Šachový veľmajster Peter Sanderson (CHRISTOPHER LAMBERT) je jedným z najlepších hráčov na svete. Počas posledného zápasu na turnaji, kde chce obhájiť svoj titul majstra sveta, sa však začnú diať záhadné veci. Niekto totiž jeho hru hrá o krok vopred, nie však na šachovnici s figúrkami. Jeho šialená vražedná hra sa totiž odohráva v realite a figúrkami sú mŕtve mladé ženy. Kapitán Frank Sedman (TOM SKERRITT) a detektív Andy Wagner (DANIEL BALDWIN) začínajú sériové vraždy vyšetrovať a všetky stopy vedú k Sandersonovi. Psychiatrička Kathy Sheppardová (DIANE LANEOVÁ), ktorá Petra dobre pozná, tvrdí, že nie je páchateľom. Telefonicky ho totiž kontaktuje vrah, ktorý ho vyzve na šachový súboj. Každý Petrov chybný ťah však znamená smrť niekoho nevinného. Vraždy pokračujú a policajní vyšetrovatelia sa musia rozhodnúť, či je Sanderson zabijak, alebo je aj on len figúrkou v hre kohosi iného. A Peter Sanderson sa rozhodne konať odhaliť tajomného vraha a očistiť tak svoje meno... (oficiálny text distribútora)

corpsy

V 90. rokoch mali thrillery vlastný, svojský a hlavne vizuálne podobný look. Viďme BASIC INSTINCT, SEVEN, THE HAND THAT ROCKS THE CRADLE atď. Pri tom, ale vynikali každý nejakým scenárom. ŤAH JAZDCOM je z hľadiska príbehu nedotiahnutým, v určitej fáze deja nerozumným a nakoniec prekvapivo ( neprekvapivým ) fádnym koncom zatrateným dielom, pri ktorom si pomyslíte, ako sa všetok ten vizuálny mazec prepadol pod nánosom malátneho deja. Lepší mal byť hlavne záver a pointa. ()

Orlau32

Netušila jsem, že Christopher Lambert je francouzský herec. Nikdy jsem o něj jako o herce moc nestála. Když natočil Highlandera, tak mě to vůbec v jeho podání neoslovilo. Ovšem v tomto thrilleru "Tah jezdcem" se dobře zhostil úlohy geniálního šachového hráče i s "pokrovým ksichtem". Chvílemi jsem i zapochybovala o jeho nevině. Zviklal můj úsudek a to je jen dobře. Protože neexistuje hodnocení 3,5 - dávám 4*. ()

stration

Pro mě snad poslední normální a dívatelný film s Christopherem Lambertem. Celkem zajímavý rozjezd se ale sveze do tuctového thrilleru, který ke konci postrádá smysl, logiku a závěrečné rozuzlení je přinejmenším úsměvné. ()

vegetol.mp

V dobách, kdy scénárista filmu Sedm ještě hákoval v obchodě s cédéčky a snažil se prorazit, vznikl tenhle špičkový thriller, který je asi nejlepším filmem dnes už mrtvého režiséra Carla Shenkela. Je zvláštní, že všichni blábolí, jak má Sedm skvěou atmosféru, ale tohle přišlo po vizuální stránce s něčím podobným o několik let dřív. Celkově scénáristicky, herecky i režijně nadprůměrné. Ani po opakovaném zhlédnutí to nenudí. ()

dyfur

......sympatický CH.L. a thriller ,ktorý mohol byť lepší - keby bol scenárista lepší.....dalo sa,ale ozaj len šedý priemer..... ()

BoredSeal

V době svého vzniku solidní krimi, kdy byl Lambert lehce charismatická hvězda na špicce své kariéry. V roce 1992 se film promítal v kinech s výborným porevolučním dabingem (Lambert=Petr Svoboda, Laneová=Vilma Cibulková, atd) od Intersonic. Naneštěstí v DVD vydání je přítomen dabing nový z roku 2005, který díky odfláknutí režie prozrazuje vraha divákovi s běžným sluchem už poměrně brzo. ()

balba

Vynikající thriller v hlavní roli Ch.Lambertem.Film má spád , překvapivé momenty a napětí.I po letech stojí za shlédnití. ()

cariada

Velice slušný kriminální thriller. Do poslední chvíle si nejste jistý tím kdo je vrah. Neustále se vám zdá že jeto ten či onen a ves kutečnosti vás to trkne až ve finále. Zajímavá šachová partie.Račte si zahrát. ()

Flynn

Podle mne docela dost vyvedený thriller, rozhodně není ztráta času když se na něho člověk koukne a v mnohém předčí některé dnešní sra... ()

Wormboy

Tah jazdcom som videl uz niekolkokrat a aj posledne, hoci po niekolkorocnom odstupe, som si nebol isty, ako to dopadne, pricom som napato sledoval Lamberta v jednej z jeho najlepsich uloh. Samozrejme, ze nejde o ziadne Sedem, ale pokial mu da divak sancu, film funguje. 3,5/5* ()

zette

Ucebnicove natoceny thriller bez lepsi atmosfery a napeti. Nic, co by divakovi melo utkvet v hlave. Nepresvedcil me ani herecky vykon hlavniho hrdiny. ()

Juto

Nečakal som že ma film o šachoch bude tak baviť. No ale ústredný dej je o psychopatovi, ktorý sa chce pomstiť. 8/10 ()

emo

Celkom slušný thriller s toporným Lambertom a miestami trápnymi dialógmi. Nebyť nostalgických spomienok, ako ma to vzalo na základke, dal by som 40%... ()

KajusaK

Pěkný film :)) .. Samozřejmě jsem si jako vždy viníka nedomyslela a proto mě to poutalo ještě více a čekala jsem na závěr..spokojená.. ()

tom88

Určite jeden z lepších Lambertových filmov. Dosť zaujímavý a podarený krimi-thriller. Nenudí, neurazí skôr poteší. 65%. ()

Jazzzz

Kdyby byl vrah schizofrenik, nebo zahradník asi by to bylo lepší, ale natož jak je celý fiml jakžtakž kvalitní, tak závěrečné rozuzlení je ubohost sama. Policisté dělají celou dobu svému povolání jenom ostudu a hlavním vyšetřujícím je po dobu celého filmu hlavní podezřelý. Nějakému překombinování se asi vyhnout nejde ve filmech podobného typu, takže to bych snad i odpustil. ()