Kolo času

• USA The Wheel of Time
USA, (2021–2023), 16 h 43 min (Minutáž: 54–69 min)

Tvorcovia:

Rafe Judkins

Predloha:

Robert Jordan (kniha)

Hudba:

Lorne Balfe

Rosamund Pike, Daniel Henney, Madeleine Madden, Michael McElhatton, Zoe Robins, Marcus Rutherford, Josha Stradowski, Daryl McCormack, Sophie Okonedo (viac)

Kolo času se odehrává v epickém fantasy světě a sleduje osudy Moiraine (Rosamund Pike), členky neuvěřitelně mocné ženské organizace zvané Aes Sedai, která přijíždí do městečka Dvě řeky. Odtamtud se vydává na nebezpečnou cestu křížem krážem světem s pěti mladými vesničany, z nichž jeden je – jak praví proroctví, Znovuzrozený drak... ten, který buď zachrání, nebo zničí lidstvo. (Prime Video)

Recenzie používateľa Martrix k tomuto seriálu (10)

Loučení (2021) (S01E01)

Po prvních dvaceti minutách se mi hlavou honilo, že se z obsazování nesympatických lidí stává trend, ale hlavně, že už se mi středověkimitující fantasy začínají trochu přejídat. Zvlášť když jsou vystavěná na patetických a dutých proslovech, kde se postavy titulují funkcemi jako Moudrá, nebo Strážce. Přitom to jde i jinak. Co je pro tento žánr lepší, než stvořit nový svět...něco originálního? (Jeho temné esence, Světlo a stíny, Chlapec s parožím...) Navíc na mě ta kolorovaná krajina působila velmi lacině. Prostě první dojem nic moc. Naštěstí po druhé polovině epizody mohu konstatovat, že potenciál tento seriál určitě má. Tvůrci nic nepodcenili a vybalili na diváky něco, co většinou bývá spíš vrcholem řady. Potvory vypadají moc zdařile a nechávají zapomenout na mizerné hrátky s digikrajinou. A co se týče děje...tam zatím nemá smysl předbíhat, ale trochu to evokuje Společenstvo prstenů...parta lidí se vypraví někam, aby doručili něco, někoho...a zhatili plány Zlu. Po cestě se jim samozřejmě budou dít Věci. Nemám s tím problém, důležité bude jaké dialogy Judkins sesmolil, resp. nejen jestli je z čeho vařit, ale hlavně aby to mělo šmrnc a bylo to aspoň trochu chytré. ()

Stín čeká (2021) (S01E02)

Inspirace Pánem prstenů je sice zřejmá, ale nijak mi to nevadí, protože co si budeme povídat...už je to nějaký pátek a podobně košatý, ale přitom přímočarý příběh o střetu dobra se zlem, se v rozumné kvalitě objeví zřídka. I když s tou kvalitou...Kolo času je takový hooodně chudý příbuzný Pána prstenů. A když zvážíme, kam až se triky posunuly za těch 20 let...je to u takto rozmáchlého fantasy skoro ostuda. Zvlášť když uvážím třeba Nadaci s imbecilním scénářem, která získala rozpočet na triky, které i když jsou nadužívány, dodávají skvělý look (ano, ten seriál mě fakt irituje). Ale zase abych tím srovnáním s Tolkienem nevzbuzoval dojem něčeho výjimečného...dialogy Kola času jsou sice o dost nepitomější, než třeba v Zaklínači, ale bůhvíjaká sláva to není. V tomto kontextu je to srovnání s LOTR velmi nepatřičné. Přesto je ta snaha a vlastně i výsledek sympatický. Rozhodně mi to sedne víc, než třeba Zámek a klíč, který mě velmi bavil jako komix, ale na seriál se dívat nedalo. ()

Volání krve (2021) (S01E05)

Zvláštní epizoda, která připomíná, že jde o adaptaci knížní předlohy, resp. těch pár nevýhod s tím spojenými. Nic úplně zásadního se v ní nestalo, přesto asi bylo třeba to odvyprávět. Nijak mi to nevadí, ale nadšením nesrším. Pokud se tvůrci nepochlapí, můj zájem dost možná opadne. ()

Cesta temnoty (2021) (S01E07)

Tak intenzivní a vynikající úvod epizody jsem dlouho neviděl. Ono celkově jsem byl spokojený, i když ta inspirace LOtR byla trochu úsměvná. Ale takovému srovnávání bude čelit každé fantasy. V Kole času jsou i originální momenty a co je důležité...to pojetí je mi sympatické. ()

Oko světa (2021) (S01E08)

Tak jo, z rozladěných reakcí lidí kteří četli knihy jsem vyrozuměl, že je to skoro stejné prznění předlohy jako v případě Zaklínače a Nadace. A to vše jen z důvodů pokryteckého gendersysla a nepochopitelné potřeby "vylepšovat". Jsem velmi rád, že jsem knihu nečetl, protože mě se to zatím líbí. Pravda, epičnost toho příběhu zasluhuje krapet lepší look...zvlášť tato poslední epizoda s digivším v TV kvalitě. Ale vlastně mi to nijak nevadí, protože tento seriál nestojí na tricích, ale na příběhu, který je fajn. Za mě zakončeno stále v sympaticky nastavené kvalitě a na další řadu se rád podívám. ()

Chuť samoty (2023) (S02E01)

I přes úvodní rekapitulaci událostí první řady....po těch dvou letech jsem se moc nechytal. Ale vůbec to nevadí, protože tohle fantasy je obsahem neotřelé a díky zajímavé atmosféře i vtahující. Takže si ani nemusím pamatovat, jak čarodějka přišla o svou moc, co se stalo s Randem a oč jde chlapovi, který ovládá trolloky. I takto "odprostřed", je to totiž zajímavější a přehlednější, než třeba Zaklínač. Má to hlavu a patu, slušné dialogy a zvláštní ženskou patarange. A tentokrát to není na sílu, žádný emancipační manifest. Hned jdu na další epu. ()

Co by mohlo být (2023) (S02E03)

Tak silný závěr, kde tvůrci postavy a diváky opravdu nešetří, si ve fantasy seriálu spojím asi jen s Hrou o trůny. Samozřejmě jinak jde o velmi odlišné projekty, ale jistě není náhoda, že sám Martin přiznal, že se při psaní GoT inspiroval i Kolem času. Resp. způsobem psaní Jordana. Knihy jsem nečetl, ale tento seriál se zcela evidentně opírá o velmi kvalitní předlohu a sešla se vzácná konstelace...zpracovávají ho šikovní tvůrci. Po průjmech jako Zaklínač a Prsteny moci, je to příjemná změna. ()

Dcera noci (2023) (S02E04)

Oproti poslední epizodě se zvolnilo a tvůrci si dramatické momenty, nechali až na konec. Vše kolem Lana je nudné, tohle mohlo zůstat v knize. O moc zajímavější to ale není ani v Bílé věži. Tentokrát ukecaná slabotka. ()

Daes Dae'Mar (2023) (S02E07)

Tohle je obsahově tak dobré fantasy, že by fungovalo i v odrbanějším kabátku/výpravě. Je smutné, že na mnoho diváků dělá větší dojem kdejaká výpravná, penězi nadupaná slátanina, které vyšší sledovanost zaručí další a další řady. Kdežto i u tak kvalitního projektu jakým Kolo je, si divák nemůže být jistý, že bude tento epos dovyprávěný celý. Opět mnoho silných momentů, události nabírají na otáčkách, tvůrcům se daří i krátkými výlety k ostatním postavám, udržet příběh košatý. Žádné slabé momenty. ()

Co se mělo stát (2023) (S02E08)

Kurňa, takhle má vypadat finále řady, nebo klidné i celého seriálu! V žánru fantasy, je to díky selhání tvůrců Prstenů moci i Zaklínače, ojedinělý jev. Kdysi mě Expanse tak nadchla, že jsem se v přestávce mezi řadami pustil do knižní předlohy. Teď mám podobné nutkání. Druhá řada byla o level lepší, než první a celkově....skvělý seriál. Zasloužil by si výpravu/peníze Pána prstenů. ()

Comic-Con čelí krizi

Comic-Con čelí krizi

24.06.2023

Je to pár dní, co pořadatel herní akce E3 oznámil, že se letošní i ten příští ročník ruší. Důvody jsou zřejmé, většina herních společností si začala pořádat své vlastní online konference, a když už… (viac)

Amazon chystá God of War

Amazon chystá God of War

08.03.2022

Společnost Sony to s adaptacemi svých herních sérií myslí vážně a po The Last of Us, Uncharted nebo Ghost of Tsushima nás tak čeká oficiálně také fantasy řežba God of War. K té se nakonec přihlásilo… (viac)

Amazon ve velkém rozjíždí investice do obsahu

Amazon ve velkém rozjíždí investice do obsahu

05.02.2022

Když Amazon oznámil poslední finanční výsledky, podstatná sekce ohlášení náležela audiovizuální zábavě, která je pro firmu čím dál podstatnější. Za filmy, seriály a hudbu loni utratila 13 miliard… (viac)

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku

WandaVision je nejstahovanějším seriálem roku