Šachový veľmajster Peter Sanderson (CHRISTOPHER LAMBERT) je jedným z najlepších hráčov na svete. Počas posledného zápasu na turnaji, kde chce obhájiť svoj titul majstra sveta, sa však začnú diať záhadné veci. Niekto totiž jeho hru hrá o krok vopred, nie však na šachovnici s figúrkami. Jeho šialená vražedná hra sa totiž odohráva v realite a figúrkami sú mŕtve mladé ženy. Kapitán Frank Sedman (TOM SKERRITT) a detektív Andy Wagner (DANIEL BALDWIN) začínajú sériové vraždy vyšetrovať a všetky stopy vedú k Sandersonovi. Psychiatrička Kathy Sheppardová (DIANE LANEOVÁ), ktorá Petra dobre pozná, tvrdí, že nie je páchateľom. Telefonicky ho totiž kontaktuje vrah, ktorý ho vyzve na šachový súboj. Každý Petrov chybný ťah však znamená smrť niekoho nevinného. Vraždy pokračujú a policajní vyšetrovatelia sa musia rozhodnúť, či je Sanderson zabijak, alebo je aj on len figúrkou v hre kohosi iného. A Peter Sanderson sa rozhodne konať odhaliť tajomného vraha a očistiť tak svoje meno... (oficiálny text distribútora)

LadyDevil

Klasicky mě zaujala zápletka narušenýho psychouše, co si svoje mindráky vybíjí celej život, dělá to opravdu šikovně, ale hlavně se v tom řádně vyžívá. Na konci to má slušný grády, navíc se na tuhle roli Christopher Lambert skvěle hodí:-) Zkrátka slušný thriller, ale kolik už takových bylo natočeno... ()

dANo

Kedysi som tento film mal celkom rád a nevadilo mi ani to, že som ho videl viac krát. Ale keď som si ho pozrel naposledy, tak už musím napísať, že z "klasiky" sa stala tak trochu nuda, kde nie sú ani herecké výkony, ani dobré akčné scény a jediná zaujímavá je zápletka a hranie sa s podozrivými... Ináč, šachového veľmajstra si predstavujem trochu inak ;o). ()

skretik odpad!

Som zdesená... ešte do posledných 10 min som tomu chcela dať slabé 2*... ale tých 10 minút to úplne zabilo. Ale pekne od začiatku... Vlastne - začiatok či koniec? Ak Vám predostrú nosný príbeh na začiatku a vy od začiatku viete, kto je vrah, o čom ten príbeh je?? Ostatní to nevedia, ale práve Vy áno (strašný pocit... dej sa tým pádom úplne zastaví)... Skôr keby spravili to, že tam dajú príbeh, ale nie je využitý, to by aspoň bolo originálne... Také 1/2 spoilery, ale pochopia len tí, čo už videli... Ostatní, príjemnú zábavu, ak Vás toto neodradí od pozerania... Počas príbehu vyvstáva x nezmyselných situácií... Človek zistí, že profesionálni šachisti asi každodenne strieľajú, lebo keď chytia pištoľ do ruky, tak hneď vedia, ako ju odistiť, ako s ňou narábať... Keď máte vražednú náladu a idete sa vrhnúť na obeť a psychologička Vám povie, že Vám rozumie, lebo si prečítala spis, tak sa jej vyplačete a vysťažujete... takže nabudúce treba dať spis psychológovi pred návštevou, aby ste sa dokázali citovo vyliať.. A ďalšia z obľúbených scén... niekto Vám asi 10x (nemám chuť si to znova púšťať, aby som to spočítala) tresne hlavou o múr a nechá Vám hlavu na 1/2 ponorenú vo vode... ale vy sa za 10 minút bezvedomia (a pomalého odkysličovania... veď tá hlava je na 1/2 vo vode) preberiete, hneď ste zdraví ako rybička a môže sa strieľať a zachraňovať... A ďalších xxxxxxx takýchto situácií (policajt ide do priestoru, kde je vrah, ale okolo seba sa neobzrie (schody); dievča na vraha vidí, celú dobu vrieska a kričí... ale keď má povedať, kde sa vrah skrýva, tak ako keby uťal...) Proste strašne strávený čas pozeraním tohto tu... Na začiatku to malo trocha šťavy, ktorá stihla zmiznúť a na konci dokonca začal film vyšťavovať aj mňa... A k tým erotickým scénam... 1. som nepochopila, prečo tam vôbec je... a v 2. sa mi "páčilo", že už boli komplet nahí okrem jej trička... Nezmyselnosť nad nezmyselnosť... ()

JohnSmith

Slušný thriller o masovém vrahovi. Sice jsem si od začátku říkal, že to bude souviset s úvodní hrou, ale i tak jsem byl mile překvapen. Spíš mi vadilo, že policajti byli takový tupouni. ()

klima777

Mám psychothrillery ve velké oblibě. Jenže Tah jezdcem působí neskutečně amatérsky (v záporném slova smyslu); navíc při poslechu některých dialogů a sledování interiérů, jakož i exteriérů, mám pocit, že jsem se nedopatřením prolomila do světa, jemuž vládne demiurgos jménem J. R. Ewing. Jedná se o čistě subjektivní dojem, opravdu nehodlám nikoho urazit, tudíž se vydávám směr Skotská vysočina a tuto lekci nudy a jakési podivně nesoustředěné filmařiny, která by ráda fungovala jako chytrý a napětím překypující pohyblivý obrázek (a ono to nejde... Knight Moves vzniklo v 90. letech, ale až na pár pěkných záběrů vězí hluboko v letech 80.), nechávám daleko za sebou. ()

G.W.Bush

"To je detektiv Wagner? Kdybych si chtěl zahrát šachy s debilem, tak vám zavolám rovnou." Tohle a mlácení hlavou o beton byla celkem sranda. ()

lskala

V porevolučním období, to byl můj nejoblíbenější thriller. Ovšem pak přišel Fincher se svými Sedmi smrtelnými hříchy a rázně partii ukončil. 65% - 3*** ()

jondoe

Priemerny thriller z dobrou atmosferou. Kazia to vsak nepresvedcive vykony niektorych postav ( Daniel Baldwin ) ,a lahko predvidatelny dej. ()

Han22

Lambert jako šachový velmistr versus psychopat, který má zálibu v šachách a používá město jako svoji šachovnici. No čekal jsem trošku rafinovanější hru, ale je pravda, že režisérovi se podařilo že za a: netušil jsem absolutně kdo je vrah, podezíral jsem kdekoho, ale vraha ne a za b: dlouho jsem si myslel, že vraždí hlavní hrdina. Jinak má film slušný spád, správně béčkové finále (jak se na 90kový thriler patří) a kromě Lamberta v hlavní roli skvělého Skerritta v roli policajta. Není to první liga, ale docela jsem se bavil. ()

Ripley

Christopher Lambert ještě v dobách své slávy.Jde o nikterak oslnivý či šokující thriller,který ale nenáročného diváka jistě neurazí.Lambert a Skerritt hrají skvěle.Baldwin je asi nejhloupější polda co jsem kdy ve filmu viděl(s vyjímkou parodíí),ale asi to byl účel a Diane Lane je přitažlivá a filmu hodně pomáhá,stejně tak jako zručná režie Carla Schenkela. ()

bila.tecka

Několik výborně vystavených momentů nezachrání tenhle ukřičený krimi thriller, ve kterém Lambert přesvědčuje, proč nedostává více kvalitních rolí, než v dobách Highlandera a Tarzana. Průměrný scénář by možná zvedly herecké výkony, nicméně ani Diane Lane nevybočuje. Hřebíkem do rakve je "srdceryvná" závěrečná scéna, psychologii postav raději nezmiňovat... ()

spiritus

Kapku psychologický Thriller, kde se vše odehrává okolo šachové partie, kterou vrah, šachový génius, rozehrává s Lambertem, šachovým géniusem číslo dvě (nebo jedna?)...Pojetí filmu, je trošku podobné Vraždám podle Jidáše ovšem je o mnoho lehčí a stravitelnější pro diváka, kterému nedělá nadmíra brutality ve filmech dobře. Sám Lambert neurazí, ale ani nenadchne, ale v rámci možností, lze hodnotit jeho vystoupení v tomto filmu relativně pozitivně. Tah jezdcem ovšem není filmem, ke kterému by se člověk rád vracel. Zkrátka jednou a na dlouhou dobu, dost. ()

Oxymoron

Tah jezdcem se snaží být tak mohutně dokonalý, až paroduje sám sebe. Lambert nehraje špatně, ale celý film držet nad vodou nemůže. Když už to začíná pořádně houstnout, objeví se něco, čemu se ušklíbnete a atmosféra je ta tam. ()

Geller

Ale jo šlo to, nebýt trapných hereckých výkonnů, hlavně pana (vždycky ten druhej) Baldwina, mohlo to být ještě lepší. ()