Mária Terézia

• Maďarsko Mária Terézia (viac)
Česko / Rakúsko / Maďarsko / Slovensko, (2017–2021), 8 h 35 min (Minutáž: 94–114 min)

Réžia:

Robert Dornhelm

Táňa Pauhofová, Kateřina Coufalová, Aaron Friesz, Ursula Strauss, Martin Pechlát, Adam Vojtek, Rosaria Viola Mlčková, Kateřina Winterová, David Švehlík (viac)

Recenzie používateľa Malarkey k tomuto seriálu (3)

Season 1 (2017) (S01)

Mám radost z toho, že tato spolupráce čtyř států měla smysl. Dvoudílný opus vypráví o prvních letech vlády Marie Terezie a hrozně hezky se na něj koukalo. Natočen je vysloveně velikášsky. Kostýmy jsou opulentní, prostředí zámků úchvatné a postavy originální. Hrozně se mi líbil jakýkoliv moment, když jsem potkal novou postavu v příběhu a hrál ji Čech nebo Slovák. Zároveň mě ale bavili i ostatní postavy. Fascinovalo mě, jak se v té době projevila Francie, když podvedla celé Rakousko-Uhersko, což neudělala tehdá naposled a nebo, jak se k situaci postavili Maďaři, kteří mi na rozdíl od Francouzů přišli hodně sympatičtí. Je pravda, že příběh je hodně obecný. Dokázal bych si představit klidně i výpravný seriál, který by počátky vlády Marie Terezie daleko více rozvedl. Věřím, že kdyby to bylo v podobném duchu, tak by to opravdu stálo za to. Takhle je první díl hodně rozkoukávací a druhý už vládne solidní politikou. Jednu výtku bych ale přeci jen měl. Mrzí mě, když se některý režisér vyblázní a do svého filmu zařadí zbytečné sexuální scény. Tady to bylo opět k smíchu a pohled na nahého Vojtu Kotka bych si klidně odpustil. A to tu přitom herecky byl naprosto skvělý. Ostatně jako i Marie Terezie, kterou hrála rakouská herečka. Nejvíce mě ale překvapila Táňa Pauhofová, která mi ze začátku byla vysloveně protivná, aby mě nakonec dostala tím, jak umě umí tahat za nitky. Jsem spokojen, konečně se Česká televize ve spolupráci se Slovenskou, Maďarskou a Rakouskou televizí pustila do látky, která je u nás ještě dost neprobádaná. ()

A Woman at War (2019) (S02)

Jsem rád, že se tvůrci pustili do pokračování příběhu Marie Terezie, a že to pojali v podobném duchu a s novou herečkou. Seděla mi v té její roli. Nechci tvrdit, že víc než předešlá, ale v rámci posunu příběhu a jejího stáří a zpodobnění mi to prostě přišlo, jako dobrá volba. Navíc na filmu je znát spolupráce více zemí naráz. Na velkolepost byly peníze a vidíte to v hercích, prostředí, ale i oblečení všech, kteří se před kamerou promenádují. Scénáristicky je to možná trošku televizní a neměl jsem pocit, jako že by ve dvou dílech byla nějaká nosná kostra příběhu. Spíše to na mě působilo jako vstup do života šlechtického dvora a zobrazení tak trošku od všeho trochu. Pořád ale hodně super projekt a doufám, že dojde k dalšímu pokračování. ()

Season 3 (2021) (S03)

Jsem rád, že takový námět, jakým je Marie Terezie, Česká televize dotáhla do zdárného konce. Když jsem totiž před lety viděl první díl, nenapadlo by mě, že tvůrci víceméně zůstanou, z celého námětu se stane trilogie, a že budu ze všeho po skončení tak nadšený. Epizodické vyprávění je sice kamenem úrazu, ale pořád je to asi nejstravitelnější pro formát televizního filmu. Pokud Vás zajímá doba Marie Terezie včetně jí samotné, tak podle mě nedostanete lepšího zfilmování. I třetí herečka Marii zvládla skvostně, nicméně osobně jsem byl nejvíce nadšený z Vojty Kotka. Z něj je regulérní pan herec, klobouk dolů. Plus závěr byl tak silný, že se mi zvedly až chlupy po celém těle. To se mi u české tvorby hodně dlouho nestalo. Děkuji ČT, děkuji za krásné dobové drama, za nádhernou kameru v krásných zámeckých kulisách, za ty perfektní dobové obleky, za ty herecké výkony. Je vidět, že tady si s tím někdo dal práci a byla by hrozná škoda to tu náležitě neocenit. ()