli. Zkusím přečíst předlohu, třeba mě více obohatí. ()

Dvojirakri

Krásné kulisy města Gdaňska, na druhou stranu protivný chlapeček Oskar. Netypické romantické drama a jako kontrapunkt až symbolistická alegorie. Velmi pěkná výprava, a k tomu podprůměrný výkon v dabingu. Právě ten u mě rozhodnul o třech hvězdách. A také ne zcela přesvědčivý výkon toho malého zlořáda. Asi to chce víc shlédnutí, některé pasáže jsou v rámci kinematografie jako celku unikátní, ale já mívám s podobnými snímky, které chtějí trochu fištrónu a znalostí problémy. Inu kdybych se lépe učil... ()

Ywo

Film plny podobenstiev, snazi sa ukazat preco asi cele narody podliehaju vplyvu roznych ideologii. Intelektualne narocny ale pritom velmi zabavny. Vytvarne vynikajuce , skvela predloha, priam fenomenalne herecke vykony. Jeden z mojich najoblubenejsich filmov. ()

josmart

Na bizarním příběhu chlapce (se zvláštními schopnostmi), který podobně jako Petr Pan odmítl dál růst, autor ukazuje tragické události začátku 2. světové války. Ten kluk to hrál naprosto úžasně. ()

Chegí

Asi pařím mezi menšinu, ale film Plechový bubínek mne ničím neoslovil. Chápu hloubku metafor a asociací, které jsou dobře promyšlené, ale místy se mi chtělo u filmu zvracet, v určitých pasážích se mi vybavovaly texty Markíze de Sade a herecké výkony některých postav byly dost ubohé. Ne, nemůžu tomuto filmu přijít na chuť. ()

Jurcekk

Nevidel som to 20 rokov . cez sviatky som nahovoril moje ženy. Stále to funguje. Oskar je výborný. Len ten príšerný dabing....To je jeden z príkladov kniha dobrá\film dobrý. ()

WikingVik odpad!

Jestliže je toto vrcholné dílo Günthera Grasse, tak potěš pánbů. Pro jistotu dávám hodnocení "odpad", abych se zase nenapálil popiskou "válečný, drama". Válečný film je to totiž pouze tím, že děj je zasazen do období druhé světové, toť vše. No a drama je to pro diváka, jelikož zahodí přes dvě hodiny života pozorováním bubnujícího magora. ()

sibskyn

Po pár letech viděno znova a tentokrát jsem býl s výsledkem spokojený. Pozoruhodný, úchylný film, který by jsi měli určitě jednou vidět. ()

evangelik

Film velice náročný na shlédnutí. Podruhé ho už ale nechci vidět. Protože jsem se díval naprosto "bez varování", netušil jsem o co půjde, byl jsem skoro šokován. Nechutnými scénami, malý kluk hraje v erotických scénách. Nebyl by to dnes problém jako sexuální zneužití dítěte?? ()

škvrně

Jeden z nejzvláštnějších filmů, které jsem doposud viděla. Chvílemi dost nechutný, například lovení ryb býčí hlavou, jezení syrových ryb, ale přišlo mi, že všechny ty nechutnosti do toho filmu patří, že tam dávájí smysl. Zajímavé je, že člověka po celou dobu nenadne myšlenka, když už to skončí. Pořád ho zajímá, jak vše bude pokračovat dál. Alespoň tak to bylo se mnou. ()

onsik84

Dostal jsem tip na "výborný film". Kouknu na csfd, hodnocení 85%, v knížce 1000+1 film, které musíte vidět, taky chvalo zpěv...Asi ještě nejsem na dostatečné mentální úrovni, aby se mi líbila blbost, jako tento film! ()

Clareeta

Spousta zde uvedených hodnocení a komentářů mi přijde, jako když dotyčný/dotyčná nečetl(a) knihu. Upřmně, kniha je postavena víceméně stejně, jako tento film. Koneckonců, byl to němec, kdo tohle dílo stvořil. A co si budeme povídat, němci jsou dost proslulí svojí, jak to říct, zvráceností. Je také potřeba dodat, že kdo nečetl knihu, nebo se alespoň neseznámil s její interpretací, nemá šanci u tohoto filmu uspět. Ale dost o knize. Teď je tu na pranýři film, který jsem dokoukala sice do konce, ale znovu ho vidět opravdu nemusím. Herecké obsazení, kamera, střih, zpracování je sice skoro geniální, ale celkový dojem ve mně zanechaný je více než negativní. Já osobně bych tento film označila skoro až za hororový. David Bennent, jeho výraz v obličeji a pohled mě dosti děsil. ()

kuryckyna

Film podle předlohy Günthera Grasse se skvělým hereckým obsazením (dle mého názoru bravůrní výkon teprve jedenáctiletého herce v hlavní roli), s bizarně krásným příběhem. Aby toho nebylo málo, nikdy by vás nenapadlo, že je film z roku sedmdesát devět a ne z roku dva tisíce. Už na začátku filmu vytřeštíte oči a budete se chechat, ale s každou další odehranou minutou nebudete vědět, jestli se máte smát nebo brečet a milý Oskar vám bude drásat nervy se svým rudým bubnem, který byste mu nejraději narazili na palici jen aby už konečně zmlknul! Ale na druhou stranu se třesete v křesle a těšíte se na každou další scénu a na to, čím budete tvrdě zaraženi hlouběji a hlouběji do křesla. Po skončení filmu budete ještě dlouho zírat na obrazovku ale budete šťastni, že už je konečně po všem. Dle mého názoru excelentní snímek a asi nejhorší věc, která vás muže potkat, je chlapec, který je neuvěřitelně podobný malému Oskarovi a potkáváte ho každý den ve škole! ()

Festival íránských filmů

Festival íránských filmů

13.01.2016

5. ročník Festivalu íránských filmů proběhne od 13. do 17. ledna 2016 v pražských kinech Světozor a Bio Oko, nově zavítá také do kina Lucerna. Od 19. do 20. ledna se potom festival už podruhé… (viac)

Přehlídka Crème de la Crème II

Přehlídka Crème de la Crème II

12.05.2015

Druhý ročník přehlídky francouzských filmů Crème de la Crème se uskuteční od 13. do 17. 5. v pražských kinech Lucerna, Evald a Mat a poprvé vstoupí do regionů. Do kin za nevšedními zážitky mohou… (viac)