Na pleciach mladej panovníčky leží ťarcha celej ríše. Habsburská monarchia čelí vojenským útokom na všetkých frontoch, trpí devastujúce porážky. Mária Terézia vie, že musí konať, ak chce zabrániť ďalšej prehre. Krutý Barón Trenck a jeho divokí pandúri sú pre panovníčku ochotní umierať, čo je dôležitejšie, sú odhodlaní víťaziť. Preto ho Mária Terézia povoláva do služby, hoci si týmto činom vyslúži množstvo neprajníkov, jej rozhodnutím je znechutený aj jej manžel. Trenck však víťazí. Mária Terézia sa snaží pozdvihnúť poklesnutú morálku šľachty, hoci ona sama v snahe víťaziť obhajuje neľudské správanie a zatvára pred ním oči. Vzťah Františka a Márie Terézie ochladol, už to ani zďaleka nie je vášnivá láska dvoch mladých ľudí, ale racionálne manželstvo, v ktorom si viac či menej tolerujú mnohé nedostatky. František preukazuje Márii Terézii vernosť svojským spôsobom, robí všetko pre to, aby zabezpečil financovanie armády, neváha riskovať vlastný život, hoci nie v boji, no pri obchodovaní s nepriateľom. Skutočnú lásku zažíva Anna, zamilovaná do Františkovho brata Karola. Nakoniec je to práve ona, ktorá otvorí Márii Terézii oči, pochopí, akú cenu majú Trenckove víťazstvá. (RTVS)

Johnny.ARN

Dvojka je o dosť lepšia ako lovestory jednotka. Zisťujeme, že všetci mali bočné úmysly. Všetci mali nejaký bočný biznis. Marča bola mrcha čo mala dvojaký meter a Ferko nebol asi tak pod papučou ako nám to dejepis prezentuje. No iba žeby si to nejak prikrášlili a okrem nesúladu narodení a úmrtí bolo v nesúlade aj niečo iné. Kostýmy, výprava, obsadenie, všetko zo štandardom jednotky, miestami aj prekonané. Dejovo o triedu vyššie. Tie milióny sú tam cítiť. 4 z 5 ()

Pavlínka9

Navazuji na komentář k předešlému dílu a jsem moc ráda, že natočili další díly. Vojta Kotek mi v té roli tak seděl :) To, že vyměnili herečku u Marie Terezie - to mi přijde smysluplné. Myslím si, že už tvůrci věděli, co si mohli dovolit a šli do toho naplno. Je to skvělé jako první díl, ale už mi přišlo, že jsou si více jistí a vědí, co čeho jdou :) Super :) Uvidíme, co bude dál :) ()

chrispe

Chápu výměnu hlavní představitelky, aby byla více věrná podobě Marie Terezie v pozdějších letech (dokážu i přehlédnout fakt, že tak "nakynula" zhruba po půl roce - vidět na Josefovi II.), ale proč se Steffi Reinsperger alespoň nepokusila jít ve stopách své předchůdkyně a nezkusila se zaměřit aspoň na mimiku, nebo něco, v čem by jí byla podobná, aby tam byla aspoň nějaká podoba/ návaznost. Toť promluvilo moje hnidopišství. Druhá představitelka MT mi taky nebyla nijak zvlášť sympatická a tady se to ve mně pere i v tom, že s ní jako postavou MT ve více věcech nesouhlasím (například vyčítá Františku Štěpánovi hazard - i když ví, že právě z něj jdou nemalé peníze na válku - jako nemorální a nevhodný, vzhledem k tomu, že se válčí - a pak pošle Trencka a bandu hrdlořezů do Bavorska, aby tam s jejím požehnáním plenili, protože je to prostě jednodušší, než shánět jinde a vyplácet žold). Vojta Kotek dostává mnohem více prostoru a je skvělý. Skvělá je i Zuzana Mauréry jako jeho matka. Jsem zvědavá na poslední díl. /// 5.1.2019 Tak to máme za sebou! Mně osobně tento díl fakt hnul žlučí (manžel by o tom mohl vyprávět, neb pizdy a blběny jen lítaly po pokoji). Aneb jak jedno zaskotačení dokáže člověka otočit o 180°. Scénáristka tu z MT udělala fakt blbku první třídy plus přidejte prohnilou církev, scény kdy je matka odloučena od dítěte, lidé masakrováni, znásilňování. Ne, tohle už nebylo odpočinkové. Nicméně pořád se jedná o moc hezký projekt (teď jsem někde četla, že další díly jsou pozastaveny, což je škoda), jen bych do toho tolik nepletla "angelikovské" manýry. Btw: Přes zprávu jsem byla upozorněna, že herečka, co hrála MT v prvních dvou dílech nebyla vyměněna, ale z projektu odešla sama. ()

Malarkey

Jsem rád, že se tvůrci pustili do pokračování příběhu Marie Terezie, a že to pojali v podobném duchu a s novou herečkou. Seděla mi v té její roli. Nechci tvrdit, že víc než předešlá, ale v rámci posunu příběhu a jejího stáří a zpodobnění mi to prostě přišlo, jako dobrá volba. Navíc na filmu je znát spolupráce více zemí naráz. Na velkolepost byly peníze a vidíte to v hercích, prostředí, ale i oblečení všech, kteří se před kamerou promenádují. Scénáristicky je to možná trošku televizní a neměl jsem pocit, jako že by ve dvou dílech byla nějaká nosná kostra příběhu. Spíše to na mě působilo jako vstup do života šlechtického dvora a zobrazení tak trošku od všeho trochu. Pořád ale hodně super projekt a doufám, že dojde k dalšímu pokračování. ()

marhoul

Marie Terezie jako umolousaná korpulentí fňukna mě nenadchla. Jak se mi líbilo zpracování z roku 2017, tady jsem rozpačitá. Kam se poděli briskní scénář, lehkost a svižné tempo? Jiskra původní představitelky citelně chybí. Kostýmy a výprava kupodivu také tratí, atmosféra je slabší v porovnáním s předchozími díly. Mnoho postav, bohužel většina nevýrazných. Nelze vyzdvihnout ani dílčí role, kromě Zuzany Mauréry, které role mrchy sedí spolehlivě a my ji tak už dobře známe. Ta si ukradla celý díl pro sebe levou zadní, v Nebezpečných známostech by šlápla na patníček i samotné Glenn Close. Minisérie MT je jistě chválihodný počin, na mě však působil nečekaně tuctově, poněkud se roztekl a kamsi vsákl. Hodnoceno po třetím díle. Po čtvrté části: poslední díl působil svižněji, bohužel faktické nesmysly, které autorka vložila do děje, zjevně stran atraktivnosti, mně osobně nevyhovují. Marie Terezie byla osobností zajímavou i bez nemanželského potomka, takže takovému "vyčačkávání" nevidím důvod. ()

• V začátku filmu, kdy je František (Vojtěch Kotek) se svým spolupracovníkem na cestě do manufaktury, je na záběru z ptačí perspektivy vidět nezamaskované signální a varovné pásy dlažby v chodníku včetně části značení přechodu pro chodce na komunikaci, které jsou používány až na konci 20. století. (sinjakupre)
  • Prostranství před kostelem, kde např. Trenck (Philipp Hochmair) setne hlavu svému vojákovi, se nachází v Praze na Loretánském náměstí. Rozhovor papežského nuncia (Igor Bareš) a pátera (Johannes Krisch) se natáčel v pražské Loretě. (rockboy)