Fascinujúco nakrútená filmová adaptácia najslávnejšej ságy držiteľa Nobelovej ceny Johna Galsworthyho o bohatej rodine bez citov v období vlády kráľovnej Viktórie, ktorú sledujme cez tri generácie. Základ príbehu tvorí nešťastná láska Soamesa a Irene. Kým on ju zbožňuje a obdivuje, ona ním pohŕda... (STV)

Recenzie používateľa fabecc1222 k tomuto seriálu (16)

Sága rodu Forsytovcov (2002)

Pokud máte rádi klasické kostýmný anglické dobovky, tak by vás tento seriál určitě neměl minout. Nečekejte v tomto žánru něco nového, nebo jedinečného, ba naopak, dostanete přesně to, co očekáváte. Doménou Forsytů, jak už to u těchto seriálů bývá, jsou jednotlivé charaktery a jejich postupný vývoj. Zvláště Soames v podání výborného Lewise určitě stojí za povšimnutí, jelikož postupně projde fázemi od klasického člena smetánky té doby, přes hlavního záporáka, až po sebeuvědomění si svých činů. Ale nic není tak černobílé, a celý seriál je natočen tak, že se i s jeho činy a chováním dá snadno zžít, protože ani ostatní postavy nejsou bez poskvrny. Seriál zahrnuje opravdu velké časové období, s čímž jsou spojeny i jeho hlavní chyby, jako špatná práce maskérů, kdy prostě reálně nevidíte nějakou velkou změnu u vzhledu postav na začátku, a na konci, a také takové drobnosti, jako neměnné vedlejší postavy, které jsou již na začátku staré, a na konci jsou staré furt též, jenže to už by jim muselo být všem tak 100 let... ()

Season 1 (2002) (S01)

Pokud tu očekáváte klasické kostýmní drama z vyšší vrstvy z Viktoriánského období, tak to tato série přesně nabízí, a budete spokojeni. Rod Forsytů nabízí veskrze rozmanité charaktery, a díky ohromnému časovému rozpětí někdy až filmové díly, s mnoha vztahovými zvraty a charakterovými vývoji. A k tomu všemu lemován postupnou technologickou proměnou revolučního závěru 19. století. ()

Episode 1 (2002) (S01E01)

Tak si rozjíždím další dobovou kostýmovku, a hned od prvního dílu dostává člověk asi přesně to, co čeká. Plno dobových "šokujících" věcí, nad kterými by se dnes mávlo rukou. Dobově upjaté a snobské charaktery. Pochopitelně nesmí chybět nosná vztahová linka. ()

Episode 2 (2002) (S01E02)

A už se jedou klevety, drby, pomluvy.... :) Charaktery se postupně krystalizují, a odhalují se postupně jednotlivé motivace. Trochu zmatečné je skákání v čase, kdy už se 2x výrazně skočilo v čase dopředu. ()

Episode 3 (2002) (S01E03)

Irene a její neustále depresivní výrazy, zavánějící sebevraždou, už mě v tomto díle trochu iritovali. Zvláště, když mi Soames nepříjde jako až tak hrozný člověk, takový klasický snob té doby... Irene a jeji chování je oproti tomu strašně naivní, a jakási touha za pravou láskou, což je vzhledem k dané době trochu netypické. ()

Episode 4 (2002) (S01E04)

Soames se tedy v tomto díle vybarvil v jasného hlavního záporáka, kdy už mu prostě ego a nervy nevydrželi, a šel si tvrdě za svým. Zatím jasně nejlepší díl, a dost možná si troufnu tvrdit i celého seriálu, ale to ještě uvidíme... Spousta emocí, které přinesla náhlá Bossineyho smrt, a výborné herecké výkony. Pro další díly tak rozjeta spousta nových zápletek. ()

Episode 5 (2002) (S01E05)

Tvůrcům se podařilo udržet velmi vysokou kvalitu z minulého díla, a dost mě i překvapili, že potenciální zápletky klidně smetly se stolu, a opět se přenesli v čase o několik let dopředu. Rozjeli tak dosti překvapivou novou linku okolo Irene a starého Forsyta, která tak zabírá skoro celý díl, a klidně by si vystačila jako samostatný film. Závěr je pak sice očekávaný, ale i tak dosti dojemný. ()

Episode 6 (2002) (S01E06)

U tohoto dílu je už třeba poznamenat jednu věc. Děj opět skočil o mnoho let dopředu, takže se celkově pohybuje v časové linii už několik desetiletí, ale většina postav nezestárla ani o den... Na scénu se dostává nová generace Forsytů (Potažmo dospěla ta dětská vrstva z minulých dílů), která mě zatím moc nezaujala. ()

Episode 7 (2002) (S01E07)

Na novou generaci jsem si stále tak nějak nedokázal zvyknout, a její osudy jsou mi zatím docela ukradené. Linka okolo Irene získává definitivně dalšího nápadníka, možná že během seriálu vystřídá všechny z rodu Forsytů... ()

Episode 8 (2002) (S01E08)

Příběh jedné generace se definitivně uzavírá, a spolu s jejím odcházením také prichází postupný technologický pokrok, a další generace se tak budou postupně muset přizpůsobovovat změnám, které chtě, nechtě příjdou... I Soames, vedený teď spíš již svojí záští a zabšklostí snad proti celému světu, než svojí povahou, se nakonec dočká svého šťastného konce. ()

To Let (2003) (S02)

Druhá série pokračuje v rámci vztahů tam, kde se skončilo, a opět se vše točí okolo manželství Soamese a Irene, ale tentokráte již více jeho vliv na další generaci Forsytů. Vidíme tak, jak staré příběhy a křivdy mohou ovlivňovat životy dalších a dalších členů rodiny po mnoho desetiletí. Ano, opět se tak skáče ve velkém v čase, a ano, opět si maskéři nedali tolik práce co měli, aby postavy postupně nějak viditelně stárly. ()

Episode 1 (2003) (S02E01)

Doba opět pokročila, technologický pokrok postupuje mílovými kroky vpřed, a současná nejstarší generace Forsytů se s tím jen těžko smiřuje. Přitom dějově pokračujeme v podstatě tam, kde jsme skončili. Soames a jeho zášť vůči Irene se ani zubem času nesmyla, a přenáší se i na další generace. Škoda, že tu zastupuje poměrně nesnesitelná Fleur, které máte chut akorát vlepit pár facek. Za zmínku také stojí mnohdy až komiská snaha Lewise o provedení starého Soamse, která se však bez pořádné pomoci maskérů jaksi míjí účinkem. ()

Episode 2 (2003) (S02E02)

Je už asi jasné, že hlavními tématy této série bude postupný odchod nejstarší generace, a na to v podstatě navazující urovnání sporů skrze nejmladší generaci, která mi je ale bohužel stále mnohem méně sympatická, než ta starší. ()

Episode 3 (2003) (S02E03)

Příběh Dartieho, nezbezdného manžela, gamblera, bohéma... se definitivně, a tragicky uzavírá. Tak aspoň poslední minuty života mu dopřáli to kýžené štěstí a hráčskou "spravedlnost". Velmi pěkné rozloučení skrze jeho závodního koně. Soamesovi se zřejmě v podaní jeho jeho současné rodiny vrací jeho chování k Irene. ()

Episode 4 (2003) (S02E04)

Jak se dalo čekat, tak nás definitivně opouští další výrazná postava, a tentokráte je to Jolyon, jehož smrt určitě přinese ještě velké následky v závěrečném díle. Ono už zde bylo vidět, jak Soames ihned zavětřil možnost, že by se třeba oslabená Irene mohla vrátit k němu... Na scéně pohřbu zas vidíme pokrytectví a určitou nadřazenost tehdejší smetánky, kdy se ani v takové situaci nedokáží smířit s přáním zemřelého. Fleur se definitivně vybarvila do podoby svého otce, a jako rozmazlený fracek si odmítá připustit, že by se něco dělo jinak, než chce ona. ()

Episode 5 (2003) (S02E05)

Se zakončemím jsem se trefil tak napůl. Nakonec tedy nedošlo na Soamesovu smrt, jakožto posledního "držáka" z původní mužské party Forsytů, ale to druhé očekávané, tedy vztah Jona a Fleur, a jeho vyústění, to se zde uděje, pro mnohé určitě rozčarování, že velká láska neskončí velkým happy endem, ale ne vše má prostě takový sladký, romantický konec. V závěrečné scéně se pak snad jakoby všechny křivdy  a vnitřní utrpení konečně vytratily. ()