Nádejná mladá žena

• Slovensko Mladá pomstiteľka (viac)

Cassie (Carey Mulligan) bola nádejná mladá žena… kým sa všetko zo záhadných dôvodov nezmenilo. Zdá sa, že v jej živote nie je nič také ako sa zdá: je veľmi múdra, provokatívne prefíkaná a naviac po nociach žije tajným druhým životom. A zarazu nečakané zoznámenie Cassie ponúkne šancu napraviť krivdy minulosti. (Cinemart SK)

BrusVejn

V tomto filme nie je ani jedna jediná sympatická postava. Ale čo je najhoršie, že film na jednej strane preberá serióznu látku a tvári sa smrteľne vážne, ale tie dialógy a hlavne správanie sa postáv sú totálne neuveriteľné a nereálne. Pritom som nemal pocit, že by bol film akousi metaforou, kde by to bolo v pohode ospravedlniteľné, práve naopak, príbeh bol zasadený do relatívne uveriteľných reálií. Len to prevedenie bolo stupídne. A fakt, že toto bolo nominované na Oscara asi len dosvedčuje, že v dnešnej dobe stačí k zabodovaniu u akadémie len trafiť témy, ktoré sú akurát in (v tomto prípade #metoo). A téma je to fajn, ale nemalo by byť pri filme v prvom rade fajn hlavne prevedenie a celkový výsledok? P.S.: Čo v mojom prípade asi príliš nepomohlo je, že Carey Mulligan nemám príliš rád a do filmu sa mi moc nehodila. Že za tento obyčajný výkon ešte navyše pravdepodobne vyhrá Oscara mi príde totálne nenormálne. ()

panki9922

Sympatický pokus o sfilmovanie nepríjemnej a citlivej témy. Zachraňuje to Carrey s dobrým hereckým výkonom. Scenár mi občas prišiel trochu na hlavu a najmä v závere až pritiahnutý za vlasy. 50% ()

Kozlowski8

Příběh Cassandry - mladé ženy, která se nedokáže (a nechce) vypořádat s brutálním znásilněním své nejlepší kamarádky Niny v době studia medicíny a taky s lhostejností a nečinností všech, kterých se tento hrůzný incident týkal i těch, kteří měli zjistit a potrestat viníky. Cassandra se každou noc stává aktérem pomsty a postupně (shodou okolností) dospěje až k pomstě zcela fatální... Žena režisérka a scénáristka (v jedné osobě), ženy producentky - to jsou skutečnosti, které mohou nahrávat na smeč odpůrcům feministických hnutí, hnutí Me Too a současné, někdy šílené genderové kampani, k jejich kritice. Osobně nejsem ani zdaleka příznivcem těchto bláznivých aktivit, avšak tento snímek Emerald Fennell takto vůbec nevnímám. Vždyť ti "zlí" zde nejsou pouze chlapi.  Je zde jedna zlá děkanka a vlastně ani samotnou osobnost hlavní hrdinky rozhodně nelze vnímat jednoznačně kladně - naopak - Cassandra je vlastně psychopatická mrcha, jejíž konání se dá do jisté míry i pochopit, ale určitě s ní nelze zcela sympatizovat. Děj příběhu je nápaditý, krásně ubíhá a ke konci skvěle graduje, Carey Mulligan hraje na výbornou, stejně jako někteří její kolegové (Bo Burnham, Clancy Brown, Alison Brie, Connie Britton), kteří však zdaleka nedostávají takový prostor a velikou pochvalu zaslouží rovněž písničkový soundtrack. Výborný počin režisérské i scénáristické premiantky Emerald Fennell. 80 %. ()

Figuska

Nadejny mlady film. Herecka vypadala stare, kluci o dost mladsi, prestoze byla sexy, to ano. Nepasovala mi tam uplne. Zajimat me to zaclo az poslednich 30 min, kdy se rozjela na party. Konecne to dostalo trochu spad a spravilo si to malinko renome. Pro me jinak laciny, neuveritelny namet. Takove jako jo ok na skouknuti, ale nic moc od toho necekat ()

veverysiak

Samotná prítomnosť Carey znamená v mojom prípade hviezdu navyše, a to nielen z čisto pudových dôvodov, jej herecký prejav sa mi proste páči, v tomto prípade je ohromne zaujímavý aj príbeh, v ktorom odviedla pozoruhodný výkon, je to silné aj v rovine sociálnej a psychologickej, aj keď ten záver by som až tak optimisticky neriešil, takže 75%. ()

veveve01

Že bychom se konečně dočkali, že se na plátna čím dál více dostávají tabuizovaná témata? Skvěle natočený film a herecké výkony jsou drsně doprovázeny narativem sexuálního násilí a následky pojící se s ním. Není to příjemná podívaná, ale vznáší do vzduchu to, co nechápe, nebo toho zneužívá spousta predátorů (a někteří diváci, dle komentářů). Sex je fajn, pokud s ním souhlasí všichni zúčastnění, což za předpokladu opilosti, kdy jedna strana není schopná ani mluvit, není. Nejedná se o misandrii, jak se někteří domnívají, ale na poukázání faktu sexuálně motivovaného násilí, které je v naší společnosti bohužel běžné (až 97 % žen se setká s nějakou formou). Scénář ani nepoukazuje na to, že by takoví byli všichni muži, ale když dostanete tři dortíky a jeden z nich bude otrávený, žádný si nevezmete, co kdyby zrovna vámi vybraný byl otrávený? – Co kdyby zrovna on byl predátor? Skvělá a smutná ukázka toho, že pokud se traumatizující zážitek nestane přímo  vám či vaší blízké osobě, dost možná budete soucítit s pachatelem a oběť viktimizovat – byla opilá, měla krátkou sukni, šla v noci sama parkem – znásilňuje však násilník, nikoli alkohol, oblečení, tma. Bohužel, jak je ve filmu ukázáno, internalizovaně tomu přispívají i ženy. „Nejhorší noční můrou muže je, že bude obviněn ze znásilnění; nejhorší noční můrou ženy je, ŽE BUDE ZNÁSILNĚNA.“ ()

taibrek

Kamarátka, ktorá nikdy nezabudne na svoju BF a potom aj sama skončí ako ona. V podstate som si stále myslel, že sa jej ten plán podarí. Ale jej cieľ sa jej aj tak na koniec podaril a to skaziť životy ,,neohroziteľným'' doktorom. Slabší začiatok filmu ku koncu vystrieda zaujímavý záver a dopraje divákom to po čom od začiatku snívajú. ()

BoKo_CzT

Tak hranolky sa pritom dajú, no thriller ako z devärdesiatok nečakajte, je to proste jeden z tých filmov na ktoré zabudnete už pri prvom koncovom titulku. Reminiscencia na produkcie Hallmark-u. Čo ma však zaujalo je obsadenie hlavnej postavy. Z deja sa dalo vydedukovať, že ide o mladú, ale už dospelú ženu, ktorej sa nedarí vymaniť sa z rodného hniezda. Nerozumiem teda, prečo ju hrá zrelá žena, ktorá ťahá už svoju piatu dekádu. ()

oiuoiu

Zdálo se mi  banální, ale dokoukala jsem - závěr mne odměnil za tu trpělivost. Prostě kámošky až za hrob. Nechte se překvapit! ()

PTuranyi

Rozpačitá dráma traumy jednej nepeknej párty. Začiatok vyzerá veľmi nádejne. Takže som čakal niečo ako ženského Deadpoola. Čoskoro sa však nálada zmenila a film skĺzol do typickej hollywoodskej romantickej komédie. To však nebol úplne definitívny stav, pretože Cassandrina trauma je dostatočne veľká a jej odhodlanie silné. Postupne tak odhaľujeme temnú minulosť, ktorá poznačila Cassandru a verte mi nie sú to pekné veci aj keď sa nestali priamo Cassandre. Produkcia je výborná a Carey Mulligan ma celkom presvedčila o svojich hereckých kvalitách čo sa však nedá povedať o jej náprotivku Bo Burnhamovi. Možno je to tým, že práve jeho postava je tým kľúčom, ktorý mení vážnu drámu na vtipnú sladkú kašu a možno k tomu tak trochu prispel aj dabing. Popri týchto zmenách scenárista pripravil na záver prekvapivý zvrat, ktorý tejto zvláštnej zmesi pridáva ešte určitú pachuť zmaru hoci pomsta dosiala svoje naplnenie. 70% ()

Dawe2

Všechno je to o dost jinak než je v popisu, tomu moc nevěřte. Měl bych nějaké výhrady, přesto musím hodnotit velmi vysoko. Zahrané je to naprosto geniálně ve všech rolích, to se musí nechat. Překvapit to také umí. Výborný zvuk. K dokonalosti chybí jen kousíček. Konec to u mě trochu srazil. 90% a velké doporučení. ()

Adrian.S

Carey hrá tú psychožienku dobre, ale film sa postupne rozpadá a z toho, čo vyzeralo ako zaujímavý revenge story s potenciálne mrazivými scénami, ktoré bohužiaľ ani raz nie sú dotiahnuté do konca, sa nakoniec vo finále stáva iba umelo vykonštruovaný blábol bez pointy. 3/10 ()

baron156

Ze začátku to vypadá na slušné drama, až konec vás však přesvědčí o opaku. Dobrý výkon hlavní hrdinky a zajímavě propracovaný konec. ()

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

Akční Ballerinu pomůže napsat Emerald Fennell

16.07.2022

Režisérka a scenáristka Nadějné mladé ženy Emerald Fennell byla údajně přizvaná herečkou Anou de Armas (Není čas zemřít, Na nože), aby pomohla napsat scénář k chystanému akčnímu spin-offu Johna Wicka… (viac)

Filmová Barbie doplňuje obsazení

Filmová Barbie doplňuje obsazení

16.04.2022

Christopher Nolan (Tenet, Temný rytíř) a jeho Oppenheimer zřejmě není jediný film, do kterého se v těchto dnech snaží tvůrci obsadit celý Hollywood. Podobně na tom je i chystaný snímek režisérky… (viac)

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

Byly uděleny 34. Evropské filmové ceny

11.12.2021

Dnes byly v rámci svého 34. ročníku uděleny Evropské filmové ceny (EFA). Slavnostní večer se kvůli stále trvající pandemii covidu-19 opět odehrál bez přítomných diváků a celý ceremoniál proběhl v… (viac)

93. Ceny akademie - výsledky

93. Ceny akademie - výsledky

26.04.2021

Dnes v noci proběhl 93. ročník předávání Oscarů, cen americké Akademie filmového umění a věd (AMPAS). Ceremoniál se odehrál kvůli stále trvajícím protiepidemickým opatřením zcela netradičně ve velmi… (viac)